ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2023
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 12 ani
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Am revenit la Fortuna si a fost foarte bine

Buna ziua!

Pentru 2022 am ales din nou Hotel Fortuna (vezi impresii) deoarece preturile pentru vacantele la vecinii nostri sarisera in aer si nu ne-am permis sa platim 400€ in plus pentru a primi aceleasi servicii. Pe scurt, din Decembrie pana in Ianuarie, pachetul de vacanta a crescut de la 930 la 1350 €.

Astfel, am hotarat sa mergem pe litoralul romanesc, la un hotel care stiam ca ne primeste cu bratele deschise, Fortuna.

Am contactat hotelul si am primit o oferta pentru un sejur de 3 nopti (week-end) la un pret rezonabil, avand in vedere ca era inclusa cazarea si masa in regim demipensiune.

despre SERVICII

La capitolul servicii, ma declar foarte multumita de serviciile generale ale unitatii de cazare.

Receptionera foarte draguta ne-a preluat documentele de identitate, ne-a dat sa completam fisele de cazare si cu pareri de rau ne-a anuntat ca nu sunt camere pregatite (era ora 10.30). Am plecat la plaja, iar in jurul orei 14 ne-am cazat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera dubla pe care am primit-o, pe partea cu spatiul de joaca, a reusit sa acomodeze o familie de 4 membri-2 adulti si 2 copii (9 si 12 ani). Aceste camere sunt mai spatioase decat cele aflate pe partea cu intrarea in hotel.

Pentru sejurul nostru de 3 nopti am platit 1570 lei, cazare si demipensiune. Mai mult decat rezonabil.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun si pranzul se servea in sistem bufet, exista o mare varietate a preparatelor, din care voi aminti cateva:

-la micul dejun: omleta, oua ochi, bacon, diverse preparate din carne feliate, branzeturi, masline, salata de vinete, zacusca, legume, fructe, lapte, cereale, sucuri la dozator (granita sau cappy), apa, cafea la 2 aparate cu optiuni de selectare a preparatului dorit.

-la pranz: ciorbe, tocanite, carne la gratar, garnituri (cartofi, legume mexicane, orez, dovlecei pane), legume pentru salata de vara, salata de varza, sucuri, bere.

Toate aceste preparate erau pregatite cu simtul raspunderii, nu au fost detalii care sa ne dezamageasca. Refill se facea de fiecare data cand in tavile de la bufet ramanea putina cantitate dintr-un sortiment. N-am stat sa astept, n-am avut impresia ca e din saracie, ba din contra. Toti am mancat ce ne-am dorit, totul era proaspat si probleme digestive nu au existat. 100% multumiti!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

De data qceasta nu ne-am mai indreptat pasii catre plaja de langa Aquapark, ci am mers pe trotuarul strazii principale (pe langa tarabele de Kebab), apoi o luam prin stanga, spre mare.

Poposeam pe plaja de langa dig, in partea dreapta a acestuia. Apa era superba, curata, cristalina, parca strecurata.

Intr-o seara a fost furtuna in larg si ne-am asteptat sa gasim alge multe a doua zi, insa digul nu le lasa sa treaca. In stanga digului erau foarte multe, in dreapta nicio algă.

In apropiere era o terasa de unde ne puteam aproviziona cu bauturi reci si inghetata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cand pleci cu copiii in concediu, ce distractie poti avea? Una sa le priasca si lor.

Hotelul are o piscina generoasa pentru adulti, una mica pentru copii, prevazuta cu tobogan si umbrela pentru joc de apa. Pentru cei mici este o zona cu tasnitori, pe margine sunt scaune pentru parintii care ii supravegheaza. Pentru adulti este sauna uscata si jacuzzi (preferata si de copii ????.

In statiune era celebra roata panoramica pe care n-am ratat-o, avea program dupa ora 19 si o tura era undeva la 20 lei de persoana. Le-a placut.

Deoarece din 3 zile am vrut sa facem 4, in ziua check-out-ului, dupa pranz, am plecat catre Mamaia, sa petrecem restul zilei la Aqua Magic. Copiilor nu le-a placut. Facusera deja cunostinta cu Aquamania din Albena care este mult mai fain din punctul lor de vedere.

Trimis de raluca banu in 15.03.23 11:43:47
Validat / Publicat: 15.03.23 13:45:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Am mai vizitat Eforie Nord, ne-am cazat tot la Fortuna

VIZUALIZĂRI: 1483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca banu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Intrarea in piscina, trepte in aceasta parte. In total piscina are 3 intrari, doua cu scari ca aceasta si una din inox.

[15.03.23 13:44:29]

Bun revenit pe site, cu impresii

raluca banuPHONEAUTOR REVIEW
    [15.03.23 17:29:41]

@webmasterX:

Multumesc! De dorul concediului m-am apucat de scris! ????

[15.03.23 19:51:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

raluca banu
    Alte impresii din această RUBRICĂFortuna Hotel: