ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.06.17
SEP-2018

Hotel Fortuna - o destinație modestă

Am petrecut anul acesta, la începutul lui septembrie un sejur de 5 nopți la Hotel Fortuna. Fiind un hotel de 3 * nu am avut foarte mari așteptări, dar per total cred că se situează la nivelul hotelurilor de genu de pe litoral.

Am ajuns la recepție în jur de ora 14:00 (pe voucherul de vacanță scria că checkin-ul se face începând cu ora 18:00), dar au fost amabili și am putut să lăsăm un număr de telefon, iar după aproximativ o oră jumătate am fost sunați de la recepție că ne putem caza.

Un prim aspect negativ a fost lipsa locurilor de parcare. Cei de la hotel dispun de aproximativ 20-25 de locuri de parcare pe aleea din față, care le închiriază la un preț de 15 lei/zi. Nu mă deranja să plătesc această sumă, dar și să îți ofere un minim serviciu pentru ea. În primul rând parcarea era plină de gunoaie, trebuia să ai grija când te dai jos din mașina să nu calci în vreo “surpriză”. Am semnalat acest lucru la recepție, dar ne-au spus că e vina oamenilor (aici sunt de acord, dar dacă tot încasezi aproximativ 400-500 RON/zi, cred că se poate face o minimă curățenie). Al doilea aspect negativ legat de parcare, era faptul că aproape în fiecare zi am găsit mașina blocată de angajați ai hotelului. Așa că atunci când te hotărai să pleci trebuia să găsești cine și-a parcat mașina, și să aștepți să vină. Aș fi înțeles dacă se întâmpla o singură dată, dar cred că a fost de cel puțin 3 ori.

Am primit camera la parter, și am solicitat la recepție, dacă e posibil să o schimbăm, deoarece camerele de la parter au balconul închis. Ne-au informat că nu au in acea zi disponibil, dar că ne pot ajuta din a doua zi. Până la urmă ne-am hotărât să nu o mai schimbăm. Camerele sunt modeste ca și mobilier, televizor minuscul, baia destul de mică, dar in schimb este curat. Alt aspect negativ a fost salteaua extrem de tare si inconfortabilă, nu cred că am mai dormit pe o saltea așa tare vreodată. Dar per total mi-a placut faptul că e curat, și se făcea zilnic curățenie, până la urmă asta am apreciat cel mai tare.

Hotelul nu dispune de un restaurant, nici măcar de un bar de la care să îți iei o cafea, iar faptul acesta e destul de incomod. Noi am avut mic dejun inclus, iar la check-in am primit vouchere de 14 lei/persoană/zi și o listă de restaurante (aproximativ 5-6) în care poți servi masa pe baza acestor vouchere. Partea bună e că se pot folosi la orice ora, nu doar la micul dejun, dar nu vă așteptați la mai mult. Prețurile sunt destul de mari, iar serviciile nu sunt pe măsură. Oricum, de 14 lei nu prea te încadrezi la un mic dejun, așa că acest serviciu de “mic dejun” pe care îl oferă hotelul, mi se pare cam forțat.

Hotelul mai dispune de o terasă, care mi s-a părut destul de cochetă, cu câteva mese la care poți să stai seara sau în timpul zilei si să servești un pahar de… ce îți aduci :). Din ce am văzut, hotelul mai are o piscină, dar acolo nu am fost.

Per total, e o locație modestă, de la care nu poți să ai multe așteptări. Contrastul e făcut de curățenia ireproșabilă din camere pentru care l-aș recomanda si gunoaiele din jurul hotelului, care te fac să te îndoiești de alegerea facută. :).

Trimis de cata2106 in 13.10.18 10:14:00
Validat / Publicat: 13.10.18 10:57:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Fortuna - exterior

[13.10.18 10:55:32]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 37&ridAnt=90409

[15.10.18 13:45:30]

@cata2106: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

• Alte impresii din această RUBRICĂFortuna Hotel:

• pagină generată în 0.045205116271973 sec