ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2022
STATUS: POSEIDON
OCT-2022
BUN

Trattoria Angoli – în lumea copiilor

Ultimul weekend cald de octombrie bate la ușă, soarele și culorile toamnei nu ne lasă să stăm în casă. Hotărâm să facem o incursiune în lumea copilăriei, a jocurilor și distracției în Orășelul Copiilor. Despre acest obiectiv am mai scris câteva rânduri prin 2015 (vezi impresii), transformat deja față de vechiul parc din epoca comunistă. Deja parcul de distracții a mai suferit schimbări, au apărut noi puncte de atracții, figurine și chioșcuri.

Acces. Cea mai facilă cale de acces este dinspre B-dul Olteniței, dar puteți ajunge și dinspre B-dul Tineretului, prin parcul „Lumea Copiilor” ori prin Parcul Tineretului dinspre Sala Polivalentă. Utilizarea metroului (stația Constantin Brâncoveanu) vă scutește de căutarea unui loc de parcare, veșnica problemă în București. Un spațiu nou de parcare a apărut pe locul fostelor sere ADP, loc unde se va deschide un mare spital universitar de stomatologie.

Tura de parc. Gardul parcului de distracții e împodobit cu imagini din poveștile copilăriei, iar intrarea – o adevărată poartă de cetate, e păzită de un dragon. Figurine și statuete te îndeamnă să te pozezi cu ele. Găsim în apropierea intrării gara și ne decidem instant să ne simțim copii și să așteptăm „trenul” . Azi e un trenuleț pe roți de cauciuc tras de un tractoraș deghizat în locomotivă, dar e funny. Șinele de fier au fost înlocuite cu asfalt, un traseu special delimitat. Plimbarea durează circa 15 minute și costă 10 lei/persoană. Din mersul legănat al trenulețului vedem cele mai multe din atracțiile parcului.

După plimbarea motorizată reluăm la pas aleile orășelului copiilor și privim utilajele distracției: de la gheara care se dă peste cap la corabia-leagăn, de la roller coaster la mașinuțe electrice, de la avioanele plutitoare la. Nu lipsesc caruselurile de tot felul, casa groazei, labirintul de oglinzi, bărcuțe și multe alte mărunțișuri.

Chioșcul unde se vând gogoși clasice este asaltat non stop. Vată de zahăr, porumb fiert, înghețată, floricele și alte dulciuri, cafea și băuturi răcoritoare se găsesc în mai multe căsuțe frumos pictate cu personaje de desene animate sau din povești.

Trattoria „italienească” . Deși nu venisem decât cu gând de plimbare, aerul cald, mersul pe jos, starea de bine și bucurie copilărească ne-a cam deschis pofta de o gustare. În zona centrală a Orășelului Copiilor descoperim un restaurant a cărui terasă exterioară e aproape plină; ochim o masă liberă, la soare și ocupăm loc în spațiu. Ne aflăm la Trattoria Angoli, o clădire mare din metal și sticlă, cu etaj și terasă.

Primim meniul, hârtie format A4 plastifiată, printat față-verso. Pe lângă pizza, paste, focaccia și alte asemenea găsim și supe, preparate la grătar sau tradiționale românești. Am observat că la mare căutare pe terasă era meniul de mici cu muștar și cartofi prăjiți. Noi am ales câte ceva de băut, ușor și relaxant, și am gustat o pizza. Adresa web a localului: trattoriaangoli.ro.

Totul s-a derulat rapid, am primit băuturile, apoi după puțin peste 15 minute a venit și pizza - gustoasă. Iată prețurile: frappe clasic – 18 lei, espresso macchiato – 10 lei, cappucino vienez – 16 lei, bere radler – 16 lei/500 ml, pizza quattro stagioni – 36 lei, sos – 6 lei.

Pizza a fost bună, costurile potrivite. Am primit nota de plată care ne anunța că tipsul nu e inclus și ar fi bine să lăsăm 10%, dar 12 % ar fi excelent. ????

Aș avea ceva de comentat în privința ospătarilor și a celor care debarasau (veniți din alte țări): nu aveau o „uniformă” specifică, măcar un tricou cu numele localului, erau îmbrăcați ca pe stradă, îi confundai cu ceilalți clienți.

Concluzii. După circa 45 minute petrecute pe terasă la soare, am pornit din nou în plimbare, admirând de această dată cromatica autumnală de pe malul lacului Tineretului. Recomand celor care merg în Orășelul Copiilor o oprire la Trattoria Angoli în caz că foamea vă înghesuie, mi se pare un restaurant corect.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 17.11.22 11:37:09
Validat / Publicat: 17.11.22 18:31:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Lacul Tineretului - toamna.

Michi
[18.11.22 09:10:44]

@tata123 ????: Mi-ai dat o idee bună cu tratoria italienească. Cum nepoţii stau chiar la capătul parcului dinspre Mărţişorul lui Arghezi, când am să merg la ei am să-i invit la o pizza. Deşi sunt mari, ei fac zilnic jogging în parc aşa că nu ar strica să-l cunoască şi sub aspect gastronomic. Pretul de la pizza QUATRO STAGIONI servită în trei este acceptabil chiar pentru un pensionar.

Michi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: