ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Frumos si de revazut

Hello!

Va rog sa imi permiteti sa fac un rezumat structurat al vacantei petrecute la hotelul mai sus mentionat:

- DRUMUL: am plecat in data de 01 iulie 2010 la ora 6. 30 din Bucuresti, alegand varianta Vama Veche pentru ca, m-am gandit eu, merg mai putin in Bulgaria ceea ce insemna ca nu voi avea probleme cu politia.

Pentru dus varianta a fost ok, fara probleme, insa la intoarcere am mers bine pana la Eforie Nord unde datorita norocului meu obisnuit am dat peste un grav accident chiar pe podul Agigea astfel ca am facut 3 KM in 2. 5 ore, atingand in final recordul de 7 ore pe o distanta de 350 km in care 160 km pe A2.

De fapt din discutii avute cu prieteni constanteni in perioada iunie - septembrie dupa ora pranzului in directia Vama Veche - Constanta intotdeauna se face coloana si mai putin de 1 ora nu faci pana la CT

- CAZARE: am ajuns in fata hotelului pe la ora 12. 40 (aici am uitat sa mentionez ca la granita, la intrarea in Bulgaria a trebuit sa stau 1. 5 ore la coada sa cumpar buvigneta de 5 euro /7 zile - imaginea cu acea masa de oameni care se ingramadea sa ajunga mai repede la usita " chioscului " m-a intristat pentru aratam ca niste amarasteni care se ingramadesc sa primeasca si ei macar un colt de paine, si nu persoane / turisti care varsa in conturile bulgarilor milioane de euro, milioane pe care insemnatii nostrii guvernanti nu sunt in stare sa ii ia... mare pacat!!! ).

In fine... revin cu cazarea: la receptie am dat actele si sunt informat ca trebuie sa astept pana la ora 14. 00 pentru check in, care pana la urma s-a facut 15. 00 pentru ca nu era camera gata (in timpul asta am facut o scurta recunoastere a complexului si cel mai bun lucru a fost ca am facut rost de loc de parcare chiar in usa hotelului - procedura era urmatoarea: asteptai romani care plecau si de la receptiei ii rugai sa iti dea tie locul de parcare astfel ca ei scoteau masina si parcai tu (aceasta este singura solutie sa apuci unul din cele 15 locuri de parcare din fata hotelului).

In fine dupa mari insistente pe un ton mai ridicat am primit camera care era la parter si care in momentul in care am intrat ne-a lovit un miros greu de imbacsit, fapt ce m-a determinat sa cer alte camere (am avut 2 camere, fiind o familie cu un copil de 4 ani si sora mea cu camera separata) lucru imposibil in acea seara dupa cum mi-a transmit receptionerul (nu am obtinut decat promisiunea ca a doua zi imi va rezolva problema) ;

eu nu suport sa stau la parter, dar sotia a insitat ca este frumos pentru copil ca are gradina chiar la usa camerei si se poate desfasura in liniste.

Pana seara am descoperit de unde venea mirosul acela groaznic: de la carpetele de pe pat care dupa aprecierile mele nu cred ca mai vazusera apa de cel putin un an. In fine a doua zi cu 10 leva la femeia de serviciu am scapat de acele carpete si cu o curatenie ca la carte imaginea camerei s-a schimbat / transformat intr-una cu adevarat de 3 * si pana la urma am fost incantati de alegerea de a ramane la parter, mai ales ca pe parcurs am prins niste ploi trecatoare care nu ne-a afectat nici macar 1 ora de plaja, ploi care au determinat femeile de serviciu sa scoata apa de la ultimul etaj (3) cu prosoape si ce mai nimereau (am inteles de la cineva care schimbase camera de 3 ori ca la 3 curgea apa de ploaie peste tot.

- MANCARE: mancarea ar trebui sa reprezinte doar o mica parte a unei vacante, insa aici cu ALL INCLUSIVE ai absolut tot ce iti pofteste... stomacelul. Nu sunt gurmand, nici mofturos, insa cred ca atunci cand ajungi in restaurant si ai in fata ce vrei si ce nu vrei nu poti rezista tentatiei.

Concluzia: este imposibil sa pleci fara minim 3 Kg in plus: mancare diversificata, proaspata si eco (bulgarii mananca mezelurile, si aici ma refer la carnati, crenvusti, etc. cu multa soia, asa cum mancam noi pe timpul raposatului si cu siguranta este mai sanatos).

- PLAJA: de aici incep superlativele: cine isi doreste o vacanta linistita cu familia, odihnitoare cu siguranta Albena este exact ce iti trebuie; fiecare hotel are amenajat un spatiu din plaja cu sezlonguri gratuite (aici insa, pentru a ocupa sezlonguri trebuia sa vii pana in ora 08. 00 altfel nu mai gaseai pentru ca nu aveau suficiente: cam 200 erau / la 350 camere X < 2 turisti pe camera), sezlonguri aranjate la milimetru 2 / umbrela si cu cel putin 1. 5 metri de jur imprejur si asta repet pentru fiecare hotel in parte.

Cel mai impresionat am ramas de piscina sau mai bine zis multi piscinele (copii - adulti -combinate - jacuzzi) si la fel sezlonguri de jur imprejurul piscinelor cu locuri limitate (dimineata la 08. 00 trebuia sa lasi prosoape pentru a avea loc).

Un aspect mai putin bun era ca in fiecare zi trebuia sa urci / cobori aprox. 200 scari, fapt care indiferent de dorinta ta de a face miscare dupa 2-3 zile incepe sa te deranjeze.

CONCLUZII:

- conditii pe care in Romania nici in urmatorii 50 de ani nu le vom gasi, all inclusive care acopera orice cheltuiala suplimentara (exceptie facand lipsa unui snack bar si pe plaja asa cum aveau majoritatea hotelurilor mai apropiate de plaja) insa nu conteaza foarte mult pentru ca iti poti achizitiona linistit de pe plaja

- apa este impecabila si ca exemplu: cu apa pana la gat iti poti observa linistit un mic punct negru de pe unghie, perfect pentru copii - mergi cam 30 de metri cu apa de 40-80 cm, nisipul ceva de vis (identic cu cel din Grecia curat, fin) si aici dau un exemplu: la intoarcere sotia a tinut neaparat sa faca baie in mare in Romania si am oprit la Eforie mai exact intre Sud si Nord la casute si am ramas tampiti cate pietre sunt si ce mizerie crancena cu turisti pe langa ea sau invers... fara cuvinte parca veneam de la normalitatea secolului XXI si ajungeam intr-o zona bombardata (ma consider un patriot insistent pe tot ce este autohton, insa in ultimul an si jumatate m-am scarbit atat de tare de tot ce se intampla in tara asta incat...)

- referitor la parcare mai vreau sa fac un comparativ Rom vs Bulg: la bulgari platesti 5 euro pentru 7 zile si iti dau un card de tranzit (mai precis poti parca "legal" masina oriunde in statiune fara sa platesti nimic VS la noi daca parchezi intr-o parcare (chiar si pentru o ora) iti ia banii pe toata ziua si daca te mai duci si pana la prietenul din capatul celalalt al statiunii (dau exemplu)... hop apara un alt agarici care te taxeaza cu aceeasi nonsalanta suma pe o zi (mai precis suma de 10 ron) si o poti tine asa pana seara (mizerabili - nici macar nu ofera alternative pentru cei care poate sunt doar in trecere si sa taxeze cu ora - stiu sa ridice din umeri si sa se justifice ca primaria a stabilit un singur tarif, etc. - tipic romanesc - imbogatirea instanta indiferent de consecinte)

- o parere importanta despre cazare in general in Albena (am colindat prin toata statiunea si ne-am facut o parere) tot ce este catalogat la 3 * sunt o apa si un pamant - adica aceleasi conditii indiferent de poza din reclama, diferenta facand-o facilitatile suplimentare: piscina (din ce am observat cea de la Orhideea mi se pare cea mai tare si complexa, mai ales pentru cei cu copii - fiul meu a fost ca o rata de la prima ora a vacantei pana la plecare (l-am luat direct din piscina in masina si am plecat si asta cu mare alai ca nu vrea sa plece)

- in afara pataniei cu camera, m-a deranjat enorm atitudinea celor de la receptie in privinta romanilor; asa am simtit eu si nu ma pot exprima decat prin exemple: in primul rand toti romanii sunt cazati la parter (acum daca se face curatenie zilnica este ok, mai putin pentru cei care nu suporta furnicile si... urechelnitele care in prima noapte m-au facut sa nu dorm de grija copilului in special) ele putand intra pe micul geam care de regula ramanea deschis ca altfel datorita umiditatii mirosea) ; romanii stateau cate 1-2 ore dupa camera, in schimb rusii si bulgarii sunt la mare putere (totul se rezolva instant) si cel mai important lucru orice informatie era afisata in limba bulgara si rusa si cateodata in engleza / absolut nimic in romana in conditiile in care 60 % din turisti erau romani.

Trimis de alexsavu77 in 13.07.10 13:02:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexsavu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aleea din spatele hotelului in lungimea lui care da in piscine si la dreapta se ia catre scarile care duc la plaja
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[13.07.10 13:15:46]

in urma completarii autorului am creat sectiune noua pentru hotelul Orhideea/Albena si am adus la aceasta sectiune review-ul.

teoanton
    [13.07.10 13:18:06]

Si pe mine m-a deranjat discriminarea asta, desi comportamentul nostru a fost de departe mai civilizat decat al rusilor sau nemtilor. Dar ma rog, e complexul bulgaresc fata de romani.

pepsi70ro
    [13.07.10 13:25:12]

Foarte bine structurat cu multe informatii utile, felicitari!

[13.07.10 14:57:06]

mutat la rubrica hotelului ' Club Orchideya & Orchideya Park Hotel', deja existenta pe site; sters dublura introdusa.

[13.07.10 15:00:15]

alexsavu77: te rog sa confirmi/infirmi: acesta este hotelul la care ati avut vacanta? (Club Orchideya & Orchideya Park Hotel)

[13.07.10 16:05:26]

Multumesc pentru raspunsuri!

Da acesta este hotelul.

referitor la cazare, mi-am adus aminte ca am discutat cu un roman care a schimbat de 3 ori camera si pana la urma la cazat in corpul Orhydeea Park unde a fost foarte multumit de conditii mult mai bune decat la Orhydeea.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.07.10 16:35:17]

Un vot pentru detalii si rabdare!

[18.07.10 08:44:59]

Poti sa-mi spui ceva despre schimbul valutar. Exista in hotel casa de schimb valutar?

[18.07.10 08:46:05]

Noi plecam maine si am mai uitat ceva. Taxa la intrarea in statiune se achita in leva sau in euro?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [18.07.10 08:57:22]

@Mirelan orice lucru sau taxa intr-o tara se achita in moneda tarii respective in general , daca vrei sa platesti in Euro vei beneficia de un curs prost sau de un refuz , e posibil insa sa accepte roni ,dar totusi nu cred.

Daca intr-un hotel exista casa de schimb valutar si cam exista , cursurile practicate acolo sunt foarte slabe in jur de 1.80 sau maxim pana in 1.85 leva pentru un euro. Pentru o suma mica e in regula , dar daca schimbi o suma mai mare nu prea e ok. Cursuri mai bune poti obtine la o banca sau la o casa de schimb valutar onesta. Trebuie citit cu atentie ce scrie pe panourile din exterior , exact ca la noi in tara , are nu are comision si cat se ofera pentru un euro . Cel mai simplu intrebati inainte cate leva primiti pentru banii pe care vreti sa-i schimbati.

[18.07.10 20:39:34]

Multumesc foarte mult pentru informatii. Noi mergem a patra oara in Bulgaria (Albena, Nisipuri, Sunny Beach) si cand am schimbat la casele de schimb din afara hotelului la care am fost cazati "am luat plasa" cu cursul, pentru ca n-am cascat ochii bine. De aceea am intrebat daca exista casa de schimb in hotel. Prefer sa schimb in hotel. Si, in plus, am citit tot pe acest site, ca taxa de intrare in Albena este 5 leva si noi n-avem decat euro pana ajungem la hotel. Probabil vom schimba in Mangalia, ca sa nu pierdem prea mult timp pe-acolo. Multumesc oricum. Sper sa n-am si alte surprize.

[19.07.10 15:17:51]

Cel mai bine taxa se achita la receptie.

La intrare in statiune la bariere apesi pe buton si iti elibereaza un bon cu care trebuie sa mergi la receptie si pe toata perioada vacantei receptionerul iti va da un card cu care te poti deplasa si parca unde doresti . la plecare neaparat sa ceri bonul in schimbul cardului pentru ca vei avea nevoie la iesirea din statiune ( introduci bonul si drum bun!)

alice1
    [23.07.10 18:18:28]

Buna,

Te rog sa imi spui cum este programul de animatie pentru copii la hotel pe parcursul zilei. exista mini club? Sunt animatori care sa se ocupe de copii?

Am vazut pozele postate, sunt facute intr-un parc de distractii din Albena (ex. cea cu barcuta pe apa)? Sunt locuri de distractie pentru copii mici (al meu are 4 ani si e plin de energie)?

Multumesc

[26.07.10 13:04:52]

Buna,

da exista miniclub si animatori care sa se ocupe. Chiar langa piscina exista o incapere special amenajata pentru copii, il poti lasa fara griji pe baza de buletin exact ca la Cora (daca stii cum este). Este imposibil sa se intample ceva.

Despre animatori in general nu pot spune mare lucru pentru ca stiu cum sunt cei de la celelalte hoteluri, dar pot spune ca pe mine nu m-au impresionat (la 10. 00 2-3 dansuri pe marginea piscinei; mai aveau fete care cu ajutorul unor bastoane care te tineau la suprafata faceau exercitii in piscina mai ales cu doamnele, fotbal, diverse jocuri. Per total erau OK.

In afara de toboganul din piscina de copii, tot ce apare in poze: pneumaticele acelea mari (tot tobogan) barca si multe altele erau pe plaja contra cost de regula 6-8 leva. partea avantajoasa era ca odata intrat acolo (la toboganele pneumatice) se putea distra pana se plictisea el/ea sau... tu. Si al meu tot 4 anisori si la fel de energic. Oricum seara era a lui in totalitate - tot sejurul a luat la rand tot ce exista acolo, inclusiv taurul, dupa cum s-a putut observa, cu specificatia ca domnul de acolo a fost rugat sa tina taurul pe viteza cea mai mica.

danette
    [26.07.10 18:11:24]

avem si noi rezervare la orhideea saptamana viitoare si am vrea sa cunoastem un amanunt important !!! unde v-ati tinut banii si actele in perioada sejurului , pentru ca nu am vrea sa avem neplaceri in acest sens ?? care- cursul obisnuit leu=leva si euro=leva ?? multumesc!!

nochisor
    [26.07.10 21:00:34]

Solutia de a merge in Albena prin vama veche este proasta. Eu recomand Bucuresti - Ruse - Varna aproximativ 3 ore. Rovignieta se poate cumpara de la majoritatea benzinariilor iar daca mergi in limitele de viteza nu is probleme cu politia. Eu fac Bulgaria de 4 ani si nu numai in concediu. Sunt si 80 km de autostrada de la razgrad la varna.

[26.07.10 22:10:58]

Se pot inchiria la hotel case de valori. Cursul este 1 euro=1.85 leva, 1 leu=0.4 leva.

alexsavu77, danette, ionescunic, mirelan, nochisor, teoanton
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: