ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2022
STATUS: APOLLO
JUN-2022
REZONABIL

Am fost 13 – dar cu noroc la Diesel, restaurantul Diesel

Un mesaj, un telefon, anunta mobilizarea… ….” In data de 9 iulie, intalnire prieteni/ colegi de facultate Electronica ‘83” . Au inceput confirmarile sau infirmarile, apoi diverse alte comunicari printre care si organizatorice, ora, locatia – asa cum am spus in titlu, restaurantul Diesel, si variantele de aperitiv traditional sau international. Am ales un traditional si un international, pentru variatie, urmand ca mai incolo fiecare sa decida ce vrea sa manance.

Restaurantul Diesel se gaseste in cadrul hotelului cu acelasi nume, adresa Bvd. Mircea Eliade Nr. 113A, https://restaurant. hoteldiesel.ro/en pe malul lacului Floreasca. Asadar in sambata cu pricina decisesem sa plecam cu transportul in comun, insa o ploaie aparuta pe nepusa masa ne-a facut sa comandam un Uber, dar pana a venit masina ploaia statuse si in plus cand am ajuns acolo nici urma de ploaie, in fine, asta e.

Am mers mai intai pe malul lacului si am facut ceva poze, am studiat si terasa, la ora respectiva erau destul de putini clienti, apoi am mers sa ne intalnim cu colegii. Imbratisari, complimente (adevarul e ca pentru niste persoane la 65 de ani aratau bine, eu sunt inca la categoria sub 60 asa ca oricum aratam bine ????).

Am facut mai intai ceva poze de grup, apoi ne-am asezat la masa. Si stiti cum e cand este o masa destul de mare, primul hop a fost cu bautura, fiecare a vrut cam altceva, de la apa, suc, bere blonda, bruna, nefiltrata, vin cocktail-uri cu sau fara alcool, wisky parea de parca incercam sa vedem daca au de toate.

Si din nou discutii, ce a mai facut fiecare, prin ce colt al universului mai locuieste, stiti cum e cand se intalnesc oameni care au o istorie in urma.

Si au venit aperitivele, sotul traditionala, eu internationala. Sa va spun acum ce contineau fiecare:

1. Traditionala

Mezeluri & Branzeturi de casa; Legume; Salata de vinete; Zacusca; Fasole batuta; Icre de stiuca; Chiftelute; Masline asortate

2. Internationala

Bruschete cu rosii; Bruschete cu gorgonzola; Prosciuto pe grisine; Somon fume pe lamaie; Piept de rata cu sos de afine; Creveti cu fulgi de porumb; Mozzarella cu rosii cherry; Salata de pui cu ananas

Normal ca am gustat fiecare de la celalalt, aperitivele au fost ok, foarte gustoasa salata de pui cu ananas. Si as vrea sa fac o mentiune speciala, painea in doua culori (nuante) gustoasa si placuta la vedere.

Si din nou putin pauza, dupa care a urmat partea a doua in care fiecare a comandat ce a vrut, am avt aceeasi senzatie, parca voam sa ii testam sa vedem dca au tot din meniu ????, sotul si-a comandat snitel cu cartofi prajiti si o salata, eu am vrut doar o portie de coltunasi umpluti cu branza de vaci cu dulceata de afine si smantana. In rest s-au comandat diverse, peste cu legume sau fara, mici cu cartofi prajiti, tochitura cu mamaliguta, inghetata, dupa cat de satul era fiecare dupa aperitive. Ca sa fiu cinstita, la portia de snitel a sotului am contribuit si eu, portia cuprindea 2 snitele destul de mari, o sa vedeti in poze, care au mai cerut si ele o bere, care rece si aburinda curgea pe gat la marele fix. Si ca sa incununam cu succes intalnirea hai sa fie si un cappuccino, fericire la maxim.

Am mai facut poze si pe terasa, si in restaurant, arata foarte frumos, locul in general arata bine, este elegant.

Am ajuns si la toaleta si am dat de o curatenie exemplara. S-a mai facut o sedinta foto pentru ca intre timp incepuse si ploaia si norml, dupa ploaie niste poze in aerul proaspat se cereau ????, acum deja lume era si mai vesela (nu neaparat din cauza de lichide), orele petrecute la masa au facut ca fiecare sa depene amintiri, cuplurile casatorite din facultate povesteau momentele placute petrecute cu colegii care le fusesera alaturi.

Am stat cateva ore si poate ca am mai fi stat insa ne-am gandit ca ar mai trebui sa ajungem si acasa, asa ca am inceput sa ne socotim fiecare partea lui, aici o sa vedeti ca am depasit amenda de la Bacania Veche, a fost undeva peste 300 lei, insa intalnirea cu colegii chiar a meritat. Am sa comentez putin pretul aperitivelor, mie mi se pare ca intotdeauna la aperitive combinate, mic dejun platesti mai mult decat face, aperitivul traditional era 70 lei, iar cel international 85 lei, insa cel putin au fost gustoase, macar atat. Trecand peste preturi, este un loc unde te poti simti bine, si o sa vedeti si in poze, sa stai pe o terasa pe malul apei chiar este frumos.

Asadar va invit la poze si de ce nu, la restaurant, dar treceti direct la felul principal ????.

Trimis de mishu in 14.07.22 07:47:43
Validat / Publicat: 14.07.22 08:28:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Restaurant Diesel -Si un mic separeu dragut

Carmen IonPHONE
[14.07.22 09:05:29]

@mishu: Cunosc locul, l-am frecventat de mai multe ori împreună cu colegii de la liceul C. A. Rosetti, aflat în apropiere, așa cum bine știi. Restaurantul are o așezare frumoasă pe malul lacului și o terasă mare cu ambianță plăcută, asta dacă nu sunt țânțari care să-ți strice tot cheful...

A fost dintotdeauna un local elegant și destul de scump, și văd că tradiția asta o respectă... Se pare că nu și pe aceea a serviciului lent și prost, de care am "beneficiat" noi, ca un făcut, de fiecare dată.

Am trecut însă mereu peste inconveniente de dragul revederii cu oameni care au însemnat ceva în trecutul nostru.

Sper că te-ai simțit bine la Diesel - e tot ce contează!

Michi
[14.07.22 09:19:49]

@mishu: Votat şi apreciat cu plăcere. Măi, poza P01 seamănă cu ce am fotografiat eu anul trecut în pandemie. Nu remarcasem statuile.Profitând de faptul că e aproape de casa mea, am fost cu nişte prieteni la Diesel, luând loc la o masă chiar pe malul lacului, izolaţi de ceilalţi clienţi. A fost o ieşire plăcută, mâncare bună dar fiind cald nu am consumat cine ştie ce. Chelnerul a venit mascat, cu mănuşi, a şters- dezinfectat masa şi ptcă îmi rămăsese juma de porţie pt. pachet, mi-a adus caserola la masă, să o umplu eu, ca să nu se contamineze la bucătărie. Cine ştie ce ne mai aşteaptă?

[14.07.22 09:33:16]

@Carmen Ion: Eu recunosc cinstit, nu am iesit cu colegii din liceu decat prin parc... ce fraiera eram , si uneori recunosc ca mai chiuleam de la prima ora, cand intarziam din cauza de transport in comun si la fizica de exemplu stiam ca daca intru dupa profesor ma asculta, asa ca mai bine imi luam absenta.

In zona se gasesc locuri frumoase unde sa te simti bine iar acesta este unul dintre ele si avand in vedere ca nu este tocmai nou, atunci si spatiul este larg, relaxat. Nu mi-au placut niciodata locurile inghesuite care imi dau o senzatie neplacuta, de parca stau la masa si cu ceilalti.

Serviciul a fost ok, mici sincope date de faptul ca nu eram singura masa cate trebuia servita, insa in rest a fost ok.

Si ai dreptate, treci peste inconveniente cand esti alaturi de prieteni. Multumesc de vizita si aprecieri.

[14.07.22 09:37:45]

@Michi: Locul este placut si intradevar mesele de pe malul lacului chiar iti ofera intimitate, sa stai pe malul lacului, la o masa si sa te relaxezi, ce poate fi mai placut.

Acum nefiind pandemie nu pot spune ca am vazut semne distincte de dezinfectanti sau altele de genul, pot insa remarca curatenia si asta este o bila alba, iar mesele la interior aratau impecabil, parca erau pregatite de eveniment.

In rest, ce ne-o astepta, mai vedem. Multumesc de vizita si aprecieri.

Zoazore
[14.07.22 15:00:53]

@mishu:

eiii... parca! ????

1. Traditionala

cam pe asta as fi mers si eu! Bine, fara fasole si masline. Cam... mostra portia pentru cat costa

De rest... frumos si de fitze!

Dar nici nu conteaza decat ca v-ati intalnit si v-ati simtit minunat!

[14.07.22 16:36:48]

@Zoazore: Sa știi ca din "mostre" am gustat amândoi, ca de fapt cam asta și intenționăm, in schimb ai mare dreptate cu atmosfera, eu îl știam doar pe organizator, însă la final ne-am despărțit prieteni cu toții și speram sa organizeze cineva anul viitor intalnirea de 40 de ani, sunt convinsa ca va fi reușită.

Si cum bine știi și tu, Întâlnirile cu prietenii, sau ocaziile plăcute din familie sunt ocaziile cele mai bune sa petreci momente deosebite de oameni dragi.

Multumesc de vizita și aprecieri.

neimportantPHONE
[19.07.22 20:19:09]

@mishu:

din câte știu, sunt două săli unde servesc masa. Una e la parter pentru prânzit, e mai spațioasă, alta la et. 1 unde așezau micul dejun.

Și cazarea e faină la Diesel. În caz de "avarie" se poate parca fără temeri. Camerele liniștite sunt cele care dau spre parc, nu spre lac, de evitat cele de lângă casa liftului.

Bucătarul e meșter, am păpat o ciorbă cu tarhon de mi-a adus Ardealul în simțire...

[19.07.22 22:19:41]

@zapacitu: Mulțumesc frumos de completări, sala de la parter nu arata ca acolo s-ar putea lua micul dejun. Mie îmi plac foarte mult mesele rotunde care in general sunt de 8 persoane și unde ai într-adevăr loc suficient și poți socializa și bine cu ceilalti meseni. Cât despre ciorba, m-ai făcut sa înghit in sec ????.

Multumesc de vizita și aprecieri, dar și de completări.

Michi, mishu, neimportant, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: