ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
ÎNSCRIS: 10.12.09
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Sejur frumos

Am plecat spre Grifid Arabella intr-o dimineata innorata de vara, cu speranta ca va iesi soarele si pe strada noastra (sau pe plaja noastra).

Am intrat pe teritoriul bulgar si aici prima surpriza: nu aveau vinieta in vama, deci a trebuit sa o cumparam de la PECO, cu 50 ron.

Degeaba am incercat sa le explicam ca aceasta costa 5 euro, degeaba am cerut chitanta, nu am avut cu cine sa ne intelegem.

Am plecat mai departe hotarati sa nu lasam acest mic incident sa ne strice concediul, am urmat instructiunile gps-ului si am ajuns fara alte neplaceri la hotel.

Aici, surpriza, nu aveau locuri de parcare. Au vrut sa ne trimita intr-o parcare privata in spatele hotelului cu 10 leva/ zi insa am refuzat, tinand cont ca erau cel putin 6 locuri in care puteam parca la Arabella dar pe care ei nu le agreau fiindca nu se mai vedea fantana arteziana, sau intrarea sau mai stiu eu ce.

Intr-un final, cand satui de cearta ne-am hotarat sa mergem in parcarea privata, unul dintre managerii hotelului ne-a spus ca putem lasa masina asa cum o parcasem noi, dar sa-i dam cheile pentru a putea fi mutata in caz de necesitate, ceea ce am si facut. In compensatie, atat noua, cat si prietenilor nostrii, ne-au dat cate un suite junior cu vedere la mare, desi noi platisem camere duble cu vedere laterala. Trebuie sa spun ca m-au impresionat.

Am avut doua camere superbe, curate si aerisite, cu un sifonier atat de mare incat am avut impresia ca am uitat vreo valiza cu haine acasa. Apartamentul nostru era stilul clasic, cu mocheta pe jos si televizor mare, dar din cel normal. Apartamentul prietenilor nostri era stilul modern, cu parchet si mobila de mahon, cu televizor LCD dar mai mic ca al nostru, cu sifonier mai mic si mai putine masute in camera. Ambele frumoase in stilul lor. Mai ales ca noi nu platisem pentru ele.

Am coborat fericiti la piscina (iesise si soarele) cand am fost anuntati ca ne-a fost lovita masina in parcare. Ne-am resemnat fara sa facem prea mult tam-tam, mai ales ca managerul hotelului ne-a spus ca aceasta va fi reparata pe cheltuiala lor la reprezentanta Hyundai din Varna.

Ceea ce s-a si intamplat. Tin sa precizez ca insusi managerul general al hotelului (o doamna foarte draguta) a mers cu noi la Varna la service si cand am dus masina si cand am luat-o, ceea ce m-a impresionat.

Acum sa va spun si despre hotel:

-camere frumoase, curatenie facuta zilnic, prosoapele schimbate (cand sunt lasate pe jos), barul reumplut zilnic (prima data doar cu apa, dar dupa ce i-am atras atentia baiatului, cu apa, suc si bere). Am stat 5 nopti si ni s-a schimbat si lenjeria dupa primele 2 sau 3, nu mai stiu exact. E adevarat ca 5 leva la camerista sunt bineveniti (dar nu obligatorii).

- mancarea variata si foarte gustoasa. Eu nu sunt o gurmanda, sunt genul care tine dieta toata viata dar tot nu m-am putut abtine sa nu gust cate ceva, din cele "interzise".

Pentru pitici, si nu numai, exista supe creme si ciorbite, paste, friptura la gratar. Noi avem un baiat foarte mofturos insa aici a avut ce manca. Sa nu mai vorbim de pizza care este absolut delicioasa. Si prajiturelele sunt minunate.

Pentru doamne la dieta (care tin la silueta) exista salate, fructe si o multime de alte produse care nu ingrasa, dar pe care s-ar putea sa le sariti cu vederea.

- piscina exterioara e foarte frumoasa si curata. Se face zilnic analiza apei. Apa era calda, mai ales dupa-amiaza. Piscina interioara cam miroase a clor, si parca ma usturau si ochii. Dar a fost buna in perioadele innorate.

- animatorii pt copii sunt minunati. Copiii nostri s-au distrat de minune, si noi alaturi de ei.

- plaja si marea foarte curate, cum nu va fi niciodata la noi in tara. Intrarea in apa nu mi s-a parut deloc prea brusca, asa cum am mai vazut eu scris. Noi am fost cu copii de 7, respectiv 5 ani (al prietenilor) si nu am avut probleme.

Sincera sa fiu, daca ar fi sa plec din nou in concediu vara asta, m-as reintorce aici.

Si acum, ca v-am plictisit destul, promit sa revin si cu fotografii exemplificatoare.

PS: Datorita acestui forum am avut un concediu minunat. Multumesc tuturor care au postat impresii din calaroriile lor.

Trimis de florinda77 in 12.07.10 11:50:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Riviera Beach

VIZUALIZĂRI: 3046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinda77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zpedro*
    [12.07.10 11:56:00]

pe unde ai intrat in bulgaria? eu am intrat pe la ruse si am gasit la a 2-a benzinarie de pe drumul catre varna si a costat fix 10 leva cu e si pretul oficial.

[12.07.10 11:59:07]

Pe la Ruse am intrat si noi insa am luat de la primul peco. Ne-a fost teama sa mergem fara vinieta pana la al doilea peco. Si nu eram singurii, crede-ma.

Dragoș_MD
    [12.07.10 12:52:47]

Ne-a fost teama sa mergem fara vinieta pana la al doilea peco.

@florinda77 & alții > am spus-o aici de Ţ ori și o repet ori de cate ori va fi nevoie, poate cu timpul o să afle toată lumea (interesată) : NU este nevoie de vinieta în orașe și/sau pe centurile lor ocolitoare!!! așadar în Ruse, vei putea merge FĂRĂ vinieta, iar dacă aveți nevoie sa mergeți mai departe (spre litoral/munte/Grecia/etc.), e bine s-o luați de la orice benzinărie de pe centură (care o vinde, bineînțeles, ca nu e disponibilă chiar la toate, cum nici la noi nu poți lua rovinieta la orice stație PECO de 2 lei).

PS si tot asa cum am mai spus, acea vinieta neînsoțită de chitanță (SMETKA se cheamă pre limba lor) nu face nici 2 parale! vă luați amenda original și nu știți de ce!!!

RLCA
    [12.07.10 13:36:28]

Iti amintesti cumva daca persoana de la hotel se numea Doroteya?

Te intreb asta pentru ca vom pleca si noi la sfarsitul lunii iulie la acest hotel. M-am conversat pe e-mail cu aceasata doamna care initial mi-a zis ca parcarea este cu plata si apoi a revenit spunandu-mi ca parcarea este gratuita daca vom sta mai mult de 4 nopti. Sper sa nu avem probleme in acest sens. Va voi spune imediat ce ma voi intoarce din concediu.

[12.07.10 13:41:21]

Sincer, nu am reusit sa-i retin numele fiindca nu s-a recomandat cand am intalnit-o prima data. Daca vei sta mai mult de 4 nopti cu siguranta nu va trebui sa platesti parcarea. La noi nici nu s-a pus problema de plata, ba chiar mi-a confirmat ca nu trebuie sa platesti daca stai mai mult de 4 nopti.

RLCA
    [12.07.10 13:45:07]

Multumesc pentru raspuns. Inca ceva..spune-mi te rog cum era drumul pana la mare? Daca tot merg la mare as prefera sa il duc pe cel mic la apa din mare si mai putin la piscina. Si care erau preturile la sezlonguri?

[12.07.10 13:52:51]

De la hotel pana la mare, in cazul in care iesi prin spate, pe langa piscina, faci maxim 5 min. Practic cobori niste scari (ca si cum ai cobora de la etajul 1 al unui bloc), traversezi strada si intrii pe plaja.

Pt inchiriat sezlong dai 7 leva, 3 leva salteaua si 7 leva umbrela. Sincer, eu am stat pe prosop, mai ales ca stateam 2-3 ore pe plaja dimineata si 2-3 ore seara, daca era soare (am mai avut si ceva nori). La malul marii exista un spatiu de 5- 6 metri unde poti sta cu prosopul.

ioana/daria
    [13.07.10 15:24:39]

Mulţumesc florinda77 pentru impresiile postate. Am citit impresiile celor care au fost la Arabella de Paşte şi am fost tare dezamăgită....dar se pare că lucrurile s-au îndreptat..Plecăm şi noi acolo pe 17 iulie şi voiam să te întreb dacă la piscina exterioară e foarte aglomerat, adică dacă trebuie să vii foarte de dimineaţă să prinzi şezlong....şi dacă există program de gimnastică aerobică la piscină. Mulţumesc.

[13.07.10 15:52:10]

ioana/daria, de obicei sezlongurile se ocupa de dimineata, in jur de 7.30. Sunt multi care coboara, pun prosopul pe sezlong si se intorc mai tarziu la plaja. Pt noi a fost ok fiindca oricum suntem mai matinali din fire.

La piscina era un program de gimnastica in apa care incepea la ora 15.15 si tinea 30 min cred. Foarte dragut, am participat si eu de 2 ori.

Poti merge linistia, totul e minunat. Din cate am vb eu cu doamna care conducea hotelul (general manager), ea si-a inceput jobul la Arabella din mai 2010, deci e posibil ca schimbarea managerului sa fi readus hotelul la standardele de anii trecuti.

ioana/daria
    [14.07.10 16:24:06]

Mulţumesc mult pentru răspuns. Poate reuşeşti să postezi şi cîteva fotografii din sejurul vostru. Mercic

xib
    [30.07.10 22:31:05]

Salut! O informatie te rog: este adevarat ca au cod vestimentar - barbatii, la cina, trebuie sa fie imbracati in pantaloni lungi si incaltati cu pantofi?? Mie mi se pare o aberatie mare daca e asa...

Multumesc anticipat pentru raspuns! (urmeaza sa mergem peste 2 saptamani)

Ionut

[02.08.10 08:53:09]

Da, la cina trebuiesc obligatoriu pantaloni lungi. Pe sotul meu chiar l-au intors intr-o seara de la usa restaurantului. Pantofi nu, te poti incalta cu ce vrei.

butnariu, florinda77, ioana/daria, RLCA, xib, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: