ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2022
STATUS: APOLLO
FEB-2022
BUN

Povesti de dragoste cu parfum regal – Hanu Berarilor, Casa Elena Lupescu

Acum sa nu credeti ca am inceput sa vanez povesti de scandal, dar asta este, “Reclama, sufletu’ comertului!” fiecare loc are o poveste, si daca “Mahalaua caramidarilor” mi-a oferit momente placute alaturi de prieteni din Austria, Hanu Berarilor, Casa Elena Lupescu, urma sa imi ofere si el momente minunate alaturi de prieteni din America… vedem ce mai urmeaza ????

Ce sa spun, imi plac restaurantele pentru ca iti permit socializarea. Te poti intalni cu prietenii fara sa fii roaba bucatariei, sa fii alaturi de prieteni si sa te bucuri de o amosfera placuta. Hanu Berarilor are cateva locatii, cele mai cunoscute fiind, Casa Oprea Soare si Casa Elena Lupescu, eu am sa va povestesc acum despre cea de-a doua locatie. Elena Lupescu este cunoscuta ca fiind amanta si cea din urma sotie a Regelui Carol al II-lea, si normal, asta inseamna o poveste de dragoste tumultoasa, multe scandaluri, in fine, nu asta ne atragea la acest local ci faptul ca este cunoscut ca fiind un bun loc de a la masa, situat intr-o cladire minunata pe care am putut sa o vad cum se transforma precum ratusa cea urata, dintr-o cladire cenusie, intr-un loc plin de viata.

Hanu Berarilor, Casa Elena Lupescu este situat in Bd. Pache Protopopescu nr. 51, pagina oficiala hanuberarilor.ro/ro/resta ... e/elena_lupescu

Am fost aici de cateva ori, fie in local la interior, dar si in minunata gradina de care dispun. Acum, fiind inca conditii de restrictie (masca, certificat COVID), nu pot spune ca era foarte aglomerat, ceea ce era perfect pentru noi si prietenii nostri (din partea sotului). Intalnirea o asteptam cu nerabdare, pe ea o mai intalnisem, pe sotul ei insa, niciodata. Despre ei ca familie cunosteam multe, tatal ei fiind un prieten drag al socrilor mei fiindu-mi si mie tare drag. Discutia cu ei a fost foarte placuta pentru ca el este japonez (ei s-au casatorit inainte de ’90), au trait mai intai in Japonia, apoi prin Europa, iar acum de niste ani buni in America la New York.

Au trei copii (doi baieti si o fata, si ei deja la familiile lor) care au preluat cele mai frumoase trasaturi de la parinti.

Dupa ce ne-am imbratisat virtual, ne-am asezat la masa, am ales mai intai bauturile apoi de mancare ca sa putem continua discutiile. Poate ca o sa vi se para ciudat ca imbratisarea a fost virtuala, dar i-am inteles, urmau sa plece curand din tara, ea in America, el in Japonia, si nu puteau risca sa rateze plecarea avand in vedere ca trebuiau sa plece cu test. Oricum, dat fiind conditiile din fiecare tara, el cand a ajuns in Japonia a trebuit sa stea mai intai in carantina cateva zile (norocul lui ca la acea vreme numarul de cazuri din Romania ii permitea sa stea in carantina acasa si nu la hotel, daca mai intarzia o saptamana se schimba foaia).

Despre local pot spune ca inca din curte iti gadila privirea si speranta, niste cazane cu bere, imaginatia te duce mai departe, la frumusetea acestui loc vara, cu un metro de bere pe masa, si acum se vede o oarecare terasa inchisa (pentru fumatori), insa am aflat ca aceasta nu era incalzita, desi exista niste lampi, insa probabil ca nu faceau fata, asa ca nu ar fi fost tocmai o alegere potrivita.

Interiorul este insa atat de placut, incat chiar si pentru atmosfera, merita sa faceti o vizita acestui local.

Daca de baut s-a mers pe bere, in ceea ce priveste mancarea, ea a mers pe ideea de traditional, mamaliguta cu branza si smantana la care a pus bonus mici, sotul ei pe snitel (in amintirea a 2 ani petrecuti in Germania), cu salata dar si cu mujdei pentru ca a prins si ceva deprinderi romanesti, eu ca sa fiu cinstita nu am incercat niciodata snitel cu mujdei… …. ci doar cu lamaie sau dulceata ???? (deprinderi austriece) in fine, fiecare cu preferintele lui.

Iar eu si sotul, am luat un platou cald ce continea piept de pui, ceafa, pulpa de curcan, mici, carnat din topor, cartofi cu rozmarin.

De mancat, exista o multime de variante, incepand cu aperitivele, supe, fel principal pe baza de pui, porc, vita, peste, sau rata, iepure si exista si meniuri de oranz pentru pensionari,

Si daca mancarea si berea cu repetir a intretinut atmosfera, la final a mers si o cafea.

Chiar daca eu nu ii cunosteam foarte bine, timpul petrecut a fost excelent, mai ales ca discutiile s-au invartit si in jurul subictului COVID, si spun asta deoarece ei vad lucrurile prin prisma celui care sta acolo, si erau nemultumiti de circulatia libera in America (ca si la noi de altfel), dar vaccinarea avea grade diferite (cu variatii mari) care depindeau de regiunea geografica (mentalitati) dar si de optiunea politica.

Totodata am vorbit si despre diferite traditii, asa incat timpul se scurgea incet, incet in defavoarea noastra. La despartire insa nu am putut sa nu ne imbratisam pentru ca nu se stie cand ne vom revedea, din punctul lor de vedere suntem bine veniti oricand la ei pentru ca eu mi-am exprimat dorinta de a ajunge la New York.

De luni pana vineri pana la ora 13, pensionarii, pe baza talonului de pensie si a sumei de 13.5 lei pot alege unul dintre meniurile urmatoare:

Meniu Melody: piept de pui la gratar, cu cartofi prajiti, salata de varza iar ca bautura berea casei (la 300 ml), fresh de portocala sau limonada

Meniu Cina: 3 mici, cartofi prajiti si de baut ca mai sus

Meniu Bohema: Tigai de pui, piure de cartofi, salata de varza alba si de baut ca mai sus.

Se poate lua aici si micul dejun intre orele 8:00-11:00,3 variante la preturi cuprinse intre 17-19 lei, cu cafea, ceai sau lapte la alegere.

Mai exista o oferta draguta, “Joy cu tata” cand bautura este la jumatate de pret daca esti la masa cu cel putin un parinte (sa inteleg ca poate fi si cu mama… …. intreb si eu pentru un prieten ????)

Si daca v-am oferit suficiente argumente, fiti siguri ca va veti simti bine acolo, asa ca va invit sa le treceti pragul.

Si acum pentru ca sotul meu deja stie, deci daca ma citeste la aparitia articolului ????, maine seara (marti) iesim in familie la restaurant sa il serbam, asa ca voi continua acest turism “gastronomic” ????

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Normal ca la acest capitol sunt super incantata, fac 10 min pe jos

Trimis de mishu in 28.03.22 22:31:32
Validat / Publicat: 29.03.22 06:41:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 366 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Hanu Berarilor, Casa Elena Lupescu - aici era zona de gradina unde se si putea fuma daca nu ma insel

MarinaCoPHONE
[29.03.22 18:55:42]

@mishu: hi-hi, uite superbonusul. Votat cu mare drag!

mishuAUTOR REVIEW
[29.03.22 18:58:26]

@MarinaCo: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, si normal si pentru SB.

MirindaPHONE
[09.04.22 09:19:14]

Recomad si eu locatia pentru organizari de evenimente. Locatia face parte din lanțul City Grill. Apropos in urma cu 30 ani locatia a fost biblioteca si obișnuiam sa împrumut carti de acolo.

mishuAUTOR REVIEW
[09.04.22 18:58:38]

@Mirinda: Am vrut sa mentionez si eu ca a fost biblioteca inainte, dar am uitat. Stau in cartier de vreo 30 de ani, si in perioada cand era biblioteca, era o cladire cenusie si uite cum a putut fi transformata, important este sa ai bani si sa vrei sa faci ceva.

Am reusit sa ajung de cateva ori acolo si mereu am fost multumiti. Acolo a baut sotul meu o limonada de catina excelenta, si cand am mai revenit a cerut din nou si a fost la fel de buna.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

MarinaCo, Mirinda, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: