ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2022
STATUS: APOLLO
OCT-2021
EXCELENT

Cand mergi la Roata Norocului si tragi bila castigatoare

Daca pentru sambara seara am ales un local unde sa stam ceva mai pe indelete, sa savuram bucataria italiana cu stil vezi impresii pentru duminica lucrurile trebuiau sa se desfasoare mai vioi, asa ca alegerea a mers spre Roata Norocului. Acesta era iarasi unul dintre restaurantele frecventate de flacau pe durata sederii lui la Brasov, dar si recomandarea unui coleg de munca pe a carui opinie ma bazam.

Am ajus acolo la o ora de varf, se vedea asta si din masinile parcate, dar am avut noroc, am gasit repede o masa libera (nu o cauti tu, esti condus la masa), si hai sa vedem ce comandam. Pot spune ca restaurantul este unul destul de cautat, poti astepta putin daca nu gasesti masa libera, insa la final rezolvi. Restaurantul se afla pe strada Crisan nr 6, pagina oficiala roata-norocului.ro fiind prezent pe piata brasoveana din 1991 si asta spune deja multe.

Acum nu mai eram pe relaxare ci pe repede ‘nainte deoarece plecam spre casa, si stiti cum e duminica dupa pranz, la cum se circula puteam sa ne facem somnul de frumusete pe drum ????.

Nici aici nu am facut prea multe poze prin local deoarece era plin si nici mie nu mi-ar placea sa imi faca cineva poze cand inghit, asa ca mai degraba ne-am pozat farfuriile, insa am prins ceva cadre si prin local.

La mancare a trebuit sa ne orientam, am fi vrut si ciorba de burta (intelesesem ca este buna), dar si alte feluri avand in vedere ca ne asumasem ca intoarcerea spre casa avea sa dureze, si am aflat ca putem lua portie mica de ciorba, asa ca asta a fost, ciorba de burta, ciorba de vacuta, apoi snitel Roata norocului, Gordon bleo, mix grill, cartofi prajiti, iar de baut limonada, bere cu si fara alcool (adica o Csiki Sor si o Stela Artois), iar ca desert o lava cake.

Le-am spus rapid de tot? asta nu iseamna ca nu au fost bune, totul a fost excelent, noi ne grabeam insa si nu prea puteam savura, dar este locul unde sa stai la taclale cu familia sau prietenii si sa lasi timpul sa treaca.

Am lasat insa la final salata de Pleurotus, curcubeu pe cerul gurii, niste ciuperci mari (mama se gandea ce snitele ieseau din acele ciuperci), acre cat sa iti placa, cred ca daca mai ajung pe la Brasov am sa merg special acolo pentru aceasta salata.

Nota de plata mi s-a parut decenta 276 lei fara bonus ????, ceea ce a fost ok pentru 5 persoane.

Este un loc unde merita sa va opriti daca ajungeti prin Brasov si pe care vi-l recomand cu mare drag, eu sigur voi mai merge acolo cand Brasovul imi va mai fi destinatie.

Trimis de mishu in 05.03.22 08:38:56
Validat / Publicat: 05.03.22 09:18:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Roata Norocului - Mix grill

Zoazore
[06.03.22 10:40:30]

@mishu: N-am dat eu primul vot, nici macar bonusul, dar macar am onoarea primului ecou.

Dac-ar fi s-aleg intre italienii cu staif si Roata norocului, intai aici m-as opri! Nu stiu de ce (ei nu stiu! Ciorba de burta!) dar asta mi s-a lipit de suflet mai repede.

Berea e destul de ieftina, ciorba de burta arata intr-un maaare fel si se poate lua si in portie mica, iar restul de produse... nu mai spun ca am inundatie in gura.

Pleurotusii aia... Are dreptate mama ta! Dar si tu cand spui ca ai reveni aici pentru ei.

In P10 chestiile alea in forma de con de brad (mai degraba de hamei) sunt de decor? Sunt corpuri de iluminat? Sunt tare interesante.

Si sunt convinsa ca vei reveni!

[06.03.22 10:53:13]

Nu cred ca putem amesteca lucrurile. Fiecare are farmecul si locul lui. La Artegianale te simti deosebit si pentru noi este un loc bun pentru momentele speciale. La Roata Norocului insa parca esti in locuri familiare, as repeta experienta in oricare dintre aceste 2 locuri.

Si da, toate produsele au fost minunate si asa cum ai vazut, si returile de bun simt.

Cat despre conurile de hamei , cred ca erau lampi, fiind insa zi, nu erau aprinse, asa ca nu pot fi sigura, dar mi-ai dat tema, trebuie sa ajung acolo si seara .

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore
[06.03.22 13:02:10]

@mishu: Si uite-asa ti-am facut eu rost de-o revenire la Roata Norocului!

[06.03.22 14:02:16]

@Zoazore: , de parca imi trebuia motiv, dar dau si eu vina pe altcineva, orice informatie trebuie verificata

nicole33
[06.03.22 22:08:16]

@mishu:

Corect, conţinutul farfuriilor este esenţial, nu cetăţenii care s-au nimerit în acelaşi timp cu tine pe acolo. Poze de prin local găsim şi pe net. Important este cu ce ne ispiteşti tu

Ciorbă de burtă mică??? Ai vrut doar să te enervezi? Pofta vine mâncând

Am văzut pozele şi chiar este mică.

Se pare că în Braşov este o modă cu ciorbele mari şi mici, pentru că eu doar aici am găsit ciorba în două variante. În urmă cu peste 20 de ani când am stat vreo trei luni jumătate cu treabă în Braşov, ştiam multe mâncătorii pe acolo, dar una era preferata noastră. Acolo am mâncat cea mai bună ciorbă de burtă din oraş, şi destul de ieftină, chiar dacă localul era unul fără pretenţii, unde singură nu aş fi intrat dacă nu mă duceau colegii. Prima dată am comandat toţi ciorbă de burtă, unii porţie mică şi cei mai mulţi porţie mare, plus alte chestii. Amuzant a fost că întâi le-a adus pe cele mici, în nişte castroane normale după mine, iar un coleg a ripostat că nu-i a lui pentru că el comandase porţie mică, ospătăriţa lămurindu-l că era exact ce comandase. Surpriza a venit două minute mai târziu când au venit şi restul de ciorbe şi m-am trezit în faţa unei adevărate provocări. Am dovedit-o cu succes, dar a fost greu, tare greu. Felul principal l-am luat la pachet pentru că nu ar mai fi încăput, iar la vizitele ulterioare, multe, nu am mai cerut două feluri, ci doar unul şi bun

=

Şi restul celor comandate arată tare bine, iar preţurile sunt ok pentru Braşov

Să vă fie de bine!

PS Aştept mexicanul

[06.03.22 22:17:56]

@nicole33: Daca as fi cerut porție mare, sigur nu mergea cu berea ???? și nu mai mergea nici felul principal, ca de desert nici vorba. Așa ca am acceptat compromisul cu portia mică. A fost un loc care mi-a plăcut însă, cu prețuri ok, un meniu variat si gustos.

Recunosc cinstit, dacă nu am timp prea mult de stat la restaurant, nici de mâncat prea mult nu pot, așa ca a trebuit sa ne gândim meniul, oricum, a fost perfecta alegerea.

Multumesc pentru vizita și aprecieri, iar mexicanul urmează zilele viitoare, doar sa îl astern pe hârtie.

teona
[14.03.22 21:06:20]

Ma bucur sa aud aprecieri despre acest restaurant, la care m-am delectat cu bunatati inca din 2006. Cea mai buna ciorba de burta pe vremea aceea si portii mereu sanatoase ca sa nu ti se faca iar foame dupa o ora. Atmosfera placuta si servirea intregesc la orice ora acest cadru. Am remarcat de fiecare data in anii urmatori ca este pe gustul multora fiind mereu plin la orice ora. De cativa ani recunosc ca nu am mai trecut prin zona. Se pare ca este momentul sa fac o revenire, poate bem o Csikisor impreuna la vara ca au terase faine.

[14.03.22 21:08:15]

@teona: Da, este clar ca trebuie sa faci o vizita pe acolo, in continuare sunt mai mult decat ok, asa ca nu dai gres.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishu, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: