ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
FEB-2022
BUN

Cu fetele la “Luna, café & bistro”

Nu intentionam sa reiau “scrierile” mele prea curand, dar azi am fost la o minunata intalnire, care mi-a adus aminte de prima mea participare la intalnirile AFA, in care atunci cand ne intalneam ne intrebam cine esti si apoi plini de bucurie ne imbratisam… …” Aaaa, tu esti X?”

Asa si cu aceasta intalnire. “De meserie femeie” , suna frumos nu-i asa doamnelor? Este meseria pe care o avem multe dintre noi, dar ce reprezinta pentru mine? Un grup frumos pe Facebook din care ma bucur ca fac parte. Administratora acestui grup, Mihaela, este o tanara pe care o cunosc de cativa ani si care pentru ca avea multa energie disponibila (la vremea respectiva avea in derulare un master, un job, si urma sa aduca pe lume si un copil) a avut ideea acestui grup frumos care a crescut la fel de frumos. Grupul are acum 10000 de membre, iar Mihaela a vrut sa fie un motiv de intalnire la care am raspuns circa 30 de persoane. Poate ca in vremuri normale sa te strangi 30 de persoane este putin, acum insa a insemnat ceva. Si uite asa, azi am avut aceasta minunata intalnire. Locul ales a fost initial un altul, insa care nu a putut sa fie finalizat pana la data intalnirii asa incat locatia s-a mutat la restaurantul “Luna café & bistro” , strada Viitorului nr 32, pagina oficiala cafeluna.ro

Am ajuns acolo putin inainte de ora stabilita, deja mai erau vreo 3 persoane, si spre bucuria mea, chiar o cunosteam pe una dintre ele, asa incat au si inceput primele conversatii. Incet, incet ne-am strans tot grupul si am inceput sa ne prezentam, si pe masura ce e prezentam, mai auzeam “…. aaaa, eu te stiu, noi chiar am vorbit” .

Printre rasete si povesti, fiind totusi intr-un restaurant, trebuia sa il bagam in seama, asa ca am sa va povestesc putin despre acest loc dragut. Este o casa veche, la care te gandesti cate povesti ascunde, si ce vieti au trecut pe acolo, ce destinatie avea fiecare camera si cate si mai cate. Centrul acestui local il reprezinta barul, iar din aceasta camera se intra in diferite camere, asa incat puteti avea o petrecere retrasa fara sa va intersectati cu alti oaspeti.

Meniul nu este unul stufos la mancare, la bautura este mult mai divers ???? insa cred ca puteti gasi ceva care sa va placa.

Normal, inceputul l-am facut cu ceva lichid, si cum ezitam in ceea ce priveste, cu sau fara alcool, am votat in final cu Negroni ????, care a venit asezonat cu niste ierburi si cu o feliuta subtire de portocala uscata.

Cat despre mancare, am vrut sa fie mai pe light, asa ca am luat “Salata de legume fripte cu halloumi la gratar si pesto” . Bune de tot, dar portia cam mica asa ca mi-a trecut de light si am cerut o portie de cartofi prajiti “Luna” si m-am scos. Am avut placuta surpriza sa primesc o portie generoasa de cartofi taiati feliute subtirele, asezonati cu usturoi si ierburi… … si acum inghit in sec ????.

M-am uitat si la cei din jurul meu si am vazut ca toata lumea a fost multumita de ce s-a luat. Normal, stand ceva ore, am ajuns si la toaleta, un loc curat si ingrijit si stiti foarte bine, toaleta este cartea de vizita a unui local.

Dupa ce ne-am prezentat, socializat, mancat-baut, am primit si mici cadouri, am facut poze de grup, am spus povesti, am ajuns si la momentul in care fiecare o lua spre casa lui. Ne-am despartit cu speranta ca urmatoarea intalnire sa fie cat mai curand, asa ca pot spune ca am avut parte de o zi speciala alaturi de persoane deosebite, cat despre local, va invit sa ii treceti pragul, este un loc unde sigur va puteti simti bine alaturi de prieteni.

despre SERVICII

In general au fost ok, cred insa ca s-au speriat ca erau 2 ospatari si 30 de guralive :)

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Preturile usor maricele, insa mancarea gustoasa

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Foarte aproape de casa, daca ma straduiam putin, puteam sa merg pe jos, dar am fost comoda

Trimis de mishu in 12.02.22 22:04:05
Validat / Publicat: 13.02.22 08:46:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P26 Luna cafe&bistro - un gramofon a carui muzica putem doar sa o intuim

crismisPHONE
[13.02.22 09:24:05]

@mishu: Să vă fie de bine și să recidivați! Drăguț loc, îmi plac restaurantele din casele astea vechi; pe lângă intimitate, îți oferă povești frumoase despre vremuri trecute...

Și chiar dacă nu simți că a venit momentul să-ți reiei scrierile, mie mi-a plăcut acest mic preambul!

O primăvară cu soare și sănătate!

nicole33
[13.02.22 09:58:20]

@mishu:

Să vă fie de bine și masa și "întâlneala"!

Îmi place locaţia aleasă, o casă veche, restaurată şi frumos decorată. Ambientul este deosebit.

La asemenea întâlniri nici nu mai contează ce bei sau ce mănânci, socializarea fiind cea mai importantă, dar înţeleg că şi cele consumate au fost foarte ok. Preţurile îmi par cam măricele.

Bine ai revenit după o pauză atât de lungă, gata de un nou start în forţă!

"Votat cu drag! "

Carmen IonPHONE
[13.02.22 10:01:47]

@mishu: Bine ai revenit, ți-am simțit lipsa.

[13.02.22 10:30:19]

@crismis: Stii ce greu este sa revii dupa asa o lunga absenta? Parca nici comenzile nu le mai stiam. Am in continuare insa o perioada stresanta asa ca din cauza asta nu voiam inca sa incep, dar o sa o iau pas cu pas, asa ca o sa mai auziti despre mine pe aici . Iar localul, cu elementele lui pe care timpul si-a pus amprenta chiar mi-a placut.

Sa ne auzim de bine si multumesc de aprecieri.

[13.02.22 10:40:17]

@nicole33:

asta a fost intradevar de baza, fetele s-au prezentat rand pe rand, unele aveau chiar si o mica afacere demarata (meseria lor de baza fiind cu totul alta) despre care au spus cateva vorbe, povesti de viata cu pornit de la zero si nu doar o data, mi-ar fi placut sa fie inregistrata toata intalnirea sa parcurgem inca o data totul. Mihaela a organizat si niste ieseli la teatru, lucrurile merg frumos, iar FB-ul a vuit ieri pe grup de ecouri dupa intalnire.

Cat despre preturi, asa este, dar nu se intampla in fiecare zi, si pot spune ca am fost si in locuri mai scumpe, asa ca mi-am asumat ca voi fi usor restrictiva in alegeri. Dar, repet, cartofii au fost bestiali si daca mai ajung pe acolo, nu imi vor lipsi din comanda.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, si o sa imi revin la vechile obiceiuri !

[13.02.22 10:43:03]

@Carmen Ion: Multumesc pentru vizita si aprecieri, ne mai auzim!

senateo
[13.02.22 10:49:27]

Frumoasa descrierea localului si a ambiantei. Dar e o problema, e un restaurant care isi selecteaza clientii pe criterii discriminatorii verzi? In cazul acesta multi doritori vor ramane doar in fata laptop-ului uitandu-se la poze. Oricum multumim pentru descrierea vremurilor de altadata, poate libertatea va invinge in curand si ne vom bucura cu totii de viata.

[13.02.22 11:24:36]

@senateo: Buna intrebare! Nu stiu exact cum a fost, nu m-a intrebat nimeni de certificat. Asa cum spuneam, acolo a mai fost un eveniment privat (o cununie civila ceva, insa nu stiu daca li s-a cerut vreun document), am vazut si un salon in care erau meseni veniti cate 2-3 perechi insa iar, nu mi s-a parut ca le cere cineva certificatul, doar ca au asteptat in acea sala principala, sa fie condusi la masa. Pana la urma, am spus ca este un lucru foarte bun, ca pot fi organizate diverse evenimente existand camere separate. Noi la un moment dat am vrut sa avem putin mai multa liniste (masina de cafea era cam zgomotoasa) asa incat chiar am inchis usa .

Ce am omis sa spun este ca nici una dintre persoanele de acolo, barmani, ospatari, nu era fara masca, si era purtata si corespunzator. Iar la intrarea in restaurant erau prezente pe o masuta dezinfectant si ceva reguli privind Covid.

Multumesc de vizita si aprecieri.

AZE
[13.02.22 11:44:44]

Bine ai revenit, sperăm să nu mai faci atâta pauză.

Ui de ex eu am avut o pauză de 3 luni și dacă nu mă întâlneam (dup 2 ani de fereală...) cu covidul poate nu scriam, astfel încer să mai recuperez câte ceva.

Toate cele bune

[13.02.22 13:13:13]

@AZE: Multumesc pentru vizita si aprecieri, incerc sa imi reiau bunele obiceiuri .

AZEPHONE
[13.02.22 13:57:44]

@mishu: ok dar ai vazut la ce ora ai scris ecoul ????

(13:13:13)

adso
[13.02.22 14:00:31]

@AZE: ????

[13.02.22 14:11:50]

@AZE: ,

doinafil
[13.02.22 14:38:17]

Daaaaa! Se vede că este (a fost) o casă boierească, după stucaturile în stil rococo (cred!), după parchet, după sobele ornate cu cahle frumoase! Mi-a plăcut mai mult cea din P09.

Porțiile au fost cam mici, e-adevărat! Nu cumva s-au întrebat bucătarii: „- dacă tot e un local cu ștaif, și lumea care vine la noi e mai „subțire”, porțiile n-ar trebui să fie mai mici!?!”

Să vă fie de bine! Aștept o întâlnire și cu noi, bucureștenii AFA-iști!

P. S. Foarte aproape de casa, dacă ma străduiam puțin, puteam sa merg pe jos, dar am fost comodă

Eu știu că locuiai în sectorul 6, mai aproape de mine, dar str. Viitorului este undeva în centru, în cartierul armenesc.

doinafil
[13.02.22 15:26:13]

Scuză-mă, te rog, Mihaela! N-am fost atentă și am confundat numele tău cu al lui @anilu, de aceea am scris „P. S.” -ul în ecou. Mă bucur că ai revenit, scriind, pe AFA!

[13.02.22 16:11:52]

@doinafil: Poate ca putem indrazni si sa ne organizam putin cu niste mici intalniri macar, incepem sa pornim rotitele.

Si dupa cum ti-ai dat seama ulterior, stau totusi in zona , dar nu-i problema sa ma deplasez oriunde in Bucuresti.

Bine ca nu am ales un local cu bucatarie reinventata, macomoleculara sau ceva de genul, de ne-am fi uitat sub farfurie dupa portii .

Multumesc pentru vizita si aprecieri, sa ne auzim de bine!

mprofeanuPHONE
[13.02.22 19:37:37]

@mishu: Bine ai revenit! Aștept iar articolele tale!

elenaadinaPHONE
[13.02.22 19:54:37]

????????????

[13.02.22 19:54:41]

@mprofeanu: Multumesc pentru vizita si aprecieri, mai am putin si (imi) revin

krisstinnaPHONE
[13.02.22 21:20:42]

@mishu: Hai că am râs in hohote când ți-am văzut poza cu haleala

Măi, importantă e întâlnirea, evenimentul, nu locul, nu mâncarea și nu băutura

Si mi-a mai plăcut ceva la rw tău: a fost curat, fără dezinfectanți și măști, ca in vremurile bune. Eu așa scriu, nu pomenesc nimic de prostiile alea, oricum sunt obsedată să mă protejez și am zis că măcar pe AFA să uit de aceasta obsesie.

Să vă fie de bine!

Te imbratisez cu drag și fă-ți un pic de timp pentru a ne mai povesti, ești tare simpatică

nicole33
[13.02.22 21:38:46]

@doinafil:

Aștept o întâlnire și cu noi, bucureștenii AFA-iști!

Şi eu de când tot aştept!

[13.02.22 21:49:43]

@krisstinna: Mai am de pus ceva ordine in activitatile mele curente, nu stiu cat mai dureaza exact, asa ca deocamdata, putin de tot, dar mai exista speranta .

Intalnirea la care am participat a fost insa atat de tonica incat trebuia sa spun macar putin. Am cunoscut niste persoane super, am petrecut circa 4 ore impreuna si nu ne induram sa ne despartim, dar ne-am propus sa ne mai intalnim.

Stiu ca sunt simpatica , si ma mai fac , asa ca o sa incerc sa va mai loviti de mine pe aici.

Multumesc de vizita si aprecieri.

Mika
[14.02.22 14:29:12]

@mishu: Bine ai revenit! Frumoasă locația dar cam micuță porția ta ????. Stiu de grup, m-ai invitat si pe mine sa fac parte din el dar, cu parere de rau, nu prea am activat. Sunt intr-o mulțime de grupuri, nu știu cum am reușit performanța ????

⭐ValentinB_88⭐
[14.02.22 14:39:05]

Bine ai revenit Mishu. Frumoasa locatie, multumim pentru pont!

Te asteptam mai des pe aici. Sa ne reauzim cu bine!

MarinaCoPHONE
[14.02.22 21:42:24]

@mishu: bine ați revenit. Cred ca era pe vremuri o emisiune numită, "De 3 ori femeie", nu mai știu la ce televiziune.

Locația este foarte cochetă, iar soba albă superbă.

Porția chiar pare foarte mică, mai ales dacă aia e o farfurie de dimensiuni normale, dar cartofii arătau într-un mare fel. Dacă ar fi fost în Iași, sigur mergeam să îmi iau o porție.

Să vă fie de bine și să ne auzim cu bine!

Zoazore
[14.02.22 22:48:50]

@mishu: Bine-ai revenit! Si eu, incet, vreau sa revin!

Mi-e dor de intalnirile noastre bucurestene. Din pacate, anul asta e mai greu pentru mine, dar nu imposibil!

Frumoasa Luna voastra! Stralucitoare si curata... luna!

Eleganta si "cu staif".

Portiile cam... invers proportionale cu preturile, dar, vorba ta, bine ca n-a fost bucatarie moleculara! Dar cartofii tai si ce e in P24 face toti banii!

Gramofonul era la baie?

[14.02.22 22:53:57]

@Mika: De abia in ziua intalnirii am realizat ca de fapt am prietene pe grup si poate ca daca vorbeam cu voi, se mai gasea cineva dispus sa vina. A fost o intalnire super, cred ca nu prea ma asteptam sa fie asa, insa a fost cu atat mai frumos. Oricum, gheata a fost sparta, asa ca vor mai fi intalniri si cine stie, poate ca vei reusi sa ajungi odata.

Da, stiu ca portia a fost cam mica, cred ca as fi cerut si un dumicat de paine sa sterg farfuria , dar m-am scos cu cartofii prajiti care au fost BESTIALI.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[14.02.22 22:57:23]

@⭐ValentinB_88⭐: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, intentionez sa stau mai mult pe aici, asa ca sa ne reauzim cu bine!

[14.02.22 23:02:55]

@MarinaCo: Da, si mie imi merge gandul tot la de 3 ori femeie . Ma gandeam acum la portii si la un fel de slogan "suma viciilor ramane constanta", la fel si aici, portia mica cu cea mare dau... o mare satisfactie .

Poate ca daca ajungi prin Bucuresti, mergem impreuna acolo , promit sa te insoesc, asa dezinteresata... in afara de cartofi .

Multumesc frumos de vizita si aprecieri.

[14.02.22 23:08:33]

@Zoazore: Si mie mi-e dor de intalnirile noastre, si hai sa speram ca asa este cel mai bine.

A fost frumoasa Luna, si cred ca este frumoasa si vara in mica gradinita, si acolo chiar te poti bucura si de natura.

Despre cartofi... cred ca am comentat destul, a fost o inspiratie de mare fel, iar restul produselor, da, mici portiile, insa foarte gustoase, iar Negroni si el bun.

Iar gramofonul a fost in camera in care eram noi si desi il observasem toate cele din camera, una dintre fete ne-a aratat ce desenase dimineata, era chiar un gramofon care semana mult cu acesta.

Te imbratisez cu mare drag si astept sa revii si tu cand ti se va parea potrivit.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

Zoazore
[15.02.22 10:50:00]

@mishu: De revenit... mda, imi voi reveni! Acum chiar nu mai am de ales!

Partea proasta e ca nefiind plecata nicaieri, nu am despre ce sa scriu.

Si fara vizita si poze... Anul viiror sper sa revin la normal. Acum sunt tare prinsa!

Dar Luna a fost frumoasa! S-o repetati! Mai ales ca acum v-ati cunoscut si ca aveti si subiecte comune....Sau, si mai bine, sa incercati si alte locatii, ca sa mai ai de scris!

CATAAS
[15.02.22 13:53:47]

Salutări, tate cele bune și să sperăm sla o nouă întâlnire AFA!

[15.02.22 22:29:57]

@CATAAS: Salutari si tie si sper la o intanire AFA cat mai curand. Multumesc de vizita si aprecieri.

adso, AZE, crismis, doinafil, elenaadina, MarinaCo, Mika, mishu, mprofeanu, Zoazore, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: