ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2021
SEP-2021
Cuplu
BUN

O gazdă primitoare și mâncare bună: Pensiunea Vias

Așa după cum vă spuneam în reviewul anterior vezi impresii, ocolul făcut pentru plajă și baie în Elafonisos a presupus o noapte de cazare în zonă.

Insula în sine ar fi fost - evident - prima alegere, numai că prețurile de peste 80 de euro pentru un studio standard m-au descurajat. Am renunțat rapid la idee și m-am reorientat spre împrejurimi. Prea multe variante nu sunt, zona e mai mult agricolă, turiștii nu au alt motiv să ajungă aici decât pentru a vizita Elafonisos și cei care nu rămân pe insulă peste noapte preferă ca loc de cazare Monemvasia, situată la cca. 30 km.

Până la urmă am găsit totuși ceva convenabil pe booking: Pensiunea Vias.

Cotată cu trei stele, aceasta avea la momentul când am făcut eu rezervarea un scor de 8,2 pe booking și prezenta avantajul unei poziții excelente, la câteva sute de metri de locul de îmbarcare pe feribotul spre insula Elafonisos, pe șoseaua/strada principală care străbate satul Viglakfia, aparținând de orășelul Neapolis. Pe site-ul booking nu e precizată decât localitatea, așa că presupun că satul fiind mic, străzile nu au denumiri.

M-am uitat la poze și mi-a plăcut ce am văzut, în special grădina frumoasă și plină de verdeață din față. Deși nu am beneficiat de vedere spre ea, fiind repartizați în altă parte a clădirii, am zărit-o în timpul unui mic tur al proprietății, dar din păcate am uitat să o fotografiez.

Revenind la rezervare, precizez că am făcut-o din scurt, cam cu trei săptămâni înainte, și banii mi-au fost retrași imediat și integral de pe card, conform condițiilor precizate pe site, suma nefiind rambursabilă. Prețul a fost 50 euro, nu foarte mic, însă avea inclus micul dejun, așa că ne scutea de niște bătăi de cap.

Nu mi-am făcut griji în privința parcării și într-adevăr, n-am avut probleme în a lăsa mașina pe un soi de tăpșan betonat situat în lateral față de clădire. N-a fost dificil nici să dibuim locația: nu numai că e la stradă, dar e semnalizată și de un panou amplasat la vedere, pe care n-ai cum să-l ratezi.

După ce am parcat, am intrat în sala de mese, unde se află și recepția. Am fost întâmpinați de un tânăr, oarecum vorbitor de limba engleză, care ne-a făcut rapid formalitățile de check-in. Aveam să interacționăm mai mult cu el la cină.

Clădirea e construită pe două nivele, parterul fiind ocupat de bucătărie și sala de mese. Spre studioul care ne-a fost alocat urcau două șiruri de trepte, primul fiind destinat mai multor camere, iar cel de-al doilea numai nouă. Se cheamă că am avut exclusivitate!

Am beneficiat de o terasă de vreo 20 mp cu vedere spre sat pe o latură și spre terenurile agricole spre cealaltă. Acolo ne-am pus la uscat prosoapele și costumele de baie și ne-am băut cafeluța a doua zi dimineața la masa lipită de perete.

Vias deține camere duble, triple și cvadruple. Studioul nostru era destul de mic (15 mp), aspect care în mod cert m-ar fi deranjat dacă am fi stat mai mult de o noapte. Așa însă, dotările basic au fost suficiente și mulțumitoare.

Am avut un pat dublu cu saltea confortabilă, noptiere cu aplice deasupra, o canapea care ocupa spațiu și nu știu la ce folosea, un șifonier încăpător și o comodă cu oglindă și scaun. Zona de bucătărie cuprindea chiuveta, o plită electrică și un minifrigider încorporat iar în dulăpior am găsit un ibric în care ne-am preparat dimineața cafeaua. Tot acolo mai erau ceva veselă, tacâmuri, câteva pahare și o tigaie.

Televizorul cu ecran plat era montat pe peretele de vizavi de pat, dar n-am avut timp să-l deschidem, după cum n-am apucat să verificăm nici aerul condiționat. WiFi-ul, în schimb, a funcționat bine. Decorul era completat de un tablou înfățișând o pereche simpatică de delfini.

Baia, și ea micuță, avea dotările obișnuite. Am apreciat faptul că nu s-a făcut lăcăraie pe jos când am făcut duș, cada fiind înălțată și protejată de perdea. Drept consumabile, am primit suluri de hârtie igienică și pliculețe cu gel de duș.

Lenjeria de pat și prosoapele au fost curate și de bună calitate.

Marea surpriză a fost micul dejun tip bufet, aproape excesiv de bogat: ouă fierte, cașcaval, brânză, măsline, două feluri de mezeluri, crenwurști, plăcintă cu brânză, orez cu lapte, bougatsa (plăcintă cu cremă de griș), minicroasante cu ciocolată, smochine. Evident, nu lipseau cafeaua, laptele, ceaiul, cerealele, mierea, gemul, sucurile, untul și pâinea.

Ce mai, un adevărat festin matinal!

Am luat micul dejun pe terasa umbroasă din fața sălii de mese, pe care o frecventaserăm și în seara precedentă. Ne-am gândit că n-aveam de ce să căutăm o altă tavernă; nu eram deloc siguri că aveam să găsim ceva bun într-un sat atât de mic, și în plus eram destul de obosiți și înfometați.

Așa încât, după ce am făcut un duș și ne-am tras un pic sufletul, am coborât să luăm cina. Care a fost nemaipomenit de gustoasă!

Am fost serviți prompt și eficient de același tânăr care ne făcuse check-inul. Așa cum mă așteptam, el era fiul proprietarilor, Vias fiind o afacere de familie. Iar băiatul, probabil unicul vorbitor de niscai limbi străine, fusese scos la înaintare și se ocupa de clienți. Am întâlnit deseori situații de genul acesta în drumurile noastre prin Grecia.

Ne era sete, așa încât, până să ne hotărâm în privința mâncării, am cerut o carafă de vin alb sec de 500 ml și o soda water. Pe parcursul cinei am repetat solicitarea.

Meniul era scris pe o foaie A4 plastifiată și cuprindea o diversitate destul de redusă de mâncăruri ușoare. Ne-am decis repede: vinete prăjite, chifteluțe de dovlecei și tzatziki la început, apoi calamari prăjiți pentru mine și sardine la grătar pentru Adrian. Pentru creșterea apetitului (chestie de care nu aveam de fapt nevoie), am primit on the house felii de pâine frecate cu ulei de măsline și mirodenii.

Total consumație 39 euro, un preț absolut rezonabil pentru o cină delicioasă și sățioasă.

În concluzie, dacă în drum spre sau dinspre Elafonisos vă gândiți să poposiți peste noapte într-un loc modest dar curat și cu prețuri decente, sau doar vi se face foame și sete, nu ocoliți Pensiunea Vias.

Recomand!

Trimis de Carmen Ion in 14.12.21 13:21:00
Validat / Publicat: 14.12.21 16:44:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Pensiunea Vias - sala de mese/recepția

[14.12.21 16:43:08]

Mutat în rubrica "Vias Hotel [Vigklafia], NEAPOLIS" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen IonPHONEAUTOR REVIEW
[14.12.21 16:59:56]

@webmasterX: Poziția pe hartă e corectă.

Mulțumesc

[14.12.21 19:47:26]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen IonPHONEAUTOR REVIEW
[14.12.21 19:57:51]