ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2021
STATUS: APOLLO
SEP-2021
Prieteni
BUN

Din nou la Allegro – cu veselie, chiar dacă este loc şi de mai bine

Adresa oficială: Bulevardul Nicolae Grigorescu 20, sector 3, București 030453; ca reper vis a vis de Policlinica Titan. Accesul se face însă prin Str. Lunca Bradului.

Website: restaurant-allegro.ro

Coordonate GPS: 44.421540 N; 26.163028 E

Un avantaj important pentru cei care vin cu maşina îl constituie faptul că restaurantul dispune de o parcare proprie de şapte locuri. Pare puţin, dar pentru noi s-a dovedit mai mult decât suficient. Chiar dacă nu găseam un loc liber în parcarea restaurantului, aveam variante, la noroc, pe stradă. Fiind un restaurant de cartier, parte din clienţi sunt din zonă şi nu vin cu maşinile.

Cea mai recentă vizită la Allegro a avut loc în prima sâmbătă din septembrie puţin după ora prânzului. Mai fusesem aici, dar cu ani în urmă, pe vremea când încă mai era permis fumatul în interior, ce vremuri..., era iarna şi nu testasem încă terasa spaţioasă de pe acoperiş. Am revenit la Allegro în urma recomandării unor prieteni care serbaseră un eveniment de familie cu doar o seară înainte și se declaraseră mulțumiți. Neştiind cât va mai dura vremea caldă şi posibilitatea de a mânca lejer la terase, am ales să luăm prânzul la acest restaurant, ocazie pentru a mai socializa cu prietenii.

Am studiat de acasă meniul disponibil pe internet şi am mers destul de hotărâţi. Bine, preţurile online s-au dovedit mai mici decât cele din meniul primit :D, dar diferenţele nu au fost deranjant de mari. Am parcat maşina pe unul din locurile restaurantului şi am început să urcăm scările (multe) spre terasa de pe acoperiş. Terasa era trei sferturi goală la momentul sosirii noastre. Nici nu mă aşteptam să nu găsim locuri. Am greşit că nu am făcut rezervare prealabilă, pentru că nu am reuşit să prindem liberă una din mesele lungi de la marginea terasei, astfel că a trebuit să alegem o masă mai mică şi am fost cam înghesuiţi la un moment dat.

Un tânăr ospătar s-a prezentat imediat la masa noastră aducându-ne trei meniuri. Am început cu băuturile: o bere Carlsberg de 0,5 l la 10 lei sticla şi două limonade, una îndulcită cu miere, alta neîndulcită, la 14 lei bucata. Totodată, am comandat şi trei porţii de ciorbă de burtă la 16 lei porţia, plus mujdei, smântână, ardei iute, ce a vrut fiecare. Băuturile ne-au fost aduse în scurt timp. Nici pentru ciorba de burtă nu am aşteptat prea mult. Tacâmurile le-am primit în plicuri de hârtie sigilate. Ciorba a fost gustoasă, burta se topea în gură, singura obiecţie fiind legată de bucăţile mari de burtă, tăiate parcă cu satârul, dar... ne-am descurcat.

O dată ce ne-am astâmpărat foamea, ne-am gândit ce să mai comandăm şi am mai luat o îngheţată de caramel sărat de la Betty Ice (12 lei trei cupe) mai mult de curiozitate, deoarece era pentru prima dată când încercam acest sortiment interesant, pentru care am renunţat la papanaşul uriaş şi tare tentant. Am comandat şi o porţie de frigărui de porc (27 lei) cu cartofi prăjiţi (9 lei) şi salată de castraveţi muraţi în saramură (8 lei). Castraveţii muraţi în saramură sunt destul de rar întâlniţi în meniurile restaurantelor, cele mai multe preferând să ofere clienţilor castraveţi în oţet, după reţeta bulgărească. A durat ceva mai mult până a sosit şi a doua parte a comenzii, dar nu ne-a deranjat, noi profitând de timpul respectiv pentru a povesti vrute şi nevrute, acesta fiind principalul scop al vizitei noastre, timpul petrecut împreună. Porţia de frigărui a fost generoasă, carnea a fost fragedă şi bine făcută; doar cu ceapa roşie şi cu gogoşarii intercalaţi nu m-am împăcat eu prea bine, dar acesta a fost un risc asumat la comandarea acestui fel.

Am solicitat nota de plată şi am fost întrebaţi dacă dorim să plătim cash sau cu card bancar. Eu am ales varianta card, folosind POS-ul portabil cu care ospătarul s-a prezentat la masa noastră. Toată „distracţia” a costat 160 lei, un preţ ok pentru un restaurant de cartier şi pentru mâncarea proaspătă şi gustoasă. Am apreciat şi recompensat corespunzător amabilitatea şi promptitudinea ospătarului care ne-a servit.

Mi-a plăcut mult atmosfera liniştită de pe terasa restaurantului, muzica ambientală veche, la un volum mai mult decât civilizat, a fost pe gustul nostru. Mi-a plăcut şi aspectul uşor rustic al terasei cu mese şi scaune din lemn, dar dotate cu perne comode şi am admirat decoraţiunile interesante care dădeau o notă aparte terasei.

Un minus pe care nu pot să nu-l semnalez a fost mirosul neplăcut de la toalete. Am avut intenţia să vizitez şi acest loc, dar mirosul m-a convins să renunţ încă înainte de a intra, preferând să amân până acasă anumite nevoi. Nu mă aşteptam la asta.

Recomand Allegro celor aflaţi prin zonă sau care locuiesc în zonă, opţiunile de luat masa în cartierul Titan fiind destul de limitate. Allegro a reuşit să reziste peste ani oferind mâncare bună şi servicii bune.

Trimis de nicole33 in 22.09.21 17:34:38
Validat / Publicat: 22.09.21 18:05:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Din nou la Allegro - frigărui de porc cu cartofi prăjiţi

Zoazore
[22.09.21 22:13:02]

@nicole33: opţiunile de luat masa în cartierul Titan fiind destul de limitate. Acum DA! Optiunile sunt limitate. In timpul "pandaliei" eu stiu doua localuri care s-au inchis: La Barca si New York snitelarie.

Si noi am fost acolo, dar acum 4 ani vezi impresii. Am prins masa "la aer", fiind trei fumatori la masa.

Mancarea e foarte buna si proaspata, portiile mari spre foarte mari, dar eu de problema cu mirosul nu-mi amintesc.

Bine ca totusi problema aia n-a fost asa de deranjanta la masa.

Eu inca nu m-am decis s-o-ncerc. Cum ti s-a parut? Ca si gust. Ai mai lua?

Ma bucur tare ca inca mai exista Allegro. Am mancat de multe ori acolo in decursul rezidentei mele "capitaliste". Si nu ne-a dezamagit niciodata.

Si eu am recomandat-o!

doinafil
[22.09.21 22:20:07]

... ne-am gândit ce să mai comandăm şi am mai luat o îngheţată de caramel sărat de la Betty Ice (12 lei trei cupe) mai mult de curiozitate, deoarece era pentru prima dată când încercam acest sortiment interesant

Din poza atașată, îngheța pare a fi mai mult de vanilie, cu ușoare urme de caramel. Eu am cumpărat astfel de înghețată sărată din comerț, (Lidl) dar numai cu caramel, fără vanilie. Înghețata a fost bună, nu zic nu, dar - în combinație cu sarea... ce să zic , nu m-a dat pe spate, cum s-ar zice. În ghețata ta a fost bună?!

Un minus pe care nu pot să nu-l semnalez a fost mirosul neplăcut de la toalete.

Minusul ăsta mi se pare de neacceptat pentru un restaurant! Dacă în parcuri, la toaletele ecologice, mai treci cu vederea pentru că... deh! , mai vin și „homleși” în parc, aici - la restaurant nu este deloc OK! Ce s-ar face un consumator care stă departe de-acolo și nu are mașină mică ca să ajungă repede acasă?!

În rest, pare totul OK, mai ales dacă v-a plăcut mâncarea și dacă v-ați simțit bine!

doinafil
[22.09.21 22:44:20]

@Zoazore:

Poza nu i-ai facut?

Cum să nu-i facă?! Este poza P10!

Zoazore
[23.09.21 00:40:30]

@doinafil: Scuze, multumesc, Doina! Is cheauna!

Michi
[23.09.21 10:19:00]

@nicole33: ˝ am început să urcăm scările (multe) spre terasa de pe acoperiş. ˝ Fiecare cu ce-l doare. Nu au lift până la terasă?

[23.09.21 18:14:40]

@Michi:

Fiecare cu ce-l doare. Nu au lift până la terasă?

Din păcate nu există lift, iar scările sunt multe şi destul de abrupte, după cum se poate observa cu uşurinţă din fotografiile postate. Se poate ajunge pe terasă şi prin interiorul restaurantului, dar tot este de urcat .

La plecare, înainte de a coborî, chiar mă gândeam că ar putea fi o problemă pentru cine consumă mai mult şi este mai vesel . Eu eram şofer, băusem doar o limonadă, aşa că nu am avut nicio emoţie.

Noi am ales acest restaurant în mod special pentru terasă, deoarece toţi trei eram fumători şi ar fi fost şi păcat să nu profităm de vremea încă frumoasă de început de toamnă, dar pentru sezonul rece, restaurantul dispune de două saloane, mult mai elegante decât terasa, folosite mai mult pentru evenimente la sfârşit de săptămână, dar şi pentru a ajunge la primul salon tot este de urcat un etaj.

Mulţumesc mult pentru vizită şi ecou!

[23.09.21 18:30:03]

@Zoazore:

Nici cu o floare, nici cu două tot nu se face primăvară. Îmi pare tare rău că s-a desfiinţat Barca, era aproape şi era bine acolo, dar chiar dacă nu se închideau cele două tot nu puţine restaurante erau la noi în cartier... pardon, în fostul tău cartier

Ştiu că ai fost la Allegro şi ai scris frumos despre el. Ştiu şi că ţi-am răscolit amintiri...

Important este că preţurile s-au menţinut la un nivel acceptabil, că mâncarea este proaspătă şi bine gătită, iar serviciile sunt prompte. Ştii că mie nu-mi place să aştept. Mai ales atunci când îmi este foame . Porţia de ciorbă a fost mai mică decât cea de la Heavens, dar parcă mai gustoasă.

La masă nu am avut nicio problemă. Doar atunci când m-am apropiat de locul cu pricina.

Îngheţata de caramel sărat a fost ok, destul de interesantă. Nu eu am comandat îngheţată, dar am mai cerut o linguriţă pentru a gusta şi eu, curiozitatea fiind mare. Eu rămân fidelă preferatei mele: îngheţata cu mentă sau dementă .

Şi eu am recomandat Allegro şi sigur voi reveni. Suntem vaccinaţi şi nu vom fi afectaţi de restricţii care se apropie

Mulţumesc mult pentru vizită şi ecou!

[24.09.21 00:11:33]

@doinafil:

Din poza atașată, îngheța pare a fi mai mult de vanilie, cu ușoare urme de caramel. Eu am cumpărat astfel de înghețată sărată din comerț, dar numai cu caramel, fără vanilie.

Mie mi-a plăcut mai mult aşa. Practic, sare era doar acolo unde se vedeau urmele de caramel şi eu cred că a fost suficient. A fost o experienţă şi acum ştiu despre ce este vorba. Eu sunt mai conservatoare la chestiile astea mai ciudăţele, sunt curioasă să încerc, dar nu-mi schimb prea uşor vechile preferinţe.

În urmă cu nişte ani la o nuntă într-un restaurant chinezesc din Bucureşti, cred că pe atunci era primul şi singurul, am spălat friptura de raţă de sosul caramel care nu era pe gustul meu sub privirile şocate ale unora. La pizza Hawaii am dat deoparte bucăţile de ananas, prea dulci, şi tot aşa .

Minusul respectiv l-am considerat un incident izolat, deoarece nici eu nu mă aşteptam la aşa ceva. Dacă era urgent, mergeam în interior şi rezolvam problema.

Per total, a fost o ieşire reuşită şi noi am fost mulţumiţi, astfel că vom reveni.

Cu scuze pentru întârzierea răspunsului, îţi mulţumesc mult pentru vizită şi ecou!

dorgo
[25.09.21 08:45:04]

@nicole33: Excelent reviu! Bravo felicitari! Wow, ce combinatie interesanta-inghetata dupa ciorba de burta! Asa ceva eu n-am servit decat odata, cand eram "in calduri"! ????????

doinafil, dorgo, Michi, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: