ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2021
STATUS: POSEIDON
SEP-2021
Prieteni
REZONABIL

Restaurant Rustic – „așa și așa”

Început de toamnă - căutări în zona Drumul Taberei pentru a găsi un local decent unde să mâncăm ceva și să stăm o oră-două la discuții. Alegem un restaurant cu tradiție în cartier, cunoscut mai ales prin prisma saloanelor de evenimente, cu mulți ani în urmă chiar am fost la o nuntă aici – vorbim de Restaurant Rustic situat în str. Valea Oltului nr. 113-115.

În spatele clădirii cu mai multe etaje care găzduiesc saloanele pentru evenimente se află o terasă în aer liber cu mese și scaune din ratan sintetic, umbrele generoase, plante decorative și chiar o cascadă artificială.

Prețuri și comandă. Din gama băuturilor de tot felul: espresso (8 lei), frappe (16 lei), apă minerală/plată (1 l/9 lei), capuccino (12 lei), fresh de portocale (15 lei), campari orange (23 lei) etc. Feluri principale: pomana porcului (39 lei), păstrăv la grătar (38 lei), pulpe de pui dezosate cu cartofi prăjiți (26 lei + 8 lei), piept de pui la grătar (26 lei), legume la grătar (18 lei), ciuperci la grătar (12 lei) etc. La desert am încercat papanași (21 lei).

Plus. Amabilitatea persoanei de la „capătul firului” atunci când am făcut rezervarea / Intrare separată pe lângă clădire / Terasă în aer liber / Câteva preparate gustoase (pomana porcului, păstrăv și papanașii) / Strădania tânărului chelner de a acoperi micile deficiențe (lipsa unor preparate, schimbarea comenzii după un timp) / Dezinfectant pe masă.

Minus. Lipsa locurilor de parcare / Lipsa unor preparate din meniu (ex. ciorbă de burtă) / Durata mare de aducere a comenzii (circa o oră; am înțeles că era un eveniment în interior, dar...) / Porții mici la legume / Os găsit în pieptul de pui la grătar / Lipsa unui aranjament în farfurie.

Concluzii. Recomand acest local cu „jumătate de gură” , doar în situația în care nu găsiți locuri la alte restaurante. Prețurile mi se par mari pentru acest loc (dar unde nu sunt mari la ora actuală?); dacă vă plac lăutarii aici aveți șanse să îi găsiți. Ni se cam lungiseră urechile așteptând mâncarea comandată, măcar papanașii au fost buni... ha, ha.

Alegeri inspirate! Oare???

Trimis de tata123 🔱 in 18.09.21 09:26:10
Validat / Publicat: 18.09.21 10:12:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Papanași serviți separat.

robert
[18.09.21 10:25:13]

hahaha ai fost la mine în cartier! Să vă fie de bine. La Rustic e după noroc. Este un local pe care-l stiu foarte bine de acu 20 de ani când i-am făcut botezul lui fii-mea. Câteodată poti fi foarte mulțumit, altădată ba! E la risc!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[19.09.21 11:59:54]

@robert: Da, da, da... mă „învârt” și eu prin cartier de ceva ani ????. Tocmai pentru că știam că este un restaurant bun și ghidându-mă după notele bune de pe Google am ales să petrecem câteva ore pe terasa exterioară de la Restaurant Rustic. Se pare că nu am nimerit în cea mai bună zi a lor! ????

E un restaurant cu tradiție în zonă, mai ales pe partea de evenimente. O parte din preparate au fost bune. Asta e, o experiență!

Călătorii frumoase! ????

ovidiuyepi