ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2021
ÎNSCRIS: 24.07.14
SEP-2021
Familie
EXCELENT

Un vis devenit realitate...

Un vis devenit realitate...

Visam la acest hotel de la momentul deschiderii sale, dar prețurile mult prea mari de la acea vreme nu ne-au permis să ajungem să-l vizităm. A urmat apoi perioada de decădere a hotelului din cauza problemelor proprietarului de la acea vreme și a faptului că a fost preluat de bancă. În această perioadă prețurile au scăzut drastic și chiar au devenit accesibile, dar era clar că nu mai discutam despre același Mardan Palace... așa că am spus nu.

Anul 2019 a însemnat renașterea hotelului, odată cu preluarea acestuia de către grupul Titanic și readucerea la un nivelul pe care-l merită cu adevărat. Totuși nici prețurile din 2019 nu m-au atras, așa că pentru vara 2020 nici nu m-am interesat de el (o greșeală benefică, deoarece a fost închis tot sezonul din cauza covid), dar am fost suficient de inspirat să-l caut pentru anul 2021 și pot spune că am făcut alegerea perfectă.

Am rezervat în ianuarie 2021 (târziu față de data la care obișnuiam să rezerv, dar incertitudinile privitoare la pandemie și-au spus cuvântul). Deși nici în ianuarie nu era absolut nimic clar în legătură cu ce va urma să fie, am cedat și am rezervat vacanța aceasta fiind atras de preț și bine am făcut. Ce-i drept m-a mai liniștit și clauza din contractul cu tour-operatorul care se angaja să returneze sumele de bani în caz că nu se poate pleca din motive referitoare la pandemie.

Să nu luați în considerare impresiile scrise anterior anului 2019, Deci toate de pe acest site... nu mai reflectă realitatea de după preluarea hotelului de cei de la Titanic. Într-adevăr, hotelul a decăzut în perioada respectivă și lucrurile au stat așa cum au fost descrise de ceilalți membri AFA, dar acum nu mai este cazul să discutăm despre așa ceva. Dacă se poate și nu se se încalcă regulile site-ului, aș sugera admin să le scoată din calculul mediei, deoarece mulți nu știu despre preluarea de către Titanic și că realitatea acum e alta.

Zborul a fost efectuat de compania TAROM, totul ok, nimic special, doar o sticlă cu apă la bord (n-aș vrea să fiu înțeles greșit, nu mor după mâncarea din avion și oricum la All Inclusive mergeam, dar de ani de zile taxa de catering și aeroport e tot 95eur/pers și ceea ce primim la bord e tot mai subțire în fiecare an... sincer decât să plătesc 95eur/pers și să nu primesc nimic aș prefera să nu mai plătesc taxa de catering că așa mi se pare mai normal, dar să revenim la Mardan că despre asta vorbim aici)

Prima impresie nu poate fi descrisă în cuvinte... hotelul abundă în lux și este de o eleganță rară... Pentru mine senzația de a mă afla acolo a meritat toți banii... Am fost primiți ca în orice alt hotel de acest nivel din Turcia, cu șampanie și ciocolată, și conduși în lobby unde un reprezentant Guest Relations a preluat actele și a completat absolut tot ce ținea de formulare de cazare.

despre SERVICII

Serviciile sunt la cel mai înalt nivel. Niciodată, în 14 vacanțe în Turcia, nu am mai beneficiat de astfel de servicii. Toți vorbesc fluent engleză, înțeleg ce le ceri și sunt extrem de amabili, atenți și rapizi. Servirea se face ca la carte, într-un timp foarte scurt, așa cum ar trebui să fie într-un hotel de un așa renume.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Noi am avut rezervată o cameră premium fără vedere la piscină, deci cu vedere ori la râul de lângă hotel, ori la drumul spre aeroport. Aici trebuie știut că hotelul are forma literei U și treaba stă în felul următor: aripa din stânga cum privești spre mare, cea dinspre râu este cea cu design Anatolian, aripa de legătură este cu design în stilul palatului Dolmabahce, iar cea din dreapta, de lângă drumul spre aeroport, este cu design european.

Am solicitat încă de la rezervare și am reamintit printr-un mail cu 3 săptămâni înainte de sosire faptul că doresc o cameră în corpul anatolian, deoarece nu mi-au plăcut cele europene (aici e doar chestie de gust, nimic altceva). Corpul Dolmabahce era exclus deoarece nu are camere Premium.

Ajuns la hotel, surpriză... upgrade la o cameră Deluxe care a fost absolut perfectă din toate punctele de vedere. Mare, spațioasă, cu un design superb, perfect amplasată, la mijlocul distanței dintre restaurant și plajă (e bine de știut că distanța e una considerabilă, cam 7-10 minute de mers pe jos într-un ritm semialert).

Baia mare, cu cadă și duș care era echipat și pentru hammam. Nu mi-au plăcut cosmeticele oferite, care după părerea mea ar fi trebuit să fie Bvlgari sau Etro, dar au fost brand propriu și nu excelau în calitate...

Curățenia la cel mai înalt nivel, așternuturi și prosoape schimbate zilnic. Minibar plin cu sucuri gama cola, apă plată și minerală, napolitane, pachet mare de biscuți și mix de alune și nuci, evident reumplut zilnic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Voi începe cu mâncarea... super gustoasă și variată, ușor repetitivă, dar multe feluri deci nu e o problemă. Există un restaurant principal, Bosphorus, un restaurant deschis 24/7, Mardan Bistro, 2 snack-uri lângă plajă și piscină, Stella (specific internațional) și Sappore (specific italian) și mai multe a la carte... Pe lângă restaurante, mai sunt multe baruri și 2 cofetării (în lobby și la plajă)

Restuarantul principal este decorat superb, dar ușor subdimensionat. La cină era destul de aglomerat și asta m-a deranjat. Hotelul era ocupat 100%, dar asta nu e o scuză. Altfel, ca servicii și mâncare nimic de reproșat.

Restaurantul Stella era, de asemenea, aglomerat la orele prânzului. Meniul este a la carte, usor limitat, dar cu preparate de calitate și foarte gustoase... cel mai bun somon mâncat vreodată și de fructele de mare nu mai zic.

Sappore oferă tot meniu a la carte, conform specificului pizza, paste și salate. Nu mint când zic că pizza a fost extraordinară, ca în Italia de bună.

Cofetăria din lobby a fost extraordinară... prăjituri bune (cum în Turcia de obicei nu sunt), ciocolată extraordinară făcută de ei în multe varietăți, multe bombonele, macarons, baclavale de toate felurile, rahat și cam orice ți-ai putea dori...

La coferăria de la plajă, Caprice, se serveau prăjituri, sigur, nu la fel de multe ca în lobby, gofre și înghețată, super bune toate, mai ales înghețata cu miere și alune.

La Mykonos Beach Club, lângă Sappore, exista între 10-18 un bar de fructe super fain

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Marea ca oriunde în Turcia, pontonul foarte mare, dar plaja cam mică... Șezlonguri doar în stânga cum privești spre mare, iar în dreapta Bali House-uri, evident contra cost. Nu a fost chiar ușor de prins loc în primul rând (mie personal îmi place mult să stau pe șezlong și să văd doar marea în față), dar asta e... probabil nu e un inconvenient pentru mulți dacă nu au această plăcere în mod special.

Prosoape fără card, erau la discreție la intrare pe plajă și pe șezlong, rulate.

Intrarea în apă e specifică, din ce am mai experimentat în trecut, zonei Lara... marea se adâncește relativ rapid, iar la intrare sunt mici pietricele. Intrarea nu este nici pe departe la fel de lină ca în Belek, în zona hotelurilor Selectum Luxury, Calista și Sueno.

Servire la șezlong, distribuiau prosoape umede, reci, pentru răcorire și mai trecea câte cineva să curețe ochelarii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Totul a fost extraordinar... am fost respectați ca turiști, toată lumea se chinuia să ne facă pe plac, relaxare în adevăratul sens al cuvântului. Animatori ok, nu deranjanți, dar nici invizibili și niște petreceri seara de neuitat... Spectacole la cel mai înalt nivel

Piscina principală este imensă (cea mai mare piscină de hotel din europa și a 3a din lume parcă), imită Bosfor-ul cu turnul lui Hurrem în mijloc, turn care găzduiește restaurante a la carte și are la ultimul etaj (7) o terasă cu o vedere care îți taie respirația.

Pentru shopping am mers cu taxi în zona hotelurilor Delphin din Lara, prețul a fost 20eur dus intors. Nu există magazine lângă Mardan. De acolo, mi-a plăcut mult un bazar cu produse de calitate care se află între Gran Bazar și Akkapark. Și în akkapark și Sultan Bazar au fost câteva magazine ok.

Trimis de tm-tc in 07.09.21 10:23:57
Validat / Publicat: 07.09.21 10:57:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Selectum Luxury, Sueno DeLuxe, Rixos Premium Belek, Ela Quality, Delphin etc.

VIZUALIZĂRI: 5161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm-tc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Fântâna din fața hotelului

[07.09.21 10:49:38]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 105234&hid=1096.

[07.09.21 10:50:52]

@webmasterX: vin, vin și pozele mai incolo putin Acum am reusit sa scriu review-ul și de poze ma ocup putin mai incolo

[07.09.21 10:58:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nrs †
[07.09.21 14:30:47]

bravo pentru ca ti-ai indeplinit visul! acestea sunt momentele cele mai importante din viata atunci cand visul se trasforma in realitate

[07.09.21 19:47:24]

@tm-tc: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

M'LiviuPHONE
[07.09.21 21:30:12]

Felicitări pentru vacanta frumoasă! Un resort de top. Se vede din ce ai povestit și din fotografii.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.09.21 06:47:35]

@tm-tc:

Felicitări pentru vacanţa reuşită la Mardan - un hotel reinventat!

Şi eu am visat la acest hotel încă de la inaugurarea acestuia. Spre deosebire de tine, nu am mai avut răbdare şi mi-am împlinit visul în 2016, prinzând poate ultimul tren pentru un sejur la Mardan înainte ca lucrurile să scape de sub control. Am beneficiat atunci de o reducere substanţială de 40%, iar serviciile primite au fost proporţionale cu preţul plătit. Într-adevăr, nu a fost totul perfect, dar Mardanul nu putea să-mi lipsească din palmares.

Ştiam de renaşterea Mardanului după preluarea acestuia de către cei de la Titanic, aveam încredere după ce vizitasem anterior două din hotelurile acestui lanţ, Titanic Bodrum şi Titanic Golf Belek, Titanic Mardan urma să fie cel mai bun hotel al lor şi am intenţionat să fac o aroganţă în aprilie 2020, curioasă să văd schimbările. Am renunţat atunci, alegând o săptămână în Bulgaria la un sfert din preţul Mardanului cu avion şi bine am făcut, pentru că totul a picat din motiv de pandemie . Dar curiozitatea a rămas şi m-am bucurat să citesc impresiile tale de la Titanic Mardan şi să văd pozele ataşate.

Şi eu am avut cazare tot în aripa anatoliană, unde am ales o cameră Superior, echivalentul actualelor camere Premium, cu vedere la piscină şi la mare, perfectă pentru gustul meu. Constat că stilul camerelor a fost păstrat

Văd că au renunţat la celebra gondolă şi îmi pare rău. Canalul pe care naviga gondola a fost transformat în piscină pentru camerele de la parter transformate în swim up. Păcat.

Am revăzut şi plaja actuală a Mardanului, constatând că este o plajă absolut banală acum. Nici urmă de celebrul nisip alb .

Nici despre fântâna muzicală, care ne delecta cu superbe jocuri de lumini şi spectacole de lasere văd că nu ai amintit nimic.

Au apărut în schimb toboganele, un plus pentru amatori.

Per total, cred că s-ar impune o nouă vizită la noul Titanic Mardan.

[08.09.21 10:03:46]

@nicole33: Într-adevăr sunt câteva schimbări față de ce însemna Mardan-ul vechi... Plimbările cu gondola nu se mai fac, acum este cafeneaua Schiller la capătul piscinei, în locul unde canalul gondolelor devenea paralel cu aripa Dolmanahce, recepția nu mai are detalii de culoare roșie, acum fiind albastre.

Restaurantul a fosr renovat complet și extins cu două saloane (încă insuficient spațiu pentru aglomerația de la ora cinei), a apărut Mardan Bistro. În locul sharks reef a apărut scena de spectacole, mese și scaune și restaurantul Italian, snack-ul Stella și cofetăria Caprice.

Aquaparkul nu e chiar aquapark... e doar pentru copiii mici, deci nu există pentru adulți... Au construit acel Mykonos Beach Club chiar drăguț, care nu cred că era înainte.

Referitor la nisipul alb de pe plajă, chiar mă întreb de ce și unde a dispărut... În anul 2019, primul de la preluarea Titanic, a existat și chiar până la buza mării. Știu că în fiecare iarnă, când plaja nu funcționa, îl mutau undeva la marginea plajei, și dacă-mi amintesc bine, în primele poze din aprilie, de la redeschiderea de după pandemie, se vedeau munții de nisip alb... Nu am înțeles de ce nu l-au mai pus sau ce au făcut cu el...

În legătură cu fântânile se zice că ar fi defect sistemul care le controlează (și mă întreb ok, de ce nu îl repară?!), dar ce cred eu că e în realitate? Evident economii de pandemie... În pozele din 2019 funcționau fântânile, despre care se știe că sunt mari consumatoare, dar acum funcționau doar o oră-două după-masa, iar seara eu n-am văzut... La fel, cele din față funcțion seara un timp limitat... Acelea chiar cred că sunt defecte că se vedea că unele jeturi nu merg cum trebuie (deh, când toată lumea privește cu încântare ce stau eu să observ... cum anumite jeturi nu merg ????)

În afara acestui aspect cu fântânile și cel cu cosmeticele brand propriu și calitate discutabilă (în 2019 au început cu Bvlgari și au terminat cu Etro, deci au existat și cele de bună calitate cândva), nu am resimțit alte economii...

Ținând cont că, în ciuda pandemiei, anul acesta hotelul a mers cam tot timpul la ocupare 100% (asta au spus ei și am mai citit spusele oamenilor de pe tripadvisor), mă aștept ca la anul să nu mai fie aceste micuțe economii și să fie și mai bine...

Evident, sper să se mențină prețul... chiar sunt curios cum o să iasă când trag linie la finalul sezonului... În 2019 m-ar fi costat undeva pe la 6000-7000 eur, preț mare care le-a asigurat un grad de ocupare mic de tot (a funcționat doar aripa anatoliană, de restul nu a fost nevoie...). Se pare că la 4000-5100 eur (pretul maxim pe care l-am văzut pentru plecarea mea) au reușit să aibă ocupare 100%

Îți recomand cu încredere o nouă vizită la Mardan După review-ul tău am mers eu la Selectum și a fost de vis, acum sper ca review-ul meu să-ți fie de folos

[08.09.21 10:05:50]

@nrs: Așa e!

[08.09.21 10:08:45]

@m liviu: Mulțumesc!

vik-007
[26.04.22 00:00:28]

Ma bucur sa citesc impresii bune despre acest hotel... sper sa gasesc liber in luma mai 2022... Multumim

ageaferPHONE
[08.07.23 18:05:54]

Buna ziua, hotelul per total este peste Sueno deluxe Belek?? Va multumesc!

[08.07.23 18:37:47]

@ageafer: buna ziua! Da, este peste Sueno, dar aproape 2 ani mai târziu, trecut de bucuria revenirii, nu mi se mai pare așa wow. Dacă va deranjeaza mersul mult prin soare, mai bine va reorientați. Dacă va pot ajuta cu mai multe detalii, scrieți

Mada52PHONE
[01.11.23 13:45:32]

@tm-tc: Buna ziua,

Pentru familii cu copii cum vi se pare, avem în dotare o fetita de 5 ani, am mai fost în lanțul Delphin pana acum, iar anul viitor suntem între Be grand (aici am mai fost stim cum sta treaba) sau Mardan.

Mulțumesc,

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[02.11.23 06:39:41]

@Mada52:

Am fost la ambele în urmă cu nişte ani.

Pentru o familie cu un copil de 5 ani mie mi se pare mai potrivit Delphin Be Grand atât pentru facilităţile oferite celor mici, cât şi pentru faptul că resortul Be Grand este mult mai compact, distanţele de parcurs între diferitele puncte de interes sunt sensibil mai mici.

La Mardan distanţa până la plajă este de vreo nouă sute de metri, prin resort, dar tot este mult de mers prin soare, chiar dacă este oferit şi shuttle gratuit.

[02.11.23 08:42:29]

@Mada52: Nu v-aș recomanda Mardan în această situație. Nu au prea multe facilități pentru copii, e departe de plajă, iar din ce am înțeles a decăzut destul de tare în 2022 și 2023. Vă recomand, in schimb, Cullinan Belek. De departe cel mai bun hotel la care am stat vreodată. Am fost acum, în 2023. E la nivel de Regnum, Maxx, chiar peste. Inca il găsiți la preturi foarte bune. În 2-3 ani va ajunge mult mai scump.

printesa18
[21.11.23 18:51:19]

Buna ziua, as vrea sa-mi spuneti daca produsele din frigider sunt contra cost pentru ca am citit undeva ca ar fi si nu cred sa fie asa la un resort de aceasta categorie si daca bauturile sunt de origine turceasca sau sunt originale. Va intreb pentru ca anul acesta, desi hotelul la care am fost era UAI bauturile erau de provenienta locala si credeti-ma pepsi, cola... si celelalte erau ceva lichide sifonate si dulci, nu semanau deloc cu ce trebuia sa fie. Daca nu va deranjez prea tare va rog sa-mi spuneti daca in camera exista cana electrica pentru preparare ceai sau cafea. Va multumesc anticipat

ageafer, M'Liviu, Mada52, printesa18, tm-tc, vik-007, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Mardan Palace Resort (ex Mardan Palace) :