ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
DEC-2009

Revelion la restaurantul "LA ANGELA" din Tg.Mures

Revelion "LA ANGELA"

Revelion trecut a fost mai discret, fara gasca de 20 de persoane precum acum 2 ani la Salard sau gasca de 30, ca anul trecut la Sovata, dar am trecut mai inainte intr-o plimbare pe la partia de ski de langa Sovata, ce nu functiona insa din cauza lipsei zapezii -doar 20 cm. Pe valea Muresului langa podul dinspre Salard, supebele stalactite de gheata erau tot acolo, dar drumul spre fosta cabana de la Salard, era impracticabil din cauza noroiului...

Am ales asadar, dupa citeva cautari pe net, restaurantul "La Angela"-fosta cantina studenteasca din Aleea Cornisa. Restaurantul arata bine, iar pentru cei ce au servit masa acolo in studentie, cantina e irecogniscibila, designul e placut iar preturile au ramas "studentezti"m ca la "varzaria si fasoleria " din Cluj. A fost un revelion discret, in doi. In afara de patroana si sotul ei, nu cunoasteam pe nimeni. Multi au mers in gasca si s-au distrat mai bine decat noi, care eram deja obositi de-atata agitatie. A nu se uita ca eu am organizat ultimele 2 revelioane. Progarmul Revelionului cuprindea doua parti - in prima zi, pe 31 Decembrie, program 20, 30-6 dimineata si apoi in 1 Ianuarie program 16-22, totul a costat 2 milioane de persoana. La Sovata spre exemplu, un revelion de 4 zile la Hotel Alunis (aveai insa acces la sauna si piscina) costa 24 milioane de persoana si mai erau inca locuri libere si pe 30 decembrie. S-a mancat si s-a dansat pe rupte. Au cantat Leontina Pop, un cantaret din Tara Oasului care avea pe cap 3 clopuri si chair si cand a dansat nu i-a cazut niciunul de pe cap si o formatie de muzica usoara al carui nume nu-l mai stiu. In nici un caz nu erau Beatles, Rolling Stones sau macar Vita de vie.

Nu pot sa-mi imaginez cum au incaput atatea lucruri in atat de putini bani. La mizeul noptii - focuri de artificii trase de patroana, Angela, printre blocuri. A doua zi a fost bal mascat cu masti si costume inchiriate de la Teatrul National, concurs de dans si karaoke. Patroana Angela e grozava, volubila, antrenanta, o animatoare excelenta. Cineva a filmat totul si la urma puteai cumpara un DVD ciu intreg revelionul, in care negresit figurai si tu.

Sunt 250 de locuri in restaurant, deci ma gandesc ca anul asta gastile noastre reunite s-ar putea intalni acolo.

La balul mascat eu am fost "Gadafi" iar Dana a fost "dama excentrica si eleganta" sau poate o cocota a anilor interbelici.

De fapt eu am vrut sa ma costumez intr-un traficant chinez de droguri venit in Romania sa strice tineretul studios al patriei, dar comesenii mi-au zis ca seaman mai degraba cu dictatorul Gadafi.

Daca sunteti in trecere prin Mures, merita sa incercati macar sa beti o cafea la barul alcatuit exclusiv din lemn natur de la restaurantul "La Angela", sau sa serviti o prajitura la laboratoriul lsau propriu de cofetarie.

Dorgo

Trimis de dorgo in 07.07.10 17:08:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 4318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Iata fosta cantina studenteasca
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :