ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2010
DIN: BN
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUN-2010

Minunat!

Am ales Ephesus Princess indrumati de tipa de la agentie si dupa ce am consultat mai multe forumuri cu pareri foarte bune. Am pornit cam 'indoiti' deoarece binenteles ca alte zeci de familii (majoritatea romani si rusi) ne'au 'mutat' de la hotelul pe care l'am ales initial, pe motiv ca ar fi prea multe persoane cazate si nu le iesea numaratoare in final... tipic: d. Insa, nu regretam... probabil asa a fost sa fie.

Periada: 18-27 iunie2010

O familie: 4 membrii (doi adulti si doua fete de 17 respectiv 4 ani)

Traseu - de doua zile deoarece aveam cu noi un copil de 4 ani, dar se poate merge linistit doar intr'o zi :

Prima zi: * pornire: Bistrita-ora 08: 00

* cazare: Giurgiu (hotel Prietenia) -ora 21: 30 (+ 3 ore de plimbare prin mall:))

A doua zi: *pornirea la ora 06: 30, iar cum nu am mai prins micul dejun doamnele, foarte amabile ne'au facut vreo 6 sandwiciuri + sticla de jumatate cu cafea.

Pe la bulgari am trecut ca vantul... daca am dat peste o singura masina de politie in cei 200 de km. Drumul a fost destul de pustiu, rar vedeai cate un om, doi, in rest doar tufe in jur.

*am trecut cu bine si de vama turcilor

* in jurul orei 12:30-13:00, am trecut cu bacul in Canakkale si ne'am cazat peste vreo 100 de km, in Kucukkuyu la un pret destul de bun.

In cele din urma, ziua urmatoare am ajuns la hotel, in jurul orei 12:00 la hotel, cu pornire la ora 07:30. Am fost cazati in 5 minute, ni s-au dat bratari de culori diferite, iar bagajele au fost preluate de baietii de acolo si transportate pana in fata usii.

In primele doua zile am fost cazati la vile (din cauza unor neintelegeri) unde, cand am intrat, din pacate am avut un soc, nefiind ce ne asteptam sa gasim la un hotel de 5 stele: intradevar erau doua camere dar mici, din care doar una renovata, la fel si baia, un dulap cu etajere si seif si un hol destul de mic chiar la intrare, (cam de 3 stele). Dupa mai multe ''lupte'' si discutii cu cei de la receptie pana la sef, ne'au mutat in hotel, unde lucrurile erau total diferite: camera spatioasa, canapea, initial un pat matrimonial si inca un pat single, dar avand fetita de 4 ani ne'au mai adus un pat single pe care l'am alaturat celui matrimonial.

Terasa nu foarte mare, cu vedere la piscine, telezivor cu plasma si un frigider pe care il umpleau zilnic cu o apa plata de 1l, doua sticle de apa minerala mai mici, Fanta si Sprite de 1l.

Menajere isi facea treaba ireprosabil, schimband in fiecare zi prosoapele, si inlocuiau sticlutele de sampon daca erau incepute. Asternuturile erau schimbate tot la doua zile + buna lor dispozitie, chiar daca nu le dadeai bacsis (in comparatie cu cele de la noi).

Mancare din belsug, deserturi delicioase. Bauturi la fel, vinuri din butelie, rosu si alb, sucuri racoritoare si bineteles bauturi alcoolice comandate de la bar + coctailuri alcoolice si non-acoolice. De la ora 08: 00 pana la ora 01: 00 a. m puteai manca cand doreai. Chelnarii erau foarte amabili, zambeau tot timpul, iar daca ii intalneai intr'un cadru mai privat, a doua zi deja te salutau.

Entertainment: trupa de 7-8 tineri care erau mereu prezenti atat in timpul zilei, la piscina, ocupandu-se de diferitele concursuri, cat si seara la Mini disco, Show Time, Bingo etc... Erau foarte talentati, bine dispusi, in special Fufu (ne primeam portia de ras in fiecare dimineata si seara)... fenomenal tipu':)) si Utku, cu care chiar din prima zi in care am ajuns am facut cunostinta si nu ne'au mai uitat pana am plecat. Seara, dupa Show Time era discoteca, (la Disco Odeon) care, in primele doua zile s-a tinut pe plaja. De asemenea, daca iti place adrenalina poti incerca sporturile de apa (parasaling, scoala de scufundari, jetsky, toate contra cost. Gratis erau cele 'fara motor', de ex banana... etc. In plus fotografii, care 'misunau' in fiecare zi, pozandu-te peste tot, faceau si sedinte foto la cerea ta.

Plaja si cele 3 piscine foarte bine intretinute, cu sezlonguri destule, asa ca nu aveai cum sa nu gasesti.

Cam pe la mijlocul sejurului, am vizitat Kusadasi-ul, la aprox 6-7 km de Pamucak pentru suveniruri.

In concluzie, nu regret nici o clipa alegerea facuta, poate chiar a fost mai bine. In cele 10 zile ne'am simtit foarte bine, fiind tot timpul in priza, existand foarte multe activitati, plus dansul specific, (nu'mi pot scoate melodia din cap). Ne lipseste totul, inca suntem in stadiul de acomodare :d... Consider ca decat sa-ti faci concediul pe la marea noastra care... din pacate este asa cum este... mai bine economisesti mai mult si dai banu' pe ceva ce merita. Anul viitor sper sa ajungem din nou pe la ei.

Imi cer scuze pentru eventualele greseli.

Daca va pot fi de folos, nu ezitati ;).

Va doresc o vara frumoasa si calduroasa -- si sa da-ti si pe la E. P:)))... sa mai uitam de criza! :*

Trimis de Ade.C in 04.07.10 23:43:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ade.C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.10 23:56:34]

fain & util review.

creivean
    [05.07.10 06:35:37]

Votat ca atare. Să nu-mi spui că ai avut şi tu iniţial sejurul rezervat la CDC. Că aştia, în 2010, parcă au luat-o razna. Şi când te gândeşti că, anul trecut ( al inaugurării ) promitea să fie cel mai bun din Kusadasi.

Ade.CAUTOR REVIEW
    [05.07.10 14:40:34]

Exact CDC... tot a fost bine ca ne'au anuntat cu vreo 2 sapt. inainte... ca am auzit ca obisnuiesc sa te 'livreze' si in momentul in care ajungi...

anul asta am auzit si eu de mai multe cazuri de genu' in comparatie cu anul trecut...

Ade.CAUTOR REVIEW
    [08.07.10 01:08:47]

apropositos de Carpe Diem... am aflat azi bomba... cum ca nu ar mai primi romani in perioada urmatoare din cauza reclamatiilor si 'reclamei proaste' pe care le-a facut'o pe diferite forumuri. Nici nu e de mirare dupa ce pe majoritatea dintre noi ne-au 'trimis la plimbare'...

Colega de birou a patit'o. Avea din 1 august sejurul... si au sunat'o cei de la agentie, mutand-o la Paloma Pasha... (care arata chiar foarte bine :x)...

Daca acesta este adevaratul motiv... dezamagire totala...

M@M
    [10.08.10 17:20:55]

Fugti de Adrian de la Logic Tours - cine a scris asta, f f f mare dreptate a avut... defapt fugiti de Logic Tours, nu fac decat sa va ia banii si dupa aceea nu-i mai intereseaza de Dvs. , ba chiar va cer mai multi bani daca aveti vreo problema, chipurile va ajuta... nimic mai neadevarat... eu si multi altii am fost pacaliti de acest adrian, care, sa para mai credibil in momentul in care ne-a cerut vreo 500 de Euro chipurile sa ne rezolve problemele, a adus pe unu' de pe strada si ni l-a recomandat ca fiind seful lui cel mare de la Logic Tours... fugiti cat puteti fratilor, mari tepari!!!

Interesati-va inainte ce agentie va face rezervarea la hotel daca vreti sa mergeti undeva iar daca dati delogic tours fugiti cat puteti!!! Dl. Adrian chiar e mandru de ceea ce se scrie de elpe aceste forumuri si rade de noi batjocoritor... Fugiti!!!

Ade.C, creivean, M@M
    Alte impresii din această RUBRICĂLabranda Ephesus Princess Resort [Pamucak]: