ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2021
JUL-2018
Solo
BUN

O duminica prin Marmaris

Una dintre cele mai atractive excursii optionale din Rhodos, in sejurul din iulie 2018, a fost croaziera in Marmaris. Am avut unica ocazie de a vedea doua tari intr-o singura zi. Aceasta zi s-a intamplat sa fie 8 iulie, intr-o duminica insorita.

Cateva cuvinte despre Marmaris. Este un oras-portuar si statiune turistica din provincia Mugla, in sud-vestul Asiei Mici, intr-un golf retras intre doua lanturi muntoase care se intersecteaza langa mare. Inaltimile lor nu depasesc 500 m. Un loc de recreere preferat de turisti turci si straini, dar mai ales de elita politica din Turcia.

Am plecat cu autocarul din fata Hotel Mediteranean pana la Rodos Commercial Harbour/Emporiko Limani unde ne astepta ghidul. Ajunsi in port ne-am asezat la coada pentru inregistrare si imbarcare. In plus de pretul excursiei, 59 euro/persoana, s-a mai achitat o taxa portuara de 15 euro pentru adulti si 2 euro pentru copii sub 6 ani. Ghidul a verificat lista si s-a asigurat ca fiecare turist are pasaportul la el. La ora 09:00 cataramanul s-a pus in miscare catre destinatie. De pe puntea din spate am admirat panorama superba a Rodosului in toata maretia sa. Voiajul a durat 1 h si 20 min. timp in care vasul ne-a purtat pe o mare Egee destul de calma catre coasta turca, cu trecere pe langa Peninsula Osmaniye unde se afla statiunea Turuc si prin stramtoarea care separa insulele Keci si Bedir de Peninsula Adakay. La ora 10:20 am acostat la Marmaris Liman Isletmeciligi si ne-am asezat la o coada imensa pentru formalitatile vamale. Un ghiseu lucra pentru turistii straini, iar alt ghiseu pentru cetateni turci. La acesta din urma aveau acces si grecii din insulele Samos sau Rodos pe baza cartii de identitate. Micul trafic de frontiera. Am petecut la rand la ghiseu in jur de 30 minute pentru verificare. In cele din urma am primit un carton verde cu inscriptia giris si sfatul sa am grija de el ca de ochii din cap. Pe baza acestuia urma sa parasesc Marmarisul la terminarea excursiei.

Odata terminate formalitatile am plecat cu un autocar catre obiectivele vizate. Am strabatut bulevardul Mustafa Munir Elgin pana la Sariana Mahallesi Muhtarligi unde am facut o oprire la o manufactura care produce miere si dulciuri tipic orientale. Am fost invitati la degustare, iar cine a dorit sa cumpere a fost liber s-o faca. Ne-am continuat deplasarea pe soseaua D 400 (Marmaris - Mugla - Yolu) pana in dreptul la Beldibi Seyir Terasi, o terasa pitoreasca de unde putem surprinde o panorama superba asupra intregii statiuni. Revenim pe D 400 si Mustafa Kemal Pasa Cadessi, patrundem in statiune pe Ulusal Egemenlik Cadessi - Yeni Datca Yolu - Cumhuriyet Blv - Sirinyer Mahallesi - Altintas Sok si oprim la Marmaris Gold Center. O cladire cu trei etaje unde suntem ademeniti sa cumparam bijuterii din aur, argint si platina. Preturile sunt pe masura. Am facut un tur peste tot dupa care am servit o cafea la terasa din spatele magazinului.

Traseul a continuat pe Cumhuriyet Blv - Kemal Seyfetin Elgin Blv - Ataturk Cadessi (Pan Psikiyatri Feza Toker) , de-a lungul Marmaris Public Beach si Marmaris Halk Plaji, Parcul Memorial Ataturk - promenada Kordon Cadessi pana la intersectia cu Barbaros Cadessi. De aici ne indreptam spre Grand Bazar, o adevarata inima a orasului, o pata de culoare ce ofera turistilor ocazia sa descopere civilizatia de aici. Unul langa altul se intind magazine cu bijuterii, mirodenii, imbracaminte, dulciuri si alte specialitati locale ce provoaca deliciul amatorilor de suveniruri. De asemenea aici exista mai multe taverne cu meniuri locale, o excelenta ocazie pentru a gusta bucatele traditionale turcesti. Am profitat de cele trei ore de timp liber pentru a vizita acest loc, apoi m-am plimbat pe stradutele din jurul acestuia unde am admirat cladirile vechi, moscheea lui Ibrahim Aga, spatiile cu aranjamente florale si statuetele din metal care atrag turistii la fotografii. Nu trebuie ratata plimbarea pe promenada Barbaros Cadessi unde se afla portul turistic si farul aferent, dar si o sumedenie de restaurante cu terase. M-am oprit la restaurantul O” Yes pentru masa de pranz dupa care am revenit in parcarea de langa Turizm Danisma. Sus in autocar si directia Marmaris Liman Isletmeciligi. Formalitati vamale si imbarcarea pe cataraman. Fix ora 16:00! Urma sa ajungem la Rodos Commercial Harbour in jurul orei 17:20.

A fost o croaziera scurta, dar placuta pentru o zi de duminica. Asa mi-am facut o parere daca se merita un sejur in Marmaris pe viitor. Recomand tuturor sa piarda timpul macar cateva ore prin Marmaris.

PS: Am revenit in Rodos in august 2020, dar croaziera in Marmaris nu mai figura printre excursiile optionale. In primul rand din cauza pandemiei COVID - SARS 2; in al doilea rand din cauza diferendelor dintre Turcia si Grecia cu privire la exploatarea hidrocarburilor din platoul Mediteranei de Est.

Toate cele bune va doresc, multa sanatate si vacante inspirate pe viitor. Usor-usor trecem peste obstacole si revenim la plimbarile de altadata.

Trimis de ovidiuyepi in 13.03.21 18:07:09
Validat / Publicat: 13.03.21 19:21:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Restaurante pe promenada Barbaros Cadessi.

nicole33
[14.03.21 11:37:37]

@ovidiuyepi:

Aşa am gândit şi eu, doar că în sens invers.

​Eu eram tentată să ajung în Rhodos plecând din Marmaris, pentru un prim contact, această insulă aflându-se de mai multă vreme pe lista mea ​scurtă, una din primele opţiuni pentru Grecia.

Timpul petrecut în Marmaris ar fi fost suficient dacă nu ar fi fost incluse acele opriri "obligatorii" , pierdere de timp şi de bani pentru cei care au naivitatea să cumpere ceva de acolo. ​

Am ajuns în Marmaris şi apoi în Bodrum în octombrie 2020 şi confirm faptul că excursiile opţionale din Marmaris în Rhodos şi din Bodrum (Turgutreis) în Kos nu se mai organizau. Scuza oficială era pandemia şi încercarea de a stopa răspândirea coronavirusului, dar, pe la colţuri, se vorbea şi despre situaţia tensionată dintre cele două ţări. ​

Am avut unica ocazie de a vedea doua tari intr-o singura zi.

Şi eu am profitat de oportunitatea de a vizita mai multe ţări în cadrul unei singure vacanţe​ ori de câte ori acest lucru a fost posibil. Aflată în vacanţă în Spania pe Costa del Sol, nu am ratat ocazia de a vizita Gibraltarul şi Marocul (doar Tanger) şi tot din Spania, de pe Costa Brava, am făcut o excursie de o zi în Andorra, iar dacă mergeam pe cont propriu ajungeam şi în Franţa tot în aceeaşi zi. ​​​

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
[14.03.21 23:50:48]

@nicole33:  Conflictul diplomatic dintre Atena si Ankara sper sa se rezolve amiabil pentru ambele parti deoarece au numai de pierdut.

​ Anul acesta am reprogramata o excursie in Spania, la Benalmadena, restanta de anul trecut. Sper sa nu fie Spania in lockdown.

​La turci esti plimbat in timpul excursiilor optionale la magazinele de dulciuri si bijuterii, iar pretul este inclus in bilet. Politica agentiilor de turism cu partenerii locali.

Multumesc pentru ecou si vacante reusite pentru acest an!

adsoPHONE
[15.03.21 16:02:43]

@ovidiuyepi:  "Conflictul diplomatic dintre Atena si Ankara sper sa se rezolve amiabil pentru ambele parti deoarece au numai de pierdut. "

In acest an, conflictul aniverseaza 200 de primaveri. Nu cred ca traim sa vedem ca se rezolva...

ovidiuyepiPHONEAUTOR REVIEW
[15.03.21 16:07:13]

@gpopa:  Daca nu-l rezolva macar sa-l inghete.

adsoPHONE
[15.03.21 16:13:45]

@ovidiuyepi:  sa straduiesc, dar - aparent - atat se poate. Acest conflict este temeiul existentei celor doua tari. Nu pot fiinta ca natiuni in absenta sa.

adso, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Rhodos: