ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

Relaxare pentru adulti, bucurie pentru copii

Am petrecut o vacanta linistita in acest resort datorita conditiilor de cazare foarte bune si amplasamentului hotelului ideal, intre munte si mare.

Drumul nu este asa lung cum pare la prima vedere (400km) si a durat cca. 6 ore cu tot cu opriri. Va recomand, cand traversati Varna, sa folositi centura ocolitoare pentru ca in oras s-ar putea sa va incurcati din cauza semnelor de circulatie amplasate uneori foarte ciudat. O alta recomandare: nu va luati dupa nebunii care depasesc chiar si pe linia continua sau in curbe fara vizibilitate (chiar daca sunt romani) pentru ca nu castigati timp mai mult de o jumatate de ora.

Cazarea se efectueaza dupa pranz, iar daca stiti germana sau engleza, e foarte bine. Noi am avut noroc de o receptionera mai in varsta, d-na Mina, care vorbea binisor romaneste. In prima faza ne-au dat camerele la etajul patru (maxim), cu vedere la munte. Nu prea am fost incantati si la receptie am strecurat o bancnota de 10 euro doamnei care a facut tot posibilul si ne-a gasit doua apartamente alaturate la parter. In plus, cand am cerut frigider in camera, nu ne-a cerut niciun ban, la fel la terenul de tenis cu suprafata artificiala.

Camerele sunt mari, noi am stat intr-un family room ce avea doua dormitoare plus camera de zi. Aerul conditionat functioneaza foarte bine desi nu prea l-am folosit pentru ca era racoare, doar la pranz batea soarele, dar cand deschideai usa balconului imediat intra briza marii. In seara in care am ajuns am vazut delfini ce inotau in golful din fata hotelului, lucru care nu s-a mai intamplat, din pacate, pana am plecat.

Piscinele sunt mari si au adancimi de la 30c m pana la 1.45m si o sectiune cu scaune de bar in apa. La plaja, ca si la piscina, sezlongurile sunt gratuite, iar cei care mergeau la masa sau la culcare isi lasau jucariile si saltele acolo pentru a avea locurile pastrate. Nu era cazul sa le fure careva! Plaja, desi avea doar vreo 15m latime, era foarte bine exploatata si foarte curata.

Mancarea era diversificata, poate nu la standardele din Turcia, dar, sa fim seriosi, nu te duci in vacanta numai sa mananci si sa bei. Bauturile free erau cele locale, atat sucurile cat si cele alcoolice, berea destul de slabuta, noroc cu vinul roze pe care vi-l recomad. Bineinteles aceeasi imbulzeala ca la toate all inclusive si totusi nu erau decat vreo cativa romani, bulgarii se inghesuiau. In primele zile isi umpleau sacosele cu sandwichuri, pana s-au suparat sefii resortului deoarece gaseau mancare prin camere. Alt avatar al lor era sa-si umple farfuriile morman si sa le lase asa la debarasat. Un inconvenient era gratarul de pe terasa, prea mic sa faca fata la atata lume. Dar astea sunt micile rautati ale vacantelor pe care le intalnesti in toate vacantele, iti alegi hotelul dar nu si turistii cu care vrei sa convietuiesti.

Daca vreti sa vizitati cetatea Nessebar, merita, nu faceti decat un sfert de ora cu masina si parcati unde va arata indicatoarele, nu costa decat 2 leva pe ora. Cu vaporasele care pleaca din fata hotelului costa 25 lv/pers dus-intors doar drumul. Banii ar fi bine sa-i schimbati in oras, in Vlas sau in Nessebar. Aveti grija cand mergeti la exchange sa nu fie dupa usa, in interior, vreo tabla cu alt curs afisat fata de cel de afara! Diferentele pot fi semnificative!

Obisnuitele suveniruri de vacanta sunt mult mai ieftine in Vlas decat la cetate. In rest, am avuta bafta de timp foarte frumos, fara ploaie, nu va speriati dimineata daca vedeti nori spre nord, trage muntele umezeala, in doua ore se lumineaza si poti face plaja pana la sase seara!

Trimis de decanu72 in 01.07.10 20:02:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Arabella - Nisipurile de aur Hotel Egreta -Kranevo

VIZUALIZĂRI: 3912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (decanu72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Visan125
[02.07.10 10:34:47]

In concluzie un o vacanta reusita. Un lucru ma framanta: La 4 stele nu este frigider in camera si trebuie cerut la receptie? Cam ciudat.

[02.07.10 13:37:14]

Sincer sa fiu, nici nu am simtit nevoia de frigider decat in momentul in care am avut nevoie pentru laptele celui mic. Ar mai fi o explicatie, camerele sa fi fost la "rezerva", pentru ca ceilalti romani nici nu au pomenit nimic de frigider.

Oricum, daca la cazare constatati acest inconvenient, vorbiti la receptie si sunt sigur ca se rezolva repede, la noi a durat circa un sfert de ora de cand l-am cerut si pana ni l-au adus in camera. Vacante placute!

doctorul45
[02.07.10 14:19:25]

am fost anul trecut in elenite holiday village aproape de sveti vlas si am vazut din masina multe hoteluri noi. Parea o statiune f linistita.

Ati avut all inclusive? Cum a fost animatia? Spre sfirsit daca stai 7 sau mai multe zile e sansa sa incepi sa te plictisesti? Pretul e pe 7 nopti/pers? pina la ce virsta copilul e free? aveti un site propriu al hotelului. multumesc anticipat

[03.07.10 09:11:11]

Preturi sejur 16.06 - 23.06.2010:

- 157 euro/pers/all inclusive;

- copil 0-5.99 ani gratuit;

- copil 6-12 ani 50% reducere;

- 5% reducere din partea agentiei datorita abonamentului la un site de informare in turism;

- taxa statiune 6euro/adult/sejur si 3euro/copil/sejur;

- taxa parcare, 0euro.

Mentionez faptul ca afost o oferta last minute pe care am gasit-o cu 10 zile inainte de plecare.

Animatorii aveau cam acelasi program ca in Turcia si probabil din aceasta cauza nu mi s-au parut prea interesanti. Sper sa nu fiu eu cel carcotas. Despre plictiseala nu pot sa va spun decat faptul ca in mod special am cautat o statiune mai linistita pentru odihna.

Sper ca v-am fost de folos si va mai astept si cu alte intrebari. Vacante placute!

[03.07.10 09:24:02]

Am uitat despre site-ul hotelului. Resortul face parte din trustul Balkantourist ce mai are in lista Grand Hotel Varna, Casino International, Arbanassi Palace (fosta resedinta a lui Teodor Jivkov), Hotel Rila (Borovets) si in curand Perla Village Resort. Pare fosta "gospodarie de partid" de pe la noi dar cu standarde mult modernizate. Site-ul hotelului www.paradisebeach.bg

[03.07.10 09:28:19]

tx de info; site-ul hotelului pare ca nu functioneaza (momentan?) dar l-am adaugat oricum in caseta cu informatii tehnice al acestui hotel

doctorul45
[03.07.10 14:55:20]

daca te intereseaza Miramar - Obzor poti gasi impresiile mele pe acest site. Cu bine...

roana71
[10.07.10 17:11:14]

Ma bate gandul sa incerc si eu un sejur aici, de aceea te rog mult, spune-mi despre animatie: cum este, in special ptr copii, exista miniclub, minidisco...copiilor tai le-a placut?

indiralisa_26
[04.04.11 16:42:18]

eu as vrea sa merg cu doi copii mici (sub 3 ani)

dar am emotii cu mancarea!!!

si as vrea si locuri de joaca cat mai bune!!

ce ma sfatuiesti?

sa risc?