ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2020
ÎNSCRIS: 17.07.14
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

Castelul este frumos, impunator, unic... tarife bubuite

Mno, nu am mai fost sa vizitez (IN INTERIOR) castelul Bran de cativa ani. Insa imi permit sa formulez o opinie aici dat fiind faptul ca batatoresc drumurile astea de ani de zile.

1. Am fost si am vizitat cred ca o data sau max de 2 ori acum ceva ani si da, este frumos, este unic. MERITA VIZITAT.

2. De ce nu am mai revizitat INTERIORUL? Pai simplu... cu tarifele alea de turisti straini cu 2-3 mii de euro salariu, sa stea linistiti ei acolo. Ma uit acum pe site si vad asa:

-45 lei adult

-35 lei (pensionar dar DOAR de la 65 ani in sus!)

-25 lei studenti

-10 lei elevi

45 lei??? Pe bune fratzica? Cred ca de departe este CEL MAI SCUMP obiectiv turistic din ROmania. Nu imi aduc aminte sa mai fi dat pe la vreo cetate, gradina zoologica sau altceva, vreun tarif asa de mare. Groaznic, groaznic de mult, mai ales pentru o familie modesta cu salariu mic, si cu 2 copii sa zic. Decartezi 110 lei din start.

Tarifele astea sunt pentru gloata de turisti nemti, chinezi, unguri, polonezi, samd. Pai pentru astia care au salarii de 1500-3000 de euro, normal ca e putin sa dea 10 EURO. Ei dau 10 euro din 2000. Eu dau 10 euro din 2000 lei... Cam asta e diferenta. Nu am nimic cu nimeni dar ma enerveaza tarifele astea. Esti in Romania, aplica tarife de romania. 20,30 lei cred ca era super ok si decent.

Insa din ce stiu si am mai citit, castelul apartine unor mostenitor, nu statului, drept urmare oamenii isi fac ce tarife vrea muschiuletul lor ca deh... "e casa lor".

Noi mergem de cateva ori pe an acolo. De vreun an autoritatile locale s-au gandit sa ciuruiasca DN73 fix in fata castelului, unde e curba aia. Nu stiu ce mama lor au facut insa nu era gata nici macar acum 2-3 luni cand am fost cel mai recent.

Din nou, LIPSA DE VIZIUNE, ZERO BARAT. Asta (castelul bran) este la fel ca in multe alte orase, o MINA DE AUR. Daca stii sa il exploatezi faci bani garla, turistul e fericit, si tu ai bani la bugetul local dar mno... cand primeaza doar ciolanul si bunul personal, e greu sa multumesti si cetatenii.

Orasul Bran arata urat. Sincer... e nasol. Sinaia, Busteni, chiar si Predeal, arata mai bine cu cateva clase. Pai ati fost in Sinaia de curand? Ati vazut cum a fost amenajat? Parca arata a statiune din occident.

Branul a ramas prins undeva in era comunista. Bordurile vechi, drumurile vechi si proaste intra in contrast cu tarabele pline de briz brizuri si restaurantele de fitze din centru.

Deci concluzionam. Da e misto, da e frumos, da e spectaculos, NU, nu este castelul lui DRACULA asa cum se tot promoveaza agresiv peste tot, inclusiv pe chinezariile vandute la tarabele din fata castelului. Castelul lui dracula, de drept si istoric consemnat este CETATEA POIENARI din arges, spre barajul Vidraru. Restul e cancan.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locatia este frumoasa in sine insa in ultimii ani s-a manelizat maxim... tarabele cu chinezarii Dracula au invadat toata zona. Loc de parcare mai greu, iar in zilele aglomerate e haos. In perioada asta as evita mersul pe acolo, poate doar candva dimineata, poate e mai liber.

Daca vreti sa mancati o langoasa sau un kurtos bun, va recomand magazinul din intersectia mare de la castel (langa BRD), e foarte bun acolo cu toate ca preturile sunt cam piperate dar mno... nu poti sa le ai pe toate.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Asa cum stiti, din review-urile mele, nu ma pasioneaza shoppingareala si distractia. Prin distractia vad un obiectiv interesant sau o mancare buna, o zona unde ma pot relaxa, linistita si ferita de aglomeratie. Dar zic ca aveti ce sa faceti pe acolo daca aveti bani de spart...

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 18.12.20 10:45:06
Validat / Publicat: 18.12.20 12:16:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Zona cu tarabe de la bran

[18.12.20 12:28:17]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[18.12.20 12:29:27]

@webmaster:  plus ca am si poze care nu sunt furate. Sunt facute de mine.

Admin, poti sa pui prima poza in slide asta? pls

[18.12.20 12:36:57]

@Maskatu:  îmi pare rău, programul nu are această facilitate (de a modifica ORDINEA pozelor - ele se afișează în ordinea în care au fost încărcate...)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.12.20 12:53:22]

@Maskatu:

autoritatile locale s-au gandit sa ciuruiasca DN1 fix in fata castelului

Poate DN 73, că DN 1 trece eventual prin fața castelului Peleș (oarecum), dar nici pe departe prin zona celui din Bran!

​​

Cât despre taxa de intrare - mie personal nu mi se pare așa mare. E chiar mai ieftină decât un bilet tur-retur cu telecabina spre Cota 2000. Și totuși acolo sunt cozi de ore întregi în sezon. ​

E o afacere privată și prețul e format din calitatea produsului vândut, dar și influențat de cerere. ​ Vrei să mergi, mergi. Nu vrei... scrii un articol pe AFA și critici.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[18.12.20 13:06:05]

@Dragos:  Multumesc pentru atentionare. Am corectat cu DN 73. Eram cu gandul la DN1, bucata dintre Sibiu si Brasov care nu este asa departe.

Cat despre pret, nu este vorba de critica. Este o parere personala. Esti de acord cu ea bine, nu, iar bine. Fiecare considera ce vrea. Tu daca ai un salariu mai mare, poate ca ti se pare mica suma aia. Eu poate am salariu mai mic, mi se pare mai mult. Insa compar si cu preturile altor obiective. Am semnalat si eu ca acest obiectiv este "privat" si este evident ca isi fac ce tarif vor ei.

Cat despre comparatia cu telecabina, aceasta presupune costuri foarte mari de intretinere, sunt motoare, cabluri, ansamble aflate in miscare care opereaza intre +30... 40 grade si -10... 15.

Telescaunul, telecabina, telegondola, samd, NU sunt obiective turistice. Sunt mijloace de deplasare de la un punct la altul.

⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: