ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
SEP-2017

Castelul Bran in topul celor mai vizitate obiective din Romania

Am vizitat castelul Bran intr-o zi de septembrie, pe o vreme mohorata, cu ploaie marunta si ceata insa exact asa imi imaginasem castelul, invaluit intr-o aura de mister, dupa parera mea asta l-a facut si mai frumos.

Venind dinspre Muzeul Vamii Medievale si pana la castel am facut cateva minute pe jos, am avut ocazia sa observ ca Bran-ul este foarte incarcat de magazine de orice profil, zona de langa castel este sufocata de vanzatori si parca distrage atentia de la obiectivul principal.

Dupa cumparare biletelor (35 lei/adult cu taxa foto inclusa) am pasit in gradina castelului, foarte frumos intretinuta avand in partea dreapta un mic lac, chiar sub castel. Urcand alea spre obiectiv am fost uimita sa constat numarul mare de vizitatori in ciuda faptului ca era o zi ploioasa de septembrie, in timpul saptamanii.

Si daca tot mergeam in vizita unei proprietati e corect sa amintim ca din 2009 proprietarii acesteia sunt Arhiducele Dominic, Arhiducesa Maria Magdalena si Arhiducesa Elisabeta, mai exact copiii principesei Ileana care l-a avut in proprietate in anii 1938-1948 mostenit de la la Regina Maria. Prin urmare ei fac investitiile si sunt beneficiarii taxelor de vizitare.

Inca de la intarare, traseul de vizitare este bine organizat, sunt foarte multi angajati care ajuta la pastrarea ordinii iar turistii oricum trebuie sa isi astepte randul in coada de vizitatori. Mi-au placut nespus elementele decorative din fier forjat (mai ales candelabrele), imbinarea lemnului si a constructiilor din piatra si lut, tematica este una sobra dominand nuantele de maro inchis si negru.

O alta particularitate observata de mine e aceea ca o mare parte din suprafata utila a castelului nu e formata din camere ci mai degraba din antreuri, holuri de trecere, scari care tot urca si coboara, la un moment dat ma simteam ca intr-un labirint. Camerele erau destul de mici ca dimensiuni, piesele de decor si mobiler interesante dar nicidecum frumoase ca cele originale de la Muzeul Vamii Medivale. Bineinteles ca exista incaperi dedicate legendei lui Dracula de care turistii straini erau extrem de interesati.

Am admirat cu placere curtea interioara a castelului, elementele decorative de pe fatada, fantana care ii da un farmec aparte. Turul a durat in jur de 45 minute as fi stat mai mult sa admir detaliile, sa citesc prezentarile insa din pacate totul este intr-un ritm du-te vino.

Concluzia mea este ca faima unui obiectiv extrem de cunoscut are avantaje si dezavantaje. Pe de o parte m-am bucurat ca nenumarati turisti romani si straini sunt interesati de obiectivele din Romania, pe de alta parte fiind atat de vizitat obiectvul se poate degrada mai repede si din pacate nu poate fi admirat ’’in tihna”, din pacate nu lipseste mania selfe-urilor si a miilor de poze. Am avut o usoara senzatie de profanare a unui loc deosebit care parca ziua este vandalizat si abia noaptea se poate odihni.

Ca sfat evitati vizitarea in lunile de varf (iulie-august) si in zilele de week-end, noi nu am prins coada la bilete chiar si asa mi s-au parut extrem de multi turisti.

Cat despre taxa eu zic ca isi merita banii este un castel extrem de bine conservat si promovat, pregatit sa intampina turistii asa cum trebuie (decoruri frumose, gradina intretinute, toaletele decente si usor de gasit, indicatoare etc).

Oricum pentru ca experienta sa fie completa ar trebui vizitat si Muzeul Vama Medievala pentru admira colectia de piese de mobilier, sticlarie, obiecte decorative, toate provenind din castelul Bran.

Recomand vizitarea castelului Bran dar si sa aveti grija la perioada aleasa!

Trimis de simplegirl in 04.10.17 10:35:33
Validat / Publicat: 04.10.17 13:45:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore
[04.10.17 14:55:47]

@simplegirl: Multumesc pentru turul castelului.

Pacat ca-n curand va iesi din circuitul turistic!

elviramvio
[06.10.17 00:15:52]

@Zoazore:

Asa este, se pare ca nu e singurul!

[07.10.17 19:37:19]

@simplegirl: Un castel minunat intradevar pe care l-am vizitat si eu in 2013 prin noiembrie si cum era o zi frumoasa si natura iti oferea un adevarat festival al culorilor.

Chiar daca era toamna era totusi weekend asa incat intradevar era multa lume pe acolo, turisti romani dar si multi turisti straini veniti acolo pentru faima castelului legata de Dracula desi la cat de frumos este castelul merita vizitat fara nici o reclama.

Felicitari, votat cu mare placere.

elviramvio, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: