ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2020
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2020
Cuplu
EXCELENT

Gustul Cretei de la nord la sud!

Insula Creta este deosebită atât din punct de vedere turistic, cât și din punct de vedere culinar. Peste tot unde am avut ocazia, am încercat să experimentăm bucătăria grecească cretană, așa că am mâncat atât în nordul cât și în sudul insulei.

Iată câteva din locurile în care ne-am delectat papilele gustative.

În Chania, am încercat două locuri.

Amphora

Akti Kountourioti, 50

Pasajul 2 al Str. Theotokopoulou, Vechiul Port Venețian, Chania, Creta

tel&fax +30 28210 93224

e-mail: amphora@amphora. gr

www.amphora. gr

Am ajuns aici în seara când ne-am decis să venim în Chania, pentru a vedea frumosul spectacol al serii, al luminilor colorate care se văd reflectate în mare.

Restaurantul Amphora și hotelul cu același nume, au o poziție privilegiată, în portul venețian, cu o vedere superbă către far și către moscheea Küçük Hasan. După plimbarea pe care am făcut-o prin orașul vechi, am căutat să vedem cam pe unde ne îndeamnă inima să mâncăm.

Sigur că sunt foarte multe restaurante, care de care mai dornice de clienți, toți ne îmbiau cu diferite oferte, vin din partea casei sau alte favoruri. Dar parcă nu ne atrăgeau... așa că atunci când am zărit scaunele și mesele albastre de la Amphora, atât de specific Greciei-am zis, aici vreau. Erau câteva mese ocupate, noi am stat chiar în primul rând, la stradă, cu cea mai bună priveliște.

Peste câteva minute aveam să constat că am ajuns la momentul potrivit, deoarece se umpluseră locurile, iar clienții așteptau pe margine.

Am primit meniurile, decorate frumos, tot cu albastru, același albastru că și decorul restaurantului. Eu am ales somon la grătar cu legume, iar soțul a dorit să încerce iepure cu orez.

La început am primit pâine cu cremă de măsline, delicioasă, apoi a venit și vinul alb, comandat, Retsina, sec. Peste cca 20 de minute ne-a venit și comanda.

Totul a fost delicios, somonul meu a fost asezonat cu fasole și vinete, ceapă roșie murată, iar iepurele soțului era gustos.

Din partea casei am primit câte o felie de salam de biscuiți, absolut delicioasă și câte un pahar de vin, tot alb.

Nota de plată în jur de 34 de euro, am plătit cu cardul.

Kostas - Ο Κώστας

Daskalogianni 51, Chania, 731 32

tel +30 2821 0500 77

Restaurantul acesta l-am găsit în plimbările noastre prin Chania, ziua-de data asta, venind din Splantzia Square și din Plateia 1821. Restaurantul este peste drum de una din bisericile frumoase din Chania, Αγίου Ρόκκου-Agios Rokkos.

Construcția acestei biserici a început în 1630, atunci când a izbucnit epidemia de ciumă. St. Rocco este protectorul Chaniei tocmai împotriva ciumei. Astăzi, biserica este în proces de restaurare.

Mesele de la restaurant sunt puse pe cele două laturi ale localului, acesta fiind dispus pe două străzi, chiar pe colț.

Am comandat simplu- gyros de pui pentru mine, de porc pentru soțul, dar din cele cu pita, pe farfurie. Localul este renumit pentru preparatele grill.

De băut am luat 2 beri Mamos, apoi două cafele, grozave, foarte bune. Apa am primit-o din partea casei, ca de altfel aproape peste tot. Mâncarea a durat ceva, pentru că toate mesele erau ocupate, erau destul de mulți clienți. Asta e, în așteptare ne-am răcorit cu berea.

Însă când au venit- oau, porțiile erau uriașe, imposibil de dovedit.

Oricum, mâncarea a fost bună, delicioasă, iar cafeaua a fost una din cele mai bune din Creta.

Este un local simplu, unde am văzut că mănâncă foarte mulți localnici, ceea ce e un semn foarte bun.

Nota de plată cam 28 de euro. Plătit cu cardul.

Recomand cu drag!

Madares Hotel & Restaurant

Loutro, 730 11

tel +30 698 210 5838

www.madareshotel. gr

Această frumoasă locație din Loutro, are și camere de hotel și un restaurant, iar acolo am poposit noi, pentru masa de prânz, după ce ne-am plimbat pe coclauri, mă refer la Capul Akra Moures. Mesele sunt pe malul mării, cu o vedere fabuloasă spre micul golf cu apa de peruzea.

Nu au fost prea mulți clienți în momentul de față, așadar nu se punea problema vreunei distanțări fizice. Marea parte a turiștilor erau atunci la plajă.

Restaurantul se laudă cu preparate cretane autentice, preparate cu produse proaspete și ingrediente organice, de înaltă calitate. Deasemenea, o mare varietate de pește și fructe de mare proaspete.

Eu am comandat una din specialitățile locale, cu brânză feta și ardei copți, iar soțul meu a luat pește-dorada proaspătă.

Mâncarea a fost absolut grozavă, bine gătită, iar despre peisaj ce să mai zic?

Minunat totul! Băutura a fost o bere, Mythos pentru mine și un fresh pentru șofer! Cafeaua a întregit prânzul, iar nota de plată a fost 32 de euro. Pentru respectiva zonă mi se pare foarte ok.

Caravella

Eparh. Od. Strovlon-Paleochoras 28

Paleochora 730 01

tel +30 2823 041131

www.caravella. gr

În Paleochora am ajuns fără prea multe planuri și tare m-am bucurat, pentru că este un loc liniștit, pitoresc, specific sudului insulei Creta.

Mașina am parcat-o în apropiere de restaurant, lângă mare, pe marginea drumului. M-au atras și aici mesele acoperite cu fețe de masă în carouri albastre, pe terasa restaurantului, dar și un șir de mese pe malul mării.

Restaurantul și hotelul este renumit în Paleochora, locația este fabuloasă, peste drum de mare, iar în plan secund, în zare se văd crestele munților albi.

Frații Yiannis și Georgios, bucătari șefi, se întrec pentru a satisface poftele culinare ale oaspeților. Specialitatea casei-peștele și fructele de mare. Eu nefiind o mare amatoare de fructe de mare, am luat pui prăjit cu cartofi țărănești, iar soțul meu a luat baby calamar.

Am primit o sticlă de apă rece, foarte binevenită la ora când am ajuns acolo.

Mâncarea a fost grozavă, atât puiul meu cât și calamarii pe care i-am gustat și eu.

Eu am băut o bere Mamos, pe care mă bucur că am regăsit-o în cele mai multe locuri din Creta. Soțul meu s-a mulțumit doar cu o bere fără alcool.

Am luat și câte o cafea, iar din partea casei am primit câte o prăjiturică și raki, dar am băut doar eu! Avantaj eu :p

Adevărul e că nu mai știu cât am plătit aici, dar știu că nu a fost mult.

Recomand cu mare drag!

În Chania am mai fost la două cafenele-restaurante despre care, nu voi spune foarte multe, doar le aduc în vedere:

Hippopotamos-în portul venețian, aproape de Muzeul Naval Antic

și Taverna En Plo-situat în orașul vechi, pe strada Portou 20. Aici, la acestea, am băut doar câte o bere, lângă care am primit floricele și alune, sau câte un fresh de portocale și cafea la En Plo.

În încheiere, pot să vă spun că am avut experiențe fericite și gustoase în Creta :p, iar despre taverna din Kato Daratso, locația noastră de cazare vă voi povesti într-un alt articol.

Webmaster, o rugăminte: youtu.be/TPNxKQIKlVQ. Mulțumesc frumos!

Trimis de maryka in 05.11.20 10:31:51
Validat / Publicat: 05.11.20 13:46:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 O Kostas, gyrosul de pui, al meu.

[05.11.20 13:45:06]

webmasterPHONE
[05.11.20 14:44:02]

krisstinnaPHONE
[05.11.20 15:54:23]

@maryka:  Am căutat ieri la Lidl iepure dar nu am găsit, îmi era poftă, nu știu ce mi-a venit-poate gândul la Malta, acolo e carnea lor favorită. ​​

​​La greci n-am mâncat iepuri dar cred că e pregătit bine și acolo ​​

Ar merge și un somon, n-am mai mâncat de luna trecută ​​

Una peste alta, m-a încântat articolul tău, mi-a relaxat mintea

​​

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.11.20 16:37:20]

@maryka:  Yummy!

Și atât... ​

[05.11.20 17:51:20]

@maryka:  calamari, caracatița, creveți, miel... mmmm pentru acestea as pleca oricând in Grecia. ​​

​​Felicitări, votat cu mare drag și înghițit in sec.

[05.11.20 19:29:24]

@webmasterX:

Mulțumesc frumos​!

[05.11.20 19:31:24]

@webmaster:

Mă bucur, mulțumesc frumos! ​

[05.11.20 19:36:48]

@krisstinna:

O, da, iepurele a fost foarte bun, cu cepuțe din alea mici, foarte fain.

Mă bucur că te-am relaxat, e mare nevoie zilele astea de ceva mai altfel! De aceea scriu și eu, vin de la muncă și scriu, doar-doar mă mai descarc de toate energiile negative. Psihic este musai să rezistăm, în primul rând psihic! Este greu să dai tu sfaturi bune pacienților, care să le ridice moralul, când și tu ești poate la fel de speriat ca și ei.

​De aceea spun zâmbind mergem înainte!

Te pup cu drag!

[05.11.20 19:39:01]

@Carmen Ion:

Mulțumesc mult! ​

[05.11.20 19:41:57]

@mishu:

Mulțumesc frumos!

Grecia este minunată și din acest punct de vedere!   ​​

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.11.20 19:52:16]

He, he, un articol care mă încântă vizual la maximum, dar mă face şi să salivez tot cam aşa!

Mi-a făcut plăcere să recunosc restaurantul Amphora la care am avut şi noi experienţe culinare minunate despre care am scris şi eu în articolul meu despre tavernele din Chania. Bine, adevărul este că în Chania, în jurul portului şi în oraşul vechi, sunt atâtea locuri dichisite în care se poate lua masa, încât nici nu ştii unde să te aşezi. Iar, mâncarea, deşi nu scumpă, este foarte gustoasă.

La fel, fotografiile din Paleochora mi-au amintit, deşi nu am mâncat la aceeaşi tavernă, de localul în care am fost serviţi de o doamnă care era româncă şi ne-a adus o mousaka excelentă!

Oh, Grecia, deja mi-e dor! Felicitări pentru articol şi îl aştept şi pe cel despre taverna de pe lângă cazarea voastră!

[05.11.20 20:07:27]

@irinad:

Mersi frumos Nadina!

Am văzut că ați fost și voi la Amphora, mi-era tare cunoscut numele și atunci am văzut și recitit articolul. Mi-a plăcut mult, atât pentru papa cât și pentru superba vedere seara, culorile care se schimbau la fiecare zece minute. ​​

Peste tot a fost bine, ăsta e adevărul! Și nu foarte scump.

​​Te pup cu drag, o noapte liniștită!

Rodel
[05.11.20 20:13:46]

„Gustul Greciei” înseamnă și cântecul ales, este gustul atmosferei grecești „asezonat” perfect cu peisaj, cer albastru, mâncare, ospitalitate...

[05.11.20 20:18:16]

@Rodel:

Mulțumesc, da, așa este! Mă gândeam eu că o să vă placă melodia! Mie sigur!

mprofeanu
[06.11.20 10:48:14]

@maryka:  Off! Creta, Creta, m-am teleportat, îmi imaginam cum stau la o terasă să ascult marea... ce mult mi-aș dori să ajung acolo!

Un articol excelent despre ce poți servi, asezonat ca să fiu în ton cu imagini minunate!

Adăugat la favorite, cine știe eu tot mai visez că voi ajunge acolo!!​

[06.11.20 16:34:23]

@mprofeanu:

Mulțumesc frumos!

Sper să trecem cu bine peste această nenorocire, iar dacă se va termina, Creta e acolo, vă așteaptă, este una din cele mai frumoase insule grecești, acolo unde găsești cam tot ce vrei de la o vacanță reușită! ​​

Iar marea, marea e superbă peste tot! Dar parcă totuși cel mai mult îmi place în sud, la Marea Libiei. ​

irinad, maryka, mishu, mprofeanu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Chania și împrejurimi: