ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2017
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.08.13
AUG-2017

Pranzul in Agia Marina, Chania

Pentru turistii, mai ales romani, care au demipensiune, masa de pranz este foarte importanta! Pentru cei care au si copii pranzul este si mai important!

In timpul sejurului nostru la Atrion Resort, am optat pentru demipensiune tocmai pentru a face cunostinta cu minunatele preparate grecesti si tavernele bine cunoscute.

Si iata cateva locuri grozave de luat masa in Agia Marina pe la ora 14 cand desi era foarte cald doream sa mergem la masa! si am gasit cateva locuri unde merita sa mergi!

Taverna O Mylonas, un restaurant de familie superb! Servea fiica, mama gatea si cred ca domnul pe care l-am vazut incingand gratarul era tata sau bunicul! Intr-un ambient foarte elegant si racoritor, sub o bolta imensa de struguri parfumati am luat o portie grozava de caracatita, scoici, souvlaki de pui, orez cu legume, cartofi prajiti. Ce este incantator, faptul ca inainte de a aduce felurile principale, esti servit la toate tavernele cu felii de paine unse cu mirodenii si ulei de masline! Absolut delicios! Freshul de fructe pentru copil a fost o combinatie minunata de pepene proaspat stors si banane! Cu vinul de casa si apa in total 33 de euro!

Un alt obicei grecesc, la toate tavernele am fost serviti cu cate un platou cu fructe (struguri, pepene galben si rosu) din partea casei precum si cu Raki, bautura locala cretana, un fel de rachiu de struguri!

O alta taverna superba, Raeti, unde am comandat placinta de spanac, mancare cu carne de vita si souvlaki cu cartofi! Toate facute pe loc intr-un cuptor imens din taverna de cateva bucatarese pricepute! Fresh de portocale, bere! In jur de 30 euro! Bineinteles fructe din partea casei!

In alta zi, taverna Mithos! Extraordinara... un decor care te imbia sa intri si nu am regretat! O pizza imensa facuta la cuptorul din taverna, stifado, o tocanita de miel cu legume facuta in hartie de copt in cuptor, bere, suc, un pic peste 30 de euro! Evident, fructe delicioase din partea casei!

Taverna Skala, foarte aproape de hotelul nostru, condusa de o doamna foarte draguta, O taverna mica si cocheta unde am fost de 2 ori, in prima zi si in ultima zi a sejurului. Am mancat aici o musaka de legume extraordinara acoperita de branza, caracatita prajita cu cartofi, salata greceasca, sucuri si bere... total 28,29 de euro! Fructe din partea casei si un ouzo de casa preparat cu busuioc si lamaie... minunat!

In zona aceasta a Cretei am mancat cea mai buna branza Feta din viata mea! Luam la fiecare masa, atat era de buna!

In zona sunt multe alte locuri imbietoare dar la care nu am putut ajunge din lipsa de timp, dar voi scrie numele Taverna Aletri la 2 pasi de hotelul nostru. Taverna cu un decor specific grecesc superb, dar era inchis de cate ori am vrut sa mergem! Cred ca isi faceau siesta!

Restaurantul Lottos, in fata hotelului si taverna Steak House!

La nicio taverna nu se servea la pranz ciorba, in caz ca este cineva doritor. Copilul care mananca in fiecare zi ciorba a trebuit sa aiba rabdare sa ajungem acasa. Am gasit doar supa de rosii, pe care nu am incercat-o; cam atat!

Mancarea in general este proaspat gatita, nu ai nicio teama ca te va durea burta! Amabilitatea celor care vin sa te serveasca la masa este uluitoare, doresc sa stie daca iti palce mancarea lor, din ce tara vii, aceste mici conversatii condimenteaza mancarea oricum delicioasa!

Va doresc pofta buna in aceasta parte minunata a Greciei!

Trimis de laura mihaela in 14.08.17 17:50:09
Validat / Publicat: 14.08.17 20:03:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Decor la Mithos!

webmaster [15.08.17 16:51:52] »

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Chania și împrejurimi: