ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
OCT-2009

Lacul Zetea - Un lac cu o priveliste fermecatoare

Catre sfirsitului lui octombrie vremnea parca te imbia la drum.

Daca vremea era aliatul meu nu imi mai lipsea decit acel hei-rup ca sa dam bice cailor putere.

Fiind deja in tinutul Secuiesc, am scos harta si am analizat pe unde am fost si pe unde urma sa mergem.

Lacul Zetea ne facea cu ochiul, noi fiind dintr-o zona unde pescari sunt foarte multi pe metru patrat iar Dunarea Albastra curge prin venele multor locuitori (cu toate ca nu toti stiu sa inoate).

De la Baile Homorod unde eram cazati am urmat traseul:

Draguseni-Ionesti-Martinis-Feliceni-Odorheiu Secuiesc-Bradesti-Tarnovita-Zetea-Subcetate-Lacul Zetea

Drumul de la Odorhei dar mai exact de la Bradesti este superb soseau serpuieste pe marginea muntelui unde padurile de foioase cu frunzele ruginite se intrepatrund cu cele de conifere la care verdele crud nu paleste in nici o perioada a anului.

Mantia care acopera munti Gurghiului este formata din paduri de fag, stejar chiar si aluni dar dominante sunt padurile de conifere de brazi si molizi.

Lacul de acumulare Zetea a fost construit pentru protectia impotriva inundatiilor aici unindu-se cursurile raurilor Tarnava Mare si Sicasau.

Pe lacul Zetea se poate pescuit, inota iar pentru romantici incurabili, plimbari cu barca.

Pentru pescari o veste buna nu trebuie sa aveti permis de pescuit dar trebuie sa achitati acolo o taxa de 20 ron/zi (permis de o zi) sau daca va lasati vrajit de frumosul lac puteti achizitiona un abonament in valoare de 200 ron/an.

Permisele pentru o zi si abonamente anuale se pot cumpara la magazinul „Sarki ABC” din localitatea Sub Cetate.

Chiar daca platiti permisul de o zi sau abonament trebuie sa respectati anumite regului (indiferent daca aveti noroc sa prindeti ceva) :

1. Nu puteti luam mai mult de 4 patravi pe zi de 20-35 cm lungime.

2. Si 4 kg din alte specii (lipan, stiuca, salau, biban, crap)

3. Ce aveti peste aceste cantitati se intorc in balta

4. Pescaru nu poate avea mai mult de 2 undite cu cel mult 2 cirlige pe fir

5. Daca aveti barca nu trebuie sa ii deranjati pe cei care pescuiesc pe mal.

Daca firul este intins si momeala ademenitoare puteti prinde: zglavoc, pastrav, lipan, stiuca, salau, biban, crap, caras si oblet (statistic vorbind).

In zona cuprinsa de localitatile Sub Cetate, Sicasau, Izvoarele este presarata de o sumendenie de pensiuni cochete, construite majoritatea din lemn care pe linga cazare poate oferi si masa.

Sigur veti gasi o pensiune care sa satisfaca cele mai pretentioase cerinte.

Daca sunteti pescar, iar din greseala aveti undita in portbagaj si treceti prin Odorheiul Secuiesc, nu evitati sa petreceti o zi in mijlocul mirificului peisaj de la Zetea, iar pe linga traditonalul Fir Intins, va sfatuiesc sa consultati si catalogul de supersitii pescaresti: click aici

In loc de epilog, un banc pecaresc:

Gata, zise unul dintre pescari, azi am venit degeaba. Nu mai este nimic de făcut, să ne strîngem sculele şi sa plecam acasa!

- Ba mai avem ceva de facut.

- Ce?

- Să ne punem de acord cu ce povestim acasa.

Trimis de dannek in 30.06.10 21:24:33

VIZUALIZĂRI: 14760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul de acumulare Zetea

dannekAUTOR REVIEW
[30.06.10 21:44:41]

daca se poate atasa clipul

multumesc

webmasterXY*
[30.06.10 21:47:20]

Done!

lizuk
[30.06.10 21:58:13]

referitor la cazare, pentru ca mi-am propus si eu sa ajung in zona, am citit acu o vreme despre un complex cu vreo 13 vile de lemn, complet utilate, fiecare cu curtea ei, cu gratar, balansoar, de inchiriat. zetevar parca se numea complexul, si ofereau printre alte activitati si echitatia.

preturile erau bune, asa ca dupa ce se va mai linisti vremea cred ca o sa fac un drum, mai ales ca zona, vad, e laudata

mariana.olaru
[01.07.10 10:42:31]

Foarte simpatic review! Uşor de parcurs(adică de citit), uşor de reţinut(ca sfaturi utile şi ca destinaţie) şi plin de verva ce-i stă bine unui pescar pasionat şi care îi molipseşte şi pe ceilalţi, mai mult sau mai puţin avizaţi.

Felicitări şi 400 pma!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.07.10 13:16:38]

Si un SB vine cu mare apreciere catre tine, @dannek!

Studiind pe zi ce trece acest site, drag mie, descopar citind si iar citind cate frumuseti nebanuite are tarisoara noastra draga, pe care noi nu le apreciem, dand fuga la vecini, ca-i mai bine sa petrecem acolo concediile, nestiind ce pierdem...

Avem cu adevarat o tara superba, cu atatea privelisti minunate, ca ani la rand ne-ar trebui s-o strabatem de la un capat la celalalat si tot n-am reusi sa vizitam toate minunatiile ascunse in fiecare coltisor de rai din Romanica noastra ....

[08.09.17 22:33:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Lacul Zetea» (nou-creată, între timp, pe sait)

dananecula, dannek, lizuk, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Zetea: