ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
    2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
    Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

Nu-si merita stelele si nici renumele

Nu-si merita stelele! Atentie la informatiile din agentia din Romania. Noi am platit o camera standard (ca mai toti romanii cred) iar pentru asta turcii ne-au dat o camera "economic room" la parter intr-un corp in care mirosea puternic a mucegai. Abia a doua zi, dupa ce am facut un pic de valuri, am primit alta camera, in alt corp, tot la parter dar cel putin nu mai mirosea in halul ala.

Pentru cine nu a mai fost plecat din tara locatia este intr-adevar extraordinara insa pentru cei ce-au mai vazut si altceva experienta poate fi dezamagitoare.

Referitor la mancare si bautura... ca la turci. Oriunde te-ai duce in Turcia primesti aceleasi servicii - nu e cu nimic mai rasarit ca altele. E OK dar nu extraordinar.

Trebuie totusi atentie la ce beti si la ce mancati. Copilul meu in varsta de 12 ani, cu o zi inainte de plecare a baut un suc de mere dupa care i-au trebuit cca 10 zile sa-si revina - diaree, stare de voma, ameteala - toate semnele unei indigestii puternice.

In concluzie, la aceeasi bani puteti gasi si alte hoteluri mult mai bune, nu spun nume ca nu vreau sa creada cineva ca sunt reprezentantul vreunui hotel anume. Am fost, am vazut si nu fac altceva decat sa compar.

Atentie la tobogane! Sunt supravegheate decat de un paznic si daca asisti cateva minute la ce se intampla acolo iti poti da seama ca accidentele sunt iminente. Nu se pune problema daca vor fi accidente ci numai cand vor fi ele. Sper sa nu fiti acolo in aceste momente.

Ref la excursiile pe care vi le ofera agentiile gratuit - sunt o mare tzeapa. Va duc la un magazin de aur, unul de pielarie si un outlet adidas. Pretzurile in zonele-astea sunt nejustificat de mari. Sunt pentru rusii ca creierii-n vodca si plini de bani. Sunt preturi la care nu poti negocia de jena. Asa ca daca nu vreti sa pierdeti o zi de plaja chiar nu aveti de ce sa plangeti.

Pentru cumparaturi exista un bazar la 10-15 min de hotel care este cat de cat OK daca stiti sa negociati la sange.

Vegetatie... este. Si la ce bun? Am vazut hotel la care te puteai bucura de o astfel de vegetatie. Toata gradina era cu sezlonguri, adevarate zone de relazare. Aici este o gradina intr-adevar frumoasa dar nu te poti bucura de ea decat daca stai pe o bancutza pe alee - total de-aiurea.

Piscinele de relaxare poarta doar acest nume. Aici vin pesoane care au probleme cu cititul sau sunt nesimtiti la maxim.

Pe scurt, in afara de spa nu exista o zona in care sa te relaxezi. Ce face staff-ul in astfel de situatii? NIMIC! Nu e bine sa superi turistul ca doar el a platit ca sa poata fi nesimtit.

Referitor la plaja - nashpa. Cel putin m-am dus in cunostinta de cauza dar ca sa stie si altii... pietre, bolovani, intrare brusca in apa.

La final... NU-L RECOMAD! Daca mai doriti si alte informatii 0744 488 799 Catalin Stoica

Trimis de catasto in 30.06.10 19:34:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi - Ephesia, Belek - Riva Dona

VIZUALIZĂRI: 4879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catasto); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)

[30.06.10 19:39:42]

te rog totusi spune-ne care sunt hotelurile alea (in opinia ta). please-please

[30.06.10 20:10:28]

Daca vorbim de Turcia Riva Dona Belek care acum se numeste Alva Dona mi s-a parut net superior. Este hotel nou, construit pe noi concepte, camerele sunt intr-adevar de 5 stele +.

[30.06.10 20:13:33]

Mai vreau sa adaug ca de cand ma plimb am reusit sa ajung in Mallorca, Tenerife de doua ori in hoteluri diferite, Creta, Barcelona, Viena, Thassos, Nessebar de doua ori in acelasi hotel. Dupa cum vedeti am cam reusit sa vad cate ceva si de aceea mi-am permis sa-mi dau cu parerea.

[30.06.10 20:43:12]

mi s-a parut mie sau vorbeai la plural, mai inainte? nu ai zis "hoteluri"?

orice parere este binevenita pe acest site, datoria mea este sa incerc sa evaluez cat este ea de relevanta - pentru ceilalti cititori. (in opinia mea, parerea ta despre Delphin Botanik este mult prea subiectiv influentata de experienta neplacuta cu camerele - de la care ai avut asteptari prea mari, experienta care te-a impiedicat sa apreciezi obiectiv celelalte capitole)

Cunosc foarte bine atat Botanikul, cat si Alva Dona, am fost in mai la ambele si, desi le recomand intr-adevar pe amandoua, Alva Dona nu mi se pare nicipedeparte "mult mai bun" decat Botanik

Alva Dona are avantajul renovarii recente (NU este un hotel nou, ci este fostul Riva Dona, renovat si preluat de un alt grup, anul trecut), dar in schimb Botanikul este net in avantaj in ceea ce privesc serviciile, spatiul mult mai generos al resortului si capitolul bucatarie si masa.

[30.06.10 20:59:15]

am spus hoteluri pentru era vorba de Alva Dona si Ephesia din Kusadasi. Pe cel din urma nu l-am luat in consideratie pentru ca, ca si hotel, la momentul la care "am fost acolo" era o epava. Compar conditiile de cazare de la Botanik cu cele de la Alva dona. Din acest punct de vedere Alva Dona este mult mai bun. Pot spune chiar ca se simte luxul.

Referitor la alte capitole, gen mancare si bautura, am spus ca intr-adevar stau cel putin la fel de bine ca altele desi, aici, am avut acea experienta neplacuta cu indigestia fiului meu. Din ce am citit pe aici nu am fost singurii care am patit acest lucru.

Ca si servicii, Alva Dona a fost super OK. Acolo chiar am avut un concediu in care eu unul n-am avut ce sa reprosez. Ce sa spun? Parerile sunt impartite. Recunosc aici ca erau familii de romani care veneau la Botanik pentru a 3-a oara. Campioana la acest capitol, daca nu ma insel, era o familie din Germania care venea la Botanik pentru a 35-a oara.

E probabil o problema de gusturi si de asteptari. Nu vreu sa intru in polemica cu nimeni, pur si simplu eu nu am venit satisfacut 100%. Cine vrea sa-si faca o impresie trebuie sa stie si partile frumoase, pentru ca au fost, descrise de altii si partile nashpa, mai ales cele legate de sanatate, descrise de mine si de o alta persoana de aici, cea cu copilashul de 11 luni.

[30.06.10 22:46:05]

Eu am fost acolo cu 2 copii si n-au avut nimic! Ar fii bine sa-ne scrii in care corp de cladire ai fost cazat ca restul turistilor s-o evite! Iar ca ai acceptat o camera inferioara fata de ce ai platit este doar vina ta, trebuia sa te cazeze la ceva superior, chiar sa-ti dea o camera la alt hotel al lantului!

Si cate accidente au fost la topogane, ca eu in 24 de zile petrecute in acest hotel n-am vazut nici unul?

La relax pool, vb de nesimtire ce n-ai primit acasa n-o sa te educe nimeni in zilele de concediu! Iar la relax pool ti se atrage atentia ca n-ai voie finut! Dar...

[30.06.10 22:53:28]

Da sunt de acord camerele nu se ridica la nivelul de 5* ! Da, marmura de pe alei este periculoasa si am vazut accidente !

sandis81
    [30.06.10 23:47:20]

Eu nu vreau sa scriu decat ca din atatea pareri foarte multe sunt pro, mi-e foarte greu sa cred ca din atatia oameni toti am fost prosti si am acceptat ceva doar de dragul de a merge in Turcia sau ca n-am mai fost plecati sau iesiti din tara.

Baietelul meu de 1 an a mancat cu noi la masa si nu a avut nimic si credeti-ma ca a incercat cam de toate (in limita varstei lui) asa ca... eu cred ca asta spune multe,

am mai fost la hoteluri in Turcia cu pretentii mai mari ca Botanik-ul si nu am fost asa de rasfatati cu mancarea!

In cea ce priveste vegetatia la cat sunt de superbe gradinile daca ar intra toata lumea in ele cum s-ar mai pastra?

[01.07.10 10:03:08]

Prima cazare a fost la ROSE. Parter, groaznic, sincer sa fiu mirosea a mucegai chiar de afara. Este posibil ca aceste probleme sa fie mai mult pe parter. Ref topogane, am fost acolo cand dupa ce a coborat fiul meu, un alt tembel a coborat imediat si l-a lovit cu picioarele in spate. Asa cum sunt toboganele construite, de sus, nu ai posibilitatea sa vezi daca cel de jos a apucat sa se dea laoparte sau chiar sa iasa din piscina. La Brasov, la un astfel de topogan, exista un sistem automat la care se aprinde un bec verde atunci cand iti poti da drumu' pe topogan - astfel cel din-aintea ta nu mai poate fi accidentat. Ce sa mai.... la Botanik vin unii peste altii - super periculos tinand cont ca poti incasa un picior in coloana.

Ref la ce sustine "sandis81" nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Spun inca odata ca e o chestie de gusturi si de pretentii, lucruri necomentabile. Pentru mine cel putin nu sunt suficiente bauturile (indigene) si mancarea (care arata bine dar unele de o calitate indoielnica). Eu nu m-am dus acolo sa fac burta mare sau sa intru in coma alcoolica. Daca altii sunt dati pe spate de mancare si bautura.... eu nu. Sorry. Cat despre gradina... aveti idei destul de invechite. Sunt zeci de parcuri, in toata Europa, in care oricine isi poate pune o patura si poate sta cateva ore sa citeasca o carte sau doar sa-si manance pranzul. Acolo oare cum rezista iarba? Hai sa fim seriosi! Suntem ca pe vremuri cu placutze "Nu calcati iarba".

[01.07.10 12:35:24]

Exista pareri si pareri si exista situatii si situatii. Probabil la Catalin au existat probleme iar la "sandis81" nu. Catalin a descris situatia lui iar asta nu inseamna ca vrea sa zica ca "din atatia oameni toti am fost prosti... " asa cum spune sandis81, ci descrie pur si simplu situatia lui si isi expune parerea.

In situatia mea nu au existat probleme. Cazarea nu s-a ridicat la nivelul de 5*, dar mi s-a parut ok avind in vedere ca nu mi-am propus sa-mi petrec prea mult timp in camera.

Curatenia se facea zilnic, dar erau niste cameriste un pic cam insistente si uneori, daca nu puneai afisul corespunzator pe usa, intrau peste tine in camera. Mincarea si serviciile in general consider ca au fost foarte bune.

Iarasi din punct de vedere al copiilor (unul de 5 ani si unul de 9 ani) exista numeroase variante de a-si pierde timpul (noi uitam de ei cite 2 ore).

Din punctul meu de vedere singurele lipsuri sint plaja plina cu pietre (unele cam bolovani) si faptul ca marea se adinceste brusc. De asemenea o alta lipsa o reprezinta optiunile limitate pe care le au cei care nu prefera spectacolul organizat sau discoteca. Pentru acestia exista un bar cu muzica Fasil (un fel de doine traditionale turcesti dar in care guristul se tinguie foarte tare de la un moment dat nu-ti mai arde nici de bautura) si un bar cu o formatie care cuprinde un tip la clape si o tipa care cinta melodii internationale, dar in varianta lesinata.

Una peste alta, pentru niste parinti care nu urmaresc senzatii tari, ci vor doar sa-si spele creierii in timp ce copiilor lor se simt bine si au si un confort in privinta sigurantei lor, eu cred ca este locul ideal.

Vel

webmasterXY*
    [01.07.10 12:41:59]

@velz poate era mai bine sa fi scris impresiile ca review distinct (folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI de mai jos), putand in acest fel sa si notezi hotelul.

[01.07.10 13:17:46]

Pentru mine siguranta si sanatatea sunt pe primul loc. Tinand cont ca la topogane veneau unii peste altii e clar ca la siguranta au minusuri. Ii rog pe cei ce-au postat aici sa spuna daca stiu unde se afla cabinetul medicului. Noi ne-am mai omorat timpul pe la biliard, care se afla chiar la usa medicului iar la usa acestuia erau in permanenta 2-3 persoane. Oare de ce? Poate au venit bolnavi de-acasa. Nu vreau sa acuz pe nimeni dar e bine de stiut ca trebuie sa fi foarte atent la ceea ce bagi in gura.

[01.07.10 13:25:10]

Si inca ceva: anul asta mi-am cumparat o masina noua. Stiti de unde am cumparat? De la dealerul care a reusit sa-mi spuna partile proaste ale masinii pe care mi-am cumparat-o. La laudat se pricepe toata lumea insa cred ca este foarte important sa stim la ce sa ne asteptam si de ce sa ne ferim. Cred ca scopul acestui site nu este acela de a ne face sa ne schimbam destinatiile de vacanta ci acela de a ne putea informa. Pentru asta ii felicit pe proprietarii site-ului si pe cei ce-l intretin. Romanii chiar aveau nevoie de asa ceva.

P.S. N-am vazut aici critici asupra agentiilor de turism. Oare chiar au devenit adevarati profesionisti? Eu nu cred.

[01.07.10 13:28:21]

Cum am spus, sint situatii si situatii.

La mine cel putin nu au fost probleme nici in cazul mincarii, nici in cazul toboganului. Copiii au mincat ce i-a taiat capul iar pe la tobogan isi petreceau mult timp si nu au patit nimic. Nici eu cit am stat pe acolo nu am sesizat probleme deosebite.

sbacau
    [01.07.10 17:54:37]

daca agentul de turism de la care ai luat sejurul era profesionist, iti arata pretul si vedeai ca pentru camera economic e cel mai mic tarif si nu se da decat la cerere.Camera standard are pretul mult mai mare; depinde cum ce te-a "agatat" respectivul. Daca ti-a dat tariful cel mai mic...e clar, ti-a facut rezervarea pe economic si atunci nu ai avut dreptate cand ai protestat la hotel.

Din nefericire, vad ca pe masura ce ne povestesti, mai aflam cate una-alta neajunsuri care ti-au stricat concediul...nu inseamna insa ca la fel se va intampla si cu alti turisti.

Iar parerea despre agentiile de turism ar trebui sa ti-o tii pentru tine, generalizarea asta o sa ne omoare...si capra vecinului....

[01.07.10 19:03:09]

Da stiu unde se afla cabinetul medical , la -1 fata de receptie unde am asteptat si eu sa merg la Necati adica fabrica de piele si aur ! Iar acum a incepe sa reprosezi ca ai avut doar bauturi turcesti trebuia sa te informezi ca AI ce inseamna ! Nu dupa sa te plangi !

[02.07.10 10:31:44]

Nu am spus nimanui sa nu mearga acolo. Am spus ca nu-l recomand - cel putin prietenilor mei. Tuturor insa va spun sa fiti atenti. Am suparat pe cineva? Ce-i cu vehementa asta?

Mi se pare f bun site-ul dar nu mai dau reply la toate ineptiile.

Sa fiti iubiti si sa aveti o vacanta frumoasa!

Claussa*
    [06.07.10 10:54:07]

Buna catasto,

In primul rand eu una iti apreciez comentariile, iar legat de recomandarea ta de a nu merge la acest hotel pentru mine una e prea tarziu. Am deja biletele pentru septembrie. Tinand cont ca e vorba de luna de miere, deci vom fi doar noi doi, vroiam sa te intreb cum este echipa de animatori, se fac concursuri, sunt spectacole, exista vreo discoteca....si ma refer la adulti, pentru ca copiii am inteles ca nu se pot plictisi!

[06.07.10 12:59:15]

Buna,

Ref la echipa de animatori nu este una de top. Inca odata spun ca este o chestie de gusturi. Sunt spectacole in fiecare seara insa... Sunt cooptati si turistii in glumele pe care incearca sa le faca insa glumele-astea le poti gusta numai daca bei vreo 2-3 cognac-e inainte sau daca chiar sunt pe gustul tau. Sincer unele faze m-au distrat altele insa m-au dezgustat - de foarte mult prost gust (asta ref la spectacolele de seara). Pe timp de zi a vazut ca turistii sunt implicati in fel de fel de jocuri la piscina principala - acolo insa este si cea mai mare forfota.

Discoteca exista, chiar langa amfiteatru, cu toate ca nu eram interesat am intrat odata numai ca sa vad cam cum este inauntru. De la primul pas m-a lovit parca un miros de voma (cel putin asa l-am resimtit eu) inchis, neaerisit. Sincer n-am facut mai mult de 4 pasi in interior si am fugit. Nu mai stiu care sunt mirosurile din discotecile si cluburile din Romania insa mirodul de aici l-am simtit direct in ficat.

Va doresc o nunta frumoasa, casa de piatra, casnicie fericita si o luna de miere reusita. Vedeti ca luna de miere trebuie sa fie chiar o luna (30 zile). Daca nu iese totul cum vreti la Botanik ma incercati si alte destinatii.

Inca ceva ce nu stiu toti. Daca aveti ceva de reprosat si este bine argumentat si dovedit operatorul turc va poate schimba hotelul. Asa ca este bine sa aveti niste rezerve din tara ca macar sa stiti ce sa cereti.

ps Noi am platit o camera standard (asa scria in oferta) si am primit "economic room". Nu stiu a cui a fost marlania. A romanilor sau a turcilor? Sunt curios sa-mi spuneti ce-ati primit pentru tipul de camera pe care l-ati platit.

[06.07.10 13:42:25]

Chiar l-am inteles la un moment dat pe castasto (avind in vedere pataniile lui), insa acum realizez ca de fapt pare ca are ceva impotriva Botanik. De la o discoteca cam obosita si prafuita (parerea mea! ) pina la a spune ca avea nu's'ce mirosuri care te loveau in diverse organe e cale cam lunga.

Claussa, cred ca e bine sa te uiti si pe celelalte comentarii si sa incerci sa decizi singura.

Eu ce pot sa-ti zic, asa cum am spus si in post-ul meu, este ca Botanik este un hotel perfect pentru familiile cu copii si cele care cauta sa-si spele creierii. In septembrie cind o sa mergeti voi cred ca o sa fie si mai bine, deoarece probabil o sa fie si mai putina lume si mai putini copii, deci mai putina galagie.

Daca vreti distractie, intradevar nu ati ales cel mai bun loc.

Claussa*
    [06.07.10 15:19:34]

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre. Sunt nou venita pe acest site si sunt placut surprinsa de cat de repede mi-ati raspuns. Ca si la orice nunta sunt si vorbe bune si multe barfe...niciodata nu poti multumi pe toata lumea. Poate lui Catasto chiar nu i-a placut, si nu e de condamnat.

Acum, legat de distratie, nu suntem adeptii cluburilor, galagiei si noptilor pierdute, vroiam sa ma asigur ca nu ne vom plictisi si ca echipa de animatori face o oarecare atmosfera placuta pentru turisti.

Multumesc frumos inca o data.

amy2007
    [12.07.10 08:22:44]

Pe data de 3.07.2010 m-am intors si eu de la Botanik.

Camerele sunt ok, iar in corpul in care am fost noi cazati, in Palmen, aveau un pat dublu de mijloc si inca 1 de o persoana, aer conditionat, mini bar (reumplut zilnic cu bere, apa minerala, suc, alune si o ciocolata). Curatenie exemplara.

Piscinele erau ok, una dintre ele avea jacuzzi (la intrare, pe trepte) . Bar langa fiecare piscina, cu bauturi (sucuri naturale, bere, vodka, etc), aparate de facut sandvisuri la fel, si vitrine cu prajituri.

Mancarea foarte multa, de toate sortimentele, afara aveau numai gratare cu tot feluri de peste, carne de pui, chiftelute (din carne de oaie si eventual vita), paste, clatite, sucuri naturale si ne-naturale , cafea. Aveau si un bufet cu mancaruri dietetice, pentru doritori.

Gradina minunata.

Pe de alta parte, pentru cei neobisnuiti cu copiii, este o problema. Era plin de copii, mici, mari, care nu respectau indicatiile de la intrarea in piscine (peste tot scria ca trebuie sa pastrezi linistea si ca nu ai voie sa sari in piscina).

Suplimentar, este plin de rusi, toti nesimtiti, care urla, sar, te stropesc cu apa... Foarte dezamagita am fost din punctul acesta de vedere, pana a ajuns un grup de romani si mi-a fost rusine ca sunt romanca. Urlau de se auzea dintr-un capat al altuia al piscinei, se credeau cei mai smecheri si singuri in toata piscina. In fine...

In privinta distractiilor, pe timpul zilei, era o piscina mai mare cu animatori, iar seara erau spectacole... Am fost doar la 1, care nu a fost deloc pe gustul meu (cu sensul ca erau vreo 7 turci care timp de vreo 10 minute, intr-un dans, s-au stropit tot timpul cu apa din niste sticle pe care le aveau in mana, deci nu se putea numi dans, chiar a fost scarbos).

Deci, pentru o familie cu copiii e super ok. Pentru 2 indragostiti, cam multa galagie.

[12.07.10 11:37:53]

amy2007: te asteptam cu un review distinct, cu note (si cu eventuale poze care pot fi astfel atasate DOAR impresiilor tale, si nu afisate la gramada cu altele). Cu cat mai multe note, cu atat rezulta o medie mai reprezentativa a hotelurilor.

Daca doresti, poti copia textul si-l poti re-posta folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI de mai jos.

roxana-iuliana
    [19.07.10 13:43:44]

Buna, am citit ceva legat de nunta!!!...

Din cate stiu pentru luna de miere exista cateva apartamente situate deasupra receptiei. Ar fi grozav daca ai putea vorbi din trimp cu agentia tur operator sau chiar direct la hotel. SANATATE, FERICIRE si incercati tot ce auziti sa nu generalizati.

stefanSB
    [06.09.10 13:36:46]

Eu m-am intors de la Botanik acum cateva zile. Si noi am platit camera standard si in prima faza am primit o camera putin mai mare in corpul de cladire Rose la nivelul 2 (=etajul 1).

Tatal meu nu a fost multumit deoarece nu mirosea bine, iar cum el stie doar engleza si eu vorbesc fluent engleza, germana si spaniola, m-am dus la receptie si am cerut o camera mai sus si prin urmare am primit o camera la nivelul 4 (etaj 3) tot in corpul Rose cu vedere la mare si miros placut.

Sunt de parere ca trebe doar un pic de insistenta, iar despre celelalte aspecte ale numultumirii dvs. nu ma pot pronunta, tine de gusturi.

balasa violeta
    [22.09.10 01:24:54]

Locatia fiind o fosta gradina botanica, anumite plante au un miros specific, neplacut.

Noua acest lucru ni s-a spus din tara, de agentia de la care am cumparat sejurul.

Tot la Rose am stat si noi iar mirosul nu l-am perceput.

Chiar este un resort de care nu merita sa ne plangem.

Sa vedeti Costa Brava. La intoarcere ne-am intalnit cu trei grupuri de romani: noi cu sejurul, cei care faceau Gaudi si cei cu Franta -Spania. Toti s-au plans de locatii si de mancare. Ceea ce ne ofera Turcia este nemaipomenit.

amy2007, balasa violeta, catasto, Claussa*, maimerg, mandi, roxana-iuliana, sandis81, sbacau, stefanSB, velz
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: