ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2020
SEP-2020
Cuplu
EXCELENT

Relocați la Hotel Mediterranean și a fost bine

Hotelul ales de noi pentru vacanța din Rhodos a fost hotel Athena de 3*, dar cu o săptămână înainte de plecare am fost anunțați de agenție că hotelul este închis și am fost relocați la Hotel Mediterranean, fără costuri suplimentare. Normal că știam hotelul pentru că studiam oferta lui, dar depășea cu mult bugetul nostru alocat vacanței. Ne-am bucurat tare mult de schimbarea asta la care nici nu visam.

Hotelul este aproape de toate obiectivele turistice din oraș, nu este nevoie să folosiți transportul public pentru a ajunge în centrul vechi... poți merge pe oricare stradă de la hotel către centru... sau o plimbare pe faleză prin fața Cazinoului... și ajungi pe faleză în Portul Mandraki...

Amplasarea hotelului este pe malul mării Mediterane vis-a-vis de plaja Elli, construit în forma literei V, o latură paralelă cu marea iar cealaltă perpendiculară, cu vedere spre cele două mări ce scaldă insula Rhodos.

De la aeroport am avut asigurat transportul către hotel, iar la recepție ne-am descurcat singuri în preluarea camerei.

Am constatat la fața locului că mai multe familii au fost relocate aici, din cauză de pandemie multe hoteluri fiind închise.

Cu masca pe față am intrat în hotel unde ne-a întâmpinat o doamnă ce ne-a luat temperatura, ne-a dat cu dezinfectant și ne-a urat bun venit!!! Ca un soldat la datorie, non-stop... era cineva la intrarea în hotel pentru a se asigura că se respectă regulile privind pandemia asta...

Recepția – este destul de mare, decorată cu oglinzi mari pe pereți și cu flori naturale prin toate colțurile. În stânga este barul, înconjurat de multe fotolii și canapele și un pian ce probabil odată... asigura un ambient plăcut!!! Barul are și terasă în stânga intrării în hotel.

În dreapta recepției este intrarea în restaurant și acesta are terasă în dreapta intrării în hotel.

Hotelul dispune de o sală de conferințe, o piscină interioară -închisă acum- dar și o mică piscină exterioară, amplasată în colțul hotelului, înconjurată de palmieri și flori de boungvillea.

Două lifturi moderne dar și două rânduri de scări asigură accesul către cele șase etaje ale hotelului.

Fiind relocați la acest hotel, nu speram la o cameră cu vedere frontală la mare, unele camere fiind cu vedere laterală la mare și altele cu vedere în grădina interioară și după formalitățile de cazare, domnul de la recepție ne-a informat că vom vedea din balcon ce mare vrem noi... ;)

Într-un pliant mic cartonat am primit două carduri de acces în cameră. Pliantul avea înscris toate informațiile necesare privind camera, programul restaurantului și o mica hartă a orașului cu punctele de interes turistic.

despre SERVICII

Personal amabil, cu zâmbetul pe buze, chiar dacă era ascuns după mască, atent cu turiștii.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera – am primit cameră la etajul 5 cu indicația să folosim liftul din dreapta recepției fiind mai aproape de camera noastră.

La o primă vedere, camera pare înghesuită... fiind mobilată cu tot ce este necesar pentru comfortul nostru... nu poți dansa prin cameră dar nici nu treci prin pat pentru a ajunge la balcon... :)

Un hol micuț la intrare, cu dulap pe tot peretele din dreapta, cu ușii culisante ce se pliau câte două, în care am găsit multe umerașe, perne suplimentare, seif (pe care nu l-am folosit) așezat pe un dulap cu trei sertare. Toate ce 4 ușii ale dulapului erau acoperite cu oglinzi... :p

Pat matrimonial imens, cu o saltea groasă foarte confortabilă, lenjerie albă de bună calitate cu pilotă... pe care am pus-o în dulapul de pe hol și acolo a stat până am plecat :p, încadrat de două noptiere și două aplice funcționale.

Pe peretele opus patului este un suport pentru bagaje... foarte util, un birou cu minibar încorporat... micuț dar funcțional pentru bericile noastre... oglindă fixată pe perete și un LCD fixat pe o placă de lemn în același ton cu tot mobilierul.

O măsuță... trei scaune și un lampadar întregesc tot mobilierul.

Pe birou am găsit două pahare sigilate, o mufă pentru internet și un cub cu 4 prize...

Pentru tot este gresie... cam nedefinită culoarea iar la fereastra de la balcon este perdea și draperie groasă.

Balconul – prin culisarea ușii de termopan aveam acces pe balcon și da, vedeam marea din lateral, răsăritul la Marea Mediterană și apusul la Marea Egee. Dotat cu măsuță, două scaune și nelipsita scrumieră, foarte necesară nouă pentru siesta de dimineață și nu numai... Lipsea suportul pentru rufe dar ne-am descurcat cu balustrada... :p

Baia – este în dreapta cu acces din holul de la intrare. Micuță dar foarte funcțională, obiectele sanitare fiind amplasate foarte util... nu genul acela de stai pe wc ca să te speli pe dinți... =))

Consumabile de calitate, hârtie suficientă, prosoape mari, albe și pufoase le-am găsit pe suport la capătul căzii, două mici pe suportul de la chiuvetă și unul de picioare pe cadă.

Cadă cu duș, fixat pe un suport reglabil, geam de protecție și mânere de sprijin.

Chiuveta este fixată pe un blat de marmură unde era încastrată o cutie cu șervețele faciale și uscătorul de păr fixat pe perete lângă oglindă.

Foarte importat pentru noi a fost că era curat, curățenie se făcea zilnic... goleau coșurile, completau consumabilele de la baie și schimbau prosoapele. De două ori ne-a fost schimbată și lenjeria.

Am avut și wi-fi care a funcționat binișor.

AC – este centralizat și se reglează ventilația și temperatura din panoul de comandă. Foarte silențios... ne-a fost de mare folos. Funcționarea lui nu era influențată de activarea curentului cu cardul de acces... găseam răcoare în cameră, lăsându-l la minim de funcționare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul – noi am avut inclus doar mic dejun, programul fiind între 7-10 și era tip bufet dar nu te serveai singur. O tânără ne punea pe farfurie tot ceea ce doream din ce era expus. Brânzeturi, mezeluri, ouă fierte, ochiuri sau omletă, iaurturi, pateuri calde cu brânză, spanac sau carne, fructe, compot și prăjituri. Aveai de unde alege ce vrei să mănânci. Foarte simpatică domnișoara, noi îi arătam ce voiam și îi spuneam în română iar ea le pronunța în greacă sau engleză... așa ne-a rugat ea să procedăm... vreau să știu, pentru că avem mereu și turiști români în hotelul nostru...

Pe masă găseam tacâmurile înfășurate într-un șervet și cești pentru cafea. După ce ocupai o masă, imediat venea un tânăr și ne aducea un coș cu chifle și cornuri cu unt. Gem, miere și pliculețe cu unt, câte 2 din fiecare, așezate pe un platoaș special. Un pahar cu apă și suc pentru fiecare. Și cine dorea primea și cafea sau ceai.

În fiecare dimineață am mâncat pe terasă de unde vedeam marea și obiceiurile matinale ale localnicilor ce veneau la bălăceală... :)

Pentru prânz sau cină, câteva feluri de meniu erau afișate zilnic la intrare în restaurant. Unii turiști aveau asigurate toate mesele sau demipensiune, dar puteai opta pentru unul din meniuri contra cost, nefiind varianta a-la-carte. Pentru cină ne-am interesat noi și costa 22,80 euro/pers. fără băutură.

Până la urmă nu am mâncat decât micul dejun, aproape de hotel fiind multe taverne cu meniuri mult mai tentante. Seara mai stăteam la bar, pe terasă, la o bere și ronțăiam alunele pe care le primeam din partea casei... ne plăcea atmosfera... :)

Da, recomand hotelul, pentru condițiile ce le oferă turiștilor dar și pentru poziția privilegiată la malul mării Mediterane și aproape de centrul vechi al orașului. Nouă ne-a plăcut și ne-am simțit bine.

Prețul trecut în caseta tehnică este cel achitat pentru Hotel Athena, dar am avut norocul să stăm aici, unde un sejur este cu mult peste cât am achitat noi.

La plecare, așteptând la recepție să predăm cardurile, era cineva înaintea noastră care se interesa de costul unei camere și așa am aflat că prețul este de 100 euro/camera/noapte.

Am achitat 21 euro taxa hotelieră, 3euro/zi/hotel de 4*, de care știam că trebuie achitată de noi.

Alegeri inspirate vă doresc!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Doar traversezi strada și ajungi la plaja Elli, cu nisip și pietricele. Plaja este publică și nu ai nici o reducere de la hotel pentru costul șezlongurilor.

Marea Mediterană a fost calmă, caldă, numai bună pentru bălăceală

Trimis de ANILU in 08.10.20 15:17:43
Validat / Publicat: 08.10.20 16:51:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kos-Hotel Tigaki Skiathos Thassos

VIZUALIZĂRI: 2314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Hotel Mediterranean - vedere din balcon spre stânga
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

webmasterPHONE
    [08.10.20 18:48:52]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

-​​

​​

​​Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

krisstinnaPHONE
    [08.10.20 19:13:37]

@ANILU:  O vacanță reușită, cu emoții și întrebări fără răspuns, cu relocare, cu termometre, cu mască și fără mască, nu pot decât să vă felicit pentru curajul de a pleca din țară, ați gustat două mări dintr-o lovitură ​​

​​O singură remarcă am sa fac in ceea ce privește camera: oglinzile sunt minunate, pe gustul meu.  Cred că cei care decorează o cameră și uită de oglindă sunt​​ bărbați sau femei-bărbați, sunt cei pe care nu-i interesează aspectul propriu, altfel nu îmi explic ​​

​​Bravo, felicitări!

[08.10.20 20:07:12]

@ANILU:  Camera a fost bonus pentru toate emotiile voastre. Nu am ce sa reprosez decat poate faptul ca inca nu am ajuns pe acolo, dar am sa tin minte locul, sa ma pot bucura atat de rasarit cat si de apus ba chiar si de 2 mari, asta deja este rasfat.

Cat despre bufet suedez dat cu pus in farfurie mie mi se pare ok, asa poate ca multi se vor simti si nu vor mai lua cu mot, si din punctul de vedere al sigurantei nu se mai balaceste cine si cum vrea.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​

[09.10.20 11:56:44]

@krisstinna:  Mulțumesc pentru aprecieri și ecou!

Camera a fost exact așa cum ar trebui să fie o cameră de hotel... curata, pat confortabil, AC silențios, minibarul racea, prize suficiente și oglinzi bineînțeles!

Pupici! ​

[09.10.20 12:29:44]

@mishu:  Așa cum am scris nici noi nu am avut reprosuri privind camera. Din start am zis că ne este indiferent pe care parte a hotelului vom primi cameră, ținând cont și de banii plătiți.

La mic dejun a fost foarte bine cu pusul în farfurie, nu era aglomerat și în plus mai era și programul de 3 ore... și cum noi suntem matinali, a fost numai bine.

Mulțumesc pentru ecou și vot.

Toate cele bune! ​​​

[09.10.20 13:27:35]