Mediteranean Hotel

Avatar descartes*
înscris/ă în 08.09.08
AUG-2008

Plusuri si minusuri

Iata si impresiile noastre, atat din sejurul la acest hotel, cat si despre ceea ce ofera insula. Voi insista mai mult pe rubricile "ce ne-a placut" respectiv " ce NU ne-a placut".

Nu ne-au placut / puncte slabe:

- camera la Mediteranean (in Rhodos City), desi cu sea-view, a fost pe partea cu strada, iar zgomotul si agitatia din trafic constituie un dezavantaj dupa parerea mea. Asta in cazul in care stai pe balcon sau in camera si nu inchizi usa :)

- mancarea oferita de hotel, demipensiune: a fost tot timpul bufet suedez si, desi bufetul era destul de bogat, nu varia deloc. Dupa 2-3 zile ne-am plictisit, de masa de seara mai ales, asa ca preferam sa mancam in alta parte. Daca ,,inafara bufetului doreai altceva, de la restaurant, chelnerii erau ff amabili si iti aduceau imediat comanda :)

- locurile neamenajate si neingrijite remarcate in plimbarile facute pe insula. Mi se pare ca oamenii s-au convins ca turisti vin oricum, chiar daca ei nu se ingrijesc de curatenie. Ciudat pentru niste oameni ce traiesc numai din turism.

- in orasul Rhodos, traficul este destul de aglomerat si zgomotos. Motociclete, scutere sunt foarte folosite si fac mai mult zgomot decat merita.

Si-acum lucrurile pe care le-am apreciat / puncte forte:

- totusi, camera cu sea-view se merita tocmai pentru priveliste. In stanga, in plnul indepartat, este Marea Egee mai agitata, iar in fata e Mediterana, mult mai calma.

- hotelul e ok, barul, lobby si lounge aratau foarte bine. Piscina hotelului, desi micuta, arata si ea tare bine.

- plaja din fata hotelului, desi putin cam aglomerata si fara nisip fin, este totusi ok, ne-a placut. Se platesc 8 euro pentru 2 x sezlong+umbrela. Golfuri frumoase si plaja cu nisip fin gasiti mai in sudul insulei, noua ne-a placut foarte mult zona Lardos si Lindos.

- restaurante, taverne gasiti o gramada, dar putine sunt foarte bune. Ca regula restaurantele cu vedere si pozitie f buna (si cu preturi mai mari) nu au cea mai buna mancare. Recomand restaurantul Ippotikon din orasul vechi.

- sunt multe locuri care merita vizitate, asa ca 7 zile aveti ce face. Insula ofera destul pentru aceasta perioada. Se merita sa inchiriati o masina astfel puteti acoperi mai multe obiective din programul dvs. Sau puteti merge la ce plaja doriti. Ca mijloace de transport puteti folosi autobuz, taxi sau curse cu vaporasul, evident ca nu va ofera aceeasi libertate de miscare; masina e ff utila dupa parerea mea.

In concluzie, tragand linie pot sa spun ca ne-a placut foarte mult vacanta in Rhodos. Exista si oferte de inchirieri apartamente si vile in Rhodos, ceva mai convenabile decat oferta hotelurilor. In oras am vazut multe locuri de inchiriat dragute toate in "walking distance" de atractii. Diferenta de bani poate fi investita in inchirierea unei masini pe gustul si bugetul fiecaruia, sau in souveniruri:-)

Noi, de ne-am intoarce in insula, in concediile viitoare, am alege tot Rhodos City, insa am schimba hotelul pe o vila sau un apartament in oras. Sau in Lindos.

Am fost prin agentie si l-am avut ca ghid pe Andrei Dragu. Nimic de reprosat, totul a fost bine organizat.

Toate cele bune!

Impresii încărcate de descartes* in 08.09.2008 10:57:06

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (descartes*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2

• Gazda minunata pentru 14 nopti (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 10.10.18 de ovidiuyepi din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Foarte elegant (Sep.2006) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 10.03.08 de altasgard din BUCURESTI) - RECOMANDĂ