ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
ÎNSCRIS: 27.06.10
JUN-2010
1 AD. + 1 COPII

Se putea si mai bine

Inca sunt aici... Sincer, pentru faima lantului Rixos ma asteptam la altceva...

In primul rand, camerele sunt mici si cam urate... Paturile comode, ce-i drept, dar cam atat. Curat, cu toate ca room service-ul este trist... Baia nu are cada, ci o cabina dus, lucru care pentru mine, o impatimita a bailor cu arome si muzica (macar in concedii sa simti ceva rasfat), este un minus! Dar nu chiar atat de mare...

Problemele adevarate sunt la masa. Eu traiesc intr-un permanent regim... asta este, doar trebuie sa traiesc cu mine toata viata... Iar masa, chiar ultra all inclusiv, nu e ceea ce asteptam. Intr-adevar, restaurantul arata ff bine, si nu are aerul general al bufetelor suedeze, de cantina. E cochetel si are o terasa superba. Iar bucatarul e ffff talentat in decoruri. Problema e alta. Nu am gasit decat o data gratar de pui. In principu numai sosuri... Vinete in sos cu carne tocata, paste cu sos, tocatura sub toate formele... Un singur fel de peste, nimic ce sa semene a fructe de mare, nimic spectaculos. Mancare ieftina preparata in mai multe feluri, ca sa umple farfuriile si stomacul. Ce mi-a placut si chiar am gasit din abundenta, niste cirese absolut delicioase!

Piscinele sunt ok. Nu m-au impresionat, dar nici n-am ce sa le reprosez! Trei topogane simpatice. Pentru un concediu cu copii, e in regula aici, pentru ca apa are 1. 40m si atat, peste tot. Un tip in galben sta cocotat intr-un loc si supravegheaza...

Sa revin la conceptul de ultra all inclusiv pe care l-am platit, asteptand ceva deosebit de la el... Nici pe departe. Mesele au orar fix. Intre mese nu e nimic de mancare, decat niste covrigi pe care i-am vazut o singura data, dealtfel! Barul din hotel se deschide tarziu si se inchide devreme, asta pt ca l-am vazut f rar deschis. Este si un coffee bar, cu ceai si un automat nesscafe. Deschide la zece si inchide pe la 10 seara... Oricum, la 11PM este o liniste deplina... nu ca m-ar deranja, eu cred cu tarie in somnul de la 10PM, pana dimineata devreme.

Impresionanta sala de sport... OOOOOOOHHHHHHH! O abundenta de aparate ff performante. Baia turceasca, sauna si relaxarea, gratuite. Masajul si peelingul pe bani. Sincer, maseozele neconvingatoare si maseori n-am vazut...

Galeria de magazine... o jale. Trei magazine toate, unul de aur indecent de scump, unul de piele (nu sunt fana pielii turcesti, doar a blanurilor -- si am vazut ceva interesant), si unul cu niste copii nereusite de genti Vuitton sau Chanel... si unul de argint, neinteresant.

Receptia, dezamagitoare. Cand ne-am cazat, am strecurat nu foarte discret 20 de euro, in ideea unei camere ok, chiar daca platisem vederea la mare. Ori 20 de euro nu mai inseamna nimic, ori asta e camera cea mai buna, oricum, neimpresionant. Si revin asupra camerei. Mica rau. Chiar daca sunt doar eu cu fiica mea de 10 ani, suntem doua persoane foarte cosmopolite care avem nevoie de spatiu. Aici nu e cazul. Trei paturi in camera, nu stiu de ce... Si toate camerele sunt asa... Si ingusta. Imi place ca nu este vechiul televizor, ci o plasma micuta, dar pentru marimea camerei, acceptabila. Imi protejez ochii, care sunt invatati prost cu ecranul exagerat de acasa... Si, surprinzator, un dvd in perete. Daca eram inspirata, imi aduceam muzica de acasa, pt ca ei stau prost rau la muzica. Si la tv, si pe plaja. Multe canale, MAJORITATEA TRADUSEI TURCA SAU RUSA!!! Si TVR1. Orium, e un canal de filme noute, ieri am revazut cu placere "Totul despre sex 1". Probabil, anul viitor va ajunge la ei si partea a doua!

Nu am ajuns inca la mare, asa ca revin cu impresii dupa ce ma voi deplasa pana acolo...

in concluzie, un concediu ok, pe care nu l-as repeta, insa. Cel putin pana acum, cand sunt in ziua a treia din zece. Cam pentru pensionari, si nu o spun persiflant. Cred doar ca s-ar plia cel mai bine pe cupluri care rezista impreuna pana la nunta de argint, ceea ce inseamna ca plictiseala de aici nu-i afecteaza.

Trimis de ioana_mar in 27.06.10 22:20:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Atlantis, Belek

VIZUALIZĂRI: 3780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana_mar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.10 22:45:54] »

In primul rand, camerele sunt mici si cam urate

Daca sunt urate sau nu, nu ma pronunt, pana la urma tine de gust dar chiar mici nu sunt, au totusi 32 m2.

Daca pentru tine sunt mici si inca tot esti acolo poti cere sa-ti schimbe camera (cu plata diferentei bineinteles) cu un King Suite de la etajul 7 care are 650 m2.

creivean [27.06.10 22:49:23] »

Trei magazine toate, unul de aur indecent de scump, unul de piele ..., si unul cu niste copii nereusite de genti Vuitton sau Chanel... si unul de argint, neinteresant.

unu' la prefectură, unu' la şcoala de fete ... şi în final ajungem la 4 magazine.

ioana_mar [27.06.10 22:49:40] »

Sa adaug ceva care creste putin gradul de multumire... La etajul trei, in pat, am internet la laptop.

anca_l* [27.06.10 22:51:22] »

Cum ai punctat marea si plaja daca n-ai fost inca acolo?

ioana_mar [27.06.10 22:52:46] »

Ideea este ca in 32mp, trei paturi sunt prea multe. Si chiar este ingusta camera. Iar aroganta cu 650 mp o s-o iau ca pe o superioritate a cuiva care chiar a locuit acolo. Totusi, in ideea ca ati fi stat acolo, mi se pare o lipsa de gust sa platesti 650mp king suite in Turcia... as aprecia altfel o suprafata mai mica intr-o destinatie exclusivista. Si eu am spus parerea unui consumator de turism care nu prefera Bulgaria, daca intelegeti...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.10 22:56:43] »

Eu ti-am dat o informatie dar daca te superi imi iau jucariile si plec. : (

In rest parerile oricui sunt binevenite indiferent ce prefera.

Si DA inteleg......

ioana_mar [27.06.10 23:00:03] »

Nu am stat la plaja decat la piscina, am vazut marea seara... asa am punctat-o!

ioana_mar [27.06.10 23:03:38] »

Ok, 4 magazine. Este, intr-adevar, o omisiune matematica uriasa. Oricum, era irelevant acel magazin de argint. Poate e pe gustul dvs argintul si-mi cer scuze ca nu i-am acorat numaratoarea cuvenita!

webmasterXY* [27.06.10 23:06:43] »

@valimi, am sters ecoul tau, cum bine stii aici nu sunt permise atacurile la persoana.

Sper sa nu se mai repete pe viitor.

ioana_mar [27.06.10 23:09:24] »

Stiti ceva? Doamna, sau domn, nu v-am sesizat genul din id... Eu imi scriu strict parerile, pt ca alte persoaane sa decida asupra vacantei pe care o vor achizitiona...

Nu am jignit pe nimeni, cu atat mai putin pe dvs. Si e problema mea ce fac in concediu la 10 pm, ok?!

Sunt cu fetita in concediu si cam asta fac inainte sa adorm. Cred ca notiunea de concediu nu inseamna neaparat ca ora 10 seara sa te prinda-n discoteca.

Pur si simplu, concediu inseamna, pentru mine, odihna. E strict problema de optiune.

ioana_mar [27.06.10 23:14:23] »

Multumesc! Chiar imi placea forumul acesta pana sa ma inscriu. Si chiar l-am folosit, ce-i drept, ulterior alegerii vacantei, pentru ca atunci l-am descoperit. Chiar credeam ca-ti poti exprima o parere ca in cel similar, dar international. Totusi, nu ne dezmintim radacinile. O seara minunata tuturor, chiar daca eu o voi folosi, in concediu, pentru, stupoare, somn!

ioana_mar [27.06.10 23:18:11] »

F simpatic mesajul. Nu-ti lua jucariile, cred ca mi le voi lua eu. Oricum, ati fost aici? La KS??? Presupun ca nu... Adica poate un king size room prin Maroc... Cred ca ar fi altceva...

mandi [27.06.10 23:24:59] »

La plaja sau mare ce nemultumiri ai avut ? sa stim si noi sa nu alegem plajele din Lara

lizuk [27.06.10 23:27:15] »

hm... de ce s-a ajuns la aceste discutii? Pana la urma e un text ce ii poate ajuta pe altii, doritori de rixos lares - mie mi se pare ca are multe detalii utile. Iar o camera, atunci cand are 3 paturi in ea, oricat ar fi de mare, tot pare mica sau inghesuita... Si pe unde-s eu se poarta paturi ''fara numar'' (doua) si nu inteleg de ce...

@ioana: concediu placut

ioana_mar [27.06.10 23:33:20] »

AM SPUS mai sus. cand m-am inscris am crezut ca e vorba despre plaja in general, adica si psicina si mare. Iar marea nu am vazut-o decat seara si arata ok.

Piscinele sunt cele la care ma refeream, care sunt in regula, doar ca dimineata nu sunt suficiente locuri, si, daca nu esti foarte matinal, stai pe iarba cu prosopelul. Atat!

ioana_mar [27.06.10 23:34:39] »

lizuk: Multumesc si apreciez raspunsul elegant. Concediu minunat si dvs.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.10 23:43:20] »

Pentru simpu motiv ca la turci nu prea se practica "camera single".

Dar se poate foarte bine merge la receptie si cere sa se scoata patul in plus.

Eu am spus-o in spirit de gluma treaba cu King Suite pacat ca nu s-a inteles.

ioana_mar [27.06.10 23:49:24] »

Culmea e ca si eu raspundeam in acelasi spirit, pentru ca hotelul nu are 7 etaje... Si totusi, ideea era ca in Maroc, la 5 stele, camerele sunt uriase... Asta voiam sa spun...

Admin [28.06.10 01:50:10] »

ioana_mar: iti cer scuze pentru intampinarea nu tocmai eleganta de care ai avut parte in unul dintre ecouri (totusi, celelalte au fost amicale, chiar daca nu le-as numi tocmai inspirate). Acest lucru s-a datorat si faptului ca fiind duminica in plin sezon de concedii, am avut mai putin personal administrativ pe site.

Ca si lizuk, si eu apreciez review-ul ca util si mai mult decat binevenit. Si te mai asteptam cu detalii "calde" de la fata locului

Vacanta faina iti doresc.

TORA INGRID [28.06.10 10:57:10] »

Draga Ioana _mar, ai dreptate sa tii la parerea ta si ar fi corect ca toti ceilalti sa respectam aceasta parere. Contradictiile vin probabil din faptul ca foarte multe review-uri au avut aprecieri pozitive la adresa acestui resort iar opinia ta vine in opozitie cu aceste impresii (si eu am scris despre Rixos Lares). Cum s-a spus deja de prea multe ori, fiecare avem asteptarile, standardele si afinitatile noastre. Daca ai fost nemultumita ca era cabina de dus si nu baie e firesc sa fie asa, astfel incat cei care, la fel ca tine, prefera o baie placuta cu bubbels si arome, sa stie ca nu la Rixos Lares vor gasi asta. E ceva rau ca preferintele noastre difera? ! Eu personal am fost foarte multumita si incantata de sejurul de acolo, dar nu inseamna ca trasez jaloane si pentru altii si nici ca vreunul dintre noi suntem mama omida in materie de turism. 3 sau 4 magazine, ieftine sau scumpe, ce importanta are, ca sa se iste de aici o intreaga polemica aritmetica? Si da, erau nesimtit de scumpe, dar n-am vazut pe nimeni obligat sa cumpere daca ceva nu-i place (articol sau pret).

Camera mica sau mare, depinde iarasi de foarte multe, 32 de mp sunt 32, chiar nu e cazul sa ne atacam din atata... Si eu apreciez f. mult review-ul tau, poate ca te-au indus in eroare relatarile superlative sau poate pur si simplu nu este ce asteptai... Ce atata tragedie! ? Nu trageti in pianist, dar nici in povestitori!! Din experienta proprie am constatat ca lucrurile pot parea altfel de la o zi la alta, daca eram obosita de drum sau nervoasa, am vazut totul in tonuri de negru, ptr ca a doua zi, pe soare si odihnita, sa-mi placa ce huleam cu o seara inainte. Si reciproca este valabila.

Ca sa inchei, concediu placut in continuare, bucura-te de cele bune de la Rixos, povesteste de cele neplacute, obiectiv si sincer, si fiecare sa-si traga concluziile sale, fara sarcasm si ironii... Haideti sa ne bucuram de lucrurile bune din viata noastra, ca cele rele, circumstantiale, sunt destule...

ioana_mar [28.06.10 12:53:55] »

Ingrid,

Multumesc pentru ecou. Exact cum excelent ai trasat ideile raspunsului, este strict chestie de optiune. Eu am spus o parere din perspectiva mea, in ideea ca sunt persoane pentru care conteaza lucruri care sunt importante pentru mine, sau nu! Pur si simplu, cred ca mentalitatea raspunsurilor este una putin rautacioasa, in sensul in care nu am vrut sa jignesc pe nimeni, ci am descris Rixos Lares din perspectiva mea. Aceeasi ostilitate deprimanta am simtint-o citind ecourile adresate doamnei care a trait o tragedie aici. Mi-a venit sa plang imaginandu-mi-i pe cei care i-au raspuns urat, stand la plaja si comentand tragedia bietei mame, gasindu-i vina in neglijenta, in loc sa sara in ajutorul acesteia. Si cred ca medicii nu si-au dat interesul, inte-adevar, in salvarea baietelului, pentru ca un domn in varsta a rugat la cabinetul medical sa i se faca o injectie deoare ce urma un tratament si medicul i-a cerut 20 de euro pe inoculare. Si avea de facut in fiecare zi!!!

Deci, concluzia mea este ca ne meritam tratamentul diferentiat din concedii fata de occidentali, deoare ce excursia mea a costat mult mai mult ca a unor francezi, de exemplu. Si pentru ca nu avem exigena de a pretinde un anume standard pentru banii platiti. Pentru ca ne bucuram ca mancam mult, in loc sa mancam de calitate si pentru ca nu spunem nimic atunci cand cei de la curatenie ajung dupa ora doua cand poate dormim, sau ca uita sa ne schimbe prosoapele sau lenjeria. Pentru ca nu suntem educati sa ne respectam!

Oricum, ca o surpriza senzationala din partea organizatorilor, avem pregatita o excursie la Ierusalim maine, pe care o astept cu mare nerabdare.

O zi frumoasa tuturor!

ioana_mar [28.06.10 13:01:37] »

Apropo, in septembrie am sa merg in Cipru. Am luate biletele de avion, dar nu si cazarea. Sper ca opiniile celor care au fost acolo sa ma ajute sa aleg hotelul ideal vacantei mele! Si, in cazul in care ati fost, poate ma ajutati cu ceva sugestii... mai mult sau mai putin rautacioase.

ymca [28.06.10 13:48:19] »

eu am un review despre un hotel din cipru unde m-am simtit f bine, deci poti cauta dupa numele meu.

eu as vrea sa mai sustin putin piscina!! in ciuda faptului ca are numai 1. 40m adancime, e foarte buna ca latime: -). ma dau pe mine de exemplu: sarcina mea era sa fac 20 de latimi de fiecare data cand intram in apa, si pot spune ca transpiram ceva. in timpul sejurului meu au fost si 2 domni cu aptitudini sportive mult mai bune, si i-am vazut actionand pe aceeasi latura (cea de unde se vede restaurantul chinezesc- partea opusa piscinei pentru copii, cam prin zona cu hamace).

daca nu puneau podul ala de trecere spre plaja la jumatatea pisinei, chiar ar fi fost perfecta. oricum, si in conditiile astea, chiar e o piscina in care poti inota. ca de sarit oricum nu e voie! si mi-a placut scaunul pentru persoane cu dizabilitati fizice cu care puteau fi coborati in apa.

la partea cu mancarea iti dau dreptate, dar exista zona aia diet (unde ma duceam doar sa ma uit, desi si eu sunt la regim de-o viata) unde aveai ceva carnuri fierte. probabil ei asa tin regim. dar a fost in fiecare zi cea la rotisor: pui sau rata, care oarecum cred ca ar fi servit scopurilor tale. pestele a fost extrem de prost reprezentat in timpul sejurului meu, dar eu nu m-am dus cu pofte de peste. eu m-am dus cu pofte de orez, vinete si baclavale si m-am intors multumita si grasa: -)

la mine in camera au fost doar 2 paturi si intr-adevar e ingusta si micuta, dar am stat extrem de putin acolo. aerul conditionat la mine mergea excelent seara, dar la pranz am fost in alta camera si nu facea deloc fata. n-am verificat la mine sa vad daca merge la pranz.

cu linistea de la 11 nu inteleg ce se intampla. eu chiar ma plangeam ca bubuiau toate pana pe la 12 si de-abia atunci se instala linistea. la coffee bar din interior aveau o cafea turceasca f buna.

au ceva mancarici si intre mese, pe la restaurantele alea a la carte - la olympia parca se poate manca dupa masa de pranz. si la barul de pe plaja, covrigi cu susan (f buni) si inghetata. alte surse de mancare nu am descoperit si oricum m-am ferit sa descopar. in ultimele zile chiar am sarit peste pranz ca sa limitez dezastrul... dar cred ca la cina veneam cu un stomac de 100mp, deci nu am ales cea mai buna strategie.

eu am fost jignita intr-o zi, cand la intoarcerea de pe plaja, mi-a cerut un gardian cardul de acces in camera!! dupa ce zile in sir m-am bucurat ca nu stau cu bratara la mana, subit m-am enervat si m-am gandit ca mai bine cu bratara decat verificata asa. dar mi-a trecut f repede!

ioana_mar [28.06.10 14:58:19] »

ymca: M-am distrat copios cu ecoul tau! Delicioasa povestirea despre mancare! intr-adevar, ireprosabil gatite vinetele, orezul, dovleii... ca sa nu mai spun de dulciurile pline de zahar si faina... Doar ca nu se pliau pe mine, vis a vis de ideea ca dupa un concediu similar in Tunisia m-am ingrasat 6kg, si nu am mancat groaznic! Pur si simplu am mancat regulat, ceea ce acasa nu se intampla. Si m-ar bucura nespus rotisorul de care spuneai, dar care lipseste...

Abia astept sa citesc impresiile tale despre Cipru, chiar n-am idee unde sa fac rezervare si m-ar ajuta foarte mult!

Intr-adevar, piscinele sunt foarte curate si, exact cum ai spus, poti sa faci multe bazine dupa masa...

Este super zona copiilor, unde fetita mea picteaza incontinuu si e incantata.

Apropo, astazi am fost la sala de sport, cu aparate la superlativ, si am alergat pe banda avand pe fundal niste rugaciuni turcesti, date la maxim! A fost interesant!!!

ymca [28.06.10 15:29:43] »

in zona cu cartofi prajiti ar trebui sa fie carnea rotisata. e un bucatar care ti-o taie si incearca sa te convinga ca aripile sunt cele mai gustoase parti, dar cu ceva zambete reusesti sa obtii un piept!!! eu am avut noroc pentru ca am fost la coada dupa o armata de iubitori de pulpe, asa ca mi-a oferit pieptul oarecum multumit (desi daca acceptam aripa firava i-as fi devenit prietena pe viata). si eu n-as pune acolo carnea rotisata pentru ca e un chin, sa stau la coada la carne low calories langa niste cartofi prajiti de marime si aspect perfect.

si eu am apreciat sala de fitness in review. e chiar buna! despre cipru, mi-am reciti povestea si vad ca n-am dat f multe detalii, dar am inca amintiri si pot reveni. daca-ti plac hotelurile care au si zona de vilute, bungalowuri sau cum s-or numi e foarte bine. scuze pentru acest offtopic.

iti urez vacanta placuta in continuare.

noi am fost intr-o zi la aspendos - dimineata si in antalya - dupa-amiaza. la aspendos se poate urca pe camila fetita ta, daca n-a facut-o in tunisia, si poate calari 5 minute cu 5 eur parca. ruinele pe ea nu stiu daca o vor incanta dar mie mi-a placut.

ioana_mar [28.06.10 16:12:30] »

Am citit despre impresiile despre Cipru si, cand ai timp, m-ar bucura niste detalii, mai ales ca esti savuroasa in exprimare.

Zona cu cartofi prajiti am ocolit-o cu desavarsire, deoarece erau niste crocanti sarati usor si aurii pe care i-as fi facut repede sa dispara... Asa ca deseara caut rotisorul...

Si chiar mi-as dori nespus un hotel cu bungalowri!!!

Abia pt detalii si maine seara vin in contrapartida cu poze din Tara Sfanta. Oricum, cred ca e cazul sa mai spal cateva pacate...

Vali+Mih+Mar [28.06.10 22:28:26] »

Buna Ioanamar, te inteleg perfect ce ai perceput tu din cele 3 zile petrecute in acest hotel, si ai vrut sa -ti impartasesti parerea ta despre ce ai vazut tu la fata locului, doar ca sunt unii care nu inteleg. Asa am facut si eu am scris pe acest site impresiile mele si parerea mea despre cum am perceput eu serviciile, receptia hotelului, mancarea pe care nu am gasit-o, asa cum ai avut si tu aceeasi problema cu pieptul de pui la gratar.

Doar ca sunt cativa care nu inteleg, genul celui care ti-a raspuns primul la impresii si care la ce am scris eu mi-a raspuns cu: ... Pentru numele lui Dumnezeu putin echilibru in scrierea impresiilor nu strica...

Nu este corect sa fii corectat de unii care au impresia ca au vazut atatea ca le stiu pe toate. Tb sa mearga la plaja sa vada cum erau sezlongurile pline de gainat de pasare si doar o singura persoana se ocupa de ele, doar ca sa le aseze, nu se punea problema de curatat...

TORA INGRID [28.06.10 22:43:27] »

Dar vali+mih+mar, ioana vorbeste despre Rixos, si observ ca pe masura ce trece timpul impresia ei devine mai complexa si mai fidela realitatii, iar tu ai scris despre Royal Wings, desigur opinia ta, care trebuie respectata, dar s-ar putea sa induca niscaiva confuzie in cititori.

Nu cred ca e corect sa amestecam impresiile despre doua resorturi, chiar daca sunt in aceeasi zona. personal nu apreciez vehementa, chiar daca uneori si eu am recurs la ea...

ioana_mar [28.06.10 22:45:56] »

Buna seara,

ti-am citit intamplarile de la Royal... Doamne, mult mai trist ca la mine, chiar imi pare extrem de rau. Exact cum spui tu, eu vreau sa atrag anumite semnale inaintea alegerii unui concediu, deoare ce cu siguranta 2000-3000 de euro cat cheltuie o familie pe un concediu parca ar trebui investite in ceva de calitate, pentru ca suntem suficient de saraci ca sa cumparam lucruri ieftine si chicioase.

Iti multumesc pentru solidaritate, si pentru ca ma sustii in explicarea fenomenului.

Vineri merg si eu cu fetita la rafting. Ce sa-i pun in saculet? I-am luat niste gumari galben lamaie, ca s-o gasesc dupa culoare... in cazul in care vrea sa fuga de la mama ei... (desi e cam devreme, la 10 ani pe care-i are).

balasa violeta [28.06.10 23:10:12] »

Buna seara!

Un pic malitioasa ati fost si dumneavoastra! In randurile de mai sus, ma regasesc si eu, iar faptul ca am rezistat si dupa nunta de argint, nu este un lucru rau, ci extraordinar, depinde de cuplu.

La nunta de aur mai mult frumusetea fizica, iar acum cea sufleteasca si morala. In rest numai de bine!

ioana_mar [28.06.10 23:20:56] »

Doamna,

in primul rand, va felicit, pentru ca admir in cel mai profund mod cuplurile care depasesc toate problemele vietii si ajung in concedii de genul acesta impreuna, pana la nunta de argint sau de aur, dupa caz.

Nu am vrut sa fiu malitioasa sub nici o forma, ci admirativa, in sensul in care nu mi se pare nimic mai romantic decat un cuplu trecut de prima tinerete care se tine de mana si face fata oricaror situatii, asta mai ales pentru ca m-am maritat din dragoste, la 22 de ani, si dupa trei ani am divortat, ramanand sa ma bucur de concedii cu fetita mea. Ceea ce nu e rau deloc, dealtfel.

Dar, cu tot respectul, imi cer scuze daca am lasat impresia uni ton altfel decat am vrut sa fie, adica total admirativ si, poate, o idee invidios, dar in sensul bun, nu in cel rautacios!

any* [28.06.10 23:34:50] »

Un review bun,un vot mare de la mine.

anca_l* [29.06.10 00:09:56] »

Ma alutar si eu d-nei Balasa si sa stii ca nici mie nu mi-a cazut bine aprecierile facute de tine, chiar daca depasim o anumita varsta, nu ne place plictiseala si nici nu ne culcam la 10 seara!

Dar tu fiind o tipa cosmopolita dupa cum tu singura te calificai, cred ca nici un hotel din Turcia nu s-ar ridica la standardele tale. Am vazut ca ai fost in locuri mult mai exotice, sejur cumparat la Paris, deci... noi muritorii de rand care cu greu mai adunam un ban pt. un concediu in Turcia vom fi multumiti pentru aceste conditii proaste!

Faptul ca te-au nemultumit magazinele din resort mi s-a parut hilar. Faptul ca te plangi ca nu este mincare intre mese, dar tu tii dieta e f. nostim. N-am vazut in nici un hotel sa nu poti manca intre mese.

ioana_mar [29.06.10 06:56:04] »

Doamna,

in primul rand imi cer scuze ca am vazut Parisul. Imi cer scuze ca nu-mi intelegeti limbajul si-mi cer scuze ca v-am povestit exact impresii. Daca n-ati vazut rasorturi in care se mananca intre mese probabil ca n-ati vazut deloc resorturi, iar turcia are o groaza de hoteluri minunate care-mi plac. Pur si simplu am punctat ce este si ce nu este aici.

Repet, imi cer scuze ca nu mi-ati inteles limbajul in care admiram cuplurile care ajung sa imparta astfel de excursii si viata dupa multi ani.

Dar am vazut ca suntem gata sa criticam inainte sa citim si sa intelegem. Intr-adevar, suntem un popor conflictual si nu dezmintiti asta.

Cu acest ecou chiar ma consider jignita si v-am raspuns exclusiv din politete, pentru ca nici macar nu mi-ati citit textul cum trebuie inainte sa criticati.

Si e pacat ca va culcati tarziu, pentru ca somnul e sanatate, chiar eu spun ca sunt fana somnului de la zece. Dar se pare ca nici asta n-ati inteles, si chiar si asta este pt dvs jignitor.

Apropo de calatorii, da, am vazut o mare parte din lume si am vazut ca si dna Balasa a calatorit enorm. Iar daca vi se pare extragavant ca am vazut Parisul, atunci va spun ca e trist ca ati vazut Turcia si n-ati ales, vreodata, in locul acesteia, Parisul. Nu din ideea de snobism, asa cum o considerati, ci din ideea de cultura. Si, chiar daca vi se pare ca a fi cosmopolit este o vina, atunci oricum nu are sens sa-mi mai cititi textele.

Repet! Am scris pentru ca toti care, in perioada asta grea, se hotarasc sa aleaga un concediu, sa aiba o viziune completa asupra a ce gasesc aici. Si nu inteleg de ce atata ostilitate in raspunsuri. Parca toata lumea are actiuni in acest hotel. Voi incheia prin a va ruga respectuos sa nu va mai pierdeti timpul cu ce scriu eu.

O zi minunata!

ioana_mar [29.06.10 07:08:16] »

Doamna AncaI,

as vrea sa va mai spun ceva! Si este cu siguranta ultimul lucru pe care vi-l adresez! Sunt o mama singura, cu o fetita de 10 ani. Muncesc 12-14 ore pe zi, am facut o facultate groaznic de grea si imi intretin singura copila. Muncesc ca sa-i ofer o deschidere cat mai mare asupra lumii. Muncesc ca s-o plimb si sa vada ca se poate trai altfel. Muncesc ca s-o plimb si sa o imbogatesc spiritual, sa stie istoria, economia si cultura locurilor. Asa ca nu va complaceti in ideea de muritori de rand care se multumesc cu faramiturile de lux pe care ni le arunca unii pe banii nostrii, pentru ca e vina noastra ca acceptam, pentru munca noastra, pentru efortul nostru de un an intreg, ca acceptam putin.

Repet, pentru ca n-ati inteles macar ce-am scris! ADMIR cu tarie cuplurile mai fericite decat am avut eu noroc!

O zi buna!

webmasterXY* [29.06.10 09:34:41] »

OK, cred ca s-a discutat destul off topic.

Va rog sa reveniti la subiect. Iar subiectul este Rixos Lares.

Pentru orice alte discutii folositi cu incredere forumul. click aici

anca_l* [29.06.10 09:45:24] »

Da, gata cu off topicul, pt. ca vad ca nu va mai opriti. Si aflati ca am fost la Paris de mai multe ori, chiar in multe capitale europene, sejururi in Turcia, deci un pic mai usor cu aerele de superioritate!

Vali+Mih+Mar [29.06.10 17:24:51] »

Buna ziua. Vreau sa-i mentionez doamnei Tora Ingrid, ca sa vada ca, in ecoul meu la aceste impresii ale Ioanei, nu am facut referire la numele hotelului, ci am tinut sa precizez faptul ca sunt persoane care, atunci cand tu postezi pe site impresiile tale, iti dau si peste nas, ca nu apreciezi corect. Daca asa am vazut si eu, si Ioana, lucrurile, am considerat corect sa spun realitatea, nicidecum sa amestec impresiile celor 2 resorturi. Asta am precizat, ca nu este corect atunci cand scrii parerea ta sa fie cineva mai presus de tine ca ei stiu f. bine cum sunt camerele, cum este plaja, si ca tu esti orb si nu vezi bine...

Dar atat ca intram in altceva, Ioana vreau sa-ti recomand unele lucruri cu privire la rafting, dar ma mut pe forum cum ne-a indicat webmaster22, pt ca acesta nu are legatura cu Rixos, OK?

Vali+Mih+Mar [29.06.10 18:14:22] »

Buna Ioana, cu tot respectul pt webmaster22, si cu toata sinceritatea nu stiu cum sa scriu in acel forum. Asa ca am sa-ti scriu niste lucruri utile pe care tb sa le sti inainte de ajunge in locul de plecare la rafting, pt ca si eu am baiatul de 10 ani si e f.f. util sa stii cat mai mult.

In primul rand cand pleci de la hotel tb sa ai haine de schimb, de la lenjerie, pana la tricou, sosete, prosoape puse in rucsac care va ramane la masina. Voi veti avea nimic la voi, in barca se pune doar un bidon de plastic cu pachete de tigari pt fumatori. Inainte de a pune pe tine vesta, cu casca in cap, tb sa aii f. multa crema de soare data pe tine, cu protectie, ca tot traseul dureaza 2 1/1 ore si arde soarele spre sfarsit. Va luati pe voi tricouri subtiri, vestele acelea au fost purtate si de altii si au transpirat in ele, deci....Sunt persoane care vin incalcate cu papuci, unii i-au legat de picioare, noi am avut adidasi cu sosete, s-au udat rau, dar la masina am schimbat totul. In partea de jos am avut slipul, asa ca la prima oprire, am dat vestele jos am stors tricourile si le-am pun inapoi. Apa era rece, avea doar 4 grade. La prima oprire, cel care era cu noi, instructorul ne-a aruncat in apa, cu toate ca nu am vrut, la a doua oprire nu a mai reusit sa ma azvarle pt ca atunci cand el a cerut sa puenm vaslele in barca, eu am luat-o in brate si am insistat sa nu ma mai arunce. Cu toate ca optat sa mergem intr-o barca care sa nu o rastoarne. Sunt si cei plini de adrenalina care doresc lucrul asta, noi am avut 2 copii cu noi, asa ca nu i-a mers cu glume din astea. Daca mai vreti ceva in plus, sunt persoane care doresc sa mearga in barca de 2 locuri dar tb sa stii f. bine ce ai de facut, ca te rastorni. Nu ma mai lungesc daca vrei sa-ti spun mai multe mai dam detalii de felul excursiei. Ai luat cu masa acolo, adica la intoarcere veti manca? Va vor si filam, pe noi ne-a filmat iar la sf am cumparat dvd cu 30 euro, pt ca una sunt pozele, sau farfuria cu poze pe ea, si una e sa vezi cum mergi cu baraca, aprox. 20 minute. Ne mai auzim, daca vrei detalii. Si inca odata scuze ca m-am lungit asa de mult in ecou....

Vali+Mih+Mar [29.06.10 19:26:34] »

Ioana, vreau sa-ti trimit o poza, sa ai ideea de cum arati, cu tot, pe tine, dar nu stiu cum sa fac, sa adaud aici la review, sau...

Admin [29.06.10 19:36:54] »

Vali+Mih+Mar - poti adauga poze (pozele) in sectiunea asta click aici -- acolo se gasesc mai multe reviews-uri & recomandari (si) despre rafting.

ioana_mar [29.06.10 22:46:12] »

Draga mea Vali+Mihai+Mar,

multumesc din suflet ca mi-ai descris cu lux de amanunte tot ce-mi trebuie ca sa fie ok pt fetita mea si sa-i ramana o amintire minunata. Si multumesc pentru intelegere. Eu o sa ma retrag de pe forumul acesta, pentru ca oricum e plin de ostilitate pe care n-o inteleg. Pacat de ideea site-ului care e laudabila si care cred ca e putin deteriorata de superioritatea celor mult mai destepti, inteligenti si plimbati ca noi!

O seara minunata sa ai si concedii fenomenale!

mandi [30.06.10 13:20:46] »

Dragut ! Ai reusit iar sa jignesti , dintr-o simpla modestie !

michaela_1961 [01.07.10 22:50:31] »

Ioana, m-am intors de la Rixos Lares de vreo 2 saptamani si vreau sa fac niste completari atat ptr. tine, cat mai ai de stat acolo, cat si pentru cei care urmeaza sa plece. Intre mese se poate manca la Olympus Restaurant, Cantina Mexicana, sau produse de patiserie la Moonflower (cel de sub restaurantul pricipal). Oasis Bar si Budha Bar sunt deschise pana la ora 24 si mai exista discoteca din hotel cu bar deschisa intre 24-3, 00. In carticica pe care ai primit-o o data cu cardul este mentionat orarul fiecarui restaurant.

Noi ne-am simtit bine acolo (poate pentru ca ne apropiem de nunta de argint) tocmai pentru ca era muzica intr-adevar mai mult spre anii 8o, dar seara pe plaja sunt party-uri si cred ca e mai multa animatie. Este afisat programul pe panoul acela mare in drum spre plaja.

Lipsa cazii nu ne-a deranjat (nici nu m-as baga intr-o cada de hotel) si nici marimea plasmei. Pe mine m-a deranjat aglomeratia din restaurant, poate in perioada asta nu mai e asa, dar cand am fost eu erau momente cand nu gaseai mese libere.

Corpurile cilindrice au 7 etaje si la ultimul etaj sunt niste apartamente superbe in care am stat 3 zile dintr-o greseala a lor. Apoi am avut o camera cu 3 paturi (desi noi eram numai 2), dar camerele din aceste corpuri sunt chiar f. f. mari. Probabil ca tu ai nimerit o camera standard intr-unul din corpurile drepte care sunt mai mici.

Piscinele, plaja si marea pentru noi au fost la superlativ.

Nu stiu daca informatiile mele te mai ajuta cu ceva pe tine, dar macar ptr. cei care urmeaza sa plece am tinut sa fac niste completari ca sa nu fie dezamagiti de alegerea facuta. In opinia mea, daca nu veti uita de raportul calitate-pret sigur o sa veniti multumiti.

Concediu placut tuturor!

ioana_mar [02.07.10 12:43:26] »

Aveti dreptate intru totul. De fapt, acum, pe finalul sejurului, chiar mi se pare totul fff ok. Eu am vrut sa spun cum e aici, exact asa cum vad eu, strict pt a se putea lua decizii in functie de criteriile mai multor persoane. Un mare plus prntru pregatirile speciale acordate persoanelor cu probleme locomotorii. Piste de carucioare peste tot si un scaunel super inspirat pentru coborarea acestora in piscina! De exceptie!

O sa postez poze cu calatoria in Israel, un superlativ al acestui concediu. Si incerc sa pun multe poze, pentru ca este ceva absolut fabulos in fiecare coltisor fotografiat, fiecare piatra avand multa istorie in ea!

O zi frumoasa si un weeek-end linistit!

ioana_mar [02.07.10 12:46:14] »

Draga YMCA,

am vrut sa-ti trimit mesaj privat, dar ai dezactivata optiunea de a primi mesaje. Iti multumesc pentru tot si iti doresc cele mai bune pe care mi le doresc si mie!

michaela_1961 [02.07.10 13:00:00] »

Chiar am vrut sa-ti spun ca era bine sa scrii toate aceste impresii la sfarsitul sejurului, ptr. ca din experienta stiu ca dupa decantarea impresiilor altfel se vad lucrurile. Asa patim, suntem tentati ca prima data cand ajungem intr-un loc sa privim totul cu ochi critic, apoi ne obisnuim, si la sfarsit, cand se apropie data plecarii incep regretele si totul ni se pare ok.

De aceea, eu zic ca e bine sa nu lasati nimic sa va strice concediul si sa va bucurati de fiecare clipa de relaxare !

ioana_mar [02.07.10 13:08:55] »

Doamna, aveti perfecta dreptate! Cu siguranta, cand voi ajunge acasa si voi realiza ca s-a cam dus concediul, o sa-mi doresc trei paturi in camera si mesele cu multe vinete...

Vali+Mih+Mar [02.07.10 16:49:39] »

Buna Ioana, ai fost la rafting? Ai spus ca va duceti vineri, dar vad ca astazi ai scris ecou si la ora 13, nu ati mai ajuns?

dorupetre [02.07.10 20:37:34] »

Pentru noi au fost utile si impresiile tale, avand in vedere ca vom pleca la Rixos Lares pe 8 Iulie.

Fiica mea te roaga sa-i spui daca ai vazut pe acolo preparandu-se renumitele "gozleme".

Vacanta frumoasa in continuare si minunat ar fi sa faci trei lucruri pe care nu le faci in viata de zi cu zi!

ioana_mar [02.07.10 21:05:26] »

deoare ce am fost ieri in Israel, si am ajuns la unu noaptea, am amanat pt maine raftingul... deci, maine e momentul...

ioana_mar [02.07.10 21:08:25] »

Draga Doru,

Sper sa aveti un concediu superb! Duminica sau luni o sa fac un rezumat cu bune si rele, punctat!! Oricum, pentru orice intrebare, cu multa bucurie va raspund! si nu am vazut gozleme, pt ca nu stiu ce sunt! dar maine le caut special! eu am mancat Burek si airan, ca preferinta traditionala!

michaela_1961 [02.07.10 21:12:20] »

Pana studiaza mai atent Ioana terenul in privinta golzemelor, o sa-ti raspund eu ca nu am mancat asa ceva decat la restaurant Olympus a la cart in timpul zilei. Dar nu se comparau cu cele traditionale facute de turcoaice. Poate nu am observat eu...

Oricum, va urez vacanta placuta si asteptam impresii!

lucianco [03.07.10 15:56:24] »

Va salut

Ma aflu chiar acum la Rixos Lares -- ioana in mare parte are dreptate.

Dar sa va spun problema cu pe care am intimpinat-o eu. Am achitat un famyli room si am primit o tripla si suntem 3 adulti si un copil 5 ani. Am anuntat receptia si mi-au spus ca asa e la ei family room.

Deocamdata atat, ajung acasa si va povestesc mai mult. Dar intrun cuvant eu am umblat mult nu merita banii.

ioana_mar [03.07.10 16:51:07] »

Multumesc! Acum o sa tipe toti la tine, ca ai spus ca nu-ti place... Totusi, pana la sfarsit o sa te acomodezi, mie chiar imi pare rau ca maine plec.

Camerele sunt o problema, vis a vis de confort. Dar vor fi compensate de piscina si de placerea printesei (sau micului print) de la locul de joaca.

Sa nu ratezi jacuzi de peste podulet, e super tare, eu am fost aseara tarziu si a fost superb, mai ales ca erau si artificii...

Si neaparat pontonul de la mare, care iti da un fel de senzatie...

Sa ai un concediu superb si sa nu fii foarte dezamagit, se putea si mai rau!

ioana_mar [03.07.10 17:05:30] »

Draga Doru,

Am fost unde a spus doamna Mihaela ca gasesc gozleme, si avea dreptate. Delicioase! Cu feta, spanac sau carne tocata. Pentru cine e inocent in materie de gozleme, asa cum eram eu pana azi, sunt ca niste clatite facute pe plita, cu diverse umpluturi. Merg cu airan.

As vrea sa iti amintesc sa nu uiti in bagaj ceva pentru ficat, pentru ca mancarea etare grea (colebil, fiobilin, mazim), nurofen pentru pitic, un antiperspirant fff puternic, pt ca transpiri din orice pozitie aici, si creme de plaja care sunt indecent de scumpe in hotel, 30-35 de euro.

Din nou, concediu minunat!

michaela_1961 [03.07.10 17:37:58] »

Si tigari pentru cei care fumeaza, ptr ca in hotel sunt 4-5 euro pachetul. )

Ioana, chiar ma gandeam ca nu ti-am spus de jacuzzi, dar bine ca l-ai descoperit! Nu inteleg in schimb de unde proveneau artificiile? ! Poate cele de la Titanic, ca la RL nu am vazut cat am stat acolo.

In privinta celor care sunt suparati cand citesc impresii negative despre hotel eu ii inteleg, sunt oameni care au trudit un an sa ajunga acolo si poate au considerat fitza cand Ioana a scris ca plasma nu e cat cea de acasa, ca nu poate face aromoterapie, ca masa nu e ptr. dieta ei si atmosfera este de sanatoriu. Altele au fost asteptarile ei in prima faza, dupa care a luat partea frumoasa a lucrurilor si a reusit sa se bucure de concediu. A renuntat chiar la regim si s-a dus sa caute golzeme)) Excursiile care se pot face acolo, frumusetea piscinelor, a marii, a plajei, a gradinilor si a hotelului in sine pot compensa unele mici inconveniente.

Pentru Lucianco in schimb, sa platesti family room si sa primesti tripla, asta nu e gluma. Eu v-am spus ca am intalnit 4 persoane care platisera un apartament si primisera 2 standard (la mine a fost invers) si multi alti nemultumiti, ceea ce inseamna ca la capitolul organizare sunt varza. Bine ca reusesc sa-i cazeze pe toti...

Oricum, ar fi mai bine sa puteti trece peste acest incident, decat sa bifati un concediu ratat!

ioana_mar [03.07.10 17:50:14] »

Doamna,

citesc cu mare placere ecourile dvs, sunt scrise excelent. Chiar punctati esenta lucrurilor si echilibrati tonul discutiilor.

Intr-adevar, artificiile au fost de la Titanic si de la hotelul din stanga, nu stiu cum se numeste. Era cerul plin de lumini si arata fenomenal din jacuzzi. am vazut azi un restaurant barbeque. Ma intreb daca ati fost si in ce parte a zilei? Si ce fel de mancare au, adica daca au gratare, cum se si numeste...

Multumesc si seara super sa aveti!

michaela_1961 [03.07.10 18:16:35] »

Multumesc ptr aprecieri, nu e neaparat un merit, scriu din suflet ptr ca as vrea ca fiecare dintre noi sa reusim sa ne bucuram de zilele de relaxare pe care le obtinem din ce in ce mai greu. Daca as putea i-as "seta" pe toti sa vada numai partea plina a paharului. Dar e mai greu cand patesti ca Lucianco...

Nu am fost la niciun barbeque, pai unde sa mai incapa ?! Noroc cu colebilul, vorba ta

Iti urez sa te bucuri de ultima seara si daca mai poti, incearca si barbeque-ul !

P.S. Parerea mea este ca pe net, in concedii si in spital toti suntem egali, nu avem nici varsta, nici profesii, asa ca te rog renunta la apelativul "doamna". Nu de alta, dar eu ma simt cu spiritul tanar !)

ioana_mar [03.07.10 19:40:10] »

Mihaela,

Acum am citit mesajul! Oricum, doamna nu avea legatura cu varsta, dar ma bucur sa te cunosc! Eu sunt Ioana...

dorupetre [04.07.10 19:50:27] »

Multumim pentru raspuns. Acum stim cat de cat, despre hotel ce este bine si mai putin bine.

Noi asteptam cu nerabdare sa ajungem la Rixos si speram sa ne simtim tot atat de bine , cum ne-am simtit la SUSESI.

MIHAI23 [14.07.10 17:30:05] »

stimata doamna, nu pot sa inteleg de ce cineva care merge in concediu, in loc sa se odihneasca si sa se bucure de tot ceea ce ofera acest superb resort prefera sa stea si sa scrie pe tot felul de forumuri * * * - sters, jigniri. Apreciez calitatea si inclinatiile dvs. poetice, dar din punctul meu de vedere numai cineva * * * sta in camera si face ceea ce faceti dvs. Consideram oportun punctul dvs de vedere daca acesta era concis si relevant.

Admin [14.07.10 21:01:29] »

MIHAI23 - te invit sa te concentrezi pe subiectul discutiei, sa emiti eventual aprecieri ale parerilor exprimate si nu asupra autorilor acestor pareri.

Pentru atacul la persoana de mai sus, pe acest site se primeste o suspendare de minim doua zile, doar faptul ca esti nou-inscris te-a salvat, si doar de data asta.

Te invit sa tii cont de aceste cerinte - tu hotarasti daca iti convin acest restrictii sau nu.

Flaviu [23.09.10 12:25:27] »

@ioana mar

Acum am vazut acest review.

Nu am fost niciodata in Turcia dar, aruncand o privire pe lista (impresionanta) destinatiilor turistice in care ati mai fost si citind si impresiile din Mauritius, inclin sa va acord tot creditul meu.

Era firesc, in schimb, sa va asteptati si la replici contra, mai ales ca traim intr-o tara in care salariul mediu este cat este iar un sejur de 7 zile in Bulgaria e tot ceea ce poate visa romanul de rand. Turcia, dupa cate am inteles, e mult ''peste'' Bulgaria iar sa critici un hotel de 5*din Turcia poate sa fie considerat un afront la adresa multor conationali.

Eu sper sa va pastrati gusturile si sa ne prezentati si noua impresii de pe alte taramuri ce pot constitui cu adevarat destinatii turistice remarcabile.

anca_l*, any*, balasa violeta, chelie_d, Flaviu, ioana_mar, lizuk, lucianco, mandi, michaela_1961, MIHAI23, TORA INGRID, valimi, ymca
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort:

• pagină generată în 0.10317206382751 sec