ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 20.06.13
JUL-2013

Neasteptat de bine!

O sa va descriu experienta de la Topola Skies, punctual incercand sa ating punctele esentiale.

1. Drumul. Ca varianta finala de drum am l-am ales pe cel prin Vama Veche din doua motive: autostrada pana la Constanta si faptul ca mergi doar 50 km prin Bulgaria. Drumul a fost OK, pana si portiunea bulgara a fost asfaltata.

2. Cazarea. Pot sa zic ca este punctul forte al resortului de departe. Am ajuns la ora 12 si desi cazarea de facea la ora 14, am fost cazati imediat. Apartamentele spatioase cu vedere la mare sau la piscina. Va recomand sa luati cu vedere la mare, este spectaculoasa vederea de la 150 m deasupra marii. Curatenie se facea in fiecare zi, nu pot reprosa nimic aici.

3. Masa- Micul dejun era cam la fel in fiecare zi. Erau oua, mezeluri, salate, lapte, cereale, fructe, desert, inghetata. Cam de toate pentyru toti.

La pranz si cina gaseai de fiecare data carne la gratar pe langa mancarurile gatite, salate, garnituri, fructe, desert. Mi-a fost teama initial dupa ce am vazut review-urile de anul trecut, dar dupa prima masa m-am linistit. Totul era proaspat si bun.

4. Distractie. La hotel era o echipa din 5 animatori care faceau atmosfera de la ora 10 pana seara la 22-23. Erau activitati in piscina- gimnastica in apa, polo, si pe terenurile de sport 2 la numar: fotbal, volei, etc. Si pentru cei mici organizau diverse activitati.

5. Obiective de vizitat.

Resortul este intr-un satuc asa ca nu este nimic de vazut in zona, dar sunt aproape Balchik-ul si Cap kaliakra. La Balchik am fost intr-o dupamiaza innorata cand nu mai era vreme de plaja, si am vizitat Gradina Botanica iar la Kaliakra am fost in ultima zi, fiind in drum spre granita. Privelistea de la Kaliakra este superba, trebuie vizitat. La Balchik era 5 leva intrarea in gradina si 5 leva pentru castel, iar la Kaliakra- 3 leva de persoana.

6. Plaja. Aici pot spune ca este punctul slab. Plaja este cam departe, pentru cei fara masina fiind mai dificil accesul. Am inteles ca este un bus care face legatura cu plaja. Se poate cobori pe o poteca amenajata care coboara dealul pana la plaja dar care dupa parerea mea este imposibil de urcat (are cam 1km), noi am coborat pe poteca dar am urcat pe sosea cca 3 km. Varianta optima este cea cu masina.

In concluzie, sper cam atins ce era important, este un loc pe care il recomand si unde cred ca ma voi intoarce si anul urmator.

Trimis de stefan_nitu07 in 17.07.13 10:25:34
Validat / Publicat: 17.07.13 11:32:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Golden Sands

VIZUALIZĂRI: 3514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefan_nitu07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.13 11:32:14]

La primul review încărcat pe sait, @stefan_nitu07: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

shaq
    [11.08.13 19:03:33]

Salutare. Pe 15 plec la acelasi hotel. Am incercat cu google street view sa ma apropii de destinatie dar nu merge decat pana la Kaliakrya. Ce program era la piscina? Functioneaza internetul in hotel? Bauturile cum ti s-au parut?

stefan_nitu07AUTOR REVIEW
    [12.08.13 08:36:40]

@shaq: salut. e usor sa ajungi. dupa kalikria si kavarna o sa vezi reclame ale resortului pe dreapta cu indicator de km. Sunt indicatoare pana la resort, e chiar la intrarea in topola cand vii dinspre vama veche. piscina are program de la 9 la 20 dar pe la 18-19 toata lumea pleca ca nu mai batea soarele. Internetul este slabut. WI-fi este la receptie dar merge prost. Sunt vreo 2 calculatoare contra cost. Bauturile, ca la all inclusive. Berea slaba dar bunicica, sucurile sunt de la dozator dar fara gust, iar alcoolul bulgaresc. Mai bine iti iei ceva de baut din Romania.

shaq
    [12.08.13 20:35:00]

@stefan_nitu07: multumesc de informatii, tocmai am aruncat o privire la vecini la Kaliakra Resort si arata muult mai bine dar si pretul pe masura... deci in final zici ca e ok, se merita... am oferta cu plata directa la hotel pentru 5 nopti 2 adulti si 2 copii din 15.08 la 424 euro. E cea mai buna pe care am gasit-o la acest hotel. Probleme cu masina prin parcare sau cu personalul?

stefan_nitu07AUTOR REVIEW
    [13.08.13 08:17:25]

@shaq: Parcarea e cu circuit inchis, e bariera la intrare si e plin de camere de luat vederi. Personalul e ok.

shaq, stefan_nitu07
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: