ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2009
    ÎNSCRIS: 21.09.09
    SEP-2009
    [?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Placut si linistit, merita banii din plin

Am fost placut surprins de complex (ma rog, resort sau cum s-o numi). Un domeniu mare (zeci de hectare), amenajat superb (gazon, palmieri, maslini seculari, rondouri de flori) si avand in "dotare" servicii de calitate:

1. Cazarea:

Am stat la unul din sutele de bungalow-uri, care, desi aratau urme de uzura fizica (se simtea ca erau acolo de vreo 30 de ani), erau bine intretinute si foarte curate. Bungallow-ul este o solutie buna, mai ales pentru copii, deoarece ofera o camera spatioasa, baie, hol cu dulap generos pentru bagaje precum si o terasa micuta cu masa si scaune. Camera era dotata generos, cu climatizare, frigider, televizor, uscator de par, 2 paturi (unul simplu si unul dublu, un total impresionant de vreo 2, 6 metri "liniari" de pat). Noua ne-au adus un patut de copil din prima, fara sa-l cerem. Camera era servisata zilnic, asternuturile erau schimbate la 3 zile (adica la jumatatea sejurului), curatenie impecabila. Daca se hotarasc sa schimbe usile alea cam jerpelite precum si robinetii de la baie (de pe vremea lui Pazvante), voi da calificativ "exceptional", dar detaliile astea au avut, real vorbind, o importanta redusa in confortul nostru.

2. Domeniul

Componenta cea mai spectaculoasa (si rara dealtfel) este domeniul imens si luxuriant in care locuiesti. Camera ca si camera, dar odata iesit afara esti in mijlocul unei gradini botanice, linistite (fara acces auto) si relaxante, care a fost un lucru excelent pentru copii. Gazon impecabil, plante luxuriante, iepurasi, veverite, etc. Ma rog, ati prins ideea. De bine, de foarte bine chiar.

3. Personalul si organizarea

Personalul si organizarea mi-a lasat senzatia unei masinarii bine unse si a unei coregrafii atent studiate. In ciuda dimensiunii gigantice a complexului si a multitudinii de servicii (restaurant, snack bar, pool bar, magazin, hotel, punct medical, centru de sporturi acvatice, etc, etc), aveai senzatia unei afaceri bine integrate si bine coordonate. Oameni prietenosi si profesionisti. De la transferul bagajelor din parcare pana la bungalow pana la celelalte servicii, nota 10.

4. Restaurantul (-tele)

Mancare buna, multa si variata, nu am ce comenta. Restaurantul merita clar o stea in plus. Bufet si dimineata si seara, multe feluri de mancare, plin pana in ultima clipa. Ca exemplu, la cina se serveau minim 4 feluri de mancare (inclusiv unul vegetarian), 3-4 feluri de garnituri, nenumarate salate, branzuri si tzatziki-uri, un fel de desert sau fructe si inghetata. Bautura se plateste, cam 2 euro orice (cafea, sucuri, beri, etc). De apreciat si calitatea mancarii, absolut excelenta. La pranz restaurantul este inchis, dar doritorii pot manca la snack-bar-ul de pe plaja (ma rog, si restaurantul e pe plaja ca dealtfel cam orice pe-acolo) unde au mancare buna si la pret rezonabil (2 adulti + 1 copil cam 15 euro, fara bauturi).

5. Plaja

Nisip fin, umbrele de stuf, sezloange plus celelate servicii amintite mai sus la indemana. Sezloangele si umbrelele sunt cam scumpe (7 euro / zi pentru o umbrela si 2 sezloange), dar se compeseaza cu faptul ca mini market-ul este la 50 metri de ele si astfel o apa la 1/2 litru poate costa 30 de centi, o bere 70 de centi, etc.

Per total, raportul pret/calitate este impresionant, nu ma asteptam la servicii de asemenea calibru la pretul pe care l-am platit. Sejurul a costat 380 de euro pentru 2 persoane (plus un infant gratis), in total am cheltuit vreo 800 cu tot cu motorina, pranzuri, sezloange, beri din plin si alte alea. Daca luam last minute, puteam sa mai economisim vreo 50 euro, dar si asa a meritat fara discutie.

In jurul complexului sunt puzderie de taverne si localuri, astfel incat posibilitatile sunt multe. Ca si populatie, multi rusi (de toate varstele, de la tineri cu copii mici pana la bosorogi), cativa romani (nu multi), nemti, cehi, britanici (pe departe cei mai enervanti si zgomotosi dintre toti, nu credeam sa o zic pe asta dar prefer rusii de 10 ori). Datorita dimensiunii imense si a densitatii scazute de turisti in cadrul complexului, era cam tot timpul liniste si pace.

In fine, camerele ar mai trebui reovate si, daca e sa fiu carcotas, as putea aminti de cei 2 chelneri idioti care m-au enervat si alte asemenea, dar cred ca sunt mai importanti ceilalti 200 care si-au facut treaba impecabil. Sunt minusuri, dar se pierd in marea de plusuri pentru care excursia a meritat din plin.

Daca as fi omul care sa mearga de 2 ori in acelasi loc, m-as reintoarce cu siguranta.

Trimis de dsalageanu* in 21.09.09 20:43:38
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dsalageanu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja

[21.09.09 20:45:21]

Poze -> http://gallery.me.com/dsalageanu/100072

[21.09.09 20:47:34]

Am retinut link-ul pentru poze...dar parca ne-ar bucura si cateva incarcate alaturat la review. Multumim!

[21.09.09 20:54:31]

Notat. Imediat ce ma prind cum se face, upload-ui cateva poze.

[21.09.09 20:58:16]

Nimic mai simplu: click pe "adauga poza" [jos, sub toate fotografiile care le vezi in partea din dreapta], si de acolo cred ca iti va fi usor... numai ca necesita un pic de rabdare... server-ul este cel mai ardelenesc dintre servere... si le urca copacel, copacel .

Intre timp am aruncat un ochi pe galaria foto personala... aparatul foto face toti banii .

[21.09.09 21:01:01]

Ai sa razi, e un telefon mobil Cu rezolutia la jumatate fata de cea mai ieftina sapuniera

Nu subestima factorul uman (hah, ce modest mi-s)

[21.09.09 21:05:31]

)))))))), atunci nu subestimez factorul uman: adica manechinul [a se citi piticul care pozeaza divin]. Seara buna si spor la urcat fotografii!

banal
    [13.04.10 09:23:11]

buna, te rog zi-mi si mie traseul pe care l-ai urmat si daca parcarea este cu plata sau nu . merci

[13.04.10 09:29:18]

Salut, traseul pe care am mers a fost: Timisoara -> Moravita -> Vrsac -> Pancevo -> Beograd -> Skopie -> Tessaloniki -> Gerakini

In afara de Timisoara - Beograd si inca o portiune de 150 km la iesirea din Serbia spre Macedonia, cam tot drumul este autostrada (sa zicem peste 500 din 800 si ceva de km).

Parcarea la Gerakina Beach este inclusa in pretul cazarii, nu am platit nimic in plus. Parcarea in Salonic de exemplu ne-a costat vreo 2 Euro pe ora.

[22.03.11 07:52:05]

Salut, am cautat impresii si pe alte siteuri si pot spune ca am gasit destule pareri bune.

Interesant ce spui, anul acesta as vrea sa merg si eu acolo si, datorita faptului ca am probleme de deplasare as vrea sa stiu cat de buna e plaja si apa, adica daca sunt pietre in apa sau pe plaja, mai ales la intrarea in apa si daca aceasta se face lin. Asta deoarece am avut un accident si caut un loc cat mai aproape de plaja, cu plaja de nisip si fara pietre. Am citit despre hoteluri care erau pe plaja dar care stateau prost la acest capitol, cu plaje inguste, aglomerate, si servicii proaste, inclusiv papica.

Tinand cont ca merg cu baietelul meu de 3 ani chiar am nevoie de aceste informatii. In plus as vrea sa stiu daca seara pot merge la o plimbare in afara complexului, daca exista animatie pt copii, intelegi, nu vreau sa ma retrag in camera dupa cina. Cred ca oricine isi doreste o mica plimbare seara.

Spuneai de bauturi si cafea, apa, deci sa inteleg ca in HB inclus trebuie sa platesti acestea? Am o oferta de la o agentie care ma sfatuieste sa ma cazez in bungalow, deoarece camerele la hotel nu sunt prea bune.

Astept cat de repede posibil un raspuns din partea ta, si, multumesc pentru informatii.

[22.03.11 09:58:49]

Da, toate bauturile se platesc la HB, cam 2 Euro / buc. Bungalow-urile au avantajul ca sunt in gradina / parc, nu stiu cum sunt camerele din hotel dar, intuitiv, tind sa dau dreptate agentiei. Plaja este excelenta, intrare lina, nisip, apa linistita, nici un stres in directia asta.

In schimb, este important de retinut ca review-ul este de acum 2 ani, iar lumea (si Grecia) s-a mai schimbat un pic intre timp. Oameni care au fost mai recent pe-acolo vorbeau de bufete ceva mai putin pompoase, de personal ceva mai putin numeros si alte asemenea ajustari in directia reducerii de costuri. Nimic dramatic, dar totusi vizibil. Evident, asta este valabil cam pentru orice destinatie, nu doar pentru Gerakina Beach.

[22.03.11 10:02:06]

Multumesc mult, sper sa nu faca rabat si la calitate, intelegem toti ca este criza, dar macar daca au redus din cantitate sa nu fi umblat si la calitate.

[22.03.11 10:09:18]

Asteptam impresii dupa concediu! Distractie placuta

[22.03.11 10:14:24]

Multumesc, sigur voi posta. Cat mai detaliat daca voi putea.

banal, dsalageanu*, mikulis
    Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Village (ex Gerakina Beach Bungallows):