ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2012
    ÎNSCRIS: 26.08.08
    DEC-2011
    2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Durereee

Pensiunea Valeria “un pic mai bine ca acasa”

Oferta De Revelion 2012

Pensiune Completa si Masa Festiva De Revelion

Tarif 1600 Lei/persoana/pachet 5 Nopti cazare

Perioada 29.12.2011 – 3.01.2012

Va stam la dispozitie cu un pachet de 6 zile/5 nopti cu adevărat mirifice cu programe, petreceri si meniuri deosebite, inclusiv masa festiva de Revelion.

29.12.11 (joi). -incepand cu ora 17:00, vă aşteptăm cu inima deschisă, cu vin şi ţuică naturală fiartă si placinte poale-n brau, ca la noi în Bucovina

Ora 19- Cina-sarmalute in foi de vita cu smantana si mamaliguta, racituri, papanasi cu branza proaspata si dulceata de afine, toate stropite cu bauturi specific zonei.

30.12.11 (vineri). -ora 8.30-10.30 Mic dejun Bio-bufet plin de bucate traditionale facute in casa.

Vizite la manastirile din zona Manastirea Voronet, Humor, Sucevita, Moldovita, Putna

-plimbare cu telescaunul pe Partia Soimul, ski, sanius, patinaj

Pranz-ciorbe, tochituri bucovinene, deserturi delicioase

Ora 18- Cina campeneasca - gratare la foisorul cu etaj, unde puteti savura vinul fiert al casei, afinata, tuica de pruna naturala, branza de burduf, cozonaci.

Ansamblu de colindatori si uratori, datini si obiceiuri bucovinene.

31.12.2011 (sambata) - ora 8.30-11.00 Mic dejun Bio-bufet

Pranz cu preparate si bauturi autohtone.

Ora 20 -masa festiva de Revelion ca in Bucovina

-preparate traditionale din porc, antreuri gustoase, pastrav, sarmalute in oale de lut la cuptor, frigarui cu cartofi copti la ceaun, racituri de casa, muraturi asortate carnaciori cu branza de oaie si mamaliguta, salate cu hribi, mere coapte cu scortisoara si inghetata, dulciuri din bucataria bucovineana!

-program artistic cu uratori si colindatori, dans, sampanie si distractie

La Multi Ani 2011-foc de artificii

1.01.12- (duminica) ora 10-13 Brunch-bufet

Optional: relaxare in piscina interioara incalzita, sauna din complexul Arinis, plimbari cu sania

Ora 18-, cina - bufet cu mancaruri si bauturi alese alaturi de formatie cu solisti care va vor incanta seara

2.01.12 (luni) – Mic dejun Bio-bufet

Pranz

Cina

3.01.2012- ora 8.30-11.00 Mic dejun Bio-bufet

Plecarea invitatilor. Ramas bun, sa va fie anul bun!

Pachetul ofera: 5 nopti cazare cu pensiune completa, masa festiva de Revelion

Toate bucatele sunt naturale, preparate in casa bauturile autohtone (tuica fiarta, vin natural la carafa, afinata) sunt incluse doar in cadrul meselor festive si a celor specificate in program (pranz si cina).

Copii – 0-6 ani gratuit fara pat suplimentar, 6-12 ani 50% cu pat suplimentar, care se achita la receptie, peste 12 ani plata integrala.

Locurile in camere se pot alege pe principiul primul venit, primul servit.

Conditii de rezervare:

-50% avans la comanda ferma iar diferenta de 50% pana la data de 01 Dec 2011.

Avansul nu se restituie in cazul anularii rezervarii.

Pentru orice detalii va stam la dispozitie.

Va garantam un Revelion de basm!

•Peisaj frumos... vila frumoasa... proprietar si personal de o nesimtire si o indolenta cum greu gasesti. Abia m-am intors de acolo, unde am petrecut cel mai "tare" revelion din viata: o parte din oaspeti s-au spalat cu apa plata si minerala inainte de petrecere pentru ca s-a terminat apa din stoc, toata noaptea ne-am pus muzica singuri pentru ca DJ-ul n-a mai venit si cand am vazut play list-ul pregatit de fata proprietarei am dat sa plang... si cel mai tare a fost meniul.

•Meniu revelion: un antreu obosit si un castronel cu racitura, un pastrav stingher in farfurie (nicio garnitura), o fripturica cu 2 linguri de piure intinse pe jumatate de farfurie intr-un strat foarte subtire si ultimul fel 2 linguri de branza framantata cu un cabanos prajit si salata cine a prins... si o felie de tort. Vinul a venit abia la pastrav (pe la 11 noaptea) si o sampanie la 7-9 persoane.

Daca sunteti in trecere intrati sa dormiti (merita) dar nu stati mai mult_APAR REGRETE AMARNICE.

Nu a venit nimeni sa ne intampine (nu tu pupaturi si imbratisari cum se promit la inceput) nu tuica fiarta si vin fiert, nu tu mancaruri traditionale pana nu ne-am luat de "doamna" Valeria. Gazdele si personalul de o nesimtire si indolenta cum greu poti intalni. RU-SI-NE!!!

Asa cum a promis gazda: am avut un revelion de basm!!!

Trimis de mir3lly* in 03.01.12 19:33:35
    Validat / Publicat: 03.01.12 20:34:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 2832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mir3lly*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Oferta a fost prezentata...unde vedeti in meniul celor 6 zile acest fel de mancare? Nici la cantina saracilor nu se serveste asa ceva daramite la o pensiune de 3* in meniul de revelion!!! Posibil ca unii sa spuna ca e aceeasi farfurie cu bucate traditionale postata si de "sixn2003"...NU ESTE!

kelyboy
    [04.01.12 10:48:11]

Cred ca daca ati fi citit review-ul scris de catre colega AFA silvia tudoran despre aceasta locatie si despre cum s-au desfasurat lucrurile la masa de Paste anul trecut la aceasta pensiune, v-ar fi dat de gandit si poate ca ati fi evitat "ratarea" Revelionului din acest an, inca odata AFA isi arata "importanta", sper ca pe viitor sa nu mai aveti astfel de "neplaceri". Un an bun si vacante frumoase!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.01.12 11:05:07]

Înțeleg revolta și dezgustul tău pentru o ofertă fabuloasă doar pe hârtie, dar de tot râsul în realitate. Păcat însă că nu ai făcut și câteva poze, măcar cu păstrăvul stingher din farfurie!

Și totuși... măcar după ce v-ați

luat de "doamna" Valeria

, au apărut bucatele tradiționale, colindătorii și urătorii, formația de artiști? Că nefiind zăpadă (presupun), despre plimbarea cu sania cu... zurgălăi, nici nu mai întreb!

Am citit în ultimele zile atât de multe impresii nefavorabile despre pensiunile (din țară și din Bulgaria), care au oferit turiștilor șansa petrecerii cu adevărat a unui ”Revelion de neuitat”, în sensul rău al expresiei, încât mă gândesc cu mâhnire că astfel, turismul nostru niciodată nu va evolua în bine și se va irosi și șansa, viabilă de altfel, a susținerii economiei pe seama acestei adevărate industrii. Păcat!

[04.01.12 11:27:51]

SA LE FIE RUSINE GAZDELOR. EVITATI ACEASTA PENSIUNE.

IMI PARE RAU PT. CONCEDIILE DE SARBATORI RATATE IN BUCOVINA.

[04.01.12 18:56:55]

Pentru scurta durata au aparut mancarurile traditionale (un platou pe 31 dec. dimineata si pe 30 dec seara (la foisor)... in rest pot spune ca pentru evitarea oricaror pericole a cam disparut vinul de pe masa (cu exceptia noptii de revelion).

Pe 1 ian. ni s-a dat bere: 4 sticle (ciuc, silva, gosser, heineken) la 4 familii... asta pentru a creste competitivitatea... cine prinde castiga un nou platou traditional bucovinean. Din pacate nu a castigat nimeni si premiul se reporteaza pentru 2013. SUCCES!!!

ASTEPTAM CU DRAG ORA INCHIDERII!!!

[04.01.12 19:54:33]

Pozele cu carnatul stingher, friptura generoasa si salata de hribi fac parte din meniul de revelion, postate de un tovaras de suferinta!!!

[06.01.12 18:03:37]

Am postat si pe site-ul oficial al pensiunii: "pensiunea-valeria.ro" si mi-am exprimat opinia despre calitatea serviciilor oferite de catre "doamna" Valeria, dar am constatat ca ele au disparut de la o zi la alta. Cred ca asta denota ce fel de oameni se afla in spatele acelor vorbe frumoase cu care incearca sa te ademeneasca. Inca o data RUSINE, RUSINE, RUSINE!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [06.01.12 18:55:41]

Mda... din cartea lor de oaspeţi:

Graydon [graydonhazenberg (at) gmail (dot) com]

Locaţie:

Switzerland

IP: 89.202.154.164

I had interesting conversations with the daughter of the proprietor

IP-ul este într-adevăr de Elveţia (adică mesajul a fost scris de pe sau a trecut printr-un server din Elveţia), dar un elveţian sau un englez nu s-ar referi la 'proprietar' folosind acel cuvânt (false-friend), pe care doar un român l-ar scrie în acel context. Fraza de mai sus ar fi trebuit scrisă în engleză cam aşa: "I had interesting conversations with the owner's daughter"...

ANTONIO SANTORO

Locaţie: ITALIA

IP: 92.114.108.17

Cara Julia, siamo tornati a Parma...

Atunci cum mama naibii scrieţi de la un calculator din... Suceava?!?

Evident că orice nemulţumire scrisă acolo e ştearsă.

Scuze că nu am putut să rezist tentaţiei de a comenta. Promit să n-o mai fac (prea des).

Fără PMA!

adryana
    [07.01.12 12:57:09]

@dragos, cata dreptate ai, ce sa spun, am ramas fara cuvinte. Ar fi bine sa nu te mai abtii de acum inainte, ai face un bine altora. Dar oare e prima data cand se observa asta? eu deja observ imediat cand vorbeste concurenta. Cuvintele sunt de prisos, nu pot sa zic mai multe. Mi-am dat si eu seama tot mai mult ca este f. greu sa alegi o locatie indiferent daca e in tara sau strainatate, care sa te multumeasca deplin si sa te simti macar la fel de bine ca acasa. Asta deoarece ca acasa nu e mai bine nicaieri. Apoi dupa ce ai noroc si gasesti locatia respectiva si ai un revelion de neuitat acolo, apare o alta problema, caci poate altuia nu-i va place. Va merge si apoi va scrie negativ, dupa ce tu scrii numai de bine. Eu inca astept sa gasesc locatia ideala, dar poate o voi gasi vreodata? pana atunci mai bine nu mai risc si stau acasa. Mai am o intrebare: in lipsa unor poze doveditoare, cum si care sunt motivele care sa faca sa se voteze un review, unul oarecare, sa fie oare increderea ?se merge pe increderea a cele scrise?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [07.01.12 13:18:49]

@adryana: mă faci să mai îmi încalc odată promisiunea...

eu deja observ imediat cand vorbeste concurenta.

Aici nu e deloc vorba despre concurenţă; dimpotrivă - despre modul cum încearcă proprietarii/administratorii unor unităţi de cazare să distorsioneze percepţia publicului asupra afacerii lor.

Over&out.

[07.01.12 18:39:57]

O alta impresie postata pe site-ul pensiunii la rubrica impresii, sa vedem cat va rezista:

FUGITI CAT PUTETI DE PENSIUNEA VALERIA! AM PETRECUT ACOLO UN SEJUR DE REVELION DE 5 NOPTI DE COSMAR! NU AS RECOMANDA NICI DUSMANILOR MEI!

[07.01.12 23:05:34]

@ovy2k5: deja impresia mea postata pe site. ul pensiunii a fost stearsa!

[07.01.12 23:14:14]

@ovy2k5: si chiar impresia de mai sus a disparut de pe site! cata neseriozitate!!!

[08.01.12 16:22:44]

Chiar daca nu am pus si fotografii, totul este adevarat. In noaptea de revelion am fost ocupati cu muzica (dj-ul nu a mai venit). Au aparut si alte reactii negative ale celor ce au fost tovarasi de suferinta. Macar sa se stie si sa nu mai fie inselati si altii. Multumiri administratorului acestui site, seriozitatea va caracterizeaza!!!

[08.01.12 17:28:07]

@mir3lly: sal! aici Tulcea! voi stiti ca ceea ce au facut gazdele este inselaciune? Deja este vorba despre altceva! E ca si cand ai promite ca vinzi ceva si de fapt tu vinzi altceva!

mai vb!

[08.01.12 19:11:24]

@mariana. olaru: Am fost si eu la pensiune, dar vara, nu de sarbatori. Sincer, cred ca expresia "de tot rasul" nu se potriveste deloc cu modul in care am fost primit si tratat. Dimpotriva. Si nu sustin doar eu asta - va rog sa cititi si alte pareri, ale altor turisti care au postat pe acest site. Probabil ca exista si clienti nemultumiti sau care au zile proaste exact de sarbatori... nu stiu. Ceea ce stiu din proprie experienta este ca, intr-adevar, la pensiunea Valeria m-am simtit chiar foarte bine.

[08.01.12 19:14:55]

@ovy2k5: Mie sincer mi se pare ca exagerati

[08.01.12 19:25:36]

@Dragos: Probabil singura solutie e sa trimiti un email decent la [graydonhazenberg (at) gmail (dot) com] ca sa afli adevarul.

Scuze, dar nici eu nu am putut rezista tentatiei, pentru ca vad ca sunteti prea porniti cu totii si fara a fi in cunostinta de cauza. Mergeti la vara in Voronet si va veti convinge. Eu m-am simtit excelent. O zi buna. Inca odata, scuze.

[08.01.12 19:39:54]

Trebuie acceptate toate impresiile, ce mi se pare anormal este faptul ca sunt strese acele impresii negative de pe site-ul pensiunii... de ce oare?

[08.01.12 20:07:03]

@voronet: NU VA MAI POSTATI SINGURI MESAJE DE LAUDA LA ADRESA PENSIUNII VOASTRE!!! ALTFEL NU AR MAI FI DISPARUT MESAJELE DE NEMULTUMIRE DE PE SITE. UL VOSTRU!

[08.01.12 20:07:08]

@ovy2k5: Aici ai dreptate, chiar daca impresia mea a fost pozitiva... La vara o sa o intreb pe doamna Vali. Oricum, cine se ocupa de site este foaaarte prompt, dupa cate am inteles aici ))

[08.01.12 20:19:04]

@sixn2003: Da. Vad ca trebuie sa raspund si la acest mesaj. Nu e vina mea ca au disparut mesajele acelea. Si nici ca unii chiar apreciaza pensiunea (cei care au mai postat despre pensiune). Sorry, n-o sa stau sa mai raspund, pentru ca am si alte treburi mai importante - probabil veti comenta si acest lucru... dar parca am fi la "usa cortului". Pentru cine pricepe... eu sunt unul dintre clientii multumiti. Am trecut pe aici, mi-am spus parerea... cine are timp de comentarii, n-are decat sa o faca. Exista si lucruri mai utile de facut care ma asteapta. O zi buna tuturor si mult noroc!

[08.01.12 20:43:24]

Draga "Voronet": Daca ai impresia ca am plecat din Galati tocmai in inima Bucovinei ca sa avem de ce exagera, te inseli amarnic. Tot ceea ce iti doresc este sa patesti la fel ca noi, atunci poate nu o sa fii asa reticent la parerile noastre. Chiar ti se pare ca exageram???

webmaster20*
    [08.01.12 20:55:46]

Aceste discutii in contradictoriu pot continua la infinit. Va rog sa interveniti in continuare doar daca aveti ceva nou de mentionat, in caz contrar, firul de discutie va fi inchis.

[09.01.12 10:20:35]

Deja de pe site-ul oficial al pensiunii "pensiunea-valeria.ro" a disparut capitolul "impresii"... cred ca este evident de ce.

Este normal sa fim suparati si este anormal ca cei de la pensiune sa nu spuna nimic (in afara de ce ne-au spus acolo) si sa incerce sa stearga toate urmele.

Nu incerc sa intru in contradictoriu cu nimeni... am semnalat o neregula si cine vrea sa creada bine dar este o vorba... "cand un om spune ca esti beat, nu-l bagi in seama... cand mai multi oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci".

[09.01.12 16:56:58]

@mir3lly: Am văzut si noi ca au dispărut toate mesajele negative si au rămas numai cele de lauda si probabil ca au obosit sa tot stearga mesaje si au scos rubrica de "Impresii"!

Dan Florariu
    [28.01.12 21:48:06]

Degeaba va mai intrebati de ce dispar mesajele de nemultumire, e destul de clar: sunt sterse de cei care postau mesaje pozitive (proprietarii) sau de cei care s-au cazat acolo si nu erau si proprietarii acolo!!! lucru ce nu se prea poate.

Imi pare rau ca voi ati patit-o asa de rau de revelion si ati cheltuit multi bani dar fiti multumiti ca ati scapat de acolo fara sa luati si ceva boli de la meniul minune.

Toate bune.

[27.12.14 15:02:39]

[27.12.14 15:50:58]

@webmaster26 - Coordonatele sunt ok - cu zoom se vede curtea pensiunii

adryana, Dan Florariu, kelyboy, mariana.olaru, mir3lly*, ovy2k5, sixn2003, voronet
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valeria: