ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2011
ÎNSCRIS: 03.05.09
AUG-2011

Către satisfăcător

Recomand hotelul Meteor

Am petrecut un concediu excelent in Jupiter, impreuna cu sotia mea, pe asa de mult "hulitul" litoralu romanesc. Daca nu pleci in concediu optimist, este mai bine sa stai acasa, pentru ca asta e ingredientul unei vacante reusite. Noua ne-a reusit, puteti incerca si voi...

Am sa incep cu drumul pana acolo, care pe mine m-a surprins placut, desi unele forumuri erau de-a dreptul halucinante in privinta asta. Asadar, am plecat la ora 5 a. m. din Ploiesti, via Otopeni-Centura Buc. -A2-Cernavoda-Murfatlar-A4-Jupiter, in total 330 km. Timpul a fost de circa 4 ore cu o pauza de 20 min. Satisfactie: majora, fara ambuteiaje sau "bara la bara", iar prin scurtatura cu A4 cred ca economisit circa o ora, prin acolirea orasului Constanta. Este o mare realizare pentru cei ce merg in zona de sud a Litoralului.

Cazarea, ca procedura, a fost rapida si la o ora la care noi sincer nu ne asteptam: la ora 9 a. m. am ajuns la receptie, iar la 9:30 paseam in camera. Este pentru prima data in cei 50 de ani de trai personal cand mi se intampla acest lucru pe Litoral (de obicei ma cazam dupa ora 14). Nota bene pentru personalul de la receptie, care ne-a explicat in detaliu procedurile (apropos, la 9:30 cand am intrat in camera aveam in posesie si bonurile valorice de masa). Deci se poate...

Camera, cu aer conditionat (asa cum aveam optiunea de la agentia de la care am cumparat biletul), curata, cu balcon, cu doua sezlonguri (cam vechi, dar solide), baie cu dus, mini-racitor, tv. , toate functionale.

Curatenia in camera s-a facut zilnic, iar prosoapele au fost schimbate matematic la doua zile. Deci iarasi se poate...

Ascensoarele, in numar de 3, toate functionale si fara a inregistra blocajele caracteristice hotelurilor romanesti.

Restaurantul si terasa nu le recomand, deoarece ambele ofera o gama redusa de preparate culinare fata de meniul care este prezentat cu "mandrie" de personalul localului. Pacat de faptul ca terasa are o pozitie de invidiat: aproape ca atingi marea... Si inca un aspect negativ: cand am fost singura data sa mancam ceva la restaurant, am dorit sa mergem pe terasa din dotare, insa am fost refuzati politicos, deoarece nu erau... turisti suficienti in hotel... Am ramas blocati si eu si soata mea, dar asta e, la capitolul asta mai e mult de lucru...

Plaja de langa hotel este mica si cam neglijata, insa asa cum am mai spus noi am fost acolo cu gandul de a ne simti bine, si am facut abstractie de pietre si alge. Aici cred ca ar trebui sa se insiste pe intreg Litoralul, fiindca suntem intradevar printre privilegiatii Europei, avand iesire la mare, insa nu stim sa speculam in sens pozitiv aceasta mana cereasca. Ne pierdem in drumuri pentru biciclete si sali polivalente (nu zic, si astea sunt necesare) si abandonam sistematic mina asta de aur care este Litoralul. Pacat...

Bonurile valorice puteau fi consumate la o serie de 4 terase din statiune (nu le dau numele) unde pretul fata de restaurantele hotelului erau mult mai accesibile, iar sortimentul si gramajul pe gustul tuturor.

In rest, mai pot spune ca nu a fost deloc aglomerat, iar faptul ca te poti simti bine la noi la mare a fost reconfortant pentru noi.

Cam atat despre ceea ce a fost, sa speram ca ceea ce urmeaza va fi mai atractiv, pentru a readuce romanii la noi la mare.

Trimis de crisyman in 26.08.11 07:56:15
Validat / Publicat: 26.08.11 09:00:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Eforie Sud, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 3042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisyman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂMeteor Hotel [Jupiter]: