ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
DIN: Calarasi
ÎNSCRIS: 24.08.10
JUL-2010

Foarte nemulțumit

Prima si ultima vacanta pe litoralul bulgaresc!

Manati de superlativele aduse peste tot litoralului bulgaresc, am ajuns si noi cu sacul la pomul laudat.

Am avut bilet cu demipensiune, masa servita in regim bufet suedez.

Noua nu ne-a placut pentru ca:

- programul bufetului parca era cam scurt iar felurile de mancare cam aceleasi in fiecare zi; daca ajungeai spre sfarsitul programului nu mai gaseai mare lucru iar daca ajungeai spre inceput, era foarte aglomerat si trebuia sa astepti pana se elibera o masa!

Desi bulgarii sunt gradinari renumiti, legumele servite in acest restaurant nu aveau nici un gust! Parca mancai papura, nu rosii ori castraveti...

In plus, avand si un copil de un an cu noi, am fi vrut sa-l hranim in camera, fiind mai zvapaiat de fel si nevrand sa-i deranjam pe ceilalti turisti. Dar angajatii bufetului ne-au interzis sa "furam" mancarea! Desi o luam intr-o caserola speciala pentru bibici si trebuie sa ne fi vazut cum ne patimeam cu el la masa...

In bufet era un permanent curent de aer. La fel si in camera ori la receptia hotelului, destul de mica pentru turistii care se inghesuiau cu laptopurile pentru a prinde netul, care nu ajungea decat in cateva camere.

Acest curent de aer mi-a provocat o durere de mijloc de care ma tratez (in RO, evident...) si dupa doua luni! Am fost atunci sa caut la vreo farmacie un tratament pentru mine si unul pentru bebe, care pentru prima data intr-un an de cand s-a nascut a racit!

Am cunoscut atunci o vanzatoare de farmacie foarte deranjata de faptul ca i-am trecut pragul! N-a inteles mare lucru din ce-i ceream (engleza, romana...), in final mi-a aruncat scarbita pe tejghea ceea ce pana la urma, dupa ce m-am uitat prin vitrine, i-am indicat cu mana...

Plaja, desi lina si cu nisipul fin, era plina de alge! Care se intindeau pana la 2 metri in apa iar seara isi raspandeau miasma in toata statiunea!

A fost nu o vacanta, ci un cosmar de neuitat!

Este, evident, doar parerea noastra, fiindca am fost in grup, multi tot cu copii mici, dar care s-au simtit probabil bine, din moment ce au ramas pana la sfarsitul perioadei rezervate. Noi nu am rezistat, am plecat cu o zi mai devreme.

Trimis de adrian01 in 24.08.10 12:33:35

VIZUALIZĂRI: 2574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian01); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

zsolt_tusnad
    [24.08.10 16:08:05]

Asta suna mai mult a reclama pentru litoralul nostru...

unde poti sa mergi 3 persoane cu 260 Euro? Doar la Costinesti sau in Vama cu cortul.

Cazarea 25%, plaja 25%... anti reclama.

bella08032010
    [02.07.11 16:12:55]

Oricum... in afara de mancare multa... si nu chiar de calitate (ma refer la reprepararea salamurilor, cascavalului... cel la 2 bani / kg. de la noi de la Metro... folosit la pizza, etc.) la care aduni, ,,davai taxa" pe locurile de parcare / ridicare masina sa nu zic furt auto (un VW golf 4 de Arges si Opel de Cluj amandoua odata pe data de 28.06.2011 - camere video, nimeni nu a averificat inregistrarile, politia nu stie cel putin engleza, nu ia ineresat nimic, nici macar actele de furt - le-a asig. in 2 zile - bietii romani au ramas si fara bani si au dormit pe holurile hotelului, sezlonguri, umbrele, preturi duble sau triple fata de la noi la bere, etc. nu prea ai mare distractie... doar griji. Nu zic ca la noi e perfect... dar macar se vorbeste 1-2 limbi, te descurci... si daca alegi o statiune si un hotel bun... dai aceiasi bani. vorba ramanului: la pomul laudat nu te du cu sacul!

Visan125
    [17.08.11 01:50:11]

Inteleg ca nota mica de la cazare a fost din cauza curentului, nu? Legat de luatul alimentelor in camera, acest lucru este interzis in multe hoteluri. Nu este un aparthotel cu kitchineta inclusa. Dar noi suntem romani, nu?

Programul de mic dejun, la fel ca si in celelalte hoteluri de mai peste tot, nu se prelungeste pana spre pranz asa cum isi imagineaza unii ca la bulgari curge lapte si miere.

sanzaiana*
    [31.05.12 21:57:29]

@bella08032010: @bella08032010: draga si mie mi-au furat masina in 2008 exact la acest hotel... am cosmaruri de atunci si regret concediul (daca il pot numi asa) din acest rahat de tara... ai mare dreptate, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul... am renuntat sa mai ies din tara pt. concedii, merg la noi, dau mai mult dar dorm linistita noaptea... imi pare rau pt. toti cei care au trecut prin asemenea experiente... e strigator la cer cum se comporta ei cu turistii...

cristi_an3000
    [01.06.12 09:41:17]

@sanziana, daca ti s-a furat masina in Bulgaria si ai cosmaruri cand vine vorba despre aceasta tara, sa stii ca mai exista si alte tari si ca asta nu e un motiv pentru a te limita doar la Romania. sunt atat de multe locuri de vazut ca nu ajunge o viata... pacat sa nu mai iesi din tara.

soreno29
    [01.06.12 12:51:42]

si eu o sa merg la vara in sunny beach asa ca pentru cei ce merg cu masina singura solutie ar fi un casco international... sunt multe societati de asigurari care il ofera aditional... iar unele daca faci rca la ei si ai si casco... il dau ca bonus... asa ca... e o masura de prevedere in plus pentru o vacanta cat de cat linistita... iti fura masina da mai recuperezi ceva

soare sa fie si sa ne vedem cu bine in august la sunny beach!

sanzaiana*
    [01.06.12 13:10:09]

@cristi_an3000: multumesc mult pentru sfat... poate anul viitor Portofino, Turcia si garantat nu cu masina... poate cu autocarul... concediu placut si vacanta de vis va doresc

!

bella08032010
    [04.06.12 13:52:21]

ptr. soreno... ai grija si cu casco... vei primi banii in 2 ani... de la furt... dupa multi nervi. amenintari, draci, si cam 75-80%... si cu ce te intorci de unde ramai pe jos... fara acte, bani... si altele... oricum bafta la cei indrazneti...

PS... am vazut ca multi isi demonteaza ceva piese de pe la motor... sa nu plece hotii cu masinile... sau puteti lua volanul in camera sau sal depuneti le seiful cu valori al hotelului. politia din Bulgarie e mana-n mana cu hotii... defact demonteaza masinile.

bella08032010, sanzaiana*, soreno29, Visan125, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂLion Hotel: