ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
    ÎNSCRIS: 10.08.10
    JUL-2010
    2 AD. + 2 COPII

Am vizitat Londra

Am avut norocul sa stau 6 zile in Londra si sa nu ploua. Am calatorit cu Taromul (biletele le-am achizitionat cu 7 luni inainte). Din aeroportul Heathrow am luat cardul Oyster zonele 1-6 / 7 zile/ pers. 50 lire. Zonele 1-6 inseamna toata Londra pana la aeroportul Heathrow inclusiv. Se poate achizitiona si doar un drum dus-intors aeroport-centru si abonament zonele 1-2 / 7 zile/ persoana 25 lire.

Am fost cazati la Premier Inn County Hall, langa podul Westminster si London Eye, vizavi de Big Ben, chiar in "inima" Londrei. Rezervarea la hotel am facut-o prin booking. com. Cazarea a fost OK, desi aerul conditionat nu functiona, dar camera era dotata cu 2 ventilatoare. Tanti de la Satu Mare care facea curat in camere s-a facut de rusine. Nu merita cele 2 ire/ camera cu care este platita, cel putin in cazul nostru. Inafara de faptul ca aspira, schimba prosoapele lasate pe jos si stergea oglinda, nu ne-a schimbat niciodata asternuturile, in ultima zi ramasesem fara hartie igienica, la dus lipsea samponul, iar gunoiul il lua o zi da o zi nu. In ceea ce priveste micul dejun, acesta era coplesitor. Gaseai cafea, lapte, ceai, iaurt, cereale, gem, unt, croasanti, fasole cu carnati, oua ochi si omleta, sunca, ciuperci, fructe proaspete, fructe confiate...

N-am reusit sa vizitam tot ce ne-am propus, dar am fost la Muzeul Figurilor de Ceara care mi-a placut foarte mult. In apropiere era parcul Regency cu Gradina Zoologica. Am mers cu vaporasul pe Tamisa, ne-am invartit in roata, am fost la slujba la Westminster Abbey. Ne-am plimbat in Hyde Park si St. James Park, am vazut schimbarea garzii la Buckingham Palace. Am prins o nunta la catedrala St. Paul. Am facut cumparaturi pe Oxford street, la Hamleys (magazin de jucarii cu 6 etaje) si Harolds. Apa, fructe, sandwichuri, dulciuri... la preturi rezonabile gasiti la minimarketurile TESCO (este langa Big Ben, Trafalgar Square).

Sunt multe de spus despre Londra, e impresionanta. Sper sa ma intorc curand sa vad si ceea ce nu am reusit la prima vizita.

Trimis de Albatros* in 10.08.10 15:16:26
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 4389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albatros*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 impresionanta Roata Londrei

lizuk
    [10.08.10 15:23:27]

Am ajuns sa invidiez pe oricine care ajunge sa-si faca vacanta la Londra... Ma bucur ca v-a placut. Si noi am apucat sa vedem prea putine din ce ne-am propus si am zis ca trebuie sa ne intoarcem

axa
    [21.08.10 14:55:26]

Cum trebuie sa te imbraci pentru luna septembrie ?

Cate lire ai nevoie pe zi pentru pranz si seara ?

Cum se cheama adaptorul pt. priza si unde il gasesti? Multumesc,

Albatros*AUTOR REVIEW
    [22.08.10 11:17:45]

Noi am fost la sfarsitul lui iulie si erau 22-23 grade C. In septembrie cu siguranta o geaca cu gluga va va fi de mare ajutor, temperaturile nu depasesc 20 grade.

In ceea ce priveste masa cam 15 lire/pers/masa daca mancati la restaurant. Depinde de pretentii.

Adaptorul de priza pentru Marea Britanie se gaseste in magazinele de electrice si costa 3, 5 lei. Acolo il gasiti la 2 lire.

Albatros*, axa, lizuk
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: