ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2010
ÎNSCRIS: 11.06.10
AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

Asa si asa

Anul trecut am fost si noi la Boriana - am ajuns pe la ora 12.30 si au zis ca ne pot caza imediat - la receptie erau doua persoane, un pustiulica si o tipa mai in varsta - am nimerit la pustiulica - am dat voucerele (cu 10 eur in ele) cu mentiunea "sea view" - ne da cheia, ne intreaba de bagaje - eu zic, mai intai sa vad camera - ma trimite cu un alt pustiulica la camera - binenteles, cado' pentru "mamaligichi", vedere la sea view de la parter, adica grand sea view - ma intorc la baietel si zic: eu nu stau la parter ca am copil mic si ca nu e nicio problema, mai astept pana se elibereaza o camera - au gasit "cu greutate" o camera la etajul 2, luat cheie, vazut, placut.

Am intrebat de bratara si mi-a zis ca dupa ora 16 cand se termina masa, asta in timp ce tipa de la receptie le "monta" bratari unei familii - i-am aratat pustiulicului ce face colega lui, si dupa o discutie in bulgara intre ei, ne-au pus si noua.

Deci, din start ne-au lasat un gust amar...

Acum sa va povestesc cate ceva despre celelalte aspecte - camera e destul de mica, ca acces intre pat si masuta de tv, in schimb mult mai curata decat cea de la hotel Elitsa din 2008 - se facea curatenie zilnic, asternuturile se schimbau la 2 zile - la inceput mi-au trezit fetita de vreo doua ori (veneau pe la 15. 30) - le-am explicat ca nu mai dorim curatenie la ora aceea, au inteles si nu ne-au mai deranjat.

Mancarea: a fost cam proasta (comparativ cu Elitsa 2008 - poate ca incepuse criza), dimineata: mezelurile aveau gustul acela de "stat prea mult in frigider", cafeaua de la automate era bunicica, clatite "on-line" doar daca le doreai asa de mult ca sa stai la o coada de vreo 20min. , ouale scrambled erau cam cruzi, carnatii/cremwustii de genul bulgaresc cu f. multe condimente (cimbru) ; la pranz de regula doua supe, una obligatoriu crema, in rest cartofi prajiti, la cuptor, mazare, verdeturi, ... mancare ceva mai buna; seara in schimb nu prea aveai de unde sa alegi, "oferta" era cam limitata; masa o puteai lua si pe marginea piscinei, afara si in interior - aveau aer conditionat, era placut. Exista si un "Kinder Bar" unde, ar fi trebuit sa fie mancare pentru copii - in general era un fel de coliva, hrisca, habar n-am, dar pe care se bateau copii nemti, niste varza de Bruxelles si niste brocoli fierte, piure din fulgi, cremwusti si "hamburg" (cum le ziceau bulgarii) , mai precis un fel de chiftea cu mult cimbru.

Parcarea - nicio problema, se parca la liziera padurii, locuri multe, n-am auzit de furturi sau alte probleme...

Piscina - curata, avea o mica cascada, dar program cu masura - vreo ora pe la pranz si vreo ora dupa-amiaza, in rest canci, statea oprita.

Plaja - foarte curata si linistita - daca voiai loc pe un sezlong mai aproape de mare trebuia sa te trezesti de dimineata sau, cum faceau unii, sa te trezesti cu noaptea in cap (erau si nemti care faceau asta, si vreo 5 familii de romani care se roteau) lasau prosoapele apoi mergeau sa isi continue somnul si reveneau pe la ora 10.

Animatorii - cam slabuti - program de criza - vreo ora dimineata la piscina iar dupa amiaza prin rotatie pe la hotelurile elitsa, nona si boriana.

Trimis de stefan2008v in 11.06.10 22:40:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Hotel Elitsa

VIZUALIZĂRI: 3103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefan2008v); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
    [11.06.10 23:04:11]

@stefan2008v

Cred că ai greşit la rubrica DATE SEJUR:AUG-2010.

Scrie printrun ecou, data sejurului şi un webmaster o să o modifice.

L.E.: Bine ai venit în comunitatea AmFostAcolo, te mai aşteptăm şi cu alte impresii.

Până atunci, ai de la mine un vot de încurajare.

stefan2008vAUTOR REVIEW
    [11.06.10 23:07:49]

Data sejur: aug-2009 , rog admin-ul sa modifice

[11.06.10 23:27:55]

ajustat perioada in care s-a desfasurat vacanta, conform cererii

valimi
    [12.06.10 09:23:03]

Bine ai venit pe site!

Felicitari pentru un review amamnuntit si util.

Puncte de la mine!

piticot
    [07.07.10 20:03:26]

Am de ales intre Nona si Boryana, ce parere aveti ? si...inca ceva : se poate iesi cu mancarea la terasa? intreb pentru ca sunt fumator...multumesc anticipat

stefan2008vAUTOR REVIEW
    [07.07.10 20:06:29]

alege boryana - nona nu are piscina si este mai putin curat.

Boriana are terasa in lungul piscinei - e f. frumos sa mananci afara - vezi ca am pus si niste poze cu terasa

Zoazore
    [29.02.12 10:43:32]

Cum faceti voi, ca am mai citit si la altii, de tot prindeti parterul? Noi avem 4 ani de Bulgaria din care 3 de Albena si n-am "prins" niciodata parter. Si nici spaga n-am dat NICIODATA! Am ajuns, am dat biletul si ne-au dat camera. In afara de VIVA Club-Nisipuri si de Magnolia, care nu erau pe malul marii, si Laguna si Boriyana tot la etaj si spre mare am avut. Si-ajungeam pe la 14-15:00.

Anul asta tot Boriyana scrie! Si tot iunie!

creivean, domidoc, piticot, stefan2008v, valimi, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: