ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 17.01.11
    JUL-2008

Foarte frumos, nota 10 cu stelute

Ne-am simtit excelent la Gyula pentru o zi, dupa aceia am petrecut 2 zile in capitala ungariei.

Dupa un drum obositor de la Bucuresti am facut un popas de o noapte la Arad la o pensiune langa centura, pentru ca nu vroiam sa mergem pe noapte in Ungaria nestiind drumul find prima data.

Mergand de la Arad pe un drum obositor pana la granita cu Ungaria iar de acolo a fost d-oar o aruncatura de bat pana la Gyula, dupa vreo ora si ceva am ajuns in Gyula. acolo ca de obicei in orasele Unguresti sunt indicatoare care ne-a dus la strand. langa strand se afla un fel de cetate foarte frumoasa si un lac, curatenie peste tot de nedescris.

Noi am fost 5 adulti care am platit total parca in jur de 8000 de forinti iar de parcare am bagat fise de 500 forinti ca atat am avut marunti, nu mai zic ca la plecare ne-am trezit in parbriz cu o folie rosie si cu o foaie in ea care era amenda, ca pentru toata ziua trebuia sa bagam 600 forinti! asa am ajuns noi la o concluzie. amenda nu am platit-o nici pana in ziua de azi, ea se mai contabilizeaza undeva?

Un strand mare ca suprafata asa ceva nu exista in Bucuresti la noi, multe bazine, poate fi spus un strand pentru toate varstele. cel mai mult ne-a amuzat cand la fiecare ora parca suna clopotelul inainte sa inceapa valuri in bazin.

Pe langa biletul de intrare am mai platit un bilet extra pentru spa acolo intr-o cladire separata care se afla in strand, iti dadea o bratara de hartie.

Buticurile si Restaurantele din cadrul strandului sunt au preturi rezonabile, am servit si vestitul gulas si langos care sunt un deliciu.

Recomand tuturor sa mearga macar o zi cand sunt in drum sper alte tari, nu o sa regrete. iar de acolo mergi direct la Szeged drumul este impecabil.

Trebuie sa caut poze pe cd-urile mai vechi sa vad daca am ceva poze pentru ca o poza face cat 1000 de cuvinte.

Multumesc acestui site ca te lasa sa iti exprimi parerea unde ai fost. pana acuma nu am mai gasit niciunde despre strandul gyula.

Trimis de rosu* in 19.01.11 14:07:12
    Validat / Publicat: 19.01.11 15:08:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: budapesta

VIZUALIZĂRI: 4932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rosu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anadragusin
    [19.01.11 17:02:10]

esti sigur de asta? numai pe acest site sunt 10 impresii (cu a ta) despre acest Gyula. Sejurul fiind in 2008 si amenda luata tot in acea perioada nu cred sa mai patesti ceva dupa aproape 3 ani.

Felicitari pt. review-ul de debut si bine ai venit in AFA!!!

Alina Morar
    [19.01.11 18:53:23]

Nu cred ca se mai intampla ceva. Am si eu un prieten care nu si-a platit o amenda de circulatie, primita tot acum cativa ani. Si a mai tranzitat de multe ori Ungaria.

david
    [19.01.11 22:50:35]

am servit si vestitul gulas si langos care sunt un deliciu

La urmatoarea vizita, iti recomand sa incerci ciolanul de porc pregatit in fierul de calcat, alaturi de cartofi copti si legume la gratar.

Terasa o gasesti langa bazinul olimpic, timpul de asteptare este de aproximativ 30 de minute, dar merita cu prisosinta.

rosu*AUTOR REVIEW
    [21.01.11 23:23:39]

iti multumesc pentru recomandare, tu cand ai fost acolo unde te-ai cazat peste noapte? poti sa imi recomanzi ceva? iar ciolanul de porc cat costa? as vrea in vara sa raman cateva zile. Am vazut ca langa strand erau vreo 2 hoteluri inalte de vreo 10 etaje dar parca pareau stil comunist.

david
    [21.01.11 23:57:14]

Locuind in Timisoara vara merg destul de des. Pentru cazare iti recomand pensiunile din apropierea strandului, unde gasesti conditii deosebite la preturi decente.

Hotelul Erkel (cu multe etaje) este un hotel vechi care nu a avut parte de investitii in ultimii 20 ani.

Pentru ciolanul de porc pregatit in fierul de calcat cu legume, cartofi copti si o salata de castraveti "murati la soare" am platit 27 lei.

Atentie! Iti trebuie o foame de lup pentru manca tot, in caz contrar, trebuie sa va cuplati doua persoane la o portie.

rosu*AUTOR REVIEW
    [24.01.11 08:26:04]

multumesc pentru raspuns, o zi frumoasa

Alina Morar, anadragusin, david, rosu*
    Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: