ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 04.01.10
AUG-2015

Strand pt cei carora nu le place la strand

La recomandarea unor colegi, care mi-au spus că merită să mergi din Cluj până la Gyula dacă vrei un weekend relaxant, fără prea mare aglomerație și la prețuri rezonabile, am decis să mergem și noi (2 adulți + 1 copil sub 3 ani). Sceptici fiind, am ales o excursie de 2 zile, să testăm atmosfera, dacă cumva nu ne place, să fim măcar liniștiți că nu stăm mult. Asta în condițiile în care eu, personal, am fost de vreo 5 ori în toată viața mea la ștrand și de vreo 10 ori la băi, în România, singura amintire comună fiind scârba resimțită de fiecare dată.

Odată ajunși, am lăsat mașina în curtea apartamentului unde am fost cazați, însă a doua zi a trebuit să o mutăm, dar am găsit foarte ușor parcare gratuită. Cred că doar parcările de pe strada cu băile sunt cu plată... oricum, distanța până la ștrand nu a fost foarte mare.

Intrarea a fost 2.200 forinți / persoană (gratuit « 3 ani), doar pentru bazinele de afară. Evident, se poate plăti și cu cardul. Pentru bazinele din interior era mai mult, dar la cele 38-40 de grade de afară, nu am considerat necesar. Primești o brățară-ceas, pe care trebuie să o porți tot timpul și pe care o introduci elegant în turnichet, la ieșire. Nu a fost nevoie să ieșim și să revenim în băi, deci nu știu exact condițiile.

Ce m-a cucerit înăuntru, în primul și în primul rând, a fost umbra, prezentă peste tot! Desigur, existau posibilități de "prăjire solară", pentru doritori, dar parcul plin de copaci asigură umbră pentru absolut toți cei interesați. În aceste condiții, nici nu m-am mirat că era plin de bebeluși și copii de toate vârstele. Deși era multă lume, nu am avut nicio clipă senzația de aglomerat. Poate și din cauza faptului că nu era gălăgie - fără muzică!!!, ceea ce iarăși a fost super pentru noi.

Singura chestie mai puțin plăcută, dar de înțeles, la urma urmei - în bazinul mediu nu au voie copiii sub 5 ani (nici părinții), bazinele destinate pentru cei mici fiind de o parte și de alta a acestuia. Pentru cine are copii cuminți, e ok, dar noi am tot pendulat între bazinele mici, trecând deci prin acesta mai mare, după ce a trebuit să-i explic că nu are voie la topoganele cu adevărat interesante, că "ne fluieră nenea"... chiar dacă personalul nu vorbea o boabă de engleză, erau pregătiți, mi-au arătat pe telefon regulile, în română... probabil că erau afișate și pe marginea bazinului, însă eu nu le văzusem decât pe cele în maghiară...

La toalete, cu toate că nu era 'spotless', puteai merge liniștit... chiar dacă era o mică coadă, timpul de așteptare era scurt și găseai hârtie igienică, săpun și șervete de uscat pe mâini pe tot parcursul zilei.

Mâncarea a fost ok (aproximativ 37 de lei pt 2 persoane), mie porțiile mi s-au părut cam mari, dar am putut plăti cu cardul și ne-au găsit și un angajat care vorbea românește, să ne putem înțelege... în rest, langoșe, înghețată, cafea, bere, tot felul... prețurile însă nu erau la fel peste tot. Oricum, puteai să duci absolut orice din exterior, la intrare nu te întreba nimeni de nimic...

Fumatul era permis doar în câteva locații, amenajate special pentru cei cu astfel de nevoi, astfel încât nu ai văzut oameni cu țigara în bazin, spre exemplu... cu toate că suntem fumători, am apreciat acest lucru.

Mi-a plăcut în mod special locul de joacă pentru copii - un cort sub care se îngrămădeau o mulțime de jucării, foarte faine, am petrecut mult timp pe marginea lui (eu, pitica fiind absorbită de joc)... însă erau și chestii pentru copii mai mari / adulți, astfel incat timpul de așteptare nu a fost chiar așa groaznic...

Am încercat și unul dintre cele două topogane exterioare, însă nu am fost extrem de impresionată - se simțeau îmbinările dintre bucăți și prindeai viteză destul de greu, în ciuda respectării recomandărilor din partea 'cunoscătorilor'...

Piscina cu valuri a fost foarte ok... deși se umplea ca un furnicar când se auzea clopoțelul care anunța că mai sunt 5 minute până încep cele 10 minute de valuri.

În concluzie, a meritat să facem peste 200 de km, să petrecem aproape 2 zile într-un mod foarte plăcut și relaxant.

Trimis de ioana.seiche in 10.08.15 14:51:45
Validat / Publicat: 10.08.15 15:14:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 9601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana.seiche); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.08.15 15:16:10]

@ioana.seiche: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=1084

Odata ajunsi, am lasat masina in curtea apartamentului unde am fost cazati,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[10.08.15 15:19:27]

@ioana. seiche - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

vulpita
[10.08.15 15:41:51]

@webmaster - Scuze ca intervin, am citit cu bucurie impresiile Ioanei, iar eu cum sunt "din zona" aproape (ARAD) pot confirma situarea Strandului, desi intrarea este putin mai la dreapta. Astfel hotelul Erkel este in partea stanga cu intrare directa in Strand. Deasemenea confirm parerile bune pentru aceasta oaza de liniste, relaxare si natura la cel mai avantajos pret de familie, fie week-end sau sejur. Sa vedeti ce frumos e sa vii in zile de Sarbatori si ce reduceri se fac! te poti simti cetatean respectat si cu servicii de calitate. O sa pun si niste poze curand.

mihai u, vulpita
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: