ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2020
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Cu Mocănița la Vișeu de Sus

A treia zi petrecuta in Maramureș a fost alocata mocăniței de la Vișeu de Sus. Biletele le-am rezervat de pe net cu două săptămâni înainte la prețul de 65 lei biletul, de pe site-ul Mocanița Vișeu de Sus.

Initial rezervarea biletelor a fost pentru ziuă de Marți dar am fost sunați Luni de cei de la Mocanița ca s-a amanat pentru Joi din cauza vremi, dar eu cred că au amanat pentru a se aduna mai mulți turisti care în perioada asta sunt mai puțini din cauza pandemiei.

La ora 9 era plecarea din gara Vișeu de Sus, traseul este de aproximativ 30 km pe marginea râului Vaser si a durat 6,30 ore dus întors cu două pauze una la jumătatea traseului de 30 minute unde puteai servi o cafea o băutura răcoritoare sau o bere si una de 1 ora la capătul traseului unde se putea servi pe lângă băuturi, gogoși, sarmale si o tocăniță.

Deci Joi la ora 8,30 am ajuns în gara din Vișeu de Sus, de la intrare am fost întâmpinați de un angajat al garii care ne-a dirijat unde sa parcam masina. In gară este un butic de unde am servit o cafea.

Dupa ce am luat biletele de la casa de bilete unde eram deja înregistrați si dupa ce ne-a luat temperatura am fost urcați în vagoane.

Mentionez ca Mocanița avea cinci vagoane 2 cu geamuri și 3 fără geamuri care erau pline, aproximativ 80 de persoane. Nu a mai fost vorba de distanțiere sociala nu stiu daca am vazut 3 persoane cu mască.

Am avut noroc si de o zi bună cu soare si totul a fost foarte fain, sunt convins ca o sa mai venim aici.

O zi bună tuturor!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pe lângă traseul mocăniței mai poți vedea case tradiționale si câteva pensiuni.

Trimis de nelu73 in 10.07.20 10:51:05
Validat / Publicat: 10.07.20 11:57:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIŞEU.

VIZUALIZĂRI: 3561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelu73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cascada văzută din Mocanița.

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.07.20 19:10:36]

Salutare!

​  Ce distanță socială, domnule? La Rânca am văzut terasele câtorva pensiuni pline ochi, stăteau turiștii ca sardelele, fără mască, nimeni nu le zicea nimic.

Cât despre plimbarea cu Mocănița, nu are cum să nu-ți placă așa ceva, e o întoarcere în timp într-un ținut de basm! ​

Noi nu am luat bilete cu masa inclusă, am avut mâncare pregătită de proprietarii pensiunii unde eram cazați, așa de bine arăta că atunci când am început să mâncăm ceilalți turiști ne întrebau de unde am cumpărat-o! ​

Așteptăm și alte review-uri interesante despre vacanța voastră în Maramureș. ​

[10.07.20 20:08:42]

@Safta Radu:  Asa este cu distanțarea socială. Cu mancarea și bautura se ocupa cei de la Mocanița pentru toata lumea. Noi sa fim sănătoși și sa ne revedem curand la un rachiu de prune! Nu am uitat, am pus deoparte. La urmatoarea intalnire AFA. O  zi faină și vacanțe foarte plăcute!

[10.07.20 20:40:41]

@nelu73:  O plimbare cu mocanita iti asigura amintiri pe viata, asa peisaje mai rar vezi pe undeva, si cand vor vei din nou turistii straini pe la noi, greu sa prinzi bilete.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

MichiPHONE
[11.07.20 08:34:09]

@nelu73:  Mi-a plăcut  reviewul tau ca mi- a adus  aminte  de excursia  făcută acum doi ani. M-au impresionat neplăcut  depozitele de lemn tăiat din păduri,   fara numar, fara numar si zecile de masini care le transportau afară.La pauza mare am stat la coada si am servit mititei  cu bere iar o  trupă de 4-5 maramureseni s-au prins în hora si. turiștii după ei

Dana2008PHONE
[11.07.20 09:14:27]

@nelu73:  Felicitări pentru articol dar mai ales pentru alegerea plimbării cu mocănița pe Valea Vaserului!

Am fost și noi, e ca o incursiune într-o altă lume, fascinantă.

Am fost impresionați de organizarea plimbării, vișinata de început din mocănița, spectacolul folcloric de la destinație, mâncarea, peisajele sălbatice, și confortul călătoriei​

Călătorii plăcute!

Numai bine! ​​​

[11.07.20 13:19:20]

@Dana2008:  Mulțumesc de urări și noi vă dorim calatorii plăcute  ❗

[11.07.20 13:22:52]

@Michi:  Âmi pare bine ca am reușit sa va reamintiti clipe placute din vacanta dumneavoastră. Vă doresc multă sănătate și să auzim numai de bine!

[11.07.20 13:29:26]

@mishu:  Mulțumesc de vot, a fost foarte fain. Si noi am avut Mocanița intre Agnita și Sibiu 60 km până în anul 1998 dar au desfintat-o și apoi s-a furat o parte din șine. Pe vremuri Mocanița facea legatura între Sibiu și Sighișoara. Acum avem o asociatie care incearca sa aducă la viață Mocanița de inceput pentru 10 km. O zi bună va doresc!

Zoazore
[13.07.20 15:55:18]

@nelu73:  Traseul este deosebit, este marginit aproape pe toata distanta de râul Vaser vagoanele trec foarte aproape de stânci si de vegetatie pe care la poți atinge cu mâna.

Pai cum sa nu fie deosebit? Avem o tara superba​! TOATA! Voi ati avut noroc si de o zi frumoasa, care nu are cum sa nu lase amintiri placute!

Ce frumos ar fi sa nu li se puna bete-n roate, ca pe la noi! ​ Sa ne mai dai si noua noutati cand mai afli!

[13.07.20 16:44:43]

@Zoazore:  Așa este, am prins o zi foarte faină. Zona Maramureșului este frumoasă și ai ce vedea mai am de scris încă cate ceva. Despre Mocanița noastra anul aceste după atâția ani de la oprire s-au primit fonduri europene nerambursabile pentru achiziția unei locomotive numai 3 vagoane au scapat de traficanți de fier vechi. Anexez un link despre Mocanița noastra. https://www.facebook.com/traditional. destinations/videos/894643397244928/ O zi bună!

ailynuka
[28.07.20 15:04:54]

Buna!

Mergem si noi saptamana viitoare, dar am vazut pe site, ca nu ma lasa sa cumpar bilet cu masa inclusa decat la trenul de la ora 8:30, daca il aleg pe cel de la ora 10 nu ma lasa sa cumpar decat bilet standard. Stii cumva de ce? ​

[28.07.20 15:21:06]

@ailynuka:  bună, nu stiu ce sa spun noi când am fost nu era deloc cu masa inclusă era imediat după starea de urgență și nu a fost foarte multă lume. Cei care au organizat masa au venit cu noi in primul tren si au ramas acolo. Dar a putut comanda oricine ar fi dorit. Poate acum s-au mai schimbat lucrurile. Va doresc să aveți o vacanta foarte faină!

ailynuka, Michi, mishu, nelu73, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului: