ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2020
STATUS: APOLLO
MAY-2020
Solo
BUN

Hotel Mader, Steyr – O cazare Wow!

Ideea cu Steyr mi-a dat-o o prietena careia ii spusesem ca vreau sa stau in Linz 3 zile, si mi-a spus ca ar fi frumos sa vad si Steyr deoarece este un orasel istoric, atunci m-am gandit ca ar fi mai bine sa stau chiar o noapte aici.

Am intrat pe Booking si am vazut ca o camera (regim single) este 83 euro (plus 2 euro taxa statiune) camera single standard cu pat de o persoana. Urmatoarele preturi erau deja mai mari, am intrat si pe pagina lor oficiala mader.at/?lang=en si m-am uitat la preturi, cam 100 euro camera standard, am zis insa sa si sun, am vorbit chiar cu Dl Mader care m-a rugat sa trimit o solicitare prin mail, asta era duminica seara, luni dimineata la 9.40 primeam raspunsul, cu multumirile de rigoare, camera la pret de 91 euro. Am zis ca nu ma mai incurc pentru cei 8 euro (cred ca prin statutul de Genius 2), asa ca am confirmat. De asemenea in mail era mentionat ca fiind duminica receptia are liber, asa ca am primit un numar de telefon pe care apelandu-l se deschidea usa, cartela de la camera urmand sa o gasesc la etajul 1 unde era receptia.

M-am uitat apoi sa aflu si cate ceva despre hotel asa ca am aflat urmatoarele: acest loc functioneaza inca din 1694 cand aici s-a permis servirea de mancare si bautura cetatenilor orasului dar si calatorilor. Oaspete aici a fost si Franz Schubert in 1819. Familia Mader a cumparat locuinta in 1936, ulterior inca una alaturi, iar numele “Gasthaus zu den drei goldenen Rosen“a fost schimbat in Mader in 1964, si de atunci si chiar si in prezent, acest loc se doreste a fi unul primitor, asa cum aveam sa citesc un mesaj foarte dragut pe unul dintre peretii camerei mele.

Am ajuns la hotel pe la ora 19, norocul meu, usa era deschisa si o doamna la receptie (dna Petra Lucka care imi si scrisese) mi-a dat cartela care imi deschidea si usa la camera dar si la intrare, si m-a intrebat din partea Dlui Mader la ce ora doresc sa iau micul dejun ????, am spus ora 8.00 (am zis sa fiu putin mai lenesa). Am primit si o harta in engleza care imi arata cu lux de amanunte toate cladirile semnificative pentru oras, apoi am plecat spre camera.

Am intrat in holul de la intrare si am zis WOW! am zis ca m-am teleportat intr-o alta lume, o camera minunata de circa 40 m2, dar sa o luam pe rand.

Baia, maricica, cu cada si dus, gresie si faianta alb-albastra, prosoape pregatite pentru doua persoane, gel de dus si sapun lichid dar si aceleasi accesorii ca in Linz (trusa ac-ata, betisoare, pila, casca dus), dar si un taburet. Aici un minus (dar la toate celelalte plusuri asta se anuleaza) nu am gasit nici un cuier pentru haine/prosop, erau doar etajere. Sapunul lichid imi placea, era cu levantica. In dulapul de pe hol exista si seif.

Camera, asa cum am spus deja, 40 m2, dar si inalta, cu mocheta pe jos, asa ca de abia asteptam sa pot merge desculta ca doar statusem incaltata toata ziua, in camera exista un dulap/bar (dar si cu loc de bagaj) care in partea de vitrina avea o sticla de vin, ceva dulce, ceva sarat, dar si 6 pahare, in functie de ce doreai sa bei din bar, dar si un desfacator de bere, iar in bar apa minerala, apa plata, alte 2 sticle de vin (alb si rosu), bere si suc. Pe acest perete deasupra barului se gasesc niste poze reprezentand scene din piese de teatru. Pe acelasi perete in continuare se afla televizorul dar si o bancheta sub el, apoi un birou (care avea un scaun gen fotoliu), pe care se afla un aparat de facut cafea dar si o cana de ceai, si in sertaras ceai, cafea, lapte, zahar, telefonul si o veioza interesanta, se aprindea si partea superioara, dar si partea de jos a ei. Aici pe perete este scris un mesaj minunat: “Ospitalitatea este arta de a face vizitatorii dvs. sa ramana fara a-i impiedica sa plece. ”In exterior poti privi in piata principala, lucru pe care binenteles ca l-am facut, si am si filmat, asa ca o sa vedeti si voi ce vedeam eu. La geamuri exista si perdele dar si draperii.

In camera urmeaza un colt de relaxare, doua fotolii, o masuta de cafea dar si un lampadar care semana cu veioza de pe birou la care se aprindea si partea de sub abajur, dar si partea inferioara a lampadarului.

Si normal, avem si paturile, in numar de doua, asa ca puteam alege, cu niste noptiere ceva mai moderne fata de ansamblul general al camerei, si cu cate o veioza deasupra ei. In mijlocul camerei atarna o mare lampa, cu brizbrizuri, poate nu pe gustul multora, dar se incadra bine in peisaj. Nu v-am spus ca in mijlocul camerei (aproape) exista si o coloana care marcheaza o arcada. Pe tablia de la pat exista niste poze luminate (o sa vedeti in poze). In fine, obosita dupa o zi plina (o sa va povestesc) mi-am facut un ceai de fructe dar si o cafea fara cofeina, aveam un sandvis la mine si gata, la culcare.

Dimineata mici aranjamente si la 8.03 ieseam din camera spre micul dejun (vreo 2-3 poze), cand, surpriza, dl Mader venea la mine cu tava cu mic dejun. Asta rasfat nu-i asa? Am intrat in camera, m-a intrebat daca e totul ok, daca sunt multumita, eram, normal ca da, i-am sesizat o mica problema la dus (i-am si aratat, intre furtun si para curgea apa cand dadeai drumul la dus) si notasem problema si pe o foita pe care o gasisem pe birou avand acest scop de a sesiza probleme.

L-am intrebat la cat este decazarea si mi-a spus ca pot pleca oricand ca doar 2 camere sunt ocupate, asa mi-am explicat micul dejun la camera. Deci micul dejun cuprindea: cascaval, o sunca, unt, rosie, 2 feluri de pateu, crema de branza, Nutella, gem, miere, doua chifle si un croissant, un iaurt cu fructe, o salata de fructe, si ceva fructe proaspete, dar si un suc.

Am luat alene micul dejun (nu am terminat totul, imi lasasem ceva pentru cand reveneam, insa cand am revenit, totul era luat de pe masa), am mai stat ceva si am iesit la plimbare.

Am mai facut ceva poze in interior (o sa le vedeti) si am remarcat la receptie (unde nu era nimeni fiind sarbatoare), inca 5 cartele pregatite pentru clientii ce veneau in acea zi.

Uitandu-ma acasa din nou pe pagina lor oficiala am realizat de ce ma uimise camera, eu ma uitasem la cele mai simple camere, insa camera mea deja avea up-date asa ca o vedeti aici mader.at/room/festival-suite/?lang=en. Poate ca acest gen de camera nu este pe gustul multora (nu discutam asta), insa eu eram dupa o zi frumoasa insa obositoare si aspectul exterior de oras uitat in istorie a facut sa fie oarecum continuat de hotel si camera.

La fel, daca va uitati in pagina oficiala se vede foarte frumos sala de mese, tipic austriaca, dar si crama, asa incat acest hotel merita sa mai vin sa il vad si total functional.

Pana atunci insa va spun ca este locul care mi-a ramas la suflet si unde m-am simtit nu ca la hotel, ci ca la prieteni.

despre SERVICII

Incepand cu corespondenta purtata, continuand cu primirea oferita si explicatiile oferite cu generozitate, totul a fost excelent

despre CAMERE & COND. CAZARE

Chiar daca nu am avut balcon nu am ce reprosa. Curatenia a fost ok, exista si aer conditionat, iar paturile confortabile

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cand primesti micul dejunn in camera nu ai cum savezi si alte aspecte, insa mi-as dori repetarea experientei deoarece din poze arata bine si restaurantul

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sunteti in mijlocul orasului vechi, de unde puteti vedea tot ce inseamna cladiri istorice in zona. Magazinele nu m-au interesat (oricum erau inchise ca era sarbatoare), dar totusi exista. Si exista supermarket chiar si aici in zona.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Exista o multime de terase/ restaurante, am vazut si unul cu specific grecesc daca nu doriti specific local, asa ca aveti alternative.

Trimis de mishu in 03.06.20 18:46:08
Validat / Publicat: 03.06.20 20:15:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Hotel Mader - daca v-am aratat ce vad pe fereastra in stanga, acum va arat ce vad in dreapta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

[03.06.20 20:11:39]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Mader Hotel, STEYR" (nou-creată pe sait)

​​​

[03.06.20 20:27:57]

@webmasterX: Localizare corecta, multumesc de aprecieri!

webmasterPHONE
    [03.06.20 22:54:35]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[03.06.20 22:54:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[03.06.20 23:10:54]

@webmaster: Mulțumesc frumos pentru aprecieri, o seara liniștita.

Zoazore
    [03.06.20 23:27:04]

@mishu:  m-a intrebat din partea Dlui Mader la ce ora doresc sa iau micul dejun ????, am spus ora 8.00.

Da, că la ei, germanici fiind, ora 8 = 7:58,7:59 cel mai târziu! Dar ai fost răsfățată!

Hotelul e superb! Îmbinarea între vechi și modern e aproape insesizabilă, nu bate la ochi, face parte din peisaj! Asta da cameră mare: 40 mp e ceva!

Și asta ai fi putut să-i spui! L-am simțit receptiv la doleanțele oaspeților!

Totul arată cum bine ai spus: WOW!  Și e doar cu doi ani mai mare decât mine!

Eu m-aș întoarce aici! O zi într-un orășel de-ăsta, mustind istorie, merită mai mult de-o zi!

În plus, ai de testat restaurantul lor! Nu-i păcat?

nicole33
    [04.06.20 13:59:41]

@mishu:

Felicitări pentru alegerea inspirată a unei cazări cu adevărat deosebite şi pentru prezentarea acesteia pentru noi!

Ai fost de-a dreptul răsfăţată cu micul dejun servit în cameră de către însuşi proprietarul hotelului​​. Oaspete VIP cumva?

Aici un minus (dar la toate celelalte plusuri asta se anuleaza) nu am gasit nici un cuier pentru haine/prosop, erau doar etajere. ​

Nu am înţeles exact ce ţi-a lipsit. În poza P04 eu văd cel puţin trei bare pe care îţi puteai pune prosoapele şi chiar hainele, dacă ţineai neapărat.

Deşi îmi place teribil camera ta, clar una superioară single-ului rezervat, totuşi eu aş avea vreo două cârcoteli:

​1. lipsa balconului este un minus important pentru mine, chiar dacă, pentru o singură noapte, mai fac şi eu compromisuri​

2. paturile single lipite - aş fi preferat un pat dublu în care să mă lăfăi chiar dacă aş fi fost singură. ​

​​

nicole33
    [04.06.20 14:11:30]

@Zoazore:

Totul arată cum bine ai spus: WOW!   Și e doar cu doi ani mai mare decât mine!  ​

Locaţia funcţionează de la 1694, schimbările de nume şi proprietar fiind mai puţin relevante.

Oi fi şi tu prin pozele de pe perete (vezi poza P08)?

Oricum arăţi tare bine şi chiar tinerică pentru venerabila vârstă de 300+ ​​​

Mika
    [04.06.20 15:19:19]

@mishu: Măi ce răsfăț să ți se aducă micul dejun in cameră! Imi plac hotelurile vechi, cu camere mari. Ai dreptate, este de revenit, mai ales că au și o cramă care trebuie vizitată . Il trec pe listă, cine știe, poate ajung pe acolo. Felicitări, votat cu mult drag!

doinafil
    [04.06.20 15:58:15]

Daaaaa!  Este foarte frumoasă această cameră, e de „wow”, cum bine spui! Totul este elegant, curat, este „super”, ca să mă exprim și eu cum fac copiii de azi, care nu găsesc cuvinte ca să „dezvolte” o descriere! (sau le este lene s-o facă!)

În P09 am remarcat coloana care sprijină arcada și bănuiesc că - în prima fază a clădirii - camera arăta altfel compartimentată, altfel nu-mi explic   ce caută ea acolo, aproape de peretele exterior?!

Candelabrul ce atârnă din tavan este „îmbrăcat” ca să nu împrăștie o lumină prea puternică, dar culoarea „abat-jour”-lui nu-mi place,  mi se pare prea închisă! (asta ca să fiu și eu puțin cârcotașă)

Acasă la tine oi fi, n-oi fi tu răsfățată de omul tău (sau de copii - poate doar de mama), să primești micul dejun „la pat” (sau pe-aproape!), dar aici, la „Mader”, să-ți vină ditamai patronul hotelului cu tava cu mâncare,  asta e de „confort sporit” pe alte meleaguri, iar în România e chiar de „science fiction”​!

Felicitări pentru alegerea inspirată a acestui hotel și... ​

[05.06.20 21:16:05]

@Zoazore: Aceste mici lucruri ne fac viata mai frumoasa, m-am simtit intradevar rasfatata, si cred ca m-as putea obisnui cu asta si la asta a contribuit si felul in care arata hotelul.

Asa este, Dl Mader mi s-a parut implicat si asta este cand afacerea ta conteaza pentru tine. Si sigur trebuie sa mai ajung pe acolo.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[05.06.20 21:21:21]

@nicole33: Nu stiu, dar mie imi lipsea ceva de agatat , dar am supravietuit. Cat despre up-grade, am citit pe pagina lor si am vazut ca fac astfel de lucruri, probabil ca si in masura in care au liber, e un fel de fidelizare cred, dar pe mine m-au cucerit sigur.

Balconul am simtit si eu ca ar fi fost dorit de fumatori, insa mie nu mi-a lipsit din punctul asta de vedere.

Despre pat, fiind single am deranjat doar un pat, asa ca am scutit de schimbat 2 paturi , si chiar daca ar fi fost pat matrimonial, eu tot intr-o parte as fi dormit .

Multumesc de vizita si aprecieri. ​​​

[05.06.20 21:23:49]

@Mika: Daca mai punea si o floare pe tava, cred ca ma simteam ca un super VIP, este o experienta care trebuie incercata neaparat, sa te simti alfel decat intr-un hotel obisnuit. In fine, cred ca experientele trebuie sa fie cat mai diferite ca sa vezi ce ti se potriveste.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[05.06.20 21:27:37]

@doinafil: A fost o senzatie deosebita de cum am intrat in camera, eram obosita rupta si bucuria acestei camere m-a facut sa imi doresc sa ma rasfat cu adevarat si chiar asa a fost. Oricum la ora la care am ajuns eu deja incepea sa se intunece si cred ca nici draperiile nu le trasesem, asa ca totul pare usor intunecat mai ales ca afara si ploua.

Dar a fost frumos, ma bucur ca ti-a placut, si acasa nu am fost rasfatata cu mancarea la pat decat cand mi-a fost rau .

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri. ​​

doinafil, Mika, mishu, Zoazore

• pagină generată în 0.071308851242065 sec