ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2020
NOV-2019
Business
BUN

Hotel Coroana Brașov

Sunt pe acest site câteva descrieri foarte bine făcute despre hotel, o să fac doar un mic refresh. Clădirea e veche și arată foarte frumos, e poziționată pe strada Republicii, nu cred că se poate mai central de atât. Păcat că nu sunt disponibile ceva descrieri despre istoricul clădirii, ma gândesc că ar fi interesant de știut ce a fost acolo pe vremuri. Camerele sunt monumental de mari dacă pot să zic așa, ceva nu prea obișnuit în ultima vreme. Dacă cumva camera unde am stat era poziționată în Paris, precis făceau încă zece din ea :). Baia, la fel de mare, făceau și din ea nu zece dar măcar vreo patru tot le ieșea. Oricum, poți organiza o discotecă în toată regula, e clar.

Pe din afară clădirea pare a fi ok, renovată, cat se poate de bine pentru o clădire veche de mai bine de 100 de ani. Arată foarte fain, repet, pare a fi ceva fost ceva…nu știu ce cu farmec de pe vremuri, poate chiar…un hotel?

Pe dinăuntru însă clădirea ar avea nevoie de mai multe îmbunătățiri. Mocheta e cam obosită pe alocuri. Și pe holuri se vad pe ici pe colo pete, urme probabil ale unor scurgeri mai vechi. A propos de holuri –și acestea sunt…monumentale (mă repet...), cu casa scărilor largă, cu hol mare, concepute probabil sa incapa un pian din ala moare cu coada, ca-n fimele americane, ce mai încoace și încolo.

Caloriferele cred că au fost montate pe vremea lui Gheorghiu-Dej, acestea sunt în regulă, nimic de comentat, încălzesc încă foarte bine. Însă nu au termostat sau măcar robinet, nu poți deci să reglezi temperatura în camere decât prin clasica metodă a deschiderii geamurilor. Și în camera era foarte cald. Păcat de risipă, asta e metoda cea mai simplă de a economisi bani, cu prețul pe care l-am plătit eu pe o cameră pe o zi se puteau rezolva ambele calorifere, deci economisi încă pe atâta pe o luna sau doua la cheltuielile cu încălzirea care, mă gândesc, n-au cum fi mici. Gata, le-am rezolvat o problemă, pot pretinde liniștit o reducere de 10% data viitoare. Prețul camerei nu-i mare: 165 de lei pe cameră cu mic dejun inclus, în centrul Brașovului e chiar foarte bine.

Mobilierul din cameră nu-i prea în pas cu moda, așternuturile au fost curate și confortabile deși pătura arata să fi fost de o vârsta cu mine, adică de 20 de ani :). Lângă pat am avut o priză ieșită din perete și de altfel am numărat cam puține prize cu totul în cameră, la TV câteva din canale erau cam puricoase, după duș s-a format în baie o băltoacă respectabilă. Pe noptierele de lângă pat sunt veioze care funcționează în regulă. În baie am avut săpun din partea casei dar nu și șampon, a trebuit sărmanul de mine să merg până la un magazin cu de toate din Piața Sfatului, de unde m-am pricopsit și cu o bere, ei, hai că m-am descurcat până la urmă.

Cel mai mare câștig al clădirii este fără îndoială poziționarea centrală, geamurile din camera unde am stat dădeau direct spre bulevard. Evident, nu e trafic deloc, străzile din jurul hotelului sunt doar pietonale.

Asta face hotelul atractiv pentru excursii în care vrei sa iei de exemplu orașul la pas. Și dacă vii fără mașină, hotelul nu are parcare proprie, eu am lăsat mașina într-o parcare publica, pe bulevardul Eroilor, în fața hotelului Capitol. Atenție însă, e o parcare cu taxă, avantajul e ca se poate plăti și prin SMS.

Micul dejun are loc în restaurantul de la parter, când am fost acolo era cu comandă, nu cu bufet probabil din cauză că nu erau tare mulți turiști cazați și din acest motiv a durat ceva mai mult, dar n-a fost bai, am aruncat un ochi împrejur. Restaurantul se numește Festival 39 dacă nu mă înșel și are o atmosferă interesantă, cu tot soiul de poze și obiecte vechi și interesante plasate prin încăpere. Arată super pentru un restaurant. Pentru micul dejun poate n-ar fi fost rău să facă mai multa lumină în sală. Când am fost acolo mulți dintre cei cazați păreau a fi tineri străini veniți să viziteze orașul si pentru care prețul e chiar în regulă. E ok, cred că e o piață bună pentru turism.

Părerea mea este însă că după o investiție potrivita s-ar putea face din această locație un hotel mai de lux, locația și exteriorul se pretează la așa ceva.

Cam... a, …ce ar mai fi: este lift în clădire și încă unul cum n-am mai văzut nicăieri altundeva, din cel cu doua uși, intri prin față și ieși prin lateral.

Și mai era ceva…aha, da: se poate plăti și cu cardul.

Trimis de Trank in 06.05.20 15:18:27
Validat / Publicat: 06.05.20 15:51:04

VIZUALIZĂRI: 350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Baia... mare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[06.05.20 20:44:40]

@Trank

Păcat că nu sunt disponibile ceva descrieri despre istoricul clădirii

sunt de acord cu tine, pentru palmares mi-as dori sa stiu si despre istoria cladirii, pe de alta parte sunt acolo ca sa dorm, asa ca imi doresc sa am un oarecare confort si prima impresie pe care am avut-o vazand prima poza a fost de ceva obosit, si asa cum spuneai tu

, 20 de ani pe un picior, bine ca nu esti miriapod .

Cat despre calorifer, aici as vrea sa ii apar putin (nu foarte mult deoarece imbunatatiri pot fi aduse mereu). Caloriferul asa cum l-am vazut in poza pare din fonta, si oricat de mica ai da caldura, caloriferele astea tin caldura. In urma cu aproape 20 de ni am schimbat instalatia in casa si am vrut sa schimbam caloriferele de fonta cu unele frumoase, dar din tabla (adica asa cum sunt acum), dar mesterul ne-a spus ca mai bine doar le scoatem, le spalam, vopsim si punem la loc, deoarece tin caldura bine, pe cand cele din tabla poate frig dar cand le-ai oprit s-a si racit in camera. Nu regretam asta, si pot spune ca la noi caloriferele sunt caldute iarna dar in camera e cald.

Insa ai remarcat pozitioanrea buna pe care o are, asa ca, cu bune si cu mai putin bune merita, felicitari, votat cu mare drag. ​​

Zoazore
    [07.05.20 09:27:31]

@Trank: Da, arata foarte bine cladirea! Ori a fost casa vreunui negustor bogat, ori tot hotel! Arata, oricum, tare bine! Are un farmec aparte! Si da, ai dreptate, cu niste cateva investitii, l-ar putea aduce la clasa "de luxe", ca potential are!

Ooo, ce fain te-ai scos! Ai primit o bere pentru un sampon?  Zi-mi unde, ca si mie-mi trebuie un sampon!

Stiu ca e gluma! Si la mine e tot gluma!

Bine ca macar a fost decent si te-ai odihnit!

TrankAUTOR REVIEW
    [08.05.20 11:42:38]