ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2020
ÎNSCRIS: 08.07.10
STATUS: CONSUL
JAN-2020
PREŢ: 198 lire turcesti

Sea Life Istanbul (Akvaryum 2)

Sea Life in Istanbul

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Buna!

Oricum toata lumea stie ca Istanbulul este un oras intins intre doua mari: Marea Neagra si Marea Marmara, ba mai mult cele doua mari au legatura prin stramtoarea Bosfor.

Cred ca firesc turcii am creat pentru public doua zone de agrement unde piticii si nu numai, aici, pot viziona si chiar interactiona cu lumea marilor.

Eu voi prezenta cateva chestiuni tehnice legate de acvariu din zona Bayrampașa,

Denumirea si adresa exacta:

SEA LIFE Centre Istanbul Aquarium, program de vizitare: zilnic 10 -19, biletul il poti achizitiona fara probleme de la casa. pret 99 lire turcesti pentru un adult. Mai exista si diverse tipuri de bilete pentru famili cu copii.

Kocatepe, Paşa Cd 5/5, Bayrampaşa/İstanbul, Turcia, statia de metrou Kocatepe sau cand vi dinspre centrul vechi pe autostrada 0-3 cobori pe breteaua bulevardului Akpinar spre marele centru comercial Forum Istanbul. Da, caci poti sa legi plimbarea prin Sea Life cu o sesiune de sopingareala.

Noi ca sa intram ne-am cam invartit in jurul cozii pana am nimerit intrarea din dreptul Dechatlonului.

Am intrat in acvariu avand experienta din Ankara asa ca pentru noi totul a fost vizionat comparativ cu ceea ce am vazut in Ankara.

Aici la Forum absolut totul mi s-a parut mai adaptat micilor vizitatori. Copii au loc de colorat au mici tuneluri, mici joculete, labirinturi, etc.

Viata marina este prezentata intr-o serie intreaga de acvarii pline cu pesti marini avand toate dimensiunile si toate culorile posibile si imposibile, deasemeni poti viziona moluste, serpisori, broscute testoase, pisici de mare, rechini, delfini, etc.

Cum este si normal punctul forte al expozitiei il reprezinta tunelul din sticla. Lungimea tunelului acvatic are 83 de metri, volumul de apa al bazinului are 5 de milioane de litri, in acvariu convietuiesc circa 10000 de vietuitoare marine. Cele mai spectaculoase vietuitoare dn acvariu sunt delfinii si pisicile de mare. Acestea fac diverse ture prin acavriu si ai senzatia ca se apropie foarte mult de locul unde se afla vizitatorul.

Absolut toate acvariile sunt frumos decorate cu obiecte si scenarii diverse astfel incat ochiul este atras nu numai de vietuitoarele maritime dar si de culoarea si decorul din acvariu.

La finalul expozitiei viata marina este luata de simularea junglei amazoniene, cu liane si alte plane care imita jungla.,

Noua vizita ne-a luat vreo doua ore, dar cred ca daca esti in acvariu cu un copil de cativa ani vizita cu siguranta dureaza mai mult.

La finalul vizitei poti acizitiona diverse obiecte cu tematica marina de la magazinul acvariului.

Daca vrei sa faci cumparaturi de orice natura recomand o vizita la Forum Istanbul. Aici poti gasi foarte multe barnduri de imbracaminte si incaltamine dar si o zona food pentru toate gusturile.

Rog Web. sa ataseze si un mic filmulet: youtu.be/_I3VNKogPhE

Trimis de adrianbogdan in 08.03.20 07:53:03
Validat / Publicat: 08.03.20 09:23:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster45 [08.03.20 09:22:29] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Hsilva [08.03.20 15:14:34] »

Minunat! Și toată povestirea este de mare ajutor intr. o eventuală călătorie, vizită în Istambul. Am și o curiozitate... excursia a fost organizată? ... se pare că nu... cum este mai convenabil. ? Multumesc!

Hsilva [08.03.20 15:28:28] »

@adrianbogdan:

... scuze Adrianbogdan... acum am citit de la început... este clar... ați fost... " de capul vostru " ... F. frumos!

mishu [28.03.20 21:49:48] »

@adrianbogdan: Super! Felicitari, votat cu mare drag.

Hsilva, mishu