ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
ÎNSCRIS: 13.03.10
JUN-2010
2 AD. + 1[9 luni] COPII

O vacanta placuta

Ne-am intors de cateva zile din concediu si pe scurt impresiile sunt:

Drumul la dus a durat 8 ore cu multe opriri pentru copii, dar se putea ajunge si in 6 ore. Am mers prin: Giugiu-Ruse-Razgrad-Targovishte-Kotel-Karnobat-Burgas-Sozopol-Duni si drumul a fost bun, evitand gropile dintre Shumen si Burgas. La intoarcere am mers prin Varna si am oprit in Balchik. Pe o portiune mica intre Dobrich si Silistra a fost drumul mai prost...

Oraselul Sozopol este aproape si merita vizitat.

Am ajuns la hotel la ora 12 si am fost cazati foarte repede. Ar fi fost dragut ca si cei de la parcare sa vorbeasca un pic de engleza... mai ales ca parcarea hotelului este extrem de mica si a trebuit sa parcam in alta parcare, nu foarte departe.

Camera, baia si balconul mari, curate. Am avut vedere catre parc, adica spre parcare si drumul de acces in complex, iar vederea la mare era spre piscina. Piscina si plaja au fost foarte curate si deloc aglomerate.

Mancarea variata, dar nimic deosebit... nici restaurantele a-la-carte, bulgaresc si italian, nu ne-au impresionat cu nimic. Am fost un grup mare, cu copii, si nu s-a imbolnavit nimeni de la mancare. Sucurile foarte proaste... am baut doar apa.

Fiind cu un bebelus nu am participat la ce a organizat echipa de divertisment, dar restul au fost foarte incantati, in special de seara cu foc de tabara si artificii pe plaja.

In camera nu am avut semnal la reteaua de internet, dar erau locuri in hotel unde se prindea bine. Doar pentru a citi mailurile erau insa calculatoare cu internet.

Impresia de ansamblu a fost una placuta si recomand acest hotel.

Trimis de bianca17 in 24.06.10 22:40:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 apus de soare, vedere de pe dig

[24.06.10 23:32:03]

Ce a omis sa mentioneze sotia mea in comentariul de mai sus este faptul ca bauturile alcoolice sunt, deasemenea, praf. La propriu, pentru ca sunt convins ca vinul era facut din prafuri (mai prost de atat nu se poate). Berea, la fel, o chestie apatoasa si fara sens. Frate-miu a incercat si un whisky local, zicea ca nu e atat de prost, mie nu mi-a ars de tarie.

Sucurile iti aminteau de TEC-ul de acum niste ani, chimie pura... In concluzie, ideea de baza a fost reducerea de costuri.

Inca ceva care merita mentionat, chiar daca au mai spus-o si altii aici: probleme la rezervare. Noi am avut rezervarea pt Royal Marina si ne-au mutat acum vreo luna la Marina Beach. Hai sa zicem, nu e mare diferenta. Dar niste amici care aveau rezervare la Marina Beach au fost anuntati ca li s-a schimbat statiunea de-a dreptul - undeva la 40 de km spre Burgas. Si au fost anuntati de chestia asta vineri dupa-amiaza in conditiile in care sejurul incepea luni. Nu pare deci o problema singulara, ci una sistematica, ceea ce nu e prea placut.

Si ca sa inchei intr-o nota optimista: tenis. Cei pasionati gasesc acolo niste terenuri decente si gratis (mocheta, ziua) sau la 15leva/ora (ciment, in nocturna).

[25.06.10 08:40:34]

E prima oara cand aud ca oameni cu rezervare la Duni sunt trimisi in alta statiune. Unde i-a trimis? Au primit ceva diferenta de bani, ca oriunde i-ar fi trimis nu e ca la Duni. Da-ne te rog mai multe detalii, eventual din ce oras au rezervarea, ca sa nu scrieti vreo agentie ca nu e voie. Eu plec pe 2 iulie la Marina Palace si am mari emotii din cauza acestui overbooking.

Si de tenis, ce spuneti de teren (mocheta) gratis? N-am inteles faza cu mocheta.

valimi
    [25.06.10 08:52:49]

@bianca17 @ radupaun, care drum vi s-a parut mai bun, daca ati pleca iar din Bucuressti spre Duni, pe unde v-ati duce?

@crengutalil, pe 2 plecam si noi cu 3 masini catre Duni din Slobozia, cel mai probabil pe la Vama Veche - Varna - Burgas Duni (acum sa vedema si raspunsul pe care il voi primi la intrebarea de mai sus)

[25.06.10 08:56:18]

Terenurile de tenis sunt gratis in timpul zilei si pe bani in nocturna. Dar nocturna au doar cele 3 terenuri de ciment. Restul terenurilor, vreo 6 daca nu ma insel, sunt practicabile doar ziua. Aceste 6 terenuri, chiar daca la baza au si ele ciment, sunt acoperite de o mocheta verde (o suprafata destul de rapida).

In ceea ce priveste overbooking-ul, amicii nostri aveau rezervarea facuta printr-o agentie din Bucuresti. O sa-i intreb unde anume i-au dus si, mai ales, care au fost conditiile. In orice caz, lasa-ma sa ma indoiesc de remarca ta "oriunde i-ar fi trimis nu e ca la Duni"...

valimi
    [25.06.10 08:56:44]

Ati avut acces la piscina interioara de la Royal Marina?

[25.06.10 09:09:09]

@valimi

Noi am plecat din Bucuresti si cred ca drumul ales la dus a fost ok, atat doar ca se putea face mai repede daca nu opream atat si daca nu ne zapaceam de vreo 2 ori. Varianta prin Vama Veche este cam lunga. Mai e optiunea de trecere cu bacul (Calarasi - Silistra), cum am facut la intoarcere, dar am stat destul de mult sa vina, sa ne imbarce, sa trecem etc. Din alte comentarii (de aici si de pe alt forum) am inteles ca drumul intre Schumen si Karnobat e distrus, fapt pentru care am incercat sa evitam acest segment.

Un GPS ar fi util, dar nu incercati sa va bazati 100% pe el (chiar si cu harti noi). Si atentie la indicatoarele care iti arata incotro s-o iei pentru o anumita localitate, unele sunt puse fix in locul unde ar trebui sa virezi, fapt pentru care poti sa ratezi manevra (noua ni s-a intamplat).

[25.06.10 09:10:54]

Nu am avut acces la piscina interioara de la Royal Palace. Ni s-a spus ca nici la restaurantul de la Royal Palace nu avem acces.

Dragoș_MD
    [25.06.10 09:21:32]

@ valimi: consulta si sectiunea cu "drumuri in Bulgaria"; eu personal, in aceasta perioada, as evita sa incerc o trecere cu bacul in conditiile in care fluviul este deja pe carosabil in multe zone de-a lungul cursului sau, in mai multe orase... In plus, drumul intre Silistra si Dobrich e varza pe o portiune relativ lunga (se lucreaza la reparare, dar nu cred sa o temine mai devreme de august).

VIO
    [25.06.10 14:14:43]

buna tuturor,

Eu zic ca cel mai bun drum este cel prin GIURGIU-RUSE-VARNA-BURGAS-DUNI.... este mult mai scurt, pe alta ruta ocolesti ceva si cred ca important este timpul facut..si km..parcursi... parerea mea...

@crengutalil... atentie chiar daca ai rezervare la ROYAL PALACE ar fi o idee buna sa suni la agentie sa-ti confirme sejurul ca si rezervarea... paroll... a nu te trezi ca ajungi acolo si te paseaza la un alt hotel inferior... MARINA BEACH... e ok... dar celelalte iti spun eu arata binisor dar totusi nu sunt ca cele 2 de pe plaja... ok... un sfat... eu... am avut o sursa anul trecut ca sunt ceva probleme cu rezervarile si am sunat imediat la hotel in BULGARIA, de pe telefonul mobil, imi pare rau dar nu mai am in memorie nr. de telefon dar l-am luat de pe situl lor... ok...

Anul asta s-a intamplat nenorocirea... de fapt de anul trecut au fost ceva comentarii pe ideea ca romanii nostri opteaza ff mult pt DUNII RESORT pt ca am vazut destule masini cu nr. de ROMANIA in parcarea hotelului ROYAL PALACE... plus ca mai sunt si celelalte parcari la cele de 4*... asa ca mare atentie... nu acceptati alta optiune daca prin absurd sa zicem aveti probleme decat MARINA BEACH... si impuneti-va la managerul hotelului, nu va lasati fraieriti pt ca sunt locuri, eu am o sursa care m-a sunat si mi-a spus ca au mers la ROYAL PALACE sa intrebe daca sunt camere libere... si surpriza... aveau... DECI... sunt pastrate pt altiii... nu prea e ok... ops...

[25.06.10 16:25:31]

Vio, mersi de informatii, dar eu am fost acolo si anul trecut si stiu hotelurile.Am rezervare pe Palace si am sunat in Bulgaria (la hotel) dar nu confirma nici o rezervare, spun sa intrebi agentia. Agentia mea spune ca e ok rezervarea, am chiar pe langa vaucher si confirmarea de la agentia bulgara prin care s-a facut rezervarea, dar totusi am emotii. Si sunt hotarata sa nu accept altceva decat Palace si junior suite, asa cum am platit, de altfel tot incerc sa aflu cum e exact junior suita ca sa nu ma poata fraieri si sa-mi dea o dubla mai mare in loc. Am platit din februarie, am confirmare de la partenerul bulgar si partea romana, deci vreau ce am platit, nu altceva.

Radupaun, astept cu interes ce au spus prietenii, unde i-au dus. Inteleg ca spui ca poate fi mai bine ca la Duni in alta parte, chiar sunt curioasa unde anume la aceeasi bani. Din cate vezi am fost si anul trecut acolo, am fost si prin nisipuri de 2 ori, am familie cu 2 copii si crede-ma ca n-am gasit la aceeasi bani si asemenea conditii ceva mai bun. Daca stii, spune-mi sa iau in calcul pentru la anul, ca sa mai schimb locatia.

[25.06.10 17:34:05]

Overbooking-ul a fost pentru camerele duble de la Royal Marina Palace.

In grupul nostru a fost o familie care NU a fost mutata la Marina Beach, pt ca a avut apartament.

[25.06.10 21:25:37]

Bianca, familia care nu a fost mutata de la Palace a avut suite sau junior suite? Poti sa-i intrebi? Daca a fost junior suite avea A in fata numarului camerei sau nu? 2 camere sau una, 2 bai sau una? te rog, poti afla?

[25.06.10 23:28:48]

Stiu ca au avut apartament cu 2 camere separate cu usa, 2 bai (si 2 televizoare)... au stat 2 adulti cu 2 copii si au platit pentru 3 adulti. N-am fost sa vad, dar intreb si revin cu detalii.

sbacau
    [26.06.10 11:33:15]

: -)) vad si prima familie pe AFA... o sa-i spun si nevesti-mii, poate o tenteaza... conlucreaza pentru impresiile si lamuririle suplimentare necesare. Un sincer bravo!

Nu va certati pentru accesul la calculator? Care scrie primul? : -))

Puncte de la mine... desi maxime, vedeti voi cum le impartiti... atentie domnu', mai bine cedeaza-le, nu de alta dar poti manca apoi numai hrana rece... : -))

Felicitari si multumiri pentru informatiile vaste adaugate!

[27.06.10 22:42:52]

@crangutalil: Apartamentul (sau suite) are numarul pe usa cu A inainte. Noi cred ca am stat in junior suite pentru ca numarul era precedat de J, iar camera avea pat king size si balcon mai mare... asta desi noi am platit camera dubla, dar probabil ca a contat faptul ca am fost mutati de la Royal Marina Palace si ca am ajuns devreme la check in

La cerere au si patuturi pentru bebelusi... din material textil (de voiaj). Iar in restaurante au scaune pentru copii 1-3 ani.

Prietenii care au avut rezervare la Marina Beach au fost mutati in Pomorie. Revin cu detalii.

[27.06.10 23:14:17]

Bianca, mersi mult de detalii, dar iar m-ai bagat in ceata. Voi ati avut camera cu J in fata la Marina Beach, eu asa inteleg (o camera sau 2? ). Stiati ca ajungeti acolo, ca vad ca zici ca ai avut rezervare la marina Royal? De la receptie v-au trimis la Beach sau v-a anuntat agentia din tara ca sunt pb si v-a oferit Marina Beach?

Eu ma rezervare din feb pe junior suite la Palace (o camera si pe acelasi voucher si o dubla pentru alta familie) si pana acum (chiar si vineri) agenta mea spune ca nu sunt pb cu rezervarile noastre. Dar eu sunt nelamurita pt ca anul trecut pe voucher am avut tot junior suite dar am avut 2 camere, o baie, cu A in fata. De-aia vreau sa stiu exact ce mi se cuvine pt ce am platit, si am platit Palace, nu Beach sau Pelican sau mai stiu eu ce, si junior suite, nu dubla, mare sau mica.

[27.06.10 23:25:24]

Eu incercam sa lamuresc lucrurile... scuze

Noi am facut rezervare in martie pentru camera dubla la Royal Marina Palace si ne-au spus in aprilie ca e o problema si ne muta la Marina Beach cu o reducere de 10%. Familia cu apartamentul nu a fost mutata pentru ca la Marina Beach nu au apartament... si cred ca overbooking-ul a fost doar la camerele double. La agentia noastra erau camere duble, apartamente si studiouri... nu stiu exact care sunt suite si care junior suite.

[27.06.10 23:44:58]

Multumesc mult, acum m-am lamurit, desi de studiouri n-am auzit pana acum, nu vi le-a descris macar ca sa stii ce sa alegi mai convenabil?

Si inca o intrebare, familia mutata la Pomorie a acceptat asa pur si simplu? Ce conditii au fost, le-a dat ceva bani inapoi, nu stiu, ma gandesc ca eu n-as fi acceptat, dar poate le-a dat o compensatie bunicica inapoi si poate a fost foarte bine.

Deci agentia romaneasca le-a oferit Pomorie in loc de Beach, asa inteleg.

[29.06.10 00:26:03]

Studiourile erau mai scumpe, iar noua nu ne trebuia mai mult de o camera. Din cate stiu eu cuvantul asta la noi ar fi un apartament cu sufragerie deschisa si un dormitor cu usa. Dar la ei la agentie poate sa insemne altceva... n-am intrebat.

La noi cu mutatul nu prea ne-au dat de ales... dar ne-au facut o reducere de 20%, in loc de 10% cat aveam pt early booking.

bianca17, crangutalil, radupaun, sbacau, valimi, VIO
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: