ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.06.10
APR-2009

O pensiune care pt mine nu a meritat

Pensiunea Algino este in localitatea Schitu-Golesti la 8 km de Campulung Muscel chiar pe marginea drumului principal spre Campulung pe partea dreapta. A fost prima locatie unde m-am simtit tras in piept si mi-a parut chiar rau de bani pe care i-am dat. Totusi are si o parte buna chestia asta pt ca de atunci nu mi s-a mai intamplat si am fost f atent la toate detaliile pe care le consider importante pt mine. Dar sa o luam sistematic... :).

Am stat 2 nopti in aceasta pensiune. Pensiunea este mai degraba o casa mai mare cu camere care sunt amenajate pt turisti, camere cu mobilier vechi care mie imi dadea senzatia ca sunt la bunici (asta nefind un compliment pt pensiune) …Camerele nu mi s-au parut f curate, dusmeaua scartaia, patul era cam incomod iar lenjeria de pat mie unu nu mi-a inspirat incredere…Exista o baie comuna la etaj, unde am stat eu, unde mai era de lucrat la curatenie, si eu cel putin nu m-am incumetat sa fac nici un dus…Bine ca pensiunea era goala cand am fost eu…. De altfel “pacaleala” am luat-o pt ca pe site nu scria ca baia era comuna. Ar fi trebuit sa imi dau seama ca pensiunea fiind de 2 stele exista riscul asta…adevarul ca atunci cand am sunat pt rezervare nici nu am intrebat, asa ca este si vina mea aici.

La pensiune am baut in schimb un vin foarte bun. Noi am cerut micul dejun si cina care nu este atat de variata pe cat scrie pe site-ul pensiunii, dar lucrul asta nu m-a deranjat…mai mult mi-a displacut ca atunci cand a trebuit sa plecam nu prea am iesit cum trebuie la bani, pt ca eu dupa site calculasem un pret iar patronul mi-a dat al pret…Oricum fara discutii urate sau tambalau, i-am expus patronului calculul meu si el a zis sa ii dau cat credem noi de cuviinta…Eu i-am platit cat a trebuit plus pretul vinului si s-a rezolvat.

Ca sa fim corecti trebuie sa spun ca pensiunea are in spate o curte f lunga cu o multime de pomi, noi fiind primavara erau infloriti si aratau f bine…cred ca vara este o placere sa mananci fructe de aici. In spatele curtii era un drum de pamant, si apoi coborai ca o vale mai abrupta si ajungeai la un rau care avea albia regularizata, deci plina de piatra, fara iarba sau copaci. Pacat de rauletul ala ca l-au uratit asa...

Acum sa va spun si partea care mie mi-a placut f mult adica ce am vizitat in zona…. Am vizitat in Campulung Muscel, Manastirea Negru-Voda cu vechea curte domneasca apoi am mers mai departe pana la Mausoleul Eroilor pe Varful Mateias. Zona respectiva a fost cam distrusa de carierele din zona... :(

Am fost si la Manastirea Namaiesti cu biserica construita in stanca. Apoi am fost la Cheile Dambovicioarei, am vazut pastera Dambovicioara care nu m-a dat pe spate fata de ce avem noi in tara in materie de pesteri, insa in schimb mi-au placut cheile.

A doua zi am plecat spre Curtea de Arges pe DN73. Drumul este numit si drumul cu 7 coline, asa mi-au zis cei de la pensiune, un drum nu usor dar placut una peste alta…Pe drum sunt indicatoare catre obiectivele turistice din zona. Eu am fost la Corbii de piatra, care este o biserica veche sapata in stanca, f spectaculoasa. Este frumos sa te urci sus pe stanca de unde se vede o imagine frumoasa a intregii zone.

De asemenea am fost si la Manastirea Robaia. Aici se ajunge pe un drum asfaltat, destul de bun…Mi-a placut zona, pe partea stanga oamenii erau la gratar pe malul raului Robaia unde era umbra si numai bine de petrecut o zi in natura. Pe partea dreapta a drumului era un camp plin de flori galbene care arata deosebit. Manastirea este frumusika, asezata printre copaci umbrosi unde ai parte de liniste si relaxare.

Apoi am ajuns la Curtea de Arges, am vizitata manastirea de aici, care are dupa parerea mea cea mai frumoasa biserica din Romania. Mi-au placut magnoliile inflorite care raspandeau un miros placut si verdele naturii ce inconjura biserica.

Apoi am ajuns acasa si gata…A fost un week-end reusit (exceptand pensiunea care nu a fost ce ma asteptam eu sa fie), o iesire din cotidianul Bucurestiului, care are darul de a-ti incarca bateriile.

Trimis de vali_tulcea in 24.06.10 14:58:14

VIZUALIZĂRI: 1795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali_tulcea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din spatele pensiunii. Camera avea iesiere spre un fel de terasa de la etaj.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 13.30 EUR pe cameră

valimi
    [24.06.10 15:12:21]

Tizule, felicitari, un review ca la carte

Puncte de la mine!

alinutzza140*
    [24.06.10 15:38:38]

Dar cat ai platit? ca nu ai scris. In rest un review reusit. Puncte.

vali_tulceaAUTOR REVIEW
    [24.06.10 15:47:46]

Am fost anu trecut in aprilie si nu mai stiu exact...nu a fost exagerat, dar la bani aia cred ca puteam gasi o pensiune mai rasarita. A mai fost si chestia aia la plecare cand a trebuit sa platesc care mi-a lasat un gust amar. Ar fi trebuit sa scriu despre pensiunea asta anu trecut, dar cum abia luna asta m-am logat pe acest site scriu acuma. Cand am cautat pareri despre pensiunea asta anul trecut nu am gasit nimic, asa ca vreau ca macar acuma cine vrea sa stea aici sa stie exact cum stau treburile si sa nu aibe surprize.

alinutzza140*, domidoc, vali_tulcea, valimi