ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2020
ÎNSCRIS: 21.08.11
JAN-2020

City View Apartament, Timisoara – de cautat daca aveti drum aici

Pentru ca eram prea multi care voiam sa mergem in gasca la Timisoara, si pentru ca hotelurile aici sunt destul de scumpe, am fost mai rentabil sa inchiriem un apartament, de pe un site de rezervari, sub denumirea de City View Apartament, situat in str 1 decembrie 1918, sc A, Et 8, ap 29.

Etajul ala mi-a creat un mic disconfort, dar... am sperat sa gasesc totusi un lift nou si nu unul care a prins ambele razboaie. Era nou, asta nu inseamna ca nu s-a blocat in cateva randuri la cate unul dintre etaje :) !

De la aeroport am ajuns usor, cu un expres (E4) si 2 km pe jos (se poate merge si cu autobuzul 15 pentru 2 statii, cu plecare din statia Traian Grozavescu si coborare la statia Cluj).

Blocul in care se gaseste acest apartament este in apropierea salii Olimpia, cel in care la parter este si un oficiu postal (cred ca nr 5). In apropiere, mai exact peste strada, este si un supermarket destul de mare, asa ca ai asigurat si necesarul. Prin fata blocului trec si tramvaiele 4,6 si 8, dar zgomotul care ajungea pana la etajul nostru nu era deloc deranjant.

Intrarea in bloc se face prin spatele lui, iar apartamentul este situat pe colt, asa ca am avut vedere din trei laturi ale lui.

Am preluat cheia de la persoana care se ocupa cu inchirierea apartamentului (nu era proprietarul) si am gasit un apartament spatios, luminos, calduros, mobilat cu gust, minimalist si fara sa fie ingramadit, dar cu tot strictul necesar. Are doua dormitoare si un living spatios, cu o canapea extensibila, si ceea ce mi-a placut, a fost faptul ca in afara baii cu dus, mai avea un wc de serviciu, ceea ce este bine venit, cand calatoresti in grup. Doar ca ventilatorul acestuia avea un stil propriu de a aerisi, pornea si se oprea singur :)...

Lenjeriile erau impecabile si paturile foarte confortabile, in dormitoare avand si spatiu de depozitare a hainelor.

Bucataria este utilata cu strictul necesar, si oferea un plus de spatiu si luminozitate, prin desfiintarea partiala a zidului catre balcon, incadrandu-l si pe acesta in bucatarie, si punand o lavita unde puteai sa stai sa-ti bei cafeaua cu ochii pe geam. Prin bucatarie am cate ceva de reprosat, lucruri nu grave si cu siguranta remediabile foarte usor: nu am avut saci de gunoi (a trebuit sa folosim pungile de la cumparaturi), cuptorul electric trebuie schimbat neaparat (inauntru mirosea rau si era murdar si vechi), cana de fiert apa era ruginita (sau arsa) in interior.

Si la baie ar trebui alocate mai mult timp si mai multa atentie curateniei – geamurile cabinei de dus erau pline de calcar, iar in scurgere erau blocate fire de par, la fel si pe podeaua baii. Si geamurile apartamentului nu erau prea curate, dar asta chiar nu m-a interesat deloc, plus ca nu poti sa speli geamurile chiar dupa fiecare ploaie :) !

Am avut si prosoape destule si mari, ceea ce a fost bine, pentru ca noi am venit doar cu bagaj de mana pe avion, cu ghiozdanul in spate, iar produsele de igiena necesare le-am cumparat din supermarket.

Caldura in apartament a fost un pic cam prea „calda” pentru noi, asa ca am mai inchis din calorifere.

Livingul spatios, cu canapea mare, stil coltar, era singura incapere in care se gasea un televizor, asa ca seara ne strangeam cu totii, sa mai vedem un film sau sa facem planul pentru a doua zi. In cel de-al doilea balcon, pe unul din dormitoare, era un dulap cu 2 usi, unde puteai sa pui bagajele.

Cand ne intorceam doar o parte din noi, de la plimbare sau cumparaturi, era un pic complicat sa dai drumul in bloc celor care veneau dupa, pentru ca butonul interfonului era spart si nu reuseai mereu sa deschizi usa de jos sau sa te faci auzit.

Din apartament pana in centru se fac aproximativ 20 min pe jos, si am prins o vreme frumoasa, tocmai buna pentru plimbare. Fiind un cartier studentesc, locurile unde poti sa manaci sunt destule si accesibile ca pret.

Trimis de vulpe mihaela in 12.02.20 12:33:08
Validat / Publicat: 12.02.20 16:13:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Balconul deschis din bucatarie

[12.02.20 16:12:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, TIMIȘOARA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: