ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2020
JUL-2019
PREŢ: 3000 eur
1 AD. + 1 COPII -- v: 15

Descoperă Malaezia

De stiut despre MALAYSIA si KUALA LUMPUR (KL) (2 din 2)

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Recomandari specifice Malaysiei

Pe saitul MAE cititi recomandarile updatate despre Malaysia inainte de a va deplasa aici. In perioada vizitei noastre nu erau alerte de calatorie, ci numai recomandari pentru diferite vaccinuri. Am fost cu cateva saptamani inainte la o clinica de boli tropicale in Bucuresti unde am facut 2 vaccinuri impotriva hepatitei A si a febrei tifoide, iar din KL am cumparat un antibiotic numit doxymycin, echivalentul doxiciclinei de la noi.

NU erau obligatorii, dar noi am suflat si in iaurt, ca sa fim safe. Ni s-a spus ca este important sa ai solutii impotriva tantarilor si insectelor in general, care se pot cumpara din farmaciile noastre si am avut si noi la purtator. In oras nu am vazut urma de insecta care sa ne bazaie, dar in gradini imediat dupa ploaie incep sa zboare si pot pisca.

Comparand cu impresia primara de murdarie pe care o intalnesti in zonele aglomerate, poate ca este bine sa fii preventiv.

Sunt utile adaptoare pentru prize cu 3 picioare, dar in hotel am avut solutie pentru stecherele noastre.

Recomandare

NU rezervati bilete online la obiective prin booking! Eu am luat o mare teapa cu biletele pentru Turnurile Petronas, skip the line, care costau la counter 80 MYR (cel mai scump), iar pe saitul amintit 132 MYR pt ca chipurile ti le aducea un curier (ceea ce eu nu am cerut) si pentru ca e-tickets cumparate de la terti nu sunt recunoscute la scanare la intrarea la obiectiv! (!)

Cumparaturi

Mall-uri – sunt cu zecile, poate o suta - paradisul celor dornici de shopping. Sunt prezente majoritatea numelor de marca pe care le cunoasteti din tara si altele locale sau regionale. Se poate plati cu cardul, se primeste bon fiscal.

China Town – locul perfect pentru “chinezarii”. La produsele mai scumpute care sunt si mai calitative, nu lasa la pret sau lasa mai putin. In general preturile sunt negociabile. Evident fara factura. Plata numai cash. Aici gasiti imbracaminte din matase daca prezinta interes.

Mancarea si bautura

Noi mancam de doua ori pe zi.

Micul dejun il serveam in camera din ce ne cumparam cu o seara inainte de la minimarketuri, care erau numeroase in zona hotelului nostru. Noi apelam la un asa numit Family Markt. Consumam multe sucuri, care mai de care mai gustoase. Favoritul nostru era lici (leetchee, un fruct exotic racoritor). NU am gasit un termen echivalent in limba romana. Costa 2-3,5 MYR la 250 – 330 ml. Alcoolul este insa mai scump ca la noi. O doza de bere la jumate, cea mai ieftina, costa 9 MYR.

A doua masa tinea loc de pranz si cina si o luam la terase sau pe unde ne prindea foamea. Despre cateva localuri si recomandari voi scrie separat. Pentru 2 persoane am platit intre 26 MYR si 180 MYR, depinde ce comandam. La terase ok, in zona centrala, unde si recomand cateva, a costat circa 150 MYR pentru 2 persoane.

Bucataria locala are cateva feluri de mancare specifice, dar sunt si multe influentate de bucataria chinezeasca sau indiana. Intre cele malayeziene voi numi cendol durian, nasi lemak, satay, assam laksa, dar ce va pot spune acum niste denumiri ca acestea?

Se poate manca asezat in piata de noapte Jalan Alor (dar murdar) sau in mers foarte foarte ieftin, de ex carne pe bat (1 -2 MYR bucata).

Recomand sa incercati toate fructele exotice posibile. Reprezentativ pentru Malaysia este durian-ul, un fruct de marimea unui pepene mic, cu coaja tepoasa, ca de castana, cu miez galben, lesios de dulce si urat mirositor.

Obiective turistice

Despre unele dintre obiectivele turistice voi scrie. Pana atunci o enumerare a celor mai cunoscute obiective din KL:

Turnurile gemene Petronas

Turnul KL sau Menara

Batu Caves

Gradinile

Zoo Menara

Moscheea Nationala

Muzeul de Arte Islamice

Cu ce am plecat? Cu ce ne-am intors?

Cu ce am plecat?

Am plecat cu infiormatii multe care ne-au ajutat sa ne setam corect asteptarile pentru aceasta destinatie, de aceea am incarcat si acest articol cu multe dintre acestea.

Am plecat cu avionul. Am plecat cu bani 1000 USD cash, un card visa.

Biletele de avion au costat 8000 RON 2 persoane, cazarea excelenta de 4 stele a costat 2000 RON pentru 11 nopti, iar asigurarea 200 RON.

Ce am facut acolo?

Am cunoscut o alta lume, o lume care gandeste altfel, calda, simpla si foarte ospitaliera, desi traieste cu aceleasi venituri si are aceleasi costuri ca in RO. Comparatia este bazata pe experienta noastra, dar intarita de statistici oficiale cu date despre Malaysia vs Romania, KL vs Bucuresti.

Am vizitat obiective turistice si de recreere si ne-am simtit foarte bine. Ne-am gospodarit singuri tata si fiu, ma refer la micul dejun si menajul minim necesar si a fost super. Am circulat cu Uber-ul lor (Grab) si ne-am plimbat pe jos. Am interactionat cu o societate locala sanatoasa bazata pe oameni simpli, deschisi, zambitori, nestresati, fericiti.

Am vazut mult, mult verde si dragoste si respect pentru darnicia naturii, am vazut foarte multe animale, pasari, pesti, fluturi, flori, palmieri. Am avzut zgarie-nori si o industrie a constructiilor fascinanta.

Am cheltuit circa 3000 EUR cu totul pentru vacanta de 12 zile in KL, 2 persoane. In Malaysia se poate sta si 3 saptamani si se pot vizita si alte destinatii decat KL cu banii astia, daca planifici o vacanta low budget, la fel cum poti cheltui dublu sau mai mult daca iei toate mesele la restaurant si faci shopping etc.

Cu ce ne-am intors?

Cu o viziune pasnica si toleranta asupra semenilor nostri. Gandirea de a face bine celuilalt, care este raspandita in Malaysia, la nivel individual, si este o piatra de temelie a educatiei si mentalitatii lor, face ca acest bine sa se intoarca la fiecare. Ajuta-l pe cel de langa tine cu orice ii este de folos!

Cu zambete. Zambetele le primesti si le oferi, si asta te face sa te simti bine.

Am inteles, am vazut si ne-am convins, ca poti fi fericit fara sa fii in concurenta cu cel de langa tine pentru bani, casa, masina, avutie. Nu e nevoie sa depasesti coloana de masini sa te bagi in fata, nu e nevoie sa claxonezi in aglomeratie, nu stiu cum suna tonul unei injuraturi.

Cu o experienta de calatorie unica. Cu o experienta tata – fiu deosebita, asta nu inseamna ca nu ne-a fost dor de fetele de acasa.

Cu multe poze, filme, albume si impresii foarte faine. Cu trairile din Turnurile Petronas si cu cele din sky box-ul Turnului Menara.

Sunt foarte fericit ca AmFostAcolo in Malaysia, la KL, cu fiul meu Emi.

As mai povesti la nesfarsit. Voi reveni. Numai de bine tuturor!

@webmaster: Rog inserare youtube

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Dan&Ema in 14.01.20 18:22:49
Validat / Publicat: 14.01.20 20:30:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan&Ema); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [14.01.20 20:31:33] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Zoazore [14.01.20 20:59:44] »

@Dan&Ema: Superb, Dane! SUPERB!

Ajuta-l pe cel de langa tine cu orice ii este de folos!
Tu, aici, nu mai ai ce să-nveți! Ești deja doctor!

Emi e, parcă, prea serios, prea crispat! În schimb, pe fața ta se citește bucuria pură, surpriza descoperirii de lucruri / oameni / locuri noi!

Scuze, dar în P09 nu m-am prins ce e!

La mulți ani și multe călătorii noi și frumoase și HAI LA SIBIUUUU!

micutzu [14.01.20 21:54:02] »

Salut. Citit si votat cu interes si placere acest review despre o destinatie in care sigur nu voi ajunge niciodata. Motivul principal este frica de a mai zbura cu avionul dupa ce am trecut printr-o experienta groaznica. Pozele sant superbe si tin loc de foarte multe cuvinte. Cred ca a fost o experienta de neuitat atat turistica cat si multiculturala si de ce nu si gastronomica. Vacante si calatorii cat mai frumoase va doresc.

krisstinna [15.01.20 08:39:24] »

@Dan&Ema: Doxicilina ați luat-o preventiv, cât timp erați acolo? Eu am luat-o doar cu rețetă de la Balș, după ce-am scos căpușa din mine și m-au luat in evidență

Felicitări pentru vacanță, aștept continuările.

Dan&Ema [15.01.20 21:04:01] »

@Zoazore:

In P09 e un crustaceu cu clesti. Arata ca un Panzer german. Vietuitoarea asta era intr-un acvariu in care aveai permisiunea sa bagi mana. Si evident ca nu am asteptat 2 invitatii. Povestea celui mai mare acvariu ever va fi o relatare de sine statatoare.

Altfel, sincere multumiri pentru aprecieri si am sa intorc complimentele catre tine care esti un suflet MAAARE!

Hai sa ne laudam in vazul cititorilor! 😁

Numai bine!

Dan&Ema [15.01.20 21:11:23] »

@micutzu:

Cu avionul a fost chinuitor de lung zborul. Cel mai lung zbor al meu. La intoarcere ne-a zguduit vreo ora deasupra Oceanului Indian, dar nu au fost primele turbulente traite. Chestii grave care sa ma socheze nu am trait, slava Domnului! ✈️

Experienta va ramane una speciala. Am cunoscut o alta lume, o alta mentalitate, as spune ca eu m-as simti foarte bine in asa o lume.

A propos de afirmatia “ nu ajung niciodata “ nici eu nu imi imaginam cu 3 ani in urma ca voi ajunge in aceasta viata in Malaysia. Nici 1% nu credeam, nici nu m-am gandit vreodata.

De vina este Emi, fiul meu! Numai bine!

Dan&Ema [15.01.20 21:19:20] »

@krisstinna:

La clinica privata de boli tropicale din Bucuresti ne-a recomandat malaron. Preventiv. Si optional. Ne-a spus ca nu il gasim in tara si daca putem aduce din Bulgaria, de exemplu. A fost prea in scurt si eu oricum nu tineam neaparat.

In a doua zi in Malaysia m-a ciupit o insecta🦟 si atunci m-am dus intr-o farmacie in KL si mi-a dat doxyciclina. Tot preventiv.

Oricum n-am dus tratamentul pana la capat.

Numai bine! 😃

Dan&Ema, micutzu, Zoazore