ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
ÎNSCRIS: 21.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Hotel Imperial- mai mult decat orice asteptare- de nota 10

In perioada 13-20 iunie 2010 am fost la Sunny Beach -hotel IMPERIAL (doua persoane cu 1 copil de 3 ani jumatate).

Am plecat cu o impresie f. f. buna si cu mare regret ca ma intorc acasa. Statiunea este foarte frumoasa, curata, majoritatea erau straini, mai putini romani vedeai, ceea ce este foarte bine!!! .

Hotelul este curat, camerele si balcoanele extrem de mari, daca aveti copii va baga suplimentar o canapea extensibila, dar nici nu este nevoie pentru ca patul matrimonial este foarte mare (incap lejer 4 persoane).

In camera se facea mereu curatenie, prosoapele erau schimbate tot timpul, lenjeria a fost si ea schimbata o data. Daca vreti sa vi se schimbe mai des, nu aveti decat sa vorbiti cu camerista si se rezolva fara problema. Puteti sa-i lasati si cativa leva daca doriti. Deci totul a fost ok din acest pct de vedere. Oricum nu se compara cu serviciile din Romania unde nici macar prosoapele nu se schimba.

Acum vreau sa vorbesc despre mancare. Oameni buni, este un mare pacat sa spui ca nu ajunge mancarea sau ca stai la coada 10-15 minute ca sa iei o bere. MARE PACAT! Daca nu vedeam cu ochii mei, as fi crezut o asemenea prostie.

Mancarea se prapadea din belsug!!! Ramaneau stive in farfurie, iar despre diversificare ce sa mai vorbim! Zilnic era ceva nou.

Va rog sa ma credeti ca eu nici macar nu am avut cand sa gust din fiecare mancare in cele 7 zile, asa de variata era. De la ora 7, 30 se servea micul dejun. Micul dejun... putin spus... ziceai ca include cele 3 mese pe zi! Eu ajungeam de obicei dupa 9, 30 si inca se servea masa (desigur iti luai singur ce vroiai).

Ce era acolo!!! DE TOATE! . Nici nu puteai manca cand vedeai atatea. Sunt automate de unde iti iei cafea, sucuri, lapte (au si carafe cu lapte separat). Totul la discretie, mie imi venea sa plang, sincer, cand vedeam ca farfuriile ramaneau pe jumatate pline. Mare risipa. Si ospatarii mereu alearga printre mese ca sa debaraseze.

La ora 11, 30 incepea masa de pranz dar puteai sa vii mai tarziu, parca pana pe la 13, 00 se servea pranzul. Aici, alte preparate, foarte multe, tot felul... si salate si prajituri, torturi de jum de metru cu 2-3 etaje, baclavale, sufleuri, clatite, inghetata si fructe la discretie (cirese, pepene, caise, mandarine, banane, portocale...), mancare de tot felul, etc.

Nu pot sa descriu cate erau. Si aici se risipeau aiurea. Ramanea mancare din belsug. Asadar, oameni buni, am fost acolo si va sfatuiesc sa nu mai ascultati tot felul de nesimtiti care vin cu tot felul de pretentii ABSURDE... si mai au si neobrazarea sa-si bata joc de bietii bulgari care isi faceau treaba foarte bine si erau foarte organizati, amabili.

Tacamurile, paharele si farfuriile sclipeau, iar de curatenie nu mai vorbesc... nu ca la noi la autoservire in Romania. Sa nu ratati painea si chiflele bulgaresti!!! . Chiflele erau mai tot timpul calde si f buneee iar painea era de tot felul.

Acum sa vorbim despre snack bar-ul de langa hotel. Are afara si mese si baldachine (foisor cu perdelute albe) si te asezi unde vrei. La ora 11 se deschide si poti manca ce vrei daca nu vrei sa mananci la restaurant. Nu sunt atatea feluri ca la restaurant dar... repet... nici aici nu poti manca din toate la o singura masa... sunt foarte multe. Aperitive cu mezeluri si branzeturi, fripturi, carnaciori, cartofi prajiti, dovlecei, vinete, friptura de pui f frageda, snitele, gordon blue, salate de tot felul, masline, clatite, prajituri, inghetata, bauturi, sucuri, bere, cafea. Si aici poti manca in fiecare zi altceva, eu am dat cateva exemple dintr-un meniu... Este mancare din belsug.

Niciodata nu am stat la coada pentru bere, asa cum ziceau altii. E adevarat ca la pizza se mai facea cate o coada micuta dar mergea f repede...

Sincera sa fiu, eu in fiecare an am fost la Mamaia si este pt prima data cand vin la bulgari. Nu mai vreau sa ma mai duc in Romania la mare niciodata. Nu am auzit nici o manea, atmosfera era occidentala, cu oameni civilizati... se vedea de departe!!!

Deci recomand cu caldura statiunea Sunny Beach unde nu prea se duc ai nostri.

Am auzit ca in Albena, Nisipuri si celelalte sunt 99% romani, ceea ce te face sa te simti ca acasa... nu la conditii ma refer ci la atmosfera in sine. Cand vezi atatia romani nesimtiti... Dar in Sunny Beach este cu totul altceva, ca in occident. Curatenie, nu vezi un caine, hoteluri elegante, multe locuri de joaca pt copii, plaji frumoase, cluburi si baruri selecte, restaurante superbe, animatie pt copii, etc. Sunt prea multe de descris.

La 1 km de Sunny Beach este orasul Nesebar care trebuie vizitat obligatoriu. Puteti sa luati trenuletul sau puteti merge pe jos, drumul este f placut si peste tot simti mirosul teilor si te incanta multe flori pe marginea drumului. Nesebar este un orasel vechi la port, cu casute foarte frumoase, ruine, terase superbe, magazine pt suveniruri si desigur imbracaminte, etc.

Acum, un mic sfat. Nu va cheltuiti banii pe haine in Romania inainte de a veni in Bulgaria. In Sunny Beach si Nesebar gasiti absolut de toate la jumatate de pret si calitate f buna (made in Turcia, Bulgaria)... Jeansi, incaltaminte de piele... la max. 10-15 euro (de multe ori poti negocia si pretul) Si in general, in Bulgaria.

Acum referitor la PLAJA. Cineva spunea ca plaja este la 400 m de hotel. Cred ca sta prost cu orientarea in spatiu, sincer. Plaja este la max. 200 m si este o placere sa mergi. daca vrei, poti sa treci o duna de nisip, lucru care mie mi s-a parut deosebit de exotic, sau daca vrei sa ocolesti dunele, mergi pe drum. Tot acolo ajungi. Dar dunele de nisip dau tot farmecul... sa nu se mai planga cei puturosi care ar vrea ca plaja sa fie probabil in hotel. Este ceva deosebit... dar nu pentru taranoi, ci pentru cei care stiu sa savureze...

Plaja hotelului Imperial este in partea stanga a hotelului si acolo servesti gratis bauturi la bar. Doua sezlonguri si o umbrela costa 12 leva.

Uitati cum se procedeaza in caz ca vreti sa luati sezlonguri. Nu va duceti direct pe plaja ca va trimite sa platiti la receptie mai intai. Deci, te duci la receptie, ceri tichet pt plaja, dai 12 leva, tot la receptie ceri d si saltelutele pt sezlonguri, daca vrei (poti lua prosopul tau daca nu vrei salteluta). Apoi te duci cu tichetul pe plaja si il dai celui care raspunde de sezlonguri. Si poti sta toata ziua cu acest tichet. Noi plecam la masa si lasam acolo si jucariile copilului si imbracaminte... prosoape, etc. Nu ti le ia nimeni. Numai geanta cu bani trebuie s-o iei, desigur. Dar lucrurile de plaja poti sa ti le lasi. Vor fi in siguranta.

Nisipul este foarte fin si curat. Noua ne-a placut foarte mult statiunea si serviciile.

Am uitat sa va spun ca se pot inchiria tot felul de masinute, scuttere. Daca esti client fidel negociezi si pretul.

Am uitat sa va spun, hotelul are doua piscine, una exterioara si una interioara, iar la barul de la piscina deasemenea servesti bauturile gratis.

Va doresc un sejur minunat si daca aveti sa ma intrebati ceva, nu ezitati.

Sunt multe de scris si nu-mi vine chiar totul in minte. Eu m-as mai duce din nou la acelasi hotel, am fost foarte incantata.

Bye!!!

PS:

* 3 zile a fost "tatoo convention"... cei tatuati... au fost si concerte de tot felul... a fost superrr!!!

* La masa, in afara de nenumaratele si variatele prajituri, se aducea cate un tort imens (aproape 1m) cu 2-3 etaje, in fiecare zi avea alta forma si alta culoare si pentru ca era atat de mare practic nici nu se vedea ca s-ar fi consumat ceva din el. Ramanea aproape intreg. Eu nu inteleg cum poate spune acea doamna de pe forum ca era bataie pe nu stiu ce tort si ca nu ramanea nimic, cand era la discretie!! Cine stie in ce perioada o fi fost, cine stie ce personal era atunci, dar acum mergeti cu cea mai mare incredere. N-o sa regretati! O sa atasez in curand si poze!

* Sa fac referire si la locurile de parcare. Noi am mers cu autocarul asa ca nu am avut nevoie de loc de parcare dar cat am stat acolo nu s-a intamplat absolut nimic. Totul este luminat! Si sa nu se mai vaite atat lumea ca nu sunt locuri de parcare. Sunt poze destule pe internet, sunt poze si din parcare. Daca nu le convine, sa aleaga alt hotel care are 100 de locuri. Din moment ce si-au ales hotelul si din poza se vede clar ca nu sunt asa de multe, atunci ce rost are sa te mai vaiti atata cand ajungi la hotel? Cel mai mult ma revolta fraza" am fost dezamagit chiar de cum am ajuns la hotel, ca stateau prost cu locurile de parcare". Hei, oameni, ducet-va la hoteluri care au 100-200 locuri si lasati fitzele astea de parveniti!

La revedere

Trimis de manuelaa in 23.06.10 16:22:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuelaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la piscina hotelului Imperial

[23.06.10 16:35:03]

@manuelaa sincer ultima fraza nu prea are ce cauta aici, ma gandesc ca poate ai gresit sau te-a luat valul. Ce-nseamna:

lasati fitzele astea de parveniti!

Te rog frumos pe viitor alegeti mai cu grije cuvintele, nu stii cu cine stai de vorba si mai ales intelege ca fiecare are dreptul la o parere pe acest site. Nu trebuie judecat sau mai rau, jignit pentru ceea ce crede.

Pe viitor ai mai multa grija la cuvinte, jignirile pe acest site sunt penalizate.

Este primul review, de aceea inclin sa am clementa, dar daca se repeta stricam prietenia, ok?

[23.06.10 16:38:58]

da, fiecare are dreptul la o parere, ati spus foarte bine. Si asta este pararea mea! prea multe fitze, toata lumea se vaita de locurile de parcare. La Mamaia oare hotelurile au atatea locuri de parcare cate camere sunt?

[23.06.10 16:42:49]

Nu stiu cum este in Mamaia (nu sunt din zona ) insa stiu sigur ca n-as face pe nimeni "parvenit" daca ar avea pretentia sa gaseasca un loc de parcare.

[23.06.10 16:56:21]

Ok, chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni... dar sincer... daca ati pleca undeva si ar fi cu totul altfel fata de ce ar povesti altii, nu v-ati fi enervat? Recunosc, m-am enervat, pun asta pe seama revoltei.

Cine sunteti? Adm site-ului?

[23.06.10 18:21:50]

In primul rand...nu stiu cine esti si nici macar nu ma intereseaza....presupusul administrator??? sau ce ? in al doilea rand nu stiu de ce ti-as spune ce legatura as avea eu cu nu stiu care utilizator, chiar daca as avea? IN AL TREILEA RAND....de cand mi-am postat impresiile pe acest site am senzatia ca sunt urmarita de politie...de ce scriu asta , de ce cealalta??? de cand am intrat si m-am logat pe site mi s-a blocat messengerul si calculatorul....la un moment dat nu mai puteam sa-mi introduc parola de intrare in PC. Nu puteam sa dau nici restart si mi-a aparut ceva de genul " ca nu stiu ce dispozitiv atasat la pc-ul meu nu functioneaza sau functioneaza nu stiu cum""... DECI: am o banuiala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu cumva chiar tu te-ai legat la pc-ul meu>???

[23.06.10 18:22:04]

Chiar are importanta cine te atentioneaza sa nu jignesti? Uite, eu chiar ma simt vizat direct:

Cand vezi atatia romani nesimtiti

cu referire la cei ce merg in Nordul litoralului Bulgar, de unde eu tocmai m-am intors dupa ce am petrecut un week-end acolo...

"Fitze de parveniti" daca ai pretentia ca pe banii tai sa ti se ofere nici mai mult, nici mai putin decat unitatea de cazare s-a angajat de buna voie sa ofere (locuri de parcare)... imi cer scuze, dar asta imi aminteste de proverbul ala, cu cine striga mai tare "Hotul!!!"

[23.06.10 18:24:42]

PS si daca ai calculatorul varza, nu mai da vina pe moderatorii saitului, ca te faci de ras!!! LOL!!!

EDIT: (PPS) ca sa te linistesti ca nu e din vina celor de la AmFostAcolo, pur si simplu scoate cablul de retea din PC-ul tau (sau dezactiveaza placa de WiFi) si vei vedea ca va suferi de aceleasi simptome. acum, pe cine mai dai vina?!?

[23.06.10 18:28:09]

nu va suparati??? cine este acest webmaster ??? nu pot sa ma lamuresc...dupa ce mi-am postat impresiile, am si primit observatii de la webmaster de genul "te-a cam luat valul la sfarsit" si ca ma poate penaliza pentru cuvantul "parvenit".

[23.06.10 18:29:50]

o sa sun la firma la care sunt abonata si se va vedea cine se foloseste de id-ul meu.

[23.06.10 18:40:46]

Userii care au numele incepand cu WebMaster sunt moderatorii acestui sait. si pana la urma, repet intrebarea mea initiala: chiar are importanta cine te intreaba de ce jigesti?!? eu inca mai astept scuze pentru exprimarile folosite de tine in impresiile de mai sus...

[23.06.10 18:43:44]

Eu inteleg ca pentru cuvinte vulgare ti se poate atrage atentia. Nu e genul meu sa le folosesc. Dar sa ti se puna in carca faptul ca ai folosit" parvenit", mai ales ca nu m-am referit la nimeni concret, mi se pare absurd. Am primit imediat un avertisment. Fiecare are dreptul sa-si scrie opiniile. Am senzatia ca sunt in "epoca de aur ". Am intrat aici cu cele mai bune intentii, ca sa aduc numai cuvinte de lauda si am fost avertizata in cel mai scurt timp. DE CE? NU AM INJURAT PE NIMENI, OK? NU AM FOLOSIT NIMIC VULGAR. Si apoi sunt intrebata ce legatura am eu cu nu stiu cine si cu nu stiu ce agentie? N-am inteles nimic....in schimb, mi se blocheaza computerul si imi apare ca" un dispozitiv legat la pc-ul meu nu functioneaza". Mai, sa fie...tocmai acum. ...Cred foarte bine ca in felul asta se pot face magarii, se pot sparge parole si chiar se pot lega la pc. La revedere!

[23.06.10 18:44:34]

@manuelaa, daca tie ti se pare ca nu jignesti cand spui "parveniti" inseamna ca problema calculatorului tau este cea mai mica din ecuatie.

Mi-ar place sa intelegi faptul ca ti-ai dat drumul la nervi mai mult decat ar fi cazul, sa punem punct aici si sa ne concentram de fapt pe ceea ce trebuie.

[23.06.10 18:45:49]

moderatorii acestui soite trebuie sa invete sa scrie corect..se scrie grija, nu grije...ok?

[23.06.10 18:49:03]

asa zic si eu...sa ne vedem de treaba

[23.06.10 18:50:26]

"romani nesimtiti" este cumva folosit in loc de expresie laudativa?!? sau te referi la tine, care nu reactionezi nici dupa repetate atentionari???

pepsi70ro
    [23.06.10 18:51:25]

Dex online spune in felul urmator:

PARVENÍT, -Ă adj., s.m. și f. (Om) îmbogățit, ajuns, înălțat la o treaptă superioară fără a avea merite deosebite și adesea pe căi necinstite. [Pl. -iți, -ite. / cf. fr. parvenu].

Cam asta inseamna iar cine nu se simte jignit inseamna ca accepta anumite fapte.

[23.06.10 19:00:06]

moderatorii acestui soite trebuie sa invete sa scrie corect

Moderatorii acestui site in paralel, pe langa faptul ca stau la o cafea cu tine, mai sunt si pe alte review-uri, mai corecteaza, mai scriu ecouri, mai valideaza poze, impresii, deci fac mult mai multe decat iti dai seama. In acelasi timp.

[23.06.10 19:03:18]

Cum naiba se intampla ca din tot hotelul ala in care 99 % erau nemti, olandezi, belgieni, etc... numai romanii (si aia foarte putini la numar) faceau fitze. De ce ceilalti erau zambitori si multumiti de absolut totul, iar romanii nostri erau imbufnati imediat din clipa in care se cazau?? Lor nu le convenea nimic... ca e coada la cazare, ca de ce se face cazarea la ora 14, etc... asta scrie si in tichetele de la agentie, ma rog!!! Numai ei erau nemultumiti... Iar nemtii nu se plangeau de nimic, treceau pe langa tine si te mai si salutau fara sa te cunoasca... de ce romanii nostri sunt vesnic nemultumiti? oare in Romania se traieste mai bine decat in Germania??? nimic nu-i satisface. Nu am auit un roman care sa spuna... super, imi place totul!!! Poate eu eram singura. Si nu ma intelege gresit, sunt totusi un om cu pretentii, cu o facultate in strainatate si un om respectat.

[23.06.10 19:07:07]

respectat?!? ma mir... de catre cei care nu te cunosc si nu stiu cum vorbesti despre ei, probabil...

eu inca astept scuze...

[23.06.10 19:10:10]

Imi cer scuze pentru ce am scris referitor la greseli. Si eu ma grabesc sa scriu si de aceea mai sar cate o litera sau scriu aiurea.

Sorry! recunosc, sunt si un pic cam nervoasa de cand cu incidentul de acum o ora.

[23.06.10 19:14:34]

I rest my case...

[23.06.10 19:23:46]

Ok, chiar imi cer scuze! Poate am gresit ca m-am exprimat asa, dar am venit cu pareri urate despre noi, romanii. Cand ii vedeam asa nemultumiti, imi era mila de bulgarii aia care isi dadeau atat de mult silinta si erau atat de meticulosi!

Si dunele alea de nisip erau splendide, dadeau tot farmecul! Cat de superficial poti fi, cat de lipsit de romantism si de sentimente incat sa spui "Offf, ce nasol, trebuia sa trecem niste dune de nisip"... asa scriau unii... Recunosc, am fost revoltata de toate astea, urasc oamenii lipsiti de profunzime.

Dar, ma rog, am scris aici pentru cine intelege...

[23.06.10 20:36:22]

Buna, manuelaa, merg si eu la acest hotel la inceputul lunii iulie, eu vreau sa-ti multumesc pentru toate detaliile legate de acest loc ai punctat tot ce ma interesa si eu ies prima data dupa ani buni la mamaia. Inca odata multumesc.

[23.06.10 20:42:38]

multumesc, esti primul care a citit mesajul meu... adica ce am vrut mai exact sa punctez. daca mai ai intrebari, iti raspund. O sa postez aici si niste poze mai incolo

[23.06.10 20:46:45]

si inca ceva! cu ce vreti sa mergeti? daca mergeti cu autocarul, va recomand o firma de transport. Eu eram contra autocarului in general, niciodata nu am calatorit asa... dar dupa vacanta asta, sincera sa fiu, nu are rost sa mergi cu masina... atat de bine au mers soferii, sunt profesionisti, nu mi-a fost rau deloc (eu sufar din copilarie de rau de masina), e racoare, autocarul e super silentios (mercedes)... dar soferii conduc exceptional!!! toata lumea spunea ca data viitoare se vor duce tot cu ei

[23.06.10 21:33:53]

buna, mergem cu masina dar vazand ca erai un pic pornita cu locurile de parcare am evitat sa te intreb... dar o fac acum daca stii cat costa pe zi si chiar e mica?

mirelutza
    [23.06.10 22:24:11]

Mama ce gheraiala... ! Mie abia mi s-au vindecat ranile cu webmaster6.

Manuela, nu esti singura care reactionezi mai aprins cand ti se face observatie de catre moderatori, dar sunt niste reguli de respectat pe care e bine sa le accepti. Gandeste-te ca acest site are peste o mie de utilizatori poate si mai multi, nu doar cei 500 care sunt afisati, si fiecare e cu ideile lui, cu nemultumirile, pretentiile... iar ca sa nu ne luam Cu Totii De Par, exista un Regulament.

Ai descris foarte frumos hotelui dar mai ales statiunea Sunny Beach care este dragostea mea ascunsa si in care abia astept sa revin peste o luna. Pentru asta pe mine personal m-ai cucerit.

Trage aer in piept, fii calma si... mai scrie un review.

[23.06.10 22:41:34]

manuelaa - am citit in viteza, dar am apucat sa vad pe alocuri in interventiile tale un nivel de agresivitate care nu este tolerat pe acest site. Vad insa ca ai dat dovada si de destula bunavointa in incercarea de a-i ajuta pe ceilalti, asa ca scapi doar cu un avertisment.

Te-as invita sa reflectezi la

si sa realizezi ca parcarea insuficienta (fie ca este vina hotelului, fie ca nu - asta e alta discutie) e o PROBLEMA reala care ii preocupa pe oameni si care e normal sa fie amintita/discutata in reviews-uri scrise din vacanta de acolo.

[24.06.10 00:09:44]

Draga Mirela! Iti multumesc pentru aprecierile tale. Mesajul tau m-a amuzat copios, chiar m-ai facut sa rad cu "gheraiala". Iti doresc o vacanta frumoasa. Si eu o sa ma mai duc tot acolo, dar anul asta din pacate nu mai pot.

Numai bine!!!

[24.06.10 00:19:26]

pentru banal: Noi am mers cu autocarul, dar din cate imi amintesc parcarea costa 5 leva /zi... asta inseamna 2, 5 euro.

Erau cateva masini parcate chiar la intrare in hotel unde este totul luminat si de acolo chiar nu se poate fura deoarece este forfota pe acolo... personalul hotelului, turisti care intra si ies... eu stiu ce sa zic? poate sunt si hoti foarte isteti. Cat am stat acolo nu s-a intamplat asa ceva.

Dar faci cam tot atata si cu autocarul. Noi am facut 6 ore cu tot cu opriri. Si am oprit de cateva ori. In plus, la vama nu am stat deloc, mi se pare ca autocarele intra separat. Noi am intrat la 6, 45 dimineata si nu prea era nimeni.

Tine seama si de faptul ca in perioada iulie -august se duc foarte multi turisti. Ramane la aprecierea ta. Atata tot ca nu te mai stresezi cu condusul si nici acolo nu mai trebuie sa ai grija de masina.

Concediu placut!

[24.06.10 00:29:15]

Am uitat sa spun ca la snack bar lucreaza baietii de la 11 dimineata la 11 seara si alearga ca furnicile peste tot. Sunt foarte receptivi, pe mine m-a cucerit amabilitatea lor. Pe unul dintre ei il cheama Iordan si parea ca el nu oboseste niciodata, cum intram acolo imediat ma intreba din priviri ce vreau. Asa era cu toata lumea. Transmite-i din partea mea salutari ( Manuela din Bucuresti cu fetita mica).

Multumesc!

[24.06.10 01:11:20]

Recomand firma *******intra pe site-ul:

Exact asa arata la interior autocarul.

Plecarea a fost din fata Garii de Nord, din fata parculetului, vis-a vis de coloane!

Mie mi-a fost groaza ca voi pleca cu autocarul, in primul rand pentru ca am copil si nu stiam cum vor conduce soferii, dar am stat atat de linistita! Soferii sunt chiar profesionisti, merg f. f. f. frumos, autocarul este foarte silentios iar ei sunt imbracati in uniforme, impecabil (camasa, cravata). Noi am plecat cu un autocar mareeee. dar eram 8 persoane. Soferii nu depasesc 100km/h. La Giurgiu unde au ei sediul s-a mai urcat un alt sofer. La Varna au coborat jumatate din turisti si am ramas doar 4 persoane. De aceea acolo am urcat intr-un alt autocar mai mic (dar nu microbuz) si de acolo s-a urcat la volan cel de-al doilea sofer iar autocarul a plecat pe alta ruta, spre Albena. Nu pot sa spun ce incantata eram de felul in care conducea si cel de-al doilea sofer, cu mare prudenta, fara depasiri riscante... Superrrr!!! Am stat tot drumul linistita, eu care stau mereu atenta la drum. Dupa ce iesi din Varna, mai mergi o portiune pe autostrada si apoi urmeaza pana la Sunny Beach o portiune de serpentine (cam 40 min??? ). Dar nu din acelea ca la munte. Este curba, apoi vine iar drum drept, ... totul ok. Pe acolo se merge incet, asa ca stati foarte linistiti!!

Am facut cam 6 ore cu tot cu opriri.

Preturi: Adulti: 30 eur/pers dus-intors

Copii: reducere 50% (nu stiu pana la ce varsta este reducere, la copii mici asa este)

Noi am luat bilete la autocar printr-o agentie de transport si ne-a costat 40 eur/persoana dus-intors (adult). Cand ne-am urcat in autocar am vazut ca majoritatea plateau acolo pe loc. Am intrebat si ni s-a spus ca dadeam telefon direct la sediul lor si faceam rezervare, plateam 30 euro/pers. Astfel iesi mai ieftin.

Deci daca sunteti doua persoane va costa in total 60 euro dus intors.

Daca aveti copil va costa in total 75 euro dus-intors.

Avantaje cu autocarul: 1) Nu mai stai in vama la coada... cel putin noi am stat 3 minute

2) nu mai platesti taxa

3) nu platesti rovinieta

4) stai linistit, nu te mai stresezi la volan

5) este aer conditionat, confortul este sporit, muzica, se fac opriri de obicei la benzinarii (fumat si toaleta) si obligatoriu la sediul lor din Giurgiu care este foarte dragut.

pe multi i-am auzit spunand ca vor mai veni cu ei, iar eu la fel!

Calatorie placuta!

PS: Conform graficului trebuia sa ajungem la 13, 30 in Sunny Beach iar noi am ajuns pe la 12, 20. Si la intoarcere am ajuns tot cu o ora mai devreme. Asadar sa nu va speriati, ei isi iau o marja de timp... acum eu ce sa zic... am fost in iunie!

Nu stiu cum va fi iulie-august. Desi nu cred, pt ca am vazut foarte putine masini pe drum.

[24.06.10 01:22:51]

@ manuelaa

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo. ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Eu zic ca scrie destul de vizibil si cu rosu sa vada toata lumea si avand in vedere ca nimeni nu ti-a solicitat sa-i spui cu ce firma ai mers in BG ma face sa cred ca este doar reclama.

Sper ca pe viitor sa respecti aceasta cerinta.

[24.06.10 01:34:55]

Cand ne cautam un hotel pe internet, am citit tot aici ca anul trecut unele persoane s-au cam plans in legatura cu mancarea (ca era putina). Cand am cumparat biletele si eu aveam o oarecare indoiala dar doamna de acolo m-a asigurat ca anul acesta va fi o alta echipa la bucatarie. Eu nu stiu cum a fost anul trecut, dar anul acesta CHIAR S-A FACUT RISIPA. Din punctul asta de vedere nu ar avea nimeni de reprosat. Toata lumea a fost mai mult decat multumita. Asa ca nu va speriati daca mai cititi mesajele "din trecut"

[24.06.10 01:38:05]

manuelaa: te rog sa raspunzi EXPLICIT daca ai sau nu vreo legatura cu firma de transport careia ai incercat sa-i faci mai sus o reclama cat roata carului.

[24.06.10 02:12:15]

Asta chiar intrece orice asteptare.

Nu stiu cum se face ca eu am legatura ba cu nu stiu ce utilizator, ba cu nu stiu ce agentie iar acum am legatura si cu firma de transport! Da, am facut contract cu toate firmele de pe piata si vreau sa le fac reclama... ce sa spun... ma abtin sa nu cumva s-o dau iar in bara si sa primesc vreun avertisment. Trebuie sa am nervii de fier cu voi.

O sa incerc sa fiu calma si sa va explic asa cum ati vrut:

1) Nici macar nu stiam ca nu pot da numele firmei de transport. Este pentru prima data cand ma inscriu pe site-ul vostru, nu aveam de unde sa stiu.

2) Mi s-a intamplat deseori sa vreau sa fac un BINE si pana la urma eu tot eu eram cea vinovata. Dragi utilizatori, am fost foarte incantata (si nu numai eu) de serviciile firmei respective incat am vrut sa o recomand tuturor, fiind o firma f. serioasa!

3) Asta este stilul meu de a povesti, cu multe detalii. Imi place sa dau detalii. Asa sunt eu. Punct.

Pot sa dau si alte detalii referitoare la meniul de la hotel?? Mi-am mai amintit cate ceva! Dar acum veti crede ca am legatura si cu hotelul sau mai precis ca vreau sa fac reclama si personalului de acolo.

Da, o sa le fac reclama fiindca merita din plin! Dar n-am nici o legatura nici cu ei, stati linistiti... Cine vrea sa afle detalii si despre meniu, sa ma intrebe

[24.06.10 02:17:39]

Permite-mi sa nu te cred in ce priveste firma de transport.

Si nu cred deloc ca as fi singurul - sunt sigur ca oricine iti citeste recomandarile repetate despre avantajele transportului cu autocarul isi da seama ca este intr-adevar neobisnuita o astfel de insistenta.

Fara ultimul post (cel detaliat, cu site-ul lor web samd), ramanea doar o intuitie/banuiala despre care nu as fi scris probabil pe site. Ai vrut mai mult, ai vrut sa plusezi -- si in opinia mea te-ai dat clar de gol...

[24.06.10 02:22:42]

Ba da, cineva m-a intrebat pe privat cu ce firma am plecat si am raspuns. Atunci am dat copy si am scris si aici pe site. Este foarte clar? Am zis ca poate cuiva ii va fi de folos ( si eu am mers pt prima data cu un autocar) si m-am decis foarte greu cu ce firma plec. Iar pentru ca am auzit si pareri negative ( nu pe site-ul vostru) la adresa unor alte 2-3 firme, m-am gandit s-o recomand pe asta .

Vreau sa punctez ca nu am avut timp sa citesc conditiile site-ului, de aceea nu stiam ca nu am voie sa dau nume.

[24.06.10 02:32:59]

Tocmai de aceea am insistat cu detaliile, pentru ca mie mi-a placut foarte mult. Parerea voastra nu ma intereseaza.

Iar despre conditiile de cazare si mancare, atat mie cat si celor doua familii cu care ne-am imprietenit ne-a placut foarte mult. PROBABIL SI EI AR FI SCRIS LA FEL.

pepsi70ro
    [24.06.10 07:58:13]

In general cand scrii pe un site citesti inainte Termeni si conditii/Regulament ca sa stii cum sa te misti pe acel site. Este ca si cum te-ai duce la pescuit cu arc si sageti.

Am asistat stupefiat la acest dialog si nu-mi vine sa cred cata rabdare au moderatorii cu tine.

Pe de alta parte cand scrii in ecou "parerea voastra nu ma intereseaza" este clar o invitatie pentru cei care citesc sa nu-si mai exprime nici un punct de vedere caci oricum nu conteaza. Ceea ce iar mi se pare lipsit de bun simt.

However, poate nu conteaza pentru tine, dar pentru comunitate, agresivitatea cu care doresti sa-ti impui punctul de vedere este evidenta.

Eu atat am avut de spus, o zi f. buna!

mirelutza
    [24.06.10 08:48:16]

Manuela draga, bag mana in foc ca esti o zodie cu coarne... ca si mine. (sper sa nu ma ard). Din pacate, viata asta nebuna ne-a dresat sa sarim la gatul oricui care ne ataca in vreun fel... ; de aici si atitudinea ta viforoasa; pe acest site cu totii trebuie sa invatam Toleranta... iar eu am devenit deja o eleva silitoare in acest sens

Deci draga mea,

- fara cuvinte/expresii jignitoare de nici un fel, chiar daca esti atacata...; stiu cum e, iti vine sa intri in monitor sa-l iei de gat!

- fara reclama de nici un fel... si eu am gafat in trecut... reclama se face in cadru organizat, se plateste... intelegi

*** Si cum ziceai ca e in Sunny Beach? despre ce ne-a placut prin plimbarile noastre trebuie sa vorbim. Atat. Restul e galceava.

[24.06.10 09:10:56]

2) nu mai platesti taxa

3) nu platesti rovinieta

4) stai linistit, nu te mai stresezi la volan

1. noi nici atat, cu masina mica!

2. care taxa? cea de pod? ba o platesti! este o parte din pretul biletului, ca doar nu da nenea ala din buzunar taxe pentru ditamai autobuzul!

3. corect (dar risti sa iei amenda daca parasesti localitatea de domiciliu!). dar o platesti pe cea bulgareasca (tot ca o componenta a pretului biletului!)

4. pentru mine, condusul NU este un stres. (poate pentru cei care sunt cu mine in masina!

5. si in masina am aer conditionat (nu, nu de faptul ca deschid geamul, chiar are climatronic!), muzica pot chiar sa mi-o aleg eu pe cea care imi place sau sa ascult chiar stirile radiourilor bulgaresti, sa stiu cum e vremea si ce se intampla pe acolo...) de oprit, opresc si eu unde doresc, ba chiar pot face statii unde autocarul nu ar opri. sa casc gura la ceva frumos, de exemplu. (click aici)

6. si pentru ca ai pomenit de preturi, hai sa fac socoteala cat m-ar costa cu autocarul, si cat dau cu masina (noi suntem 4) :

50l motorina = 60EUR (cu indulgenta!!!), taxe pod=12 EUR, vinieta bulgarilor pentru mai mult de 7 zile=10 EUR; TOTAL=82 EUR. a, era sa uit: daca platesc parcarea 5BGN/zix8zile=40 BGN, deci inca 20 EUR. TOTAL nou=102 EUR.

cu autocarul, la preturile mentionate de tine, as da 120 EUR. cum e mai rentabil?!?

[24.06.10 09:45:00]

Inca odata mii de multumiri dar nefiind din Bucuresti si sa ma plimb cu bagajele prin tren vreo 250 km prefer masina . Si suntem 3 familii si cu copii micuti .

[24.06.10 09:47:17]

si eu as fi mers cu masina dar nu a vrut sotul meu sa se mai streseze pe acolo cu parcarile, de aceea am mers u autocarul: 2 pers cu 1 copil 75 euro dus-intors direct la autocar si prin agentie costa 100 eur dus-intors

sbacau
    [24.06.10 10:27:02]

Am reusit sa deduc mai multe chestii: rw tau se bazeaza destul de mult pe contrazicerea unor pareri anterioare; ar fi preferat sa spui propria ta impresie, ai fi mai credibila; e adevarat ca nu lipseste nici aceasta, dar parca mai calm ar fi mai dragut...

Moderii au o rabdare infinita, cel putin cu tine; sfatul meu: citeste intai regulamentul, nu mai fi atat de tzafnoasa cand cineva iti da un sfat. Cheama un pustan de 15-16 ani sa-ti spuna ce are calculatorul, ca nu se leaga nimeni aiurea de el... ce sa-ti ia? Contul bancar? Sa fim seriosi, devenim penibili...

Desi @mirelutza incearca cu un ton glumet (super de altfel! ) sa te mai potoleasca, continui cu acuze nefondate la dresa webilor, care mai au si alti nauci pe cap (si pe mine, de altfel) ; te-as ruga sa fii mai ponderata in afirmatii, care deja se transforma in acuze. Incercam sa pastram un ton potolit aici, sa dam informatii, nu sa ne sarim la gat unul altuia; legea junglei nu se aplica aici, si nici cea a talionului.

... inca o data am dovada ca @Dragos e unul din specialistii pentru aceste destinatii...

[24.06.10 15:44:48]

uite si alt webmaster care ma roaga sa fiu mai ponderata..nu ai treaba?

[24.06.10 15:59:12]

Iata in sfarsit o intrebare pertinenta din partea ta. Si cum ma gandeam (si) eu ca poate chiar au alta treaba si nu-s atenti la cat iti bati joc de munca lor, le-am "raportat" acest ecou al tau.

[24.06.10 16:19:35]

Ok, hai sa nu mai complicam lucrurile, iti acord 2 zile de pauza pentru limbaj tendentios si mult mai agresiv decat este permis. Avand in vedere ca ai fost prevenita anterior de catre webmaster primind un avertisment, ma vad obligat ca doua zile sa-ti propun o pauza, poate vei intelege ca totusi timpul nostru este acelasi pentru toti utilizatorii, iar pe moment vrem sa fim linistiti in ceea ce priveste persoana ta.

[24.06.10 17:04:40]

Domnilor administratori! Sa nu credeti ca plang sau ca ma dau cu capul de pereti ca mi-ati dat sanctiune... hahha, imi vine chiar sa rad... dar asa, de curiozitate, de ce mi-ati dat-o??? ca l-am intrebat pe nu stiu care daca nu are treaba??? e penibil... cineva va lauda dar tind sa cred ca e tocmai invers

[27.06.10 08:17:53]

Bine ai revenit manuelaa , din pauza fortata ti-am simtit lipsa .

[28.06.10 02:31:45]

In atentia parintilor care au copii mici! Am intr-adevar o obiectie referitoare la locul de joaca. Exista doua tobogane, unul cu o scara cam periculoasa iar celalalt este ok... si mai exista o plasa de catarat. Dar pericolul cel mai mare este ca acestea sunt amplasate direct pe ciment (nu pe nisip sau pe iarba)

bursucul*
    [28.06.10 19:48:20]

Buna manuelaa,

te rog sa-mi zici daca la barul de pe plaja, in cazul in care am bilet AI, toate bauturile sunt gratuite si daca are sens sa-mi iau camera cu vedere la mare tinand cont ca hotelul nu este foarte aproape de plaja (ma gandesc ca voi plati in plus si voi primi camera la etajul 1-2 de unde nu se va vedea marea)

Multumesc

mamamia
    [03.07.10 09:23:01]

buna manuela,

te rog sa imi spui daca bine am inteles, ai platit pt 2 sezlonguri si o umbrela doar 12 leva pt o zi intreaga?

maine mergem si noi acolo si asta e ceea ce nu am inteles (in alte parti am citi ca ar costa 21 leva).

multumesc pt toate detaliile pe care le-ai postat. te rog daca poti sa raspunzi cat mai repede deoarece noi maine pornim. inca o data multumesc.

[04.07.10 00:40:02]

DA!!! Costa 12 leva inchirierea a doua sezlonguri +umbrela pentru toata ziua. Sigur, sigur!!! Pe 21 iunie ne-am intors.

mamamia
    [04.07.10 07:34:24]

multumesc mult manuela, astazi plecam si ma astept sa avem un timp bun.

Catherine*
    [04.07.10 22:16:23]

Draga Manuela, eu m-am intors ieri de la Imperial, si am o multime de lucruri de povestit (99,9 % pozitive), insa n-o s-o fac pe acest site, din cauza webmasterului care este subiectiv, impartial si sorteaza postarile turistilor dupa bunul sau plac. Asemeni tie, m-am trezit "mitraliata" dintr-o banala eroare de titlu a unei fotografii postate de alt utilizator, la care s-a trezit o "turista" neinvitata si in afara subiectului sa comenteze pe teme socio- educative. Cine doreste informatii proaspete despre acest hotel si restaurantele aferente, poate sa-mi scrie pe adresa mediax_management@yahoo.com. Numai bine!

[04.07.10 23:46:51]

Lol, Catherine - nu uita ca toata lumea iti poate vedea istoricul posturilor (cu un simplu click pe numele tau) - si deci inclusiv motivele pentru care ai fost avertizata

Ca nu doresti sa postezi aici - e libera ta alegere. Insa daca nu doresti sa-i ajuti pe ceilalti membri ai comunitatii, de bun simt ar fi sa nici nu citesti pe aici, nu? Tie ti s-ar parea corect sa te folosesti de contributiile celorlalti, dar cand vine vorba sa contribui, la randul tau, sa te eschivezi invocand motive puerile?

Din partea mea, nu vei avea - totusi & bineinteles - nicio restrictie in a beneficia de sfaturile si recomandarile celorlalti membri ai acestei comunitati.

elenf
    [05.07.10 18:12:40]

Buna ziua,

Voi pleca si eu cu familia in august si am facut rezervare pentru camera cu vedere la mare. Imi poate spune cineva, daca exista posibilitatea sa nu se vada marea de la etajele inferioare? Multumesc

[05.07.10 19:07:33]

elenf, de la etajul 4 se vede sigur marea. Dar de unde stii ca te vei caza la etajele inferioare? Oricum privelistea este mult mai frumoasa aici. Pe cealalta parte ai vedere la terenul de minigolf si la magazine. Si cred ca si de mai jos se vede marea.

elenf
    [05.07.10 21:13:25]

Manuela,

Multumesc pentru raspuns!

Ma gandeam ca daca am luat camera cu vedere la mare sa vad si marea si nu stiam cam de la ce etaj se vede. Am vazut ca sunt si niste pomi pe langa hotel.

Catherine*
    [06.07.10 23:17:08]

Pai tocmai asta vroiam sa spun, dar depinde de cine se simte cu "musca pe caciula". Eu una, nu. Poate tu?

[07.07.10 07:47:41]

banuiesc ca mie imi raspundeai mai sus (in mod evident, e doar bine -- iar in acest caz era chiar necesar - sa scrieti CUI i se adreseaza raspunsul voastru)

nu cu mine ai avut acea "disputa", ci cu un coleg al meu, asa ca NU am cum sa ma simt eu cu 'musca pe caciula'.

Oricum, in opinimea e mai mult decat evident pentru toata lumea CINE trebuie sa se simta astfel

[07.07.10 15:32:49]

sa stii , ca m-am interesat de Iordan sa-i transmit salutari dar singurii care au fost la animatie erau Milena si Koko , dealtfel f buni.

banal, bursucul*, Catherine*, elenf, mamamia, manuelaa, mirelutza, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):