ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
    ÎNSCRIS: 16.02.10
    JUN-2010
    2 AD. + 2 COPII

Vacanta reusita!

Inca de la inceput tin sa multumesc site-ul "Am fost acolo" pentru vacanta reusita pe care tocmai am avut-o si la care inca mai visam... MULTUMIM pentru impresii, detalii amanuntite si sfaturi, fara voi nu am fi ales locatia si nu in ultimul rand lui @Jokerman care ne-a sugerat locatia si apoi agentia (dam o bere! )

Si acum sa incep: inca din ianuarie am inceput sa ma interesez de vacanta cu gandul sa mergem anul acesta in Turcia (in 2008 am fost in Bulgaria la Constantin si Elena Hotel Azalia de 4 stele unde ne-am simtit ok, in 2009 am nascut al doilea bebe in august deci vara noastra nu a avut sejur la mare si pentru acest an ne doream altceva, adica Turcia). Am cautat cel mai bengos hotel (Delphin Palace Antalya) si am inceput sa caut oferte si impresii dar ne-am inmuiat repede cand am facut un calcul, cu totul (transport cu masina, 2 nopti Istanbul, 7 nopti acolo cu UAI) ne ajungea la 1800 euro... banuti care nu prea merita sa-i dai pe o vacanta cu copii de 2 ani jumate si unul de 10 luni asa ca, in cele din urma (impresii aproape memorate de cate ori am citit pe Am fost acolo) am ales Royal Marina Palace la Duni.

Inainte cu o luna am fost tare stresata cand vedeam ce vreme e afara si se apropia plecarea noastra dar multumim lui Dumnezeu am avut parte de vreme perfecta!!!

Am plecat sambata 12 iunie la 7 din Bucuresti, la 8 am fost in Ruse unde am stat cam o ora cu totul pentru vigneta (se dadea la un singur ghiseu) si pana am iesit din oras (sotul meu a facut seara o greseala: a trecut pe gps orasele prin care trebuie sa mergem si gps-ul ne-a bagat prin centrul fiecaruia pana sa ne dezmeticim noi). Din aceasta cauza am facut Ruse - Razgrad - Shumen - Aytos -Burgas - Duni 5 ore. Traseu frumos dar prea salbatic si cu trafic aproape zero in afara localitatilor.

Am ajuns la "Palat" la 13. 45 si primul stres a fost sa ne gaseasca portarul pe lista lui (slava Domnului ca eram) iar apoi sa avem vedere la mare la camera. Camera nu era gata asa ca ne-am dus la masa si am ramas tare impresionati de priveliste. Era cald si am luat pranzul in restaurant cu vedere la golf si canta muzica si... mai aveam un hop de trecut.

Cand am ajuns in camera, surpriza, bineinteles nu era sea view cum vroiam si cum citisem pe forum ca trebuie sa fie (adica cu vedere la parcare) ci la golf. Ne-am dus jos (sfatuiti de pe site sa refuzam) si am cerut camera cu sea view dar au incercat sa ne abureasca ca se vede marea si de acolo... bla bla pana la urma nu ne-am lasat si i-am rugat sa ne mai arate o camera ceea ce s-a si intamplat, am primit o camera cu priveliste de milioane! Cand asteptam sa ne rezolve cu sea view-ul tocmai ajunsera unii romani cu copii mai mici decat ai nostri care nu figurau deloc pe listele lor si mai mai ca imi venea sa ma multumesc cu asta numai sa nu ma mute la alt hotel dar... am avut noroc si asta fara sa dam ceva la receptie ca de, am platit odata suplimentul! S-au scuzat apoi spunand ca multi isi doresc vedere la golf si de asta ne-a dat camera asa.

Problema cu overbooking a continuat pe toata perioada caci treceam pe la receptie si vedeam mereu romani suparati din acest motiv, chiar niste prieteni de-ai nostri au patit-o dar in sensul cel mai bun, ca au platit pentru Marina Beach, i-au trimis la Pelican, au refuzat si apoi le-au dat la Royal un apartament cu sea view.

Sincer, am mers cu asteptari putine (de multe ori pozele te duc in eroare) dar am fost surprinsa de camera, curatenie, dulap maaare. Daca as fi carcotasa as spune ca la cosul de la baie nu mergea clapita de ridicat cu piciorul asa ca trebuia sa ridic cu mana si ca nu aveau panglica cu "sterilised" pe toaleta (dar asta numai daca as fi carcotasa). Oricum se curata camera zilnic (chiar si aspira zilnic), prosoapele se schimbau chiar daca noi nu le puneam la folosite asa cum scria.

Locatia este de milioane, atata spatiu de plimbare, ce flori, ce aranjamente (in fiecare moment al zilei vedeai pe cineva ca munceste la spatiu verde), ce miros de la flori si tei, totul numai sa te simti bine!

Restaurantul are cam putine locuri zic eu, ca daca nu te grabeai (de exemplu seara) cautai mult timp o masa. Din cauza orarului de somn al fetelor am mancat de cele mai multe ori pe rand, doar seara incercam sa fim toti 4 dar atunci nu ne prea tihnea cu domnisoarele care se plictisesc repede.

Am adorat mancarea gatita cu porc, vitel, miel, ficat, pui cu multe salate (brocoli, conopida, varza din greu) dar si gratarele. Nu am mancat mai deloc peste pentru ca nu era foarte variat raionul, iar la icre si alte cele nu m-am bagat deloc (dintr-o experienta proasta la Poiana Brasov la un hotel de fite). Pacat mare cu supele care erau bestiale dar doar... doua. Paste nu am mancat deloc, iar dulciuri, mai mult torturi (cine zicea ca sunt fade?? ) si pepene la greu care se termina repede si aduceau la fel de repede.

Dimineata gateau pe terasa cu gratar oua ochi, omleta si clatite (delicioase) cu multe sosuri, aveau placintele foietaje, bacon, oua fierte, branzeturi (cea cu mucegai destul de buna), chifle bunicele si o paine cu chimen foarte neagra, ceaiuri locale, cafea la filtru (nu mi-a placut) de aceea ne-am luat un ness in camera si la pranz, cand dormeau fetele, savuram un ness cu lapte Zuzu adus de acasa pentru copil si priveam marea superba.

La pranz si cina te intrebau chelnerii ce doresti de baut si dupa o zi ne-am servit singuri cu apa plata din frigidere (noi bem multa si nu puteam sa cer cate un pahar cu apa mereu). Berea locala buna, vinul alb si rosu sec grozav! Cockteiurile cam slabute si foarte dulci... dar nu am prea avut timp de incercat din toate ca nu ne lasau fetele... Milkshake-ul slabut si el.

Seara erau spectacole (mai putin duminica cand aveau liber) care ne-au placut foarte tare (cel mai tare, dupa parerea mea, e cel de sambata cu muzica dance hip hop). Joi a fost beach party. Ziua pe plaja sunt animatori cu care se fac jocuri in apa, aerobic, step aerobic, yoga, curling, si altele dar n-am ajuns bineinteles.

Cei mai multi sunt romani si nemti si in procent nesemnificativ, englezi, polonezi, elvetieni (apropo, o pereche de elvetieni in varsta ne-au spus ca au platit pentru 2 saptamani 3500 euro, deci sa nu va plangeti ca avem preturi mari ca nu avem la ce conditii sunt).

La final ne-au dat sa completam un formular daca suntem multumimti si acolo mi-au spus of-ul, si anume, stau prost la capitolul lifturi. Degeaba erau 5 ca nu mergea decat unul odata si noi care aveam un carucior cel putin (seara chiar doua) era groaznic sa ne caram pe scari de la etajul 5. Alta problema e tinutul sezlongurilor cu prosoape de la 5, 6 dimineata pe care culmea nu numai romanii o practicau ci si nemtii. De fapt esti fortat sa faci si tu la fel pana nu face ceva conducerea.

Un alt minus, le-am sugerat sa schimbe CD cu Julio Iglesias pe care il pun dimineata si la pranz si sa mai diversifice muzica de la masa.

In rest i-am laudat pentru conditii, pentru promtitudinea chelnerilor si a celorlalti angajati, a echipei de entertainemt, pentru locatie si ingrijirea ei, pentru spatiul de joaca pe care il acopereau cand plecam noi sa nu stea copii in soarele puternic, pentru mancarea buna si la anul tot acolo vom merge dar cu siguranta cu o bunica cu noi sa ne putem bucura de mai multe facilitati pe care le ofera!

Va multumesc inca odata pentru vacanta reusita pe care ne-ati sugerat-o!

Trimis de mamimiha* in 23.06.10 16:13:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena, Azalia

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mamimiha*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 sea wiew

crangutalil
    [23.06.10 17:45:05]

Ati avut camera dubla sau junior suite? Si ce s-a intamplat cu cei cu overbooking, au fost cazati undeva? Am mari emotii cu asta, noi am fost si anul trecut, am avut un junior suite cu 2 camere (am 2 copii si eu) si ma tem sa nu fi fost suita si anul asta sa-mi dea doar o camera, sau mai rau, sa ma trezesc ca ma muta cine stie pe unde... ca nu vreau... In rest, ma bucur ca a ramas o locatie excelenta, de-aia si mergem a doua oara deoarece copiii mei au fost innebuniti, tot de Duni au vorbit tot anul si abia asteapta sa plece.

[23.06.10 18:07:58]

crangutalil am avut camera dubla (o canapea extensibila si un baby coat) dar am avut in masina si patutul copilului de acasa. La noi fetele sunt mici poate ca mai tarziu ne va trebui un junior suite sau mai bine o tripla in cazul in care o luam pe bunica cu noi

Nu stim exact ce s-a intamplat dar i-am vazut la masa la Royal cu bratara galbena deci le-au gasit pana la urma loc. Dar e atat de neplacut incat iti piere tot cheful de concediu cu asa o intamplare la cazare.

Eu cred ca cele doua hotelui de pe plaja se cer prea mult si cu overbookingurile ei isi ocupa si celelelate hoteluri - Pelican si Belville, altfel nu-mi explic cum se fac de ras cu asa ceva.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [23.06.10 18:29:49]

Foarte bun review, felicitari!

jokermen2001
    [24.06.10 07:38:28]

Sa fie rece...!

catalinalupu
    [24.06.10 09:04:43]

Felicitari pentru review! Multi se informeaza, dar la intoarcere din vacanta uita sa impartaseasca impresiile si celorlalti, nu de alta dar si lor le-au fost de folos impresiile altora! Felicitari inca odata!

VIO
    [24.06.10 16:34:14]

brava!!!... un sejur reusit... asa este in RESORTUL DUNII, ai conditiile unui concediu reusit... mi-am clatit ochisorii... pe acest review... si mi-am adus aminte cu mare placere de concediul nostru de anul trecut... asa este ROYAL MARINA PALACE 5*... face toti banii dati... il recomand cu caldura in continuare acelora care-si doresc un sejur linistit si placut... mai ales familiilor cu copilasi... am mai spus-o... felicitari pt review... @mamimiha... puncte si de la mine...

[24.06.10 20:13:45]

Va multumesc!!

Am scris cu placere mai ales ca euforia concediului nu s-a dus!

c12uta
    [25.06.10 15:37:22]

ce ne puteti spune despre hotelul Pelican?avem bilete de pe 22 august

nicy
    [28.06.10 13:44:21]

ai spus ca v-ati dus pe "Ruse - Razgrad - Shumen - Aytos -Burgas - Duni 5 ore.". e bun drumul pe acolo? adica intre shumen si aytos? sunt multe curbe, multe gropi? multe localitati? can cu ce viteza se poate circula? intre shumen si aytos ati luat-o pe 73 pana in carnobat si apoi pe drum european pana in aytos sau v-ati dus 73,7305,208 direct Ayots? este drumul cel mai scurt posibil dar ma intrebam daca se poate merge bine sau sunt multe localitati, curbe, drum ingust. desi faptul ca e pustiu este un avantaj

[29.06.10 13:16:33]

Intr-adevar sunt multe curbe, gropi nu prea, localitati putine dar cam uitate de lume.

Am circulat cu 80 in afara localitatilor ca nu se putea mai repede din cauza curbelor, plus ca aveam bebelusele in spate si nu ne aventuram cu viteza pe drumuri pe care nu le cunoastem. Stiu ca ne-am incurcat de mai multe ori prin localitati. In Aytos, parca, ne zicea de un sens giratoriu pe care noi nu l-am gasit si ne-am intors de 2 ori din drum. Am trecut si prin Carbonat si pe o portiune de drum european dar nu mai stiu sa-ti dau detalii precise.

nicy
    [29.06.10 13:53:26]

merci mult pentru detaliile despre drum. zici ca "Am trecut si prin Carbonat si pe o portiune de drum european", inseamnca ca ati mers pe drumul pe care uni au gasit "cratere". inseamnca ca s-a reparat. ma bucur sa aud asta.

mai am o intrebare, daca se poate:

ce a papat bebe de 10 luni? ai luat tot de acasa sau gasesti ceva si pentru cei mici. stiu ca au bebycorner, dar nu stiu ce se gaseste acolo.

[30.06.10 12:09:26]

Bebe a papat borcanele si iaurturi din Ro si fructe de la ei. Cea mare a mancat foarte putin, masline, putin gratar, ciorba fff putina si pepene la greu.

Din pacate fetele mele nu au facut "paguba" prea mare celor de la Duni. Glumesc

A fost o perioada de schimbare pentru ele si laptele a fost de baza (praf sau Zuzu)

Baby corner este numai la Marina de la 18.30 - 19.00 dar doar cu rezervare iar noi nu am ajuns sa facem niciodata ca sa stiu cum e.

P21 arata ca le prieste la mare!

c12uta, catalinalupu, crangutalil, jokermen2001, mamimiha*, nicy, VIO
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: