ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2020
ÎNSCRIS: 08.01.12
DEC-2019

Revelionul 2020 la Ralitsa Superior, o experiență plăcută

Aceste rânduri s-au dorit inițial a fi un ecou la articolul „Revelion 2020”, postat de olteanul2010. A tot crescut însă și, pentru că exista această intenție, a devenit o recenzie de sine stătătoare.

Am petrecut și eu cumpăna dintre ani la Ralitsa Superior, iar articolul menționat, în cea mai mare parte, mi se pare corect. Sunt doar câteva neclarități și impresii care țin mai degrabă de așteptările sau de experiența, desigur bogată, a autorului.

În primul rând, așa cum a mai afirmat cineva, Albena este și stațiunea noastră de suflet. Aici am petrecut zile minunate: vara, împreună cu nepoțica noastră, de multe ori câte două sejururi; dar și Paștele ne-a găsit de câteva ori la Kaliakra. Acesta a fost hotelul nostru preferat, în vremurile lui bune, când serviciile îl situau în top. Reveneam de fiecare dată cu nerăbdare ca la niște prieteni, bucuroși să reîntâlnim aceleași figuri familiare și zâmbitoare, de la manageri și personal, până la animatori și, nu în ultimul rând, duoul Cerasela și Arpi.

După ce Kaliakra a coborât ștacheta – dar nu și prețul, ne-am mutat alături, la Dobrotitsa, azi Kaliakra Mare, un hotel pe care îl cunoșteam bine: mai modest, dar situat pe plajă – aspect la care ținem foarte mult – și cu un raport calitate-preț satisfăcător. Acolo vom reveni și în această vară. Paștele în schimb, după trei ani la Grand Varna, în Constantin și Elena, și un an la Bolero, în Nisipuri, îl vom petrece – pentru a treia oară – la Miramar, în Obzor, unde serviciile sunt la (și chiar peste) nivelul de odinioară al hotelului Kaliakra.

În tot acest timp, din câte cunosc, venirea Noului An nu s-a sărbătorit în Albena. Până la Revelionul 2019, pe care am avut surpriza să-l vedem organizat la Ralitsa, un hotel apreciat de mulți, la care distanța până la plajă este compensată, pentru cei interesați, de accesul inclus la Aquapark. A fost una dintre puținele oferte care ne-ar fi tentat, punând în balanță prețul și nivelul – presupus –al serviciilor, dar alesesem deja să petrecem Crăciunul la Sighișoara și efortul unei alte călătorii, după doar câteva zile, ne-a determinat să rămânem acasă de Revelion.

Am așteptat impresiile de la Ralitsa, dar acestea nu au apărut. Totuși, aprecierea de care se bucură hotelul, vremea frumoasă și un preț de nerefuzat găsit, pentru scurt timp, la o agenție ne-au decis să facem rezervarea.

Și nu am regretat. Încep cu transportul: am călătorit cu autocarul unei firme de a cărei seriozitate și eficiență ne-am convins în ultimii ani; am plecat din București la timp și am ajuns chiar mai devreme decât prevedea orarul – desigur și datorită faptului că la frontieră nu au fost probleme deosebite. Aici fac observația că sosirea autocarului nostru, în care aproape toți călătorii aveau ca destinație Ralitsa, a produs așteptarea – normală în aceste condiții – pe care menționat-o autorul articolului. Ce m-a surprins este că, deși dumnealui a venit cu autoturismul propriu, a ajuns relativ târziu, mai ales știut fiind că sejurul începea cu prânzul.

Cunoașterea locului și un ritm mai vioi m-au ajutat să ajung printre primii la recepție. Cazarea s-a făcut rapid.

Prima impresie, foarte plăcută: căldura din cameră, mai mult decât suficientă. Pe parcursul sejurului am întredeschis deseori ușa de la balcon sau am oprit instalația de aer cald. Camera dublă – la etajul 4, în fapt 2 – mi s-a părut mai mare decât la alte hoteluri de aceeași categorie (includ aici și Kaliakra Standard), cu două paturi, dintre care unul dublu, și o canapea extensibilă, birou și televizor cu canalul Pro TV Internațional, dulapuri încăpătoare, noptiere, lămpi funcționale, baia dotată cu tot ce trebuie, unde apa fierbinte a curs mereu la secundă, cu o presiune normală. Curățenie, nimic defect, nimic de reproșat.

Mâncarea: variată și gustoasă. La micul dejun amintesc doar clătitele (pe care eu le prefer cu puțin gem și miere), ouăle sub diverse forme (am apreciat omleta făcută pe loc, în tigaie, cu ingrediente variate, care-i dădeau culoare și gust), pâinicile calde și pufoase. Prânzul și cina – inclusiv masa festivă de Revelion au oferit preparate pentru toate gusturile, bune fără a fi sofisticate. În serile de 31 dec. și 1 ian., mezelurile de calitate și sortimentele de brânză tip gouda, brie sau gorgonzola au fost la discreție, ca și fructele dintre care amintesc doar strugurii albi și roze, kiwi și citricele. Nu am observat când s-a adus curcanul (sau găina de rasă grea – nu mă pot pronunța după urmele pe care le-am văzut), dar purcelușul a fost autentic și gustos. Iar surpriza – pentru mine foarte plăcută – a fost mielul la tavă din prima seară a noului an. Ciorbele – foarte bune; mai puțin reușită a fost cea de burtă, dar este de apreciat intenția. Chiar și coastele făcute afară, pe grătar, au avut farmecul lor, fiind mai mult decât „osul și mirosul” și găsindu-se pe toată perioada prânzului, fără coadă.

Nu toate dulciurile au strălucit, dar am găsit de fiecare dată câteva pe gustul nostru, chiar foarte bune. Delicios a fost și dovleacul copt. Iar tortul din seara de Revelion a fost excelent. Ora la care s-a adus – la 20 de minute după miezul nopții (o confirmă imaginile foto și video) nu a fost deloc târzie și mă îndoiesc că mulți se retrăseseră deja în cameră, doar pentru asta au venit.

Tăvile s-au reumplut cu promptitudine, până spre sfârșitul programului de masă, iar de Revelion mâncarea a fost lăsată la dispoziția noastră până la miezul nopții, deși ora anunțată era 23. Formularea „Înainte de ora 24 ospătarii au strâns toată mâncarea de pe mese” poate crea confuzii: de pe mesele noastre, aperitivele așezate la început, brânzeturile, fructele și prăjiturile pe care noi le-am ales și adus la masă nu au fost ridicate.

Băutura bulgărească oferită la all inclusive: destul de variată, în general modestă calitativ, dar și cu produse apreciate. Am văzut că berea (din restaurant) a plăcut. Vinul – alb, roze și roșu – a fost și el acceptabil. Nu mai vorbesc de sticlele de Sauvignon, Blanc și Cabernet, de la Revelion, mai mult decât suficiente pentru cei (cele) de la masa noastră și care nu s-au golit nici pe jumătate. Am mai băut cu plăcere gin tonic și, mai ales, un Mojito bunicel, preparat cu mentă târzie, pe care am reușit să o mai găsesc în locul (secret!) de unde o culeg vara.

Cafeaua – bună. M-am delectat cu espresso și cu cappuccino, mai ales de la aparatele din restaurant.

Servirea: promptă și amabilă, atât la barul din lobby, cât și în restaurant. Personal atent, debarasare rapidă și curățenie.

Managerul hotelului a lucrat o perioadă la Miramar, în Obzor. Cineva din grupul nostru l-a recunoscut, iar el a confirmat. Nu știu dacă a fost solicitat doar pentru acest Revelion sau dacă va rămâne, dar experiența lui ar putea influența pozitiv calitatea serviciilor la Ralitsa.

Site-urile unor agenții de turism promiteau, probabil după metoda copy-paste, seri tematice „mediteraneană” și „bulgărească”. N-aș spune că le-am remarcat. Pește și pizza am avut mereu, dar nimic special – fructe de mare, paste sau altceva asociat cu o seară mediteraneană. Ultima cină ar fi trebuit să fie bulgărească, dar nu a ieșit în evidență decât prin fețele de masă și spectacolul folcloric care a urmat.

Am menționat spectacolul de folclor bulgăresc din seara de 1 ian.: 12 dansatori buni (șase fete și șase băieți), în costume frumoase, și o solistă. La sfârșit au invitat publicul la o horă.

În prima seară am fost invitați la un spectacol gen cabaret, cu muzică și dans, dar și cu numere de gimnastică și echilibristică impresionante.

Seara de Revelion a fost animată de o formație din Constanța, ai cărei soliști au cântat mai ales melodii populare și de pahar. Hora s-a încins (zeci de) minute în șir, iar câteva perechi au ieșit în evidență, performanța lor fiind aplaudată. Au fost și câteva cântece bulgărești, și melodii lente sau ritmate din repertoriul românesc și internațional, cam puține după părerea mea, dar în ansamblu o petrecere românească reușită. Sosirea Anului Nou a fost marcată festiv de un pahar de spumant și de un foc de artificii – cum altfel decât „obișnuit”?! Cel care aștepta ceva grandios probabil că are parte în fiecare seară de un asemenea spectacol, devenit banal, ori regretă că a ratat focul de artificii din Piața Constituției...

Știam că Ralitsa are piscină interioară, cu apă caldă (știam și că halatele se plătesc) și venisem pregătit pentru o baie, dar în această privință am fost dezamăgit. N-a fost nevoie să deschid ușa ca să-mi dau seama că apa nu este suficient de caldă: nici urmă de abur, iar pe un șezlong stătea o persoană îmbrăcată, asistând probabil la evoluția acvatică a unui pinguin (exagerez, dar nu prea mult).

Întoarcerea acasă, cu același autocar, a fost de asemenea plăcută și rapidă, frontiera spre România trecând-o în cinci minute.

Pot afirma că Revelionul 2020 la Ralitsa Superior din Albena a fost o experiență plăcută. Știu că asemenea evenimente – Revelionul, Paștele – reprezintă pentru un hotel ocazia de a-și face reclamă, de a atrage turiștii în sezon. Nu pot decât să sper că și la vară serviciile hotelului vor fi cel puțin la fel de bune și că cei care îl vor alege nu vor fi dezamăgiți.

Și, nu în ultimul rând, sper că olteanul2010 nu se va supăra pentru tonul pe alocuri glumeț. În cea mai mare parte îi împărtășesc părerile și îi sunt recunoscător pentru articolul postat, a cărui lectură mi-a dat imboldul de a pune mâna pe tastatură.

Trimis de victor_m in 07.01.20 00:08:10
Validat / Publicat: 07.01.20 09:22:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (victor_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 5. Coaste... fără coadă

krisstinna
    [07.01.20 12:26:08]

@victor_m: Excelent articol!

Și mie mi-a plăcut sejurul de Paști in acest loc, e drept ca nu sunt o persoana pretențioasa

Dar nu toți turiștii vor fi incantați, suntem diferiți și trebuie să fim de acord și cu părerile altora. Cât timp ne respectam reciproc, totul e minunat.

Felicitări!

• Alte impresii din această RUBRICĂCalimera Ralitsa Superior (ex PrimaSol, ex-Ralitsa MB) :