ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
    DIN: POPESTI LEORDENI
    ÎNSCRIS: 21.06.10
    AUG-2009

Cu cortul in Budapesta - Zugligeti Camping

Am citit o multime de rewiew-uri despre Budapesta si nostalgia m-a cuprins.

Va anunt de la inceput ca Budapesta a fost prima destinatie externa in care am fost si poate de aceea m-a impresionat atat de mult.

Am plecat din Bucuresti cu totii banii stransi (1800 lei) in aproximativ jumatate de an in ceea ce urma a fi "experienta vietii noastre" (de pana acum). Am ales un traseu foarte nefericit dar am vrut sa profitam de moment sa vedem si vestul tarii: Bucuresti - Alexandria - Craiova - Portile de fier II - Drobeta Turnu Severin - Baile Herculane. Aici am campat in prima noapte morti de oboseala. A doua zi, dis de dimineata am plecat la drum si in jurul orei 14. 00 am ajuns in Budapesta. Acolo a inceput distractia. Am intrat in oras prin Pesta (partea noua a orasului) si ne-a dezamagit (cel putin la periferie). Am gasit primul camping pe care il aveam in lista - oribil - situat intre blocuri, fara iarba, cu un singur grup sanitar pentru toata lumea. Am ajuns si la cel de-al doilea camping situat in Buda. Cu ocazia asta am traversat si orasul. Am ramas cu gura cascata cand am trecut peste podul cel mai apropiat de insula Margareta. Si am ajuns la Zugligeti Camping. Acolo am avut o alta supriza minunata: campingul era situat in padure, era verde de jur imprejur, locurile de campare erau amenajate pe deal in trepte, rulotele erau separate de corturi, o atmosfera vesela, plin de straini din toate colturile lumii, doua grupuri sanitare mari si foarte curate, un restaurant si o doamna la receptie care dupa ce a aflat de unde suntem ne-am spus " Bine ati venit! ". Am platit in lei cam 80 de lei pe noapte dar a meritat. Dupa ce am campat am sunat repede acasa sa ii informam ca am ajuns sanatosi apoi am adormit visand la ceea ce urma a doua zi.

Doamna de la receptie ne-a dovedit inca o data ca buna primire nu a fost doar pentru a ne atrage. Ne-a oferit o harta a orasului pe care erau marcate toate obiectivele turistice importante, liniile de autobuz, tramvai, metrou, ne-a incercuit ce nu trebuie sa ratam, ne-a dat doua bilete de autobuz (chiar la intrarea in camping era capatul unul autobuz care strabatea orasul) si ne-a urat o zi frumoasa. Incerc sa nu ma pierd in detalii dar de cum ne-am urcat in autobuz nu am putut sa nu observam confortul: scaune tapitate foarte curate, aer conditionat. Si am pornit. Ne-am oprit la insula Margareta din care am vazut cam jumatate pentru ca era destul de mers pe jos. (nu ne-am gandit atunci sa inchiriem niste biciclete). Apoi am mers direct catre gradina zoologica unde am petrecut 5 ore minunandu-ne de toate animalutele pe care le vazusem numai la televizor (si faptul ca am putut sa mangaiem lame, ponei si camile a fost de-a dreptul impresionant) Am vizitat centrul Pestei si parca ne-a amintit de un Bucuresti vechi, povestit doar de parintii nostrii. Am mancat foarte bine la o terasa vis-a-vis de gradina zoologica si foarte ieftin.

In concluzie despre Pesta - este departe de a arata modern sau nou si tocmai aici e frumusetea, m-a impresionat civilizatia pe care poate o visam pentru Romania dar pe care sunt sigura ca nu o vom atinge. Imaginati-va ca era luni dimineata, ora 11 si peste tot pe spatiul verde vedeai oameni cu copii care se jucau, tineri care citeau sau ascultau muzica, batrani care se odihneau, masini care stateau linistite in coloana la semafor fara sa folosesca banda destinata autobuzului. Ziceai ca toata lumea e in vacanta. Iar seara nu am putut sa ratam o plimbare cu vaporasul.

Daca Budapesta este frumoasa la luminii zilei, seara cand luminile se aprind peste tot este de-a dreptul EXCEPTIONALA.

In a doua zi am vizitat partea veche - Buda - cu mult mai frumoasa decat Pesta, incarcata de atata cultura si atat de atragatoare incat nu mai stiam in ce parte sa ne uitam ca sa nu ratam nimic. Am urcat cu telescaunul (de langa camping) pana la cel mai inalt punct din Budapesta. Acolo este un turn cu acces gratuit de unde se vede intregul oras. Apoi am pornit pe jos printr-o padure (dar pe o sosea asfaltata) in cautarea unei gari. Nu am gasit-o insa privelistea de acolo ne-a facut sa uitam ca am mers cam 2 ore pe jos. In mijlocul padurii am gasit un nou capat de autobuz. Cu acel autobuz am am ajuns la Campino Mall unde aflasem ca este un Tropicarium. Intrarea la Tropicarium a fost cam 25 de lei de persoana insa a meritat fiecare banut. Ungurii au reusit sa creeze intr-un mall un imens acvariu. Am vazut acolo pestisori de toate culorile, formele si dimensiunile. Doua lucruri m-am impresionat profund: acvariul cel mare prin mijlocul caruia treceai (era din sticla iar pe deasupra ta treceau rechini, pisici de mare si tot felul de alte vietati; iar al doilea lucru: era un bazin unde toata lumea mangaia pisici de mare, ele veneau sa pui mana pe pielea lor catifelata. Apoi am vizitat castelul Buda care este minunat si nu ar fi castelul cat panorama care poate fi admirata de acolo de sus.

In cea de-a treia zi am fost in parcul de distractii de langa gradina zoologica. Am platit un pret destul de mare dar am avut acces la toate "jucariile" din parc. Cel mai infricosator a fost caruselul din lemn care prindea o viteza destul de mare si din care credeam ca o sa zburam. Apoi din mijlocul orasului am iesit direct pe autostrada si ne-am intors in tara.

Pentru a fi un rewiew obiectiv am incercat sa gasesc si cateva puncte negative insa nu am gasit decat unul singur: pentru a putea folosi o toaleta publica din central orasului trebuia sa platesti in jur de 5 lei.

In concluzie, Budapesta este un oras minunat in care trebuie sa petreci cel putin o saptamana pentru a nu rata nimic. Nivelul de civilizatie, bunavointa ungurilor (in ciuda faptului ca se spun despre ei destule lucruri urate eu am constatat ca sunt niste oameni educati, dornici sa te ajute (in cautarea mall-ului am intrebat mai multe persoane care, desi nu stiau engleza, ne-au desenat in aer numarul autobuzului pe care trebuia sa il luam) si foarte constienti de valoarea turistica a orasului lor (acolo toata lumea zambea, incepand cu cei din camping si terminand cu oamenii care te surprindeau in mijlocul drumului ca admirai o cladire sau un parc).

Trimis de AndreeaSava* in 23.06.10 10:00:16
    • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 4972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeaSava*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrarea in Zugliget Camping - tramvaiele sunt de decor :)

kmy
    [23.06.10 10:39:44]

Foarte interesant ceea ce ai scris. Da, Budapesta este un oras minunat, captivant, iar locuitorii de-a dreptul primitori si mandri de frumusetile, cultura si obiectivele turistice pe care stiu sa le exploateze la maxim.

In Bucuresti gasesti putini oameni care-si pot rupe un pic din pretiosul lor timp pentru a sta sa-ti explice cate ceva despre un obiectiv turistic de care-i intrebi. In Budapesta ni s-a intamplat ca un mosulet sa ne expuna intreaga istorie a orasului. Cautam o statie de metrou si era in stare sa ne conduca chiar el pana acolo. Atata amabilitate m-a uimit peste masura...

Da, merita sa vizitezi Budapesta si sa nu ratezi nimic din ce are frumos acest oras...

Alina Morar
    [23.06.10 12:12:56]

Bravo, in sfarsit vad ca cineva s-a cazat intr-un camping si s-a simtit foarte bine si a fost tratat ca atare. In toate campingurile vei avea parte de multa amabilitate, zambet si explicatii si raspunsuri la intrebari.

Sa va dau un exemplu de ce am patit intr-un camping din Austria. Dimineata, intre 10 si 11, se inchideau baile pt curatenie. Stiam de chestia asta, scria pe usa, dar nu am apucat sa ma aranjez. Eram singura in baie, imi uscam parul, cand a intrat un baiat care se ocupa cu curatenia, m-a vazut, dar nu a zis nimic cum ca sa ies afara sau ceva. A inchis usa si si-a vazut de treaba. M-am speriat la un moment dat, dar nu cred ca se apropia de mine, deoarece eram gravida, aveam o burta... Bineinteles ca m-am grabit, ca sa nu fiu chiar nesimtita. Dar, se poate si fara vorbe urate si comportament urat, in alte tari, numai la noi nu.

Eram la un mall la noi in oras, la camera destinata bebeilor, cand femeia de serviciu batea insistent in usa, ca doar ea trebuie sa faca curat, sa ies o data. Mi-a venit sa o strang de gat.

Imi place descrierea ta si de aceea iti acord un super vot.

[27.06.10 13:34:02]

Foarte bun si util rewiew, mai ales ca noi intentionam sa mergem exact in aceeasi locatie, cu cortul la Zugligeti Camping.

As dori sa intreb care a fost campingul nemultumitor (Haller? ) ;

Cum sunt locurile de campare la Zugligeti (vad in poze cam inghesuiala - noi avem un cort de 4 persoane - 6/4 m = 24 m2) ;

Cum sunt costurile in general la alimente-bauturi, v-a mai ramas ceva din bugetul initial?

[27.06.10 13:42:17]

Vad pe site-ul campingului inclus in pret micul dejun, ati beneficiat de asa ceva ?

AndreeaSava*AUTOR REVIEW
    [28.06.10 11:07:24]

Buna Vasca,

Locurile de camping sunt de diferite dimensiuni, am vazut si corturi de 6 persoane (din acelea de armata). In privinta asta poti sta linistit, te vor ajuta sa gasesti un loc potrivit nevoilor tale.

Intradevar, campingul acela cu praf dintre blocuri se numea Haller, site-ul il prezinta foarte frumos dar acolo gasesti cu totul altceva.

Preturile la alimente si bauturi fara alcool sunt mai mici decat la noi la aproape toate produsele. De ex: noi am mancat langa gradina zoo doua portii mari de pui (la gratar si snitel) plus cartori (prajiti si copti) plus suc (la 0. 33l) cu 30 lei amandoi. Si in supermarket sunt mai ieftine, am dat cam 2. 5 lei pe o sticla de suc natural de 1 l la cutie. Insa sunt scumpe tigarile, bauturile alcoolice si mancarea exotica (gen fructe de mare).

Cat despre micul dejun la camping am optat sa nu avem si apoi ne-a parut rau dar nu ne-am mai dus sa cerem. Pentru 100 de forinti aveai mic dejun bufet suedez cu renumitele lor langoase cu branza, cu salam etc plus mezeluri separat, ceai, lapte, suc, cereale. Daca sunteti obisnuiti sa mancati micul dejun eu va recomand din suflet.

Sa aveti un concediu placut.

[30.06.10 13:35:46]

multumim foarte mult pentru ajutor si lamuriri.

Alina Morar, AndreeaSava*, vasca
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: