ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2019
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
NOV-2019

Relaxare și odihnă pe meleaguri bucovinene

Mi-a fost tare dor de Bucovina și am ales să petrec câteva zile de vacanță, împreună cu soția, la Gura Humorului, la hotel Piatra Pinului. Ultima oară am fost pe meleaguri bucovinene în 2014, la Vatra Dornei, la hotel Dorna.

Am rezervat cu 3 săptămâni mai devreme, printr-o agenție de turism din oraș, pentru 4 nopți cu mic dejun, 1.060 lei pentru tot sejurul, plătiți cu tichete de vacanță, în perioada 30 octombrie - 3 noiembrie.

Din Onești am plecat pe 30 octombrie, dimineața la ora 8, pe traseul Onești - Bacău - Roman - Gura Humorului, în total 205 km, pe care i-am parcurs în aproximativ 4 ore, cu oprire pentru cafea la Hanul Ancuței.

Hotelul este nou, dat în folosință în noiembrie 2017, este situat pe aleea Pinului, ultima locație spre pârtia de ski Șoimul și zona de agrement Ariniș, la circa 500-600 m. Acesta este situat lângă pădure și lângă rezervația Piatra Pinului, cu vedere spre râul Moldova, într-o zonă liniștită, ferită de traficul auto. În apropiere, la circa 3 km se află mănăstirea Voroneț și orașul Gura Humorului și la 7 km, mănăstirea Humorului. Hotelul este structurat pe 2 nivele, câte 6 camere pe etaj, toate camerele fiind spațioase, având baie proprie și balcon, dotate cu mobilierul necesar, curățenie desăvârșită în tot hotelul, căldura a funcționat permanent, încălzirea fiind asigurată de o centrală cu motorină.

La parter se află recepția și restaurantul, iar la subsol, zona Spa (jacuzzi, saună uscată și umedă, dușuri și o sală de fitness), accesul fiind inclus în prețul camerei. Internetul wireless a funcționat fără reproș în tot spațiul locației și este gratuit.

Parcarea, supravegheată video, se află în fața hotelului, este betonată și suficientă pentru toți turiștii cazați în cele 10 camere duble și 2 apartamente. În curtea hotelului există și un loc de joacă pentru copii cu topogan, balansoar, teren de sport cu iarbă (volei, fotbal), o terasă și un foișor.

La recepție ne-a întâmpinat o doamnă amabilă care ne-a pregătit formalitățile de cazare, ne-a dat cheia de la cameră și ne-a îndrumat la etajul 1 al hotelului. Am primit camera 104 cu vedere spre rezervația Piatra Pinului și râul Moldova. Camera avea un balcon dotat cu 2 scaune și o măsuță. În timp ce urcam spre cameră, am remarcat curățenia, ordinea și bunul gust care domnește peste tot. O notă specială o dau personalului, foarte amabil, politicos și dornic să ne facă cât mai plăcută șederea.

Camera este destul de mare (în jur de 20 mp), foarte curată (se făcea curățenie în fiecare zi), foarte călduroasă (noaptea fiind rece afară, în jur de 0 grade). La intrare în cameră, se află un dulap și un cuier. În dulap am găsit papuci de casă de unică folosință, halate de baie, un seif, perie pentru haine, încălțător și două pături. În stânga era baia, foarte curată, având cabină de duș, uscător de păr, consumabile (săpun lichid, șampon și hârtie igienică), vreo 4 prosoape mari și mici și un prosop pentru picioare. Apă caldă și rece era la orice oră... Ce să mai, ca la 5 stele...

Camera este mobilată cu un pat matrimonial mare și comod, cu lenjerii impecabile, două noptiere, lângă pat două veioze, mini-bar, birou cu scaun, aer condiționat, pe perete un televizor LCD cu ecran plat, iar pe jos, mochetă foarte curată și de calitate. Ferestrele sunt din tâmplărie termopan și au plase de țânțari.

În prețul camerei este inclus și micul dejun tip bufet suedez, fiind destul de diversificat și bogat, pe toate gusturile, totul proaspăt și de foarte bună calitate. Acesta se servea dimineața de la 8 la 10, iar la amiază sau cină poți comanda contra-cost. Prețurile de la restaurant mi s-au părut cam măricele pentru omul "de rând".

Hotelul are la etajul 1 spațiu de relaxare comun, foarte frumos amenajat, cu canapele, fotolii comode și măsuțe, plus două balcoane-terasă. La parter găsim și o mică bibliotecă de unde poți lua o carte să o citești.

În cele câteva zile petrecute în Bucovina am vizitat mănăstirea Voroneț, mănăstirea Humorului, orașul Gura Humorului (catedrala și muzeul obiceiurilor populare din Bucovina), mănăstirea Cămârzani de lângă orașul Fălticeni (când am plecat spre casă, pe 3 noiembrie). În rest, odihnă, plimbări în natură și zona spa a hotelului care ne-a plăcut foarte mult.

Dacă ajungeți pe meleagurile bucovinene și ajungeți la Gura Humorului, nu ezitați să alegeți acest hotel! Pentru noi a fost o vacanță reușită într-o locație de vis și recomand din toată inima hotelul Piatra Pinului!

Drumuri bune, vacanțe frumoase! Sărbători fericite și la mulți ani!

Trimis de c-kosty in 15.12.19 14:02:24
Validat / Publicat: 15.12.19 15:26:13

VIZUALIZĂRI: 1022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.12.19 15:25:49]

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=23423.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Zoazore
    [15.12.19 19:47:21]

@c-kosty: Frumos, curat, elegant! Merita SB-ul din plin!

Mi-a placut inscriptia de pa tabla din P15!

c-kostyAUTOR REVIEW
    [16.12.19 19:29:04]