Gasthof Sara

REGIM MASĂ mic dejun
cu transport AUTOCAR
+ COPII: 24 -- varsta: 16-17 ani

Cazare la Pensiunea Gasthof Sara Sibiu

Agenția de turism la care am apelat a contractat serviciile de cazare și mic-dejun ale acestei pensiuni în perioada 30 XI-1 XII 2019. Am parcurs 380 km cu un grup de 24 de elevi de 16-17 ani.

Am fost primiți cu ostilitate de doi domni care nu s-au prezentat - probabil patronul și un angajat care ne-au făcut un instructaj ca la armată, în curte, în frig încolonați (așa s-a exprimat domnul), nu omenește la recepție ca să se simtă confortabil că doar ne-am plătit serviciul de cazare; ni s-au adus la cunoștință regulile pensiunii, de parcă am fi aterizat din vreo văgăună, nu dintr-un oraș civilizat (iarăși reguli, ca să se simtă bine, că doar sunt turiști, nu?), pe un ton autoritar.

Apoi, când să meargă în camerele pregătite și notate pe voucherul primit de la agenția de turism, mi s-a smuls din mână voucherul (efectiv smuls este expresia potrivită) și „domnii” au spus că nu mai este valabil, că i-au reorganizat ei în camere - nu mai era nimic din ce primisem de la agenție. Astăzi, am vorbit cu agenția de turism și mi-a confirmat faptul că o persoană de la ei este cea care a trimis săptămâna trecută repartiția camerelor cu nr. de paturi (parcă Andreea).

În camere am pozat totul la intrare pentru ca să nu dea vina pe elevi pentru daune iar camerele stau cam așa: mânerul unui pat era rupt, un duș era spart, un perete cu crăpături, clanță defectă la baie-la noi în cameră, și tot la noi chiuvețica era înfundată cu dopul-pus de ei probabil, așa că apa nu se scurgea- au zis că știu (!) iar un pat dublu, era rupt. Așa ceva este inadmisibil! Le-am arătat de la început, ca să nu zică apoi, că este vina noastră.

Regret și acuma, că noaptea, când fiecare a decis să doarmă, nu am trezit patronii să vină să doarmă ei în acel pat cărui îi cădea tăblia de la cap, astfel încât două fete s-au înghesuit cu altele în pat pentru a dormi. Am avut noroc cu tinerețea lor și că nu le-a interesat acest aspect. Fiecare a plătit la fel, fiecare a avut același drept de a avea un pat pentru sine!

Noi două însoțitoare, am fost cazate într-o cameră mică de mansardă, probabil fost oficiu, noroc că suntem slabe-nimic legat de 3 stele, poate doar curățenia.

Puncte tari: stradă liniștită, căldură în camere, mic dejun bun (și aici aș avea o obiecție: omleta cu șuncă și brânza proaspătă - pentru care e renumit Sibiul, a apărut după ce fiecare tânăr a terminat de mâncat și s-a retras în camere. Deci, și aici s-a făcut diferențe între turiști, deși și noi am plătit prețul cerut de pensiune), amabilitatea doamnei bucătărese (sau cea care a servit masa) față de grup, care i-a tratat pe tineri așa cum trebuia să fie tratat orice turist. Mulțumim doamnă!

Puncte slabe - părerea mea: nerecomandat unui grup pentru că vă înghesuie și astfel unii se vor simți privilegiați iar alții privați de confort, paturile rabatabile sunt pentru persoane de talie medie și slabe iar camerele sunt neîncăpătoare când se desface acest tip de pat, atitudine ostilă a personalului față de turiști, pentru că asta eram: turiști, la fel ca ceilalți; lipsă de parcare, deși știau că va veni un grup, era clar că nu veneam teleportați (este parcare pe stradă în fața caselor, dacă ai noroc bine, dacă nu cauți pe unde poți).

Dacă nu aveam atâția tineri după mine pentru care eram responsabilă și dacă nu plăteam dinainte serviciile pensiunii renunțam, este evident.

Deci, nu recomand pentru un grup, venit de departe pentru că ei pe asta mizează: ei câștigă, voi nu mai aveți ce face.

Impresii încărcate de monicabla in 02.12.2019 19:38:04

Validat / Publicat: 02.12.19 20:37:38

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ROMÂNIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (monicabla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 7 voturi) nota2

[02.12.19 19:51:33]

@monicabla: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Gasthof Sara, SIBIU" (nou-creată pe sait)

[02.12.19 19:54:16]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 54&ridAnt=97889

pagină generată in 0.0790519714355 sec