#E#D

#G#0
#M#0

Atena în noiembrie

Urmare de aici

În perioda 3 – 6 noiembrie 2019 am fost la Atena.

Am calatorit cu Rynair (pret bilete 46 Euro/persoana), zborul a fost lin. Nu am avut decat bagaj de mana, nu mi s-a parut ca ar face caz de o eventuala depasire a dimensiunii gentii de voiaj, nu pareau a acorda o atentie deosebita la acestea.

La intoarcere chiar imi faceam probleme dac or sa ma lase sa am in bagajul de mana pe langa cele 4 pateuri cu branza si 2 cutii destul de maricele una cu 4 covrigi sectionati si umpluti cu finetii si bine insiropati (excelenti!), iar cealalalta cutie cu mai multe bucati de cataif (nemaipomenit de bun!) si acestea fiind pline de sirop! Insa nu a fost nicio probelema la controlul de securitate, intradevar nu te lasa sa treci cu sticluta de apa.

Cand coborati din avion sa stiti ca in aeroport gasiti, gratis, harti cu mijloacele de transport si ruta acestora, precum si harta Atenei.

Biletele pentru autobuz Expres X95 (6 euro/persoană) le-am luat imediat cum iesi din aeroport, e un chiosc special pentru bilete, in mijlocul trotuarului. Se poate lua si metroul, care e foarte bine organizat in Atena.

Cazarea am avut/o la Omnia Pangrati (pret cazare 123 euro - vezi impresii), adica o cladire de 5 etaje, cu mai multe camere tip garsoniera, foarte curate. Totul este renovat, nu are acel miros specific de hotel. Inainte cu o zi patronal iti trimite pe what app o nregistrare cum sa accesezi codul de la intrarea in cladire, cum sa deschizi cu cifrul cutiuta aplicata pe usa de unde iei cheia si cartela, cum deschizi usa camerei.

Camera este mare, are baie si bucatarie open space, inclusiv masina spalat rufe (pentru cine are nevoie), un pat matrimonial, o canapea, televizor mare, aer conditionat atat pentru aer rece cat si pentru aer cald, calorifer in baie care era fierbinte (avand in vedere ca noi am fost in noiembrie), 2 balcoane. Vederea din camera era spre scoala de copii, clasele mici.

Ce m-a impresionat a fost faptul ca luni dimineata toti copii nu se duc direct in clase, ei sunt stau in curtea scolii, la poarta stau mai multi profesori care ii primesc, iar, parintii nu au acces in curtea scolii, la intrarea in scoala stau alti profesori/educatori care asteapta sa se faca ora 8, ora la care se inchide poarta scolii si se spune rugaciunea, ceilalti copii care vin mai tarziu asteapta la poarta si dup ace s-a terminat de spus rugaciunea atunci li se da voie sa intre in curtea scolii. Ceilalti adunati inc areu intra pe rand, incolonati pe clase, in scoala, fiecare clasa fiind urmata de invatatorul/profesorul ei.

Cazarea a fost la 20 de minute de mers pe jos de centrul Atenei, asa incat, cat am stat acolo indifferent de locurile pe care am dorit sa le vizitam, noi ne-am deplasat numai pe jos.

Un angajat de la Omnia Pangrati ne. a asteptat, desi era orele 21,00, ne-a aratat si el cum sa deschidem camera, iar, la cererea noastra ne-a recomandat cateva locuri unde sa servim masa. De asemenea, inainte de plecare, asociatul patronului a fost foarte amabil si la cererea noastra ne-a listat el biletele pentru avion.

Masa am servit-o la ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟΝ ΤΟ ΠΙΚΑΝΤΙΚΟ, situată în str. Eftichidou, nr. 44, nu este un restaurant, ci mai degrabă un local micuţ de unde îţi iei mâncare la pachet sau eşti servit afară unde sunt 3-4 mese pe trotuar şi unde bine ca am luat o singura portie de gyros, pentru ca abia am putut sa o mancam amandoi, contine multa carne, lipii calde, cartofi prajiti, rosii felii, ceapă julien presărată cu boia dulce si un castron mare cu un fel de tzatiki, insa fara castravete, totul a costat până în 10 euro. A fost foarte gustos! Lângă acest local este şi o cofetărie cu multe bomboane deosebite şi dulciuri de casă specific zonei.

Sa nu ratati sa mancati în Grecia şi musaca, este excelenta!

A doua zi am plecat, pe jos, sa vizitam Atena. In camera ne-am facut cate o cafea, iar pe drum ne-am luat suc natural de portocale, facut in fata noastra (0,50 euro/pahar), un fel de pateu cu branza (1,69 euro/buc.) insa mult mai bune decat merdenelele noastre, branza era ceva intre telemea si feta, iar foietajul nu era deloc unsuros. Grecii acorda foarte mare atentie si la ambalajul produselor, tot ce cumparai e pus in pungi din hartie cerata si de buna calitate, iar prajiturile, cornurile, care erau insiropate ti le pun in cutii de carton, pe fundul carora pun de asemenea o coala din hartie cerata ca sa nu se scurga siropul din cutie.

Pana in centrul orasului, pe stradute, intalnesti multe cafenele, patiserii, magazine cu condimente. Eu am luat piper rosu, care e foarte bun, fiind dulceag si aromat.

In cele doua zile de vizitat, pot sa va spun ca am mers pe jos cate 10 km. /zi si am vizitat: Acropole, Parthenon, Propylaea, Agora Romană, Teatrul lui Dionysus, Templul lui Zeus, Zappeio, ş. a.

De la primul obiectiv intalnit in cale va puteti achizitiona un bilet (aproximativ 30 euro) pentru toate obiectivele renumite sau puteti sa luati bilete individuale.

Statuile aflate la Panteon sunt copii, daca vreti sa le vedeti pe cele originale mergeti la Muzeul Acropolis (5 euro/persoana) unde le puteti admira alaturi de multe alte statui, sculpturi, bijuterii lucrate manual etc.

Să nu rataţi schimbarea gărzii la Palatul Parlamentului, care e din oră în oră şi e ca un dans!

Pe muntele Lycabettus am urcat cu funicularul cam 5 minute (până în 5 euro/pers), iar, privelistea e de vis! Vezi toata Atena de sus, acest munte fiind aproximativ in mijlocul ei. Vezi Marea Egee, Panteonul, etc. E superb!

De asemenea, am mai vizitat şi Muzeul Naţional de Arheologie (6 euro/pers)

La intoarcere, daca nu ati cumparat nimic din Atena sau din duty free, mai puteti sa o faceti in avion si chiar la un pret bun, pentru ca toate produsele cumparate in avion sunt fara TVA!

Impresii încărcate de gigigigi in 18.11.2019 18:51:26

Validat / Publicat: 18.11.19 19:32:47

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Sithonia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (gigigigi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 11 voturi) nota2

[18.11.19 19:03:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=97726

- flaviana77
[19.11.19 09:43:24]

foarte interesant asta cu puteti sa va cumparati din avion.

daca nu te superi, cam la ce anume te refereai?

Atena este minunata in orice anotimp.

Mi-ar place sa mai ajung acolo, dar nu se stie cand anume se va intampla asta... oricum este un loc care mi-a ramas in inima pentru totdeauna!

- gigigigi
[19.11.19 16:10:59]

@flaviana77: Mă refer la parfumuri, ceasuri, creme, rimel, ruj, fard ochi, cercei, ochelari de soare, lac de unghii, etc. pe care le găseşti în catalogul de pe spătarul scaunului.

#G#1

#M#1